Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

Asa m-am gandit si eu dar nu se va arde banda de cupru de la temperatura cu care incalzesc fludorul??? si disitanta intre cele 2 capete e mai mare decat in poza atasata de mine,in plus e cam descoperita banda de cupru aproape de tot,deci nu mai e izolata , poate imi spui si ceva cu ce sa o acopar sa o izolez.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista o pasta speciala pentru izolat aceste circuite insa imi scapa acum

poti incerca altfel ca sa iti fie mai usor. iei o bucata de fir cat este distanta intre pinii legati prin acel circuit si o cositoresti fix pe pini la capete.nu lasa firul prea mare, ci FIX cat este distanta. am patit sa nu prinda fludorul direct pe circuit

P.S.- dezizolezi firul fix cat sa-l poti cositori pe pin

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna si metoda descrisa de tine dar eu as vrea sa ma apropii cat mai mult de original.daca as gasi banda respectiva de cupru as inlocui-o de tot.oricum maine dimineata la prima ora merg la un magazin de electronice sa vad ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar spui ca mai ai o broasca cu care ti s-a blocat portiera. placa ei nu este ok?sa faci transplantul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fac asa numai ca nush cum e si aia inauntru unde e placa,da maine o rezolv pe una dintre ele doua,oricum vreau sa o repar si pe asta cu circuitul intrerupt ca nu se stie niciodata :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lipeste o bucata de fir, direct intre cele doua conexiuni - asa cum a zis si Kelu. Simplu si eficient.

Terminatorule, tu o sa pui la punct masina intr-o saptamana....in ritmul asta...... :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E buna si metoda descrisa de tine dar eu as vrea sa ma apropii cat mai mult de original.daca as gasi banda respectiva de cupru as inlocui-o de tot.oricum maine dimineata la prima ora merg la un magazin de electronice sa vad ce si cum.

Nu ai cum sa inlocuiesti acea banda de cupru in intregime, nu se arde cuprul de la lipirea cu fludor, temperatura de topire a cuprului e muuuult mai mare decat a fludorului. Acele trasee de cupru se realizeaza din placa intreaga de cablaj pe care se deseneaza traseele de circui, se acopera cu o substanta si restul se corodeaza cu diferite solutii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, funny...... cine nu a facut niciodata un montaj, nu are de unde sa stie.........

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

terminatoru isi da silinta sa faca ceva cat mai de calitate, insa trebuie sa inteleaga ca fie schimba placa cu totul(daca o are) fie o bucata de fir subtire(gen cablu saritor) si a rezolvat problema. la un leon acum vreo 2 ani din 6 circuite 4 le-am refacut cu fir saritor si functioneaza impecabil. e putina migala, atata tot

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha, sigur ca merg....la octavia1 am intalnit problema asta....culmea, avea doua circuite intrerupte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Neatza baieti :icon_geek: , am sa desfac si yala care e pe masina si daca e mai buna aia fac un transplant de placa cu circuite.Ce e ala cablu saritor :exclaim: ?Oricum azi rezolv problema cu yalele garanat.

O.T.Florine saptamana asta am avut-o libera , nu am lucrat si de aia vreau sa fac cat de multe,ca dupa ce incep munca va fi mai putin timp.Si am mai zis eu ca vreau sa functioneze absolut orice este in dotarea masinii si asa o sa si fie :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fir saritor se numeste acel fir cu care se fac legaturile intre Kronele unui repartitor de telefonie, este fir nelitat de 0.15 sau de 0.2 mm patrati in sectiune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Al da n-am inteles mare lucru,banuiesc ca are ceva caracteristici care il recomanda pt o astfel de operatiune,si e un singur fir, nu litat,dar daca folosesc un fir din cupru , cred ca e ok si asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am facut transplantul intre cele 2 yale,m-am chinuit enorm de mult pana am nimerit toate la loc ca am desfacut ceva ce nu trebuia dar am reusit pana la urma si acuma intrebarea:Daca usa de la sofer e deschisa si vreau sa inchid masina din telecomanda(tinand usa deschisa) nu pot,nu se inchide,apas butonul degeaba ca nu se intampla nimic,e normal sa se intample asa?

Switchul e bun se vede usa pe Bc,se aprinde lumina in plafoniera,buzzer-ul merge.

Am observat ca pe placa de circuite mai sunt 3 switch-uri mai mici,e posibil sa fie unul dintre ele de vina???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, e normal. Ca sa o incui si totusi sa ai usa deschisa, cu o surubelnita, misca limba aia de inchidere din lateralul broastei ca sa vada usa inchisa. Dupa asta o poti incuia din telecomanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la limba care inchide efectiv usa,sa o inchid pe aceea cu surulbelnita?La apasarea butonului din telecomanda nu se inchid nici celelalte usi , practic nu se intampla nimic,in mod normal n-ar trebui ca celelalte usi sa se inchida???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poi asa cred ca merge, dar dupa aia nu mai pot inchide usa pana nu deblochez din nou usile,in fine am sa ma uit si la altii care au passat si poate e normal sa fie asa,numai nu sunt obisnuit eu ca din 2007 de cand am masina tot cu switch-ul la usa sofer defect am umblat :banghead: ,in schimb acum,dupa ziuade azi toate sunt functionale :king: .

Deci daca usa la sofer e deschisa si apas din telecomanda pe inchidere nu se blocheaza nici celelalte usi care sunt inchise???

Ce greu e sa faci astfel de operatiuni la 0 grade afara,tot am inghetat si nu mai aveam dexteritate la degete din cauza frigului. :RO flag:

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e perfect normal sa nu se inchida masina cu portiera soferului deschisa. avand in vedere ca ai umblat mult timp cu switch-ul stricat te-ai obisnuit sa se inchida. dar acum functioneaza normal.NU ARE VOIE SA SE INCUIE CU PORTIERA SOFER DESCHISA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Kelu , acum m-am lamurit,efecte negative ale nepasarii :icon_geek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La modelele de skoda octavia tour este prevazuta semnalizarea deshiderii capotei prin acel martor luminos?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fosta mea era din 2004 si se aprindea acea masinuta cu usa deschisa si atyunci cand deschideam capota sau portbagajul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!