Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

Am observat azi ca atunci cand deschid portiera dreapta fata nu se mai aprinde pe bord martorul ala rosu (masina vazuta de sus cu o usa deschisa). Contactul banuiesc ca se afla pe stalpul dintre portiere.. pe usa exista o "tija" de vreo 2 cm care intra intr-o gaura din imediata apropiere a stalpului.. a mai patit cineva asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este de vina intrerupatorul din sistemul de inchidere din usa. Din pacate trebuie desfacuta usa si schimbat tot sistemul (Se poate repara dar nu se baga nimeni pentru ca este destul de migalos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci este vorba de o "piesa" care trebuie schimbata.. nu ceva ce se poate remedia "in spatele blocului":offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate remedia, dar nu in "spatele blocului"

Un bun electronist/electrician cu "mina fina" poate s-o faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in incuietoarea de la usa sau broasca aia mai pe romaneste nici eu nu am auzit ca se repara sau ca se baga careva sa o repare deci trebuie schimbata si costa ceva , e bine ca oricum nu e la usa de la sofer ca e cea mai scumpa dupa cate am auzit eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

aceiasi problema si la mine. nu se mai aprinde martorul de "usa deschisa" la usa fata dreapta.

s-a mai descoperit ceva intre timp, o metoda mai simpla sau mai putin costisitoare de a repara aceasta mica problema?

de asemenea nu mi-se aprinde lampa din usa (jos), atunci cand deschid usa. pe usa soferului functioneaza dar pe cealalta nu.

cum se poate remedia?

multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aceiasi problema si la mine. nu se mai aprinde martorul de "usa deschisa" la usa fata dreapta.

s-a mai descoperit ceva intre timp, o metoda mai simpla sau mai putin costisitoare de a repara aceasta mica problema?

Monteaza un intrerupator undeva pe stalp si leaga-l in paralel cu cel vechi din broasca.Scapi de problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"Monteaza un intrerupator undeva pe stalp si leaga-l in paralel cu cel vechi din broasca.Scapi de problema."

Sfatul asta cred ca il poate pune in aplicare un posesor de Dacie berlina, nu un sofer de Octavia Business :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEELOO cauta o varianta mai putin costisitoare. Asta cred eu ca este una dintre ele.De ce nu vii tu cu o solutie mai buna si in acelasi timp ieftina ?Multi ar fi interesati sa-si rezolve problemele aparute la microintrerupatoarele din actuatoare, solutie pentru care cu siguranta ti-ar fi recunoscatori.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LEELOO cauta o varianta mai putin costisitoare. Asta cred eu ca este una dintre ele.

intradevar, asa este, caut o solutie simpla si putin costisitoare.

Si la fel de adevarat este ca eu singur nu o sa ma apuc sa fac operatia precizata(..intrerupator in paralel...), pt ca nu cred ca voi reusi. ...deh...cunostinte din acestea, electrice, slabe :D

insa accept cu foarte mare consideratie, evident si contra cost, o oferta care sa imi rezolve problema. :D

de aceea iti multumesc laszlo, si acum mai astept doar pe cineva care poate efectua operatia...pe cord deschis :D

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"intradevar, asa este, caut o solutie simpla si putin costisitoare."

In cazul acesta, nu mai am nimic de adaugat...

Eu sa alege variantele piese SH, aranjamente la garantii, dezmembrari la dealeri - pt o solutie originala Skoda mai ieftina decat piesa noua. Dar carpeli nu as face. Scuze pt felul direct de exprimare!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am deja o oferta de la un membru al forumului, cu 150 ron durata 3-4 h, si fara carpeli gen "circuit paralel..prin gaurire...etc" ci prin inlocuirea sau repararea piesei defecte. mai multe detalii nu pot da inca, pt ca nu stiu.

imediat ce voi efectua reparatia revin cu detalii.

sau poate le va da chiar el.

multam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai postat si in aria de golf 4, dar vad ca problema se regaseste pe absolut toate marcile din grup... platforma comuna, cu beneficiile si dezavantajele inerente...

Sambata am rezolvat si eu problema intr-un mod foarte elegant, am mers la un electrician priceput care mi-a desfacut usa si mecanismul (atentie: procedura este foarte enervanta si pretentioasa, electricianul o mai facuse de cateva ori si totusi a durat vreo 2 ore) si a refacut lipiturile. Cost: 800 de mii manopera, 0 lei piesele. Vi-l recomand cu caldura, omul chiar stie ce face - Florin 0723794513, servisul e undeva pe langa spitalul Caritas.

Modificat de KLF
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai postat si in aria de golf 4, dar vad ca problema se regaseste pe absolut toate marcile din grup... platforma comuna, cu beneficiile si dezavantajele inerente...

Sambata am rezolvat si eu problema intr-un mod foarte elegant, am mers la un electrician priceput care mi-a desfacut usa si mecanismul (atentie: procedura este foarte enervanta si pretentioasa, electricianul o mai facuse de cateva ori si totusi a durat vreo 2 ore) si a refacut lipiturile. Cost: 800 de mii manopera, 0 lei piesele. Vi-l recomand cu caldura, omul chiar stie ce face - Florin 0723794513, servisul e undeva pe langa spitalul Caritas.

S-a rezolvat. pretul meu a fost de 100 ron, insa am inteles ca va mai creste foarte putin.

timp pt reparatie defect usa dreapta fata = max. 1 h

defecte: martor usa deschisa nu functiona, lampa usa nu se aprindea, plafoniera nu se aprindea cand deschideam usile.

toate rezolvate. :rolleyes:

Multumesc KLF si de asemenea florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Aceeasi problema am si io cu bibiu meu : decand am cumparat masina nu a mers ledu de pe portiera si mai mult acum 2 zile s-a bulit si inchiderea usii :

daca inchid usa din interior de pe clampus se incuie numai usa soferului inainte de asta se incuiau toate usile si aveam setat ca si la viteza mai mare de 20 km/h sa se incuie acuma se incuie toate apoi se descuie usa de la mee ( sofer ) nu am idee ce poate fi dar tin sa cred ca nu e din switch-ul din portiera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu am avut problema cu martorul de usa deschisa la FABIA. Rezolvarea :la un service( in Sibiu) au dat jos broasca si au inlocuit contactul.Cost 40 RON,DURATA: 2 ORE.cOSTUL SI DURATA MI LE-U SPUS DE LA INCEPUT( in service Skoda se inlocuieste broasca cu totul 700 RON -atentie, la FABIA )

Eu am avut problema cu martorul de usa deschisa la FABIA. Rezolvarea :la un service( in Sibiu) au dat jos broasca si au inlocuit contactul.Cost 40 RON,DURATA: 2 ORE.COSTUL SI DURATA MI LE-U SPUS DE LA INCEPUT( in service Skoda se inlocuieste broasca cu totul 700 RON -atentie, costul asta 700 e la FABIA )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am probleme cu masina din semnatura... La ce service ai fost? Da-mi PM.... Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
Am mai postat si in aria de golf 4, dar vad ca problema se regaseste pe absolut toate marcile din grup... platforma comuna, cu beneficiile si dezavantajele inerente...

Sambata am rezolvat si eu problema intr-un mod foarte elegant, am mers la un electrician priceput care mi-a desfacut usa si mecanismul (atentie: procedura este foarte enervanta si pretentioasa, electricianul o mai facuse de cateva ori si totusi a durat vreo 2 ore) si a refacut lipiturile. Cost: 800 de mii manopera, 0 lei piesele. Vi-l recomand cu caldura, omul chiar stie ce face - Florin 0723794513, servisul e undeva pe langa spitalul Caritas.

Sal KLF

Am si eu aceasi problema la Golful meu! Intai mi-a picat cel de la usa sofer....iar acum nu mai merge nici cel din dreapta!! Crezi ca acel electrician poate efectua "operatia" la ambele usi?! Intreb...deoarece cineva de aici a spus...ca pe partea soferului este mai complex sistemul!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt. adimar-la Sibiu da.

Salut Tom,

da-mi si mie mai multe date!! Ai spus ca la sibiu; cine poate face asa ceva...si un numar de tel. daca stii...ar fi super!

merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vb si cu Tom si mi-a spus unde e service-ul...O sa merg saptamana viitoare sa il schimb - 60 ron (usa stanga fata). Eu mai am de montat si alarma. Revin cu impresii si eventual un nr de tel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am rezolvat problema, mi-au inlocuit switch-ul, toata operatiunea a durat 1 ora 30 min si a costat 60 ron. Pentru programari 0722277717 , cum a scris si Tom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cineva ma poate indruma pentru aceeasi operatiune in Bucuresti???? Am incercat sa il sun pe Forin pe numarul de mai sus, dar are telefonul inchis, sau probabil l-a schimbat.

La mine problema este la usa dreapta fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

buna seara! am fost azi la florin sa schimb microswitch usa sofer! omul a lucrat super si l-a inlocuit cu unul nou! pret 150 ron! mi-a spus ca mai repara si altele legat de electrica,macarale geamuri,oglinzi retractabile etc!

p.s. telefonul e acelasi si raspunde!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!