Jump to content

Activari functii si modificari


Tracto
 Share

Postare recomandată

postez aici deoarece pe B8 nu avem topic cu activare functii/proceduri VAGCOM

 

Stie cineva cum pot sa dezactivez functia Cold Lamp Diagnosis Active la un Audi A4 B8 2008 ?

Din ce am vazut pe net ar trebui sa gasesc functia pe 09-centrala electrica la bitul 2 insa acolo nu am asa ceva.


in prima poza este ce ar trebui sa am si in a doua ce am eu defapt.


Am nevoie sa dezactivez functia Cold Lamp Diagnosis deoarece am pus leduri in interior fara Canbus si acestea raman semiaprinse si dupa ce opresti lumina interioara.

post-87676-0-56377100-1429386160_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune un led cu canbus si ti le stinge pe toate.

Dezactivarea nu te ajuta din cate imi amintesc , nu stiu insa ce efect are cu VAS.

Asteapta si alte pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus un led de test cu canbus si din pacate celelalte raman semiap[rinse si cel cu canbus e ok stins.

 

Se pare ca singura solutie este sa le inlocuiesc pe toate cu leduri canbus nu?

 

 

Oricum mi se pare foarte ciudat ca Audi da acces la functia Cold Lamp Diagnosis, practic din aceasta cauza ramane curent pe instalatie si ledurile sunt semiaprinse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am rezolvat o parte din becuri cu ceea ce a spus Tubrbocip - a pus un led cu canbus si a rezolvat problema pentru toate.

 

In schimb pe portbagaj ledurile raman aprinse si cand inchid portbagajul - am dat bancheta jos si m-am uitat in portbagaj cu capacul inchis

 

 

Am facut rost de rezistenta de 25W 6 Ω J, Panoul cu leduri consuma 3W.

 

Daca pun rezistenta in paralel cu panoul  de leduri rezolv problema cu  ledurile  semiaprinse cand inchid portbagajul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am incercat, functioneaza insa rezistenta este foarte fierbinte, nu merita riscul de a o monta pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Caut si eu de ceva vreme  "security access code" pentru modulul engine! Vreau sa modific turatia la relanti care este 940 si cand intru la adaptation si aleg canalul 2 scrie: "security access code required". Am incercat cateva coduri gasite pe aici si pe unele forumuri straine (12233) dar nu merg pentru masina mea (a4,1.9tdi, 2006). Poate sa ma ajute cineva care s-a lovit de acest cod?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ma poate ajuta cineva va rog,am luat de curand o navigatie eu nu am din fabrica pe masina am instalato introduc codul si tot nu vrea,este necesara vreo activare ceva fire de tras la ea din computer sau de la ceasurile din bord?Respect

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce navigatie , ce masina , ce model , ce an ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

... si ce nu vrea? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am montat si eu o navigatie rns 310,imi apare busola pe bord dar nu indica decat SW.Ce trebuie facut.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

i-ai montat si antena GPS ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare, Imi poate spune si mie cineva cum se adapteaza o clapeta acceleratie de A4 2.o BLB . Stiu ca exista si varianta cu bateria dar daca tot a costat clapeta o gramada de bani sa fie adaptarea corecta .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu VCDS-ul, pe Engine, in setari de baza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca mai am nevoie de ceva codari imi trebuie pasi sa nu gresesc ceva merci .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare,

 

am si eu o intrebare, poate v-ati intalnit cu chestia asta. am un b6 2003, 1.9tdi 130cp quattro si i-am pus bloc de manete cu tempomat si calculator (al meu vechi nu suporta cruise) de pe un b7. ok, am activat si comp bord tras fire si la senzor nivel lichid parbriz, etc...

toae bune si frumoase, dar vreau sa stiu de ce nu face verificare pt becuri arse, desi la check imi apare si pictograma cu bec ars, iar la conectarea unei remorci la priza de remorca (instalatie originala din fabrica cu 13 pini) cu un adaptor la 7 pini incepe sa imi spuna ca am bec ceata remorca ars si altele cateva care probabil corespund pinilor de la 7 la 13. dar la masina am avut bec ars pozitie fata si faza scurta fata si nu zice nimic de ele. 

 

trebuie codat ceva sau ? ca e frustrant sa iti spuna ca ai becuri "arse" la remorca (probabil pe motiv ca ele lipsesc...) si la masina sa nu ma anunte.

 

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
cristy_mitre

Buna ziua

Poate nu am nimerit sectiune potrivita dar daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu schimbarea limbii comenzilor vocale la un Audi A4 2006, 2.0 L  140 CP BPW,s-au sa ma indrumati spre un topic unde s-a mai discutat v-as fi recunoscator.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salut baieti, ma poate ajuta cineva cu codarea vag pentru coborarea si ridicarea geamurilor din telecomanda la un audi a4 din 2003?

precizez ca functiona inainte de a ma juca prin calc masinii cu vag si acum nu mai reusesc sa le pun la loc.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intra in folderul Debug unde ai instalat VCDS-ul si acolo gasesti toate valorile modificate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mc pt promptitudinea raspunsului

am cautat si am gasit linia asta

Address 46:8E0 959 433 AS recoded (Short coding) from 06720 to 00032  (63351/---/-----)  Tuesday,11,August,2015,19:36:22:62939

acel 06720 era codarea originala a masinii ?

daca introduc valoarea aceasta va reveni la functiile pe care le avea inainte ?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

06720 era valoare initiala - nu stiu daca e si valoarea originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok

voi incerca maine pt ca e masina unui prieten

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fa basic settings - coboara si urca manual geamurile si apoi mai tine 3 secunde tras de buton

Dupa asta reverifica din telecomanda

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci

voi incerca si asta in caz ca nu merge codarea originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iti trebuie switch cu auto si acel buton mic de langa cu 0 si 1, si fire trase de la el la centrala electrica.

 

crezi ca este vreo posibilitate sa "pacalim" centrala electrica cu un shtrap sa creada ca functia este activa permanent? sau vorbim de impuls digital si atunci pica "tampenia" debitata de mine...? vorbesc in cazul in care nu avem acel buton la switch.

Si daca gasim switch cu buton, daca nu e deranjul prea mare, ne poti spune unde anume trebuie trase acele fire la centrala electrica?

Multumim

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate pacali altfel, doar cu buton.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!