Jump to content

Incalzire in scaune, ventilatie, memorie


AMW
 Share

Postare recomandată

sunt legate intre ele printr-o mufa sau  altfel , si unde anume se inseriaza?   

pot de sub scaun sau tb sa scot tapiteria ?

Modificat de wasabios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MUfa de la incalzirea de la spatar este bagata in alta de sub sezut. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,vreau sa montez un interior de passat b6 piele de pe un break pe berlina,pe berlina nu am scaun cu reglaj electric si nici incalzire, daca imi puteti spune care e plus minus pentru reglaj al scaunului mai precis care din firele din mufa mare(cu 8 fire).

Sunt 10 locasuri in mufa:

1-fir alb(subtire)

2-fir albastru alb(subtire)

3-rosu cu albastru(gros)

4-rosu verde gros

5-maro gros(banuiesc ca-i masa)

6-liber

7-liber

8-rosu-galben (semi-gros)

9-maro semi-gros

10-rosu cu alb(gros)

Deocamdata ma intereseaza leg reglajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rosu albastru, rosu alb - plus.

 

maro - masa

 

L.E - si rosu/galben este plus.

 

iti poti lua plus de la unul deja existent, daca masina are incalzire in scaune.

 

de vazut daca nu difera locatia pinului de masa (maro gros) - am gasit asa, la ani diferiti de fabricatie - 2007 vs 2009.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rosu galben e la reglajele scaunului, rosu albastru gros si rosu verde sunt de la incalzirea in scaune.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La masina nu am nimic.e doar mufa aibag si inca o mufa subtire care banuiesc ca e de la centurile pretensionate.deci rosu-galben e pentru reglaj electric?uncalzirea nu ma intereseaza deocamdata,am avut pe passatul dinainte si nu am folosito niciodata.acum am vazut ca e diferita si prinderea la sezutul banchetei din spate pe langa ca la cel din piele(break)sezutul e din doua parti si la masina mea(berlina)e dintr-o bucata....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, pinii 8 si 9 sunt pentru reglajul electric. 9 este masa.

 

celelalte pentru incalzire, cat si pentru incalzirea din scaunul pasagerului, modulul fiind sub cel al soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am vazut ca e diferita si prinderea la sezutul banchetei din spate pe langa ca la cel din piele(break)sezutul e din doua parti si la masina mea(berlina)e dintr-o bucata....

 

daca iti montezi interior de piele, garantat o sa ai nevoie iarna de incalzire functionala - o sa fie rece rau...

 

la variant sezutul este fractionabil si prinderea difera fata de sedan, deoarece are sistemul de basculare in fata.

 

la sedan se prinde in clemele de pe caroserie.

 

banuiesc ca o sa il poti adapta cumva, nu am facut asta la B6.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate adapta...mai ramane sa dau jos si spatarul sa vad cum vine,pe langa asta nu se potrivesc nici fetele de usi pa spate dar la fel cred ca ar merge decapsat partea din piele...acum ramane sa evaluez si sa ma decid daca il pun sau nu.

Ps: incalzirea as vrea sa functioneze dar cred ca e mult de lucru,oricum are alcantara pe mijloc deci nu e ca inchet pe scaun,cu toate ca macar din principiu as lega si incalzirea.salutari si multumesc frumos pentru informatii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se face si incalzirea - trebuie sa montezi un panou de climatronic cu butoane de incalzire scaune, sa faci cablajul, modulul de sub scaun si o sa fie functional.

 

da, difera si fete de usi - vezi daca sunt de aceeasi lungime bucatile cu piele.

 

acum, depinde de pret - daca e ok, merita sa te chinui cu adaptarea.... daca e la pretul unuia de berlina, mai bine cumperi ce trebuie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am trendline cu aer,nu climatronic dar se gaseste si panoul cu rotite pentru incalzire.

Cu toate ca tare ma tenta sa-i pun climatronic...

Ai dreptate trebuie sa vad daca pot pune partea cu pielea(daca are aceiasi lungime)

Pentru incalzire am facut functional sistemul pe un ford mai demult dar masina era precablata,a trebuit sa pun doua relee si o siguranta.oricum ramane de vazut,

La tunelul central imi lipseste partea din spate cu gratarele de la ventilatie si scrumiera,are vreun cod capacul ala sau se poate comanda separat?

Modificat de manyx86
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca stiti cum se desface maneta de coborat geamurile pe spate ca sa dau fata de usa jos,ca m-am pierdut...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca in spatele manerului, intre el si tapiterie, este un inel de plastic. Acesta gliseaza cativa mm intr-o parte si o sa poti scoate manerul.

 

daca nu te descurci, ma poti suna sa iti explic cand esti la masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interior piele de pe passat b6 break pe berlina:

Am vazut acel inel o sa incerc cum spui tu.are vreo siguranta sau cum?

panourile usi spate nu le pot folosi ,sunt mai mici cele de break si nici partea din mijloc nu o pot lua pentru ca schimba si aia,sezutul din spate merge adaptat,trebuie pus doar o "bucata" de de metal sa se poate fixa in partea in fata,ceva gen un electrod mai gros construit intr-un fel sa intre in locasul de pe caroserie.

In rest se potriveste tot,spatarul este exact la fel si tot asa si pernele laterale,doar fetele de usi spate nu se potrivesc.

Multumesc FLORIN.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acela este un fel de blocator. El gliseaza si blocheaza manerul pe ax. Vezi in care parte reusesti sa il misti - parca in partea opusa manerului, ca si cum ar fi continuarea lui...

 

daca merita la bani, atunci fetele usilor spate, le poti imbraca in piele pe ale tale.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Am un B6,din 2010,si la scaunul soferului nu se incalzeste decat spatarul scaunului ,sezutul ramanand rece.Scaunul din dreapta functioneaza normal.Care sa fie cauza? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc

Modificat de halberstadt
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma poate ajuta si pe mine cineva cu un sfat?recent am cumparat un interior din piele pt b6 meu e cu scaune incalzite..am achizitionat si climatronic cu butoanele pt scaune..ce cabluri trebuie sa mai achizitionez?specific ca b6 meu nu avea scaune incalzite si nici electrice electrice iar acesta are

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca vrei sa iti comanzi cablajul gata facut, cu tot cu mufe, pini, etc - vezi ca au la Kufatec

 

altfel, il poti confectiona  pe masina - iti trebuie mufele de sub scaune - din podea - cele in care se conecteaza cablajul din scaunele cumparate, pini, cabluri, banda de matisat - si ti-l faci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA cat costa ala de la kufatec, mai bine il face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
ovidio2_materassi

Buna ziua. Ce parere aveti de un ventilator de clima care nu mai baga deloc aer... nici pe butonul de dezaburire parbiriz. Clima e aprinsa, se poate selecta diferite temperaturi dar motorasu e mort. E vorba de un passat Cbab din 10/2010. In bord nu arata nici un martor legat de clima ... Are cineva vreo poza cu amplasarea acestui motoras? Multumesc 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In spatele torpedoului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
ovidio2_materassi

Buna ziua domnilor. E posibil k la passat 2010 sa avem 2 aeroterme (ventilatoare) la clima? Tocmai am fost la VW si mi-au spus k ar fi "murit" un ventiilator dar eu l-am demontat cel din spatele torpedoului si l-am pus pe direct si invarte de-si i-a zboru :)).  Dar cand i-l alimentez normal, din centralina lui .... nil ... nu invarte. Ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU, doar unul. In fata la radiatoare ai 2.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!