Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

Daca nu ai facut niciodata treaba asta, sau macar sa legi niste fire, cam complicat pentru un incepator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am mai facut treaba asta pana acum. De asta cer sfaturi si ma informez.

 

Nu pot sa spun ca am cunostinte avansate nici pe electronica, dar la vechea masina m-am descurcat. Tot ce am facut pe vechea masina am facut pentru ca doream sa invat lucruri noi si pentru ca nu-mi permiteam sa dau bani prin service-uri când puteam sa fac singur treaba ( nu am un venit lunar constant mare si ma descurc cum pot).

 

Offtopic: Am avut un golf 5 si mi-am rezolvat cu ajutorul forumului lucrând singur urmatoarele:

 

problema aeroterma ventilatie( curatat+uns), aux heating - am scos radiatorul si am relipit circuitele care nu faceau contact, montaj faruri cu lupa de pe gti, montaj xenon in faruri, schimbat motorasul de la stergatoare fata pt ca l-am ars din cauza xenoanelor( cu ocazia asta am pus anulatoare de erori si condensatoare),  schimbat CD-Player rcd300 cu alpine dvd, insonorizare portiere, schimbare difuzoare usi fata, instalare difuzoare in portierele din spate,  instalare amplificator pentru  difuzoarele din portiere, instalat subwoofer in portbagaj in locul kitului de reparatie ce venea pus in locasul rotii de rezerva, instalare amplificare subwoofer ( statia nr 2), schimbat switch pedala de frana pt ca-mi tot aparea in bord esp si parca si abs si cam atat imi amintesc ca am facut pe golf.

 

Pe passat nu am schimbat decat rcd-ul si am pus alpine-ul ( când am vandut masina am pus la loc rcd-ul). Oricum nu-mi permit mari modificari pt ca abia am cumparat-o si inca mai am de platit la ea...

 

 

Toate modificarile de pe golf le-am facut in timp ( 4 ani) si cu ajutorul forumului. Tin pe aceasta cale sa va multumesc.

Intradevar nu e la fel de dotata ca golful dar dupa ce o sa scap de datorii o sa incep sa mai fac ceva modificari la ea.

 

Ontopic:

In fine dupa parerea mea incalzirea din scaune este un "must have" pt ca merg cu masina zilnic iarna. Macar atat sa-i fac anul asta.

 

Deci ma puteti ajuta cu scheme, poze, link-urisau macar sfaturi si pentru incalzirea in scaune la passat b6?

Daca e sa iau totul de pe o masina aflata la dezmembrat in afara de scaune, modulul de sub scaunul soferului si climatronicul din bord,  ce fire trebuie sa mai iau? La ce trebuie sa mai fiu atent?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Daca te ajuta cu ceva si raspunsul meu. Eu am instalatia de incalzire,am climatronic cu butoane pentru incalzirea in scaune dar nu am rezistentele in scaun. Mi-am dat seama de asta dupa ce, impreuna cu un prieten am desfacut tapiteria de pe scaun si nu avem numa 2 fire ce vin de sub scaun. In fine.... am cumparat recent (inca astep sa vina prin posta) rezistente de incalzire, de pe un site, nu stiu daca pot da nume. Fara butoane au costat 170 lei + transportul, deci aproximativ 185 lei. O sa le montez probabil luna aceasta dar cu ajutorul unui prieten deoarece e mult de lucru. Din ce am inteles trebuie montat si cate un tiristor la fiecare scaun deci ma gandesc ca este nevoie de unpic de electronica. Ai putea apela la un baiat care a mai facut acest lucru.

 

In caz ca te mai pot ajuta cu ceva intreaba-ma si iti raspund.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai nu mai am nevoie sa pun rezistente in scaun, o sa fac totul oem.

Am gasit scaune cu tot cu incalzire si nu o sa mai stau sa ma chinui sa desfac partea textila a scaunului sa bag rezistente. Doar o sa dau scaunele mele jos si o sa le pun pe cele cu incalzire. Azi am fost sa le vad pe cele textile si in 1-2 zile o sa le vad si pe cele din piele.

 

O sa iau cam tot de pe o masina aflata la dezmembrat, ramane sa ma hotarasc la piele sau textil.

 

M-am uitat la mufele scaunelor textile ce le-am vazut azi si in mufa mare se pare ca sunt mai multe fire decat in mufa scaunelor de pe masina mea care nu au incalzire ( automat sunt mai multi pini in mufa).

Eu pe scaunele originale ale masinii in mufa mare nu am decat 2 fire groase ( probabil alimentarea)

 

Din cate am obs. firele se duc prin stanga scaunului prin prag probabil in fata spre volan si posibil se opresc in cutia de sigurante ( nu am de unde sa stiu pt ca sunt pe sub mocheta).

 

Întrebarea este daca firele din mufa mare se duc doar in panoul de sigurante sau se mai duc si in spatele climatronicului?

 

Este de ajuns sa urmaresc si sa recuperez de pe masina aflata la dezmembrat firele ce vin din mufa mare de sub scaunul soferului spre volan sau mai sunt si alte fire ce trebuie sa le recuperez ?

 

M-am uitat la fire doar pe partea soferului. Pe partea pasagerului cum sunt trase? Trebuie recuperate firele si de pe partea respectiva?

 

La golf aveam tablou de sigurante in partea stg la sofer. La passat e la fel sau mai e un tablou si-n partea drpt. la pasager?

 

Mai e ceva de care trebuie sa tin cont?

 

Aveti atasate 2 poze cu mufele scaunelor textile vazute azi. Am facut poza doar la scaunul soferului. La scaunele originale ale masini nu am apucat sa fac poze pt ca era deja noapte.

post-55407-0-61275500-1411320677_thumb.j

post-55407-0-76276400-1411320683_thumb.j

Modificat de k7_nairam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Firele duc la sigurante, la centrala electrica, la clima si la scaunul celalalt. Cum sunt trase in stanga la fel sunt trase si in dreapta.

LA unele modele ai sigurante si in dreapta, depinde de anul de fabricatie. Nu o sa poti sa iei instalatia electrica cu totul, o sa trebuiasca sa o refaci pe masina ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara. Daca ma poate ajuta cineva, sambata trebuie sa desfac tapiteria de pe sezut pentru a monta rezistentele de incalzire. Trebuie sa scot scaunele din masina? Poate cineva sa imi explice?Spatarul l-am desfacut deja si am montat rezistentele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sigur ca da. 

 

dai jos scaunul - ai 4 suruburi Triple square (M-uri), scoti mufele, scoti scaunul.

 

desfaci trimurile laterale dupa care dai jos tapiteria - o sa trebuiasca sa desfaci si inelele de fixare, de pe interiorul huselor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Buna seara

Am reusit cu succes sa demontez scaunul pasagerului de pe masina dar am ramas blocat la trimuri.

Poate cineva sa imi explice cum se dau ele jos?am cautat pe forum dar nu am gasit nici un threat creat pt scaune de B6.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incet - incet si cu mare grija - o sa gasesti cateva surubele torx, care le tin... plus cate doi pini de plastic, in spate.

 

manerele - sunt fixate prin clipsare - cel de inaltime are o clema sub el, cel de la spatar, are doar cleme, pe interior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Florin!am gasit la golf 5 un pdf care destul de ok.o sa ma ghidez dupa scaunele de golf si unde nu ma descurc mai pun o intrebare :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am revenit cu o intrebare si o rugaminte!

Voi cum va descurcati cu inelele de la tapiterie?cu ce le scoateti sa nu va chinuiti prea tare?!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu merge fara chinuiala..... cu un clestisor cu varf.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lasa ca am.achizitionat un sfic si sper sa reusesc sa tai acele inele care oricum le.inlocuiesc cu asa numitii "soricei" :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am si eu problema asta la masina, dar la mine nu se mai incalzesc deloc ambele scaune.

Am fost la service si mi-au spus ca toate sigurantele sunt ok si ca trebuie demontate scaunele sa verifice sigurantele.

Mi se pare cam ciudat ca s-au defectat ambele, mai ales ca problema am depistat-o dupa ce am observat ca nu imi mai functioneaza nici tasnitoarele de la parbriz (pentru asta trebuie sa desfac complet bara fata- scurt pe masa la pompa cica).

A mai patit cineva vreuna din probleme ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate verifica pe fiecare scaun, daca ai rezistentele (nu sigurantele) intrerupte. Daca da, se desface tapiteria, se repara - daca se poate sau se inlocuieste rezistenta defecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut!

Pt Passat-ul din semnatura (B6 2006 1,9tdi) as fi interesat de un upgrade cu scaune de pe Passat CC facelift 2013, cu incalzire + ventilatie + reglaj electric cu memorii + masaj.

Imi poate indica cineva cum se poate face montajul, astfel ca toate functiile sa fie operationale? Ma astept sa nu functioneze pe sistemul plug and play. Mentionez ca eu am deja scaune cu incalzire, deci am ceva conectori electrici sub scaunele de pe masina.

De asemenea as fi interesat si de instalarea sistemului de incalzire pt bancheta spate (asemenea modelululi CC highline facelift).

Ceva sfaturi/sugestii?

Stima!

 

 

 


Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sal.,

Nu poti pune bancheta de CC pe B6 .

Nu se potriveste spatarul .

La rest-ul nu stiu ce sfat sa-ti dau dar cred ca se pot pune .

O zi buna .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sezutul garantat ii merge - am probat eu compatibilitatea intre sedan si CC. Spatarul nu l-am incercat, dar posibil sa mearga.

 

in rest, trebuie vazut ce ai tu la conexiuni si daca iti mai trebuie ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se potriveste si spatarul, am testat personal. singurul dezavantaj este ca majoritatea cc-urilor au 2 locuri in spate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, va multumesc!

Pasul cel mai important consta in montarea propriu-zisa a scaunelor astfel ca toate optiunile sa fie functionale. Asa cum am spus, eu am doar incalzire in scaune. Pt reglaj electric, memorii, ventilatie si masaj trebuie trase alte fire sau doar pun noile scaune, conectez mufa si va merge totul corespunzator?


Iar pt incalzirea in bancheta spate trebuie sa aduc alte fire de la panoul de sigurante din plansa de bord sau pot adapta conexiunea de alimentare la firele brichetei din cotiera fata (cea de sub gurile de ventilatie din cotiera)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum faca o luam logic, cum sa functioneze restul functiilor fara o precablare in prealabil?

Se pot monta insa trebuie sa faci cablarile necesare, masina are cabluri doar pentru ce ai tu acum montat!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact la asta ma gandeam si eu...doar speram sa fie un "easy job" :D pe care il poate face orice pasionat in propriul garaj. Poate mai astept pana incearca altcineva cu mai multa experienta sa stiu exact la ce dificultati sa ma astept.

Sa auzim de bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

il poti face, doar ca necesita un pic de munca si ceva cunostinte de electrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de incalzirea in scaune ... am pe scaunele din fata incalzire OEM. nu prea am folosit-o pana acum , insa  dupa o demontare de tapiterie (doar a spatarului) atat la sofer cat si la pasager  am facut o proba si am observat ca la sofer nu se incalzeste spatarul (sezutul merge perfect). nu stiu daca e de acum sau asa era.

 

daca erau in serie nu ar fi mers incalzirea de la sezut,    au in scaun o mufa de conexiune intre ele  , sunt in paralel ? 

 eu cat am desfacut din tapiterie nu am gasit decat o mufa  pe care cred ca am conecact-o la loc (cred ca era alba cu 2-3 fire si cred ca ducea la airbag).

 

ca sa rezolv si spatarul, vreau sa stiu cum sunt ele conecatate .  eventual daca pot masura la mufa de sub scaun fiecare rezistenta in parte.

 

multumesc anticipat !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti masura fiecare rezistenta in parte, si ele sunt legate in serie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!