Jump to content

Activari functii si modificari


Tracto
 Share

Postare recomandată

  • 2 weeks later...

ma poate ajuta si pe mine la un b7 din 2005 cum pot activa functia pozitiile de state?am tot incercat dupa unele metode dar nu am reusit intrucat nu am acel meniu....cum se explica acolo

 

 

si eventual alte "minuni" ce se  mai poate activa,dezactiva pe la masina....multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cauti pe cineva in aria prestari servicii? Suntem destui colegi cu interfete originale care te putem ajuta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema la semnalizarea masina.Semnalizeaza prea repede parca e ars un bec.Era schimbat Modul Confort Computer la masina si nu este codat bine functiile.Cum pot sa codez semnalizarea la un audi a4 b6 e8 1.9TDI 2002.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce cod ai avut si ce cod ai pus ?

Trebuie codat in functie de dotarile masinii.

Ca semnalizeaza repede si nu ai bec ars sau lipsa , nu e ok

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa ma uit, unde sa intru la vcds pt cod.cand semnalizez la dreapta sau la stanga semnalizarea clipeste mai repede.si daca pun avariile merge normal.

Inainte sa cumpar masina au schimbat modulu de confort computer dar nu cu seria corespunzatoare.si nu pot sa aflu seria originala a serialulului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai ce sa modifici la ea, in acest sens. Verifica instalatia, centrala electrica si becurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ti ai raspuns singur. Din cauza led urilor face asa, deoarece au consum redus si calculatorul are impresia ca ai bec ars. E ciudat totusi faptul ca nu ai atentionare in bord. Ai cumva si anulatoare de eroare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

De ce nu cauti pe cineva in aria prestari servicii? Suntem destui colegi cu interfete originale care te putem ajuta.

am vcds 11.1....ma gandeam ca pot face ceva si cu asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara!

 

Va cer din nou ajutorul, daca se poate.

 

Sper sa nu radeti insa inainte de a avea masina cu xenon nu stiam exact cu ce se mananca si la ce foloseste toata lumea DRL si benzile alea din bara si alte chestii... Uite ca acum am ajuns si eu in situatia sa am nevoie de ele (insa pur practic nu doar sa ma laud cu niste instalatii de brad prin faruri gen banda de led).

 

Ideea e ca am achizitionat un Audi A4  B6 2002 cu xenoane si de curand m-a lasat un bec si am avut un soc cand am vazut ca e undeva la 400 lei pe net, nororc ca am gasit o reducere la XXg si l-am gasit la un 230 lei. Acum am inteles de ce e mai bine sa ai DRL deoarece din cate am inteles in timp se consuma si acel xenon din rezerva nu doar se implinesc orele de functionare ale becului. Masina mea nu are decat becurile de xenon pe faza scurta D1S, semnalizarile, becurile de pozitie si becurile de faza lunga (nu stiu exact dar banuiesc H7).

 

Intrebarea mea este: exista vreo codare ceva prin care sa imi functioneze becurile de faza lunga ca si DRL, de ex cand ies din oras ziua sa nu mai consum xenoanele, dau pe pozitie butonu de faruri sa sa se aprinda faza lunga de ex in proportie de 20 - 30%... 

 

Am gasit pe net diverse informatii, insa nimic concret pentru masina mea, doar pe logan am vazut un tutorial insa s-a facut aceasta treaba cu drl pe faza lunga cu un anumit releu pe niste fire acolo...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt B6 nu s a pus din fabrica asa ceva, adica nu exists optiunea de DRL. Doar pe B7 s a montat modul OEM. Cum modulul de B7 nu este compatibil cu B6, singura varianta este sa montezi un modul after market.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos de lamuriri.

Next step e sa caut module pe net si eventual care sunt principalele avantaje/dezavantaje si daca afecteaza sau nu instalatia originala a masinii.

 

Cu stima, 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Ma ajuta cineva la un audi a4 bpw ce modificari trebuie facute cu vcds in urma schimbarii filtrului de particule cu altul nou?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar sa-i spui masinii ca ai filtru nou, parca in ada[ptari pe motor se face asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, in 10-Adaptari se face, pe 01-Engine

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Salut. Din cate am vazut la activarile cu VCDS la passat b6 2010(masina mea) la activari DRL am 2 alternative,si anume modul ,,scandinavian,, si modul ,,north America,,-care presupune rularea permanenta cu lumini portocalii pe fața si faza scurta parcă.Nu exista posibilitatea de a activa DRL numai pe faza scurta la intensitate redusa(fara semnalizatoare)? Daca se poate spuneti-mi si mie pașii care trebuie urmati.Multumesc. Tot la activarile VCDS am vazut pe You Tube optiunea cu bifare si debifare PRL(permanent running lights) pe faza scurta(low beam). In ce consta aceasta functie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. foloseste functia Search - s-a discutat de f.f. multe ori despre asta.

2. toate B6 au acesta optiune - diferenta dintre cele doua, este data de faptul ca nort America, daca tragi frana de mana, stinge faza scurta

3. activarea DRL nu aprinde si semnalele - acestea sunt activate la tine, ca la masinile de SUA - le dezactivezi tot din long coding la centrala electrica.

4. va aprinde faza scurta, la intensitate normala.

5. Trebuia sa postezi in aria VW - Passat B6... nu la Audi. Nu au legatura cele doua platforme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze și multumesc pentru informatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Am o intrebare : am un audi a4 b6 2002 1.9 131cp ... cand deschid masina din cheie se aprind pozitiile , de ce doar pozitiile, am avut golf 5 si se aprindea si faza scurta... ce as putea face sa ii se aprinda si la asta si faza scurta sau ma rog proiectoarele ? Ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din pacate doar sa ii adaugi un modul after market pt asta.... la Golf 5 se rezolva doar din codari, pe centrala electrica

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutari, ma ajutati sa activez bec ars (pozitite, scurta/lunga, ceata), nivel antigel scazut, lipsa lichid parbriz si cand deschid masina din telecomanda sa se aprinda pozitiile. Multam! A4 B6 2003 1.9TDi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alex, nu ai citit deloc, ce se scrie pe aici......

nu ai cum sa activezi, ce nu exista, ce nu ai pe masina - in cazul tau - bec ars, senzor nivel lichid spalator parbriz si sa aprinda pozitiile la descuiere - la modelul tau, toate acestea implica modificari hardware.

Inteleg ca masina este fara BC - daca era dotata cu asa ceva, avea automat primele doua, mentionate de mine.

 

 

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!