Jump to content

Achizitie Passat B5/5.5 - sfaturi si recomandari


koko
 Share

Postare recomandată

Singurele probleme ar fi geamul de la sofer nu se lasa, un telescop la capota si spunea ca bate ceva pe dreapta...un pivot cu brat cred.

 

... astea sunt pistol cu apa - verifica bine motor, cum merge, etc... cutia, volant, elemente caroserie - lonjeroane... etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are taxa platita si nerecuperata. Din poze arata bine, acum sa vedem cand ajung acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L am achizitionat pana la urma la un pret ok, doar ca are nevoie de ceva investitii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-l stapanesti sanatos si sa ni-l prezinti pe forum, in aria dedicata.

La pretul ala nu poti avea pretentii de masina impecabila, cum probabil ti-o fi spus si vanzatorul. Insa... asta-i adevarul.

Nu conteaza. Daca-ti place masina, ocupa-te de ea ca merita.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare baieti,

Sunt pe aici relativ nou cu Passat-ul, dar relativ vechi cu VW-urile.

Mi-am luat un Passat B5 Variant din 2000, urmeaza sa-l prezint si pe aria dedicata, dar pana atunci as avea o rugaminte la voi, imi cer scuze ca nu am gasit locul cel mai potrivit de a posta.

As dori (daca are cineva) o carte service in format electronic sau daca se poate cumpara de undeva.

Am inceput sa schimb uleiul, filtrele, distributia si alte "nimicuri" si vreau sa le trec pe toate. Stiu ca se poate intr-un carnetel oarecare, dar mi-ar placea sa am o carte service originala....

 

Mersi !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...
claudiuvisan90

Salutare tuturor!

In speranta ca o sa gasesc raspunsul la toate nelamuririle mele, va cer si voua o parere :)

Locuiesc in UK (Londra) si am un buget de 2500 £ si vreau sa imi achizitonez un pasat :)

IN zona mea am gasit doua masini, una din 2004 si una din 2006:

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201512019126551?model=passat&onesearchad=used%2Cnearlynew%2Cnew&transmission=automatic&price-from=1500&make=volkswagen&radius=200&fuel-type=diesel&sort=default&search-target=usedcars&page=1&postcode=cr04ng&price-to=2500&logcode=p

 

Sau

 

http://www.autotrader.co.uk/classified/advert/201601069839914?model=passat&onesearchad=used%2Cnearlynew%2Cnew&transmission=automatic&price-from=1500&make=volkswagen&radius=200&fuel-type=diesel&sort=default&search-target=usedcars&page=1&postcode=cr04ng&price-to=2500&logcode=p

 

Ambele masini sunt la o distanta rezonabila de mine, si vreau sa merg maine sa le vad pe aman2, insa nu stiu care din ele este mai ok din punct de vedere al fiabilitatii si confortului.

Nu ma intereseaza costurile de intretinere, insa nici nu vreau sa plec cu ea spre Romania si sa se strice (ii dau foc).

 

Va rog, cateva pareri :)

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

2006 fara discutie, model nou DSG alt concept, cat despre fiabilitate ambele sunt bune, nu se pune problema, faci o proba si vezi cum raspunde la comenzi, vezi cum lucreaza cutia , sa nu smuceasca, sa schimbe in toate treptele...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

B5-ul stiu ca a facut istorie cu motorul de 1.9 130cp, insa 2.0 2006 asa cum spui si tu, e altceva...

Singuru lucru care ma da inapoi de la cea din 2006 este faptul ca "gurile rele" imi tot spun ca a fost un model cam prost, ca au tot avut probeleme cu injectoarele si ceva belele pe la pompa de ulei sau mai stiu eu....

 

Asa cum am zis si mai sus, nu ma intereseaza costurile de intretinere sau ca voi fi nevoit sa schimb nush ce piese ca au picat din cauza varstei....la urma urmei cumpar o masina de 8-11 ani si nu ma astept sa fie tzipla, dar nici sa fiu client fidel pe la Halfords :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

claudiuvisan90

Este vreun cod specific de motor dupa care sa caut?

La fel si la cutiile automate pe aceste doua masini?! Ceva specific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

Nu ma intereseaza costurile de intretinere, insa nici nu vreau sa plec cu ea spre Romania si sa se strice (ii dau foc).

 

Eu am avut Passat B5.5 in Romania vreo 8 ani... si nu m-au interesat costurile de intretinere, in Romania.

Dar cand am vrut masina ieftina in UK am luat o Mazda... in locul tau m-as gandi bine inainte sa cumpar un VW vechi aici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

 

Nu ma intereseaza costurile de intretinere, insa nici nu vreau sa plec cu ea spre Romania si sa se strice (ii dau foc).

 

Eu am avut Passat B5.5 in Romania vreo 8 ani... si nu m-au interesat costurile de intretinere, in Romania.

Dar cand am vrut masina ieftina in UK am luat o Mazda... in locul tau m-as gandi bine inainte sa cumpar un VW vechi aici.

 

 

Te referi la Uk banuiesc?

Imi poti argumenta te rog dc sa ma gandesc inainte? Care ar fi difrerenta intre UK si Romania la costul Pieselor?

Orientativ m-am uitat pe eurocarparts (fara niciuo reclama), si nu e mare diferenta.

 

Sa fiu sincer, incep sa ma razgandesc incet cu incetul...

La inceput parea o alegere buna Passatul, fie el 2004 sau 2007-2008, insa, dupa cele relatate de posesori pe forum, incep incet incet sa ma intrept catre E46 sau alte marci ...E clar ca toate au bube la varsta lor, dar parca parca....Nu stiu...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, UK - piesele cred ca au cam acelasi pret, dar cu manopera nu stiu cum o rezolvi?

Din (relativ putina) experienta a mea de aici mi se pare semnificativ mai scumpa intretinerea. Orice operatiune e pac £50 de lire, pac £100... si inca nu am ajuns la chestii mai "grele" gen schimbat distributie, turbina, ambreiaj.

Treaba e ca, evident, cu cat e masina mai veche poate sa aiba din ce in ce mai multe probleme - si daca ai ghinion unele dintre ele sa fie greu de diagnosticat si enervante. Daca stai bine cu nervii pe unele poti sa le ignori presupun :)

Mie mi s-a parut pe autotrader la masinile vechi (10+) ca e foarte posibil ca masini mari gen Passat A6 A8 5-series sa fie mai ieftine decat cele mici si no-frills gen Polo, nu cred vrea nimeni sa-si asume intretinerea la ele.

PS - Passatul b5.5 a fost o masina mult laudata, dar laudele astea au cam fost in 2-5-7 ani de cand aparuse, comparativ cu ce era pe piata atunci... o data ce atinge 11+ ani vechime, e loterie ce se mai strica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Top tin sa te contrazic. In UK va cumpara o masina corecta, cu km reali. Colegul a zis ca vrea sa vina cu ea in ro in vacanta, poate sa schimbe atunci distributia, ulei si mai stiu eu ce piese care nu necesita schimbare imediata. Sunt destui romani mecanici care lucreaza mai ieftin in uk, iar la sfarsitul zilei nu castiga 300 pe luna sa isi faca probleme de genul. Gasesti multe piese pe ebay din dezmembrari ieftine. Mie la crafter mi.a luat 80 manopera ptr schimbat turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@florin03: Ok, e poate adevarat, dar eu cred ca e o abordare gresita. Presupun ca depinde si de cat timp liber ai.

DPMDV, daca tot cumpar masina in UK, vreau sa pot sa imi permit "service de UK".

Nu vreau sa stau sa caut mecanici sau "mecanici" romani mai ieftini in UK, sa-mi fac de drum in Romania ca sa repar masina, sa alerg dupa piese mai ieftine, etc... dar na, fiecare cum vrea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, si un calduros "La multi ani"!

Intentionez sa achizitionez un passat b5 din 2004-2005, acum am mai multe nelamuriri legate de faptul ca nu stiu daca sa ma uit dupa motorizare diesel sau benzina, plus ca nu prea stiu la ce sa ma astept, acum nu intreb la ce sa ma uit ca asta e treaba mecanicului, dar nu mi-ar strica ceva sfaturi si eventual o marja de pret. Nu ma grabesc deocamdata ma descurc cu golfuletul :). Multumesc anticipat

Salut, si un calduros "La multi ani"!

Intentionez sa achizitionez un passat b5 din 2004-2005, acum am mai multe nelamuriri legate de faptul ca nu stiu daca sa ma uit dupa motorizare diesel sau benzina, plus ca nu prea stiu la ce sa ma astept, acum nu intreb la ce sa ma uit ca asta e treaba mecanicului, dar nu mi-ar strica ceva sfaturi si eventual o marja de pret. Nu ma grabesc deocamdata ma descurc cu golfuletul :). Multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avem nevoie de mai multe info de la tine, buget, km pe care ii faci, berlina/break? Ce iti place mai mult? Diesel/ benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate intrebarile pe tema data isi gasesc raspunsurile in prezentul topic. Trebuie doar citite.

Sigur nu-i mai special niciun passat, ca sa trebuiasca alte precizari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fara sa deranjez si cu scuzele de rigoare pentru colegul Cosmin, bugetul e pana in 3500-4000 neimatriculata, break, si km undeva pana in 10-15000 pe an. Mersi si o sa caut in topicurile precedente. Seara faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

Va salut cu respect, stimati colegi de forum.

Am ajuns in situatia de a va cere ajutorul. In viitorul apropiat (primavara asta) vreau sa imi cumpar o masina. Ca si conditii obligatorii din punct de vedere obiectiv, ar fi urmatoarele: 

  • Motor Diesel de peste 100 CP, cu un consum decent (sub 8% in oras de provincie si sub 6 la drum intins)
  • Sa fie spatioasa, fara sa fie break. 
  • Sa aiba confort, respectiv dotari de bun simt (ABS, ASR, pilot automat, climatronic, computer de bord)
  • Sa fie fiabila, deoarce actuala masina mi-a scos peri albi cu reparatiile in ultimii 2 ani.

Ar mai fi multe de spus, dar ca sa scurtez lista revin cu urmatoarea problema. Passatul B5.5 1.9 TDI 131 CP in 6 trepte imi indeplineste toate cerintele si imi place foarte mult ca masina. Dar masina vreau sa o tin cel putin 4-5 ani. Se mai merita sa iau in 2016 o masina din 2004-2005, chiar daca e vestita pentru fiabilitatea ei?

 

PS: Am citit toate paginile thread-ului si am si condus B5.5 1.9 TDI 131 CP, si imi place enorm fealingul la volan.

 

Astept un raspuns de la voi. Va multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita pe deplin o masina buna mai ales daca o cumperi pentru 5 ani, nu e scumpa pierzi mai putin la revanzare sau tragi pe ea cat poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da!

Doar putina atentie, ca-s multe cazane pe drumurile patriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre masina asta?

https://lajumate.ro/vw-passat-795579.html

Nu prea imi convine faptul ca este automata, generatie veche fata de DSG de pe B6. Cam cat consuma daca e automata?

Mentionez ca bugetul meu de achizitionare un B5.5 1.9 TDI 131 CP este de 20.000 ron, aproximativ 4500 euro. 

Multumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca NU,asa de la distanta dar totusi:  Xenon de fabrica (de unde , poate din China),dotari :roata de rezerva,extinctor,trusa medicala,etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!