Jump to content

Upgrade turbo 1.9 tdi 105


Andrei_Tdi
 Share

Postare recomandată

Am inteleles, poi deasta ma limitez momentan la 170?, din cauza cutiei in 5 trepte.. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Din cate am inteles mi-ar trebui ai un futun rosu in forma de S care duce sper intercooler, furtunul original al masini mele nu se potriveste pe turbina de ARL? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata acel furtun in S de ARL/ASZ, acum te uiti si tu la cel de pe masina si vezi daca sunt identice.

furtun-turbo-1-9-tdi-asz-arl-vw-golf-4-bora-c0042242993f895a98-0-0-0-0-0.jpg.ed161653d9cd34bbe3247634aa219b2f.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da sa potrivit cel al masini,sunt la fel, acum am pus turbina dar nu am timp sa ma duc sa fac softul, si am nevoie de masina pentru a face naveta la servici, este o problema daca merg cu turbina modificata si masina nu are softul facut?? D

 

Modificat de Tami95
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
alexandru1247

Salut, sunt posesor de skoda octavia 2 1.9 tdi 105 BXE, am posibilitatea de a achiziționa o turbina de pe ARL. Ce modificari mai trebuie aduse mașinii mele pentru a pune turbo de ARL pe ea? A mai pus cineva?. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

doar adaptata partea care se prinde in catalizator

si soft de putete altfel nu castigi nimic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 4/4/2011 at 10:46 AM, mihai.mef said:

salut . Eu sunt posesorul fericit al skodei octavia 2 1.9 tdi (bxe) . Ambreiajul unei masini tine in functie de cum il folosesti . Eu am ambreiajul stock si in momentul de fata am undeva la 200+ cp si vreo 430nm . La masina am schimbat doar turbo si injectoare . Legat despre ambreiaj nu pot sa zic ca am mers normal cu el . Seara la curse asta toamna am participat la Pitesi si am si luat locul 1 la grupa B . Deci puteti face modificari linistiti :D parerea mea . Daca este cineva interesat sa vada cum merge si trage masina mea contactati-ma . Multumesc

Salut ! Te rog lasă-mi adresa ta de mail pentru niște informați in privat legat de turbina , injectoare... dețin un vw Passat B6 1.9 TDI BXE ...am stage 1 și vreau sa m-a apuc de un stage 2 turbina am găsit de 200cp m-a interesează injectoare și nu găsesc din motivul ca nu m-a pricep prea bine! :(  adresa mea de mail este criss216261@gmail.com te rog dacă ai timp și niște informați care m-ar ajuta îți mulțumesc !!!

Paste fericit alături de familie !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merg si injectoarele tale doar ca o sa fie la maxim date...daca vrei sa le schimbi pui de pe 1.9, 131/150 cai de pe ASZ/ARL cu terminatia AL, astea tin 260 cai, in schimb ambreiaju nu cred ca tine 200 cai.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu zic ca ar merge si injectoare de bmp sau bmm....

la bxe e fragil blocul motor nu tine mult la peste 200 de cai,ar merge un bloc de arl ,sunt forjate...sau bmm,bmp

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Are careva experienta conversiei motorului de 1.9 pd cu interne de 2.0?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am vrut sa fac...trebuie alezat blocul ,de la 79.5mm la 81mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

La al meu passat b6 1.9bls+dpf am softul modificat de 1 an. Customizarea este facuta in house cu rezultate aproximative 320Nm si 128-130cp cu IQ max 54mg.

As mai putea urca IQ la 60mg si mici artificii in soft,dar am nevoie de instalarea unei turbine care sa genereze peste 2.2bari(actual pe log 2230mbar-include presiunea atmosferita la nivelul marii)fara modificari majore si sa fie la fel de prompta.cea stock fiind corp comun cu galeria de evacuare.

Nu vreau sa schimb injectoarele, nici sa anulez egr si dpf.masina sa fie stock pe cat posibil.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu ce pres mergi acum?

cam putin cai,daca vrei iti pot da eu harta de bls,tre sa imi spui ce ecu ai...daca iti place o lasi,daca nu o scoti...mpps ul citeste/ scrie harti,eu asta folosesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prezent presiunea maxima in soft este 2.2bar.

Valorile de mai sus sunt aproximate prin intermediul VagEDC Suite, dar modificarile le-am executat la mana in excel si in alt soft dupa ce am depistat toate hartile.

Utilizand formulele matematice in excel acesta indica o valoare de 145cp, dar nu cred asa ceva.

Eu folosesc kess pebtru scriere/citire pe CAN. Ecu fiind EDC16U34,sa iti spun exact varianta software nu stiu, deoarece nu sunt in tara.iar masina este in Romania. Abia pe 8 martie ma intorc.iar la mine nu am decat o tableta pentru divertisment 😀

Daca deti un set de harti modificat pentru acest tip de motor sunt interesat sa studiez si o altfel de abordare.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand poti imi spui ce ecu ai si iti dau harta...sunt facute de dop motorsport

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat vechile postari de pe alte forumuri unde am pus hartile ORIGINAL+MOD

Ecu este Edc16U34 03G 906 021AB SOFT ID 021PB.

Multumesc!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

incearca asta

1 minute ago, ionut10a said:

 

incearca asta

 

 680 B · 0 downloads

VW_Passat_3C_1.9_TDI_2007_Turbodiesel___77.2KWKW_Bosch__03G906021AB_381562_A91D.Stage1 - collegamento.lnk

Modificat de ionut10a
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce format este ?are dimensiunea foarte mica.

Modificat de flavyus1987
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu,eu le deschid cu vagedc suite...fin pacate atat am pt ecu asta

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut, mașina din semnătură (b6,2006,bkc) ce turbina ar merge pentru un update mai zdravăn? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

turbo de arl de 150hp...ajungi la 170 de cai

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Și dacă as dori pe viitor mai mult? Ar mai fi si altă variantă carea ar merge?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai multe de schimbat la peste 180hp...ambreiaj, injectoare, intercooler ...si o turbina mai mare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!