Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

Salutare colegi. Mi-a picat si mie switchul sau cel putin asa cred. De asta vreau o lamurire din partea celor mai priceput. Martorul se aprinde doar pana la prima inchiderea a portierea. Cand inchid de tot portiera nu imi mai apare martorul. Aveti vreo solutie sau trebuie sa schimb switchul?

Multumesc frumos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai are rost sa incerc sa-l curat cu spray contacte?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ,cred ca e uzat sau rupt tamburusul de pe swich,da yala jos si se vede cu ochiu liber cauza ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua . Am achizitionat de curand o skoda octavia combi tour din 2004 mot atd(6 trepte) 4x4 si imi apare in bord doar in momentul in care am deschis portbagajul semnul cu o usa deschisa (am mini dot). Restul usilor nu au nici o,, remuscare`` atunci cand deschid usa nici la faruri cand le las deschisa si scot cheia nu beep nimic am incercat cu scos-ul mufei de la vasul de expansiune si tiuie .Am jos la usile din fata becurile dar nici ele nu se aprind cand deschid usa . Acum va intreb pe dvs e posibil sa fie la usa soferului o problema la calculatorul acela si din cauza asta sa nu mearge celelalte   sau    e posibil sa fie in parte la fiecare usa swich-urile duse? Mentionez ca are alarma si daca nu pun cheia in contact in 40-50 de sec se incuie singura. De incuiat se inchide normal nu raman usile deschise.

Astept raspuns din partea dvs .

Va multumesc !  

Modificat de razvaneta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este foarte posibil sa fie stricate toate switch-urile.

 

acest lucru se poate verifica cu VCDS-ul, in blocurile de masura, pe 46-Convenienta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

La mine problema se manifesta pe usa stanga spate si apare ca fiind mereu deschisa.

Cu vcds am intrat pe 46-Central con. Meas. bloks(nu mai retin canalul) -  avand toate usile inchise, usa cu problema era identificata ca fiind deschisa. Se mai poate verica si altceva?  

off-  mai reusiti sa intrati pe forum folosind Tapatalk?

La mine nu mai deschidea topicurile urmarite si dupa ce le.am sters, nu mai gaseste vwforum.ro .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am apucat sa demontez broasca stanga-spate(octavia 1), pentru a schimba switch-ul defect.

Am scos (cu dalta) cele 2 suruburi ce fixeaza broasca, am eliberat sufa de pe maner, insa nu prea vrea sa iasa broasca, care desi are putin joc parca mai tine in ceva.

Cautand mai atent pe net am gasit intr-un "workshop manual" online, o schita in care imi indica ca trebuie sa eliberez un arc. 

Atasez schita si o foto cu broasca; puteti sa.mi confirmati daca zona incercuita in foto este arcul ce trebuie ridicat? 

octavia-mk1-1116.png

octi lockk.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba acel arc cu scoaterea broastei de pe usa.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, am sa las arcul in pace, insa eu asta am inteles din link.ul asta

Daca nu e acolo problema atunci trebuie sa studiez mai atent unde tine. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit cu demontarea, era pur si simplu intepenita, plus ca mai este un "pinten" ce tine broasca sa nu alunece spre interiorul usii. Practic trebuie trebuie impinsa si ridicata putin. 

Mai complicat a fost cu desfacerea celor doua suruburi ce fixeaza broasca,  fara dalta nu s.au lasat desfacute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mai rar asa ceva...doar daca a umblat cineva pe acolo si a stricat capul la suruburi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!