Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Buna ziua domnilor. E posibil k la passat 2010 sa avem 2 aeroterme (ventilatoare) la clima? Tocmai am fost la VW si mi-au spus k ar fi "murit" un ventiilator dar eu l-am demontat cel din spatele torpedoului si l-am pus pe direct si invarte de-si i-a zboru :)).  Dar cand i-l alimentez normal, din centralina lui .... nil ... nu invarte. Ce parere aveti?

 

poate este modulul defect... verifica daca iti ajunge comanda in acesta, daca ai alimentare

 

ai verificat sigurantele ?

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

Sigurantele nu le-am verificat dar am cautat daca ajunge curent in mufa de alimentare, si era... O problema ce-mi da de gandit, daca nu are vreo siguranta aparte motorasu asta?!   

 

Iar lu domnu "Al Bundy" ii repet k vb de ventilatia interioara a masinii nu de racirea la motor.

Multumesc  oricum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca in mufa cu 2 fire ai tensiune d alimentare atunci ori a murit regulatorul electronic de turatie,ceea ce nu prea am gasit pana acum, ori colectorul motorasului este oxidat si cu mizerie intre lamele ci controlerul il vede in scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ovidio2_materassi

"Regulatoru electronic de turatie"  = releul ce e prinsa pe ventilator? k altu nu stiu care ar putea fi. Oricum initial am dat comanda de unu noua, si cand am probat .... nik schimbari. Tot Nu mergea... Carbunii i-am controlat si sunt ... aproape k noi. Am sa incerc sa curat putin colectorul, k la asta nu m-am gandit deloc.

 

Dar daca ar fi devina colectorul, de ce atunci cand i-l pun pe direct invarte "de-si ia zborul" ?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut! Imi poate spune cineva daca pot monta scaunul soferului cu memorie? Nu vreau incalzire, ci doar memorie. As fi curios ce ar trebui sa adaug pe langa scaun si mai ales de unde pot lua un asa scaun.

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaun separat nu gasesti, pentru ca nu vinde nimeni separat, ai nevoie de cateva conexiuni in plus ( daca ai incalzire deja si lombar, exista mufa T10, in principiu simplu). Can gateway este ok la anul tau.

Orice set de piele cu memorie incepe cred de pe la 450 euro!

Nu exista fara incalzire +/- ventilatie, dar desigur nu trebui sa le legi! Incalzirea presupune si climatronic cu incalzire! Ventilatia e mai simplu de conectat!

Orice dezmembrare serioasa nu fura modulul de incalzire de pe scaunul soferului!

Deci, limita este la buget !!

Modificat de Mecatronic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modulul de clima cu butoane pe incalzire scaune nu am, implicit nici incalzire, dar am reglaj electric lombar. Nu as putea adapta de ex butoane care sa nu aiba legatura cu modulul  de clima (costa si el ceva) ? Am avut la Vectra C Z19DTH incalzire in scaune, iar butoanele erau sus langa player, nu aveau treaba cu clima.

O sa ma interesez prin dezmembrarile madrilene de un scaun, poate-poate am noroc. 

Mufa T10 unde sa o caut mai precis?

Multumesc pentru info, cu respect! :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai complicat sa faci incalzirea de pe scaun sa lucreze la buton si modificarea sa fie safe. Da, pe incalzire after-market se poate face.

 

deci, daca iti vei cumpara scaunele complete - fata - atunci merita sa ii faci si incalzirea, pe original - incet-incet, strangi piesele, faci montajul... si o sa fie ca de fabrica.

 

mufa t10 este cea din podea, langa sina stanga a scaunului sofer. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, sa inteleg ca pot monta scaunele de pe fata fara nicio problema, acestea venind obligatoriu si cu incalzire. As putea sa nu cuplez incalzirea/ventilatia ca sa nu fiu obligat sa schimb modulul de clima (cel putin nu in prima faza) si sa folosesc doar memoria? La clima din Spania zau ca nu mi-ar trebui reshou la poponet.

Cu respect!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, exact - le folosesti fara functia de incalzire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

am 3 pozitii memorate pentru 2 soferi

 

intrebare: se strica motorasele alea ... daca intai mai asez pe scaun si apoi apas tasta corespunzatoare pozitiei dorite ?

 

greutatea mea ~ 80 kg .. cat de rau influenteaza/ uzeaza mecanismele alea de reglare a scaunului daca sunt frecate zilnic si eu sunt asezat pe scaun ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Vă salut colegi de forum. Urmeza sa montez pe mașina din semnătura niște scaune sport recaro electrice+memorie și cu încălzire. Îmi poate spune cineva ce fire +mufe îmi trebuie pt a funcționa reglajul la scaune? Pe mașină am scaune încălzite funcionale. Mulțumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare colegi. Am un passat din 2006, (achizitie recentă), echipare highline si am constat ca nu-mi functioneaza incalzirea in scaune. Ideea e ca masina am cumpărat-o pe la vreo 35 de grade si nu mi-a dat prin cap sa ma uit la incalzirea in scaune sa vad daca e functională. :tuktuk:  Acum ca vine iarna m-am gandit sa vad cum e cu incalzire in scaune și stupoare, nu functioneaza. Dupa ceva cautari am descoperit o siguranta arsa (cutia din dreapta siguranta  37), am înlocuit-o si mi-a arso instantaneu si pe cea noua. Mentionez k alte probleme nu are, doar asta. Ma gandesc ca este un scurt undeva pe traseu, sau pe siguranta asta mai e legat si altceva in afara de incalzirea in scaune si e in scurt. Daca sunt colegi care stiu care ar putea fi problema ii rog sa ma ajute.Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

posibil - scoate mufa la cate un scaun, pe rand - mufa neagra mare - si fa proba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

a reparat cineva pana acum incalzirea in sezut? Mai exact problema cu rezistente intrerupte

 

Daca da, imi puteti spune cum si cu cine ?

 

Am citit tot dar tot nu m-am lamurit

 

P.S. Revin dupa 5 ani in care nu am remediat aceasta problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

trebuie data jos tapiteria si vazut daca se poate remedia ceva ... fiind pe carbon, e posibil sa se lase cu inlocuirea rezistentei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai si se poate da jos fara a necesita o retapitare a scaunului/sezutului? pe mine asa m-au mintit la PBN...acum 5 ani si de asta am abandonat problema :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate da jos, se da jos husa, se verifica/repara/inlocuieste rezistenta, se pune tapiteria la loc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la fel se procedeaza si la sezutul cu alcantara? Nu se distruge la desfacere ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU se distruge nimic daca se lucreaza cu atentie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Optiunea in reprezentanta este doar inlocuirea husei complete pe element ( spatar/sezut), rezistentele fiind cusute de husa.

Pret mediu pe husa cu rezistenta in combinatia piele si alcantara depaseste 2200 lei/buc!!.

 

Optiunea aftermarket este: demontare husa, inlocuirea ( nu este necesara fixare cu ajutorul cusaturilor, este suficienta si fixarea cu banda rubafix de latime mare ( este una din solutiile OEM de pe alte game).

Importanta este plierea in toate canalele pentru o asezare perfecta cu rezerva la elongatie.

In imaginile de mai jos este un exemplu ca o rezistenta aftermarket  nu este cu nimic mai prejos de cea OEM.

Pentru exemplificare nu am ales chiar un gunoi , ci KEETEC CSH 1 ( varianta oficiala) nu clona!

 

Comparatie dimensionala:post-3353-0-82122000-1442959953_thumb.jppost-3353-0-96308200-1442959969_thumb.jp

 

Valoare rezistenta:post-3353-0-92393500-1442960073_thumb.jppost-3353-0-24405900-1442960106_thumb.jp

 

Valoare curent:post-3353-0-53982000-1442960278_thumb.jppost-3353-0-17004800-1442960287_thumb.jp

 

O imagine de ansamblu a rezistentei carbon OEM, la care s-a indepartat statul superior de panza:

post-3353-0-64305800-1442960423_thumb.jp

 

Cresterea de curent pe varianta aftermarket este nesemnificativa pentru modul, deci folositi cu incredere rezistente de carbon aftermarket de calitate in locul celor OEM. Nu trebuie sa va obositi sa indepartati siguranta termica din rezistenta aftermarket, este o masura de protectie suplimentara, dar trebuie sa aveti grija la degajarea buretelui din dreptul ei, pentru a o aduce la nivel. 

Desigur nu uitati de termistorul de 10kohmi la sezut. Punctarea firelor in varianta OEM ( pentru rigidizare) este facuta cu ajutorul pistolului cu baton de plastic.

 

Spor la reparatii specifice sezonului rece! 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot la fel se procedeaza si la sezutul cu alcantara? Nu se distruge la desfacere ?

 

textil, alcantara sau piele integrala - se pot scoate/monta, fara sa se distruga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.Cate mufe trebuie sa aiba un scaun sofer,cu incalzire,airbag si senzor de presiune,si care sunt culorile lor,deoarece vreau sa-mi iau un scun de la dezmembrari si nu vreau sa ma pacaleasca baietii?Masina e cea din semnatura.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3, una de airbag, una de centura si una pentru celelalte, mai putin senzor de presiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prin ,,celelalte,, sa inteleg incalzirea scaunului?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!