Jump to content

Martor "usi deschise"


Sethnakht
 Share

Postare recomandată

Salutare, am si eu o skodita, octavia se numeste si am aceiasi problema cu martorul usi deschise. Asta se intampla la usa de la sofer.Acum am doua ofuri : stie cineva daca eu vreau sa montez alarma pe masina mea , pot sa o montez cu defectul descris de voi mai sus , mentionez usa de la sofer e problema si al doilea of daca stie cineva care este culoarea firului de la martorul usi deschise ptr ca stau si ma gandesc ca poate gasind firul si intrerupandul sal adaptam prin metoda descrisa in paralel, asta ca sa nu mai deranjam tapiteria si celelalte accesorii ale usii, caci se stie dintotdeauna, odata desfacuta usa nu se mai aseaza cum nea dat-o fabrIcantul. va multumesc ptr rabdare.Drumuri bune sa aveti. :) :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de montat poti

de folosit - depinde de pozitia in care a murit microswitch-ul

daca vede usa mereu inchisa - DA

daca vede usa mereu deschisa - NU

150 ron pt schimbare microswitch e hotie romaneasca

operatia dureaza cca 1 ora daca ai mai facut iar microswitch are un pret impresionant

mecanicu/electricianul ala ia manopera de ............... senator

ipotetic vorbind

8 ore (1 zi) / 1.5 ore (operatia) * 150 ron (pretul corect) = 800ron (pe zi) * 20 zile (omul lucreaza relaxat) = 16.000 ron (senatoru e mic copil)

>>>>>>>>>>>> deschid atelier pt schimbat microswitch-uri <<<<<<<<<<<<<<<<

Modificat de d@n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se paoate pune dar exista un risc si anume acela de a incuia cheila in masina sati explic cum poti evita firul de la alarma pentru usa trebuie naparat montat pe usa functionala numai ca eo mica problema cand dezarmezi masiana dca nu deschizi usa pecare e lagata alarma sau nu pui contactul in 15- 30 secunde usile se incuie la loc alarma considerand deschidere acidentala si atunci risti sa ramai pe langa masina sau sa nu montezi inchiderea centalizata !!sau sa remediezi defectiunea !

sau cel ami simplu adaptezi un swich clasic pe stalpul masini la care tragi firele eo asa ma facut !!

Modificat de vw-raz-van
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am si eu o skodita, octavia se numeste si am aceiasi problema cu martorul usi deschise.

Nu ştiu să-ţi răspund la nici o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca aveti nelamuriri cu privire la montarea switch-urilor sau va pot fi de folos, ma puteti suna la numarul din profil. si o intrebare: florin, tipul asta care ia 150 ron pt un switch este cumva din salajan?

Modificat de kelu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

mie nu mi se aprinde in bord...cand am o usa deschisa se aprinde lampa din plafon si atat...am tija aceea la usa jos in colt........se poate sa nu am aceasta optiune? (2002)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tija aceea nu are legatura cu contactul de usi deschise. Dar cand ai portbagajul deschis iti arata? Sau capota? Trebuie vazut cum e codat IC-ul, daca aceasta optiune e activata.

Modificat de al bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu...nici la contact nu mi se verifica martorul acela..nu se aprinde....se poate sa nu fie activata sau sa nu am aceasta optiune?

oricum, eu cred ca nu am toti martorii activi pe bord

offtopic: nici martorul in forma de motoras de colare galbena nu se aprinde.

acestia sunt martorii verificati de masina mea cand pun contactul:

http://www.fanoctaviatour.ro/az-uploads/bn64and-4.jpg

Modificat de bn64and
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea sa nu ai aceasta optiune din fabrica, si nu stiu daca poate fi activata cu vag-com-ul.nici lampa in patea inferioara a portierei nu ai nu?cea jumatate rosie si jumatate alba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exista posibilitatea sa nu ai aceasta optiune din fabrica, si nu stiu daca poate fi activata cu vag-com-ul.nici lampa in patea inferioara a portierei nu ai nu?cea jumatate rosie si jumatate alba?

ba da..aceea o am.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tija aceea nu are legatura cu contactul de usi deschise. Dar cand ai portbagajul deschis iti arata? Sau capota? Trebuie vazut cum e codat IC-ul, daca aceasta optiune e activata.

cand am portbagajul sau capota deschisa nu se intampla nimic..nu se aprinde nici macar plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Si eu am avut aceeasi problema. E vorba de senzorii din portiere. La mine s-au dus pe rand toti 4. Rezolvat problema la Adria Service in Suceava. Pret: 100 Lei diagnoza si 100 lei X 4 portiere (schimbat doar senzorii - neoficial). Deci in total 500 de lei si n-am avut probleme de peste un an.

In mod normal se schimba incuietoarea cu totul. Pret incuietoare: cca 100 euro.

Motivul din care se strica senzorii e praful si glodul de la noi din tara. Se mai adauga si jetul de la spalatorie care prinde si mai bine praful in inchietoare la un loc cu vaselina de acolo.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La octavia 1, echipare ambient fara maxidot am sau nu am optiune de martor usi deschise, pentru ca nu imi apare pe display.Daca il are, se poate sa nu-mi afiseze din cauza unei sigurante?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai de portabagaj e posibil sa nu ai de usi, tinand cont de anul de fabricatie a masinii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Atunci tb facut un Output Test pe IC sa vezi exact daca exista martorul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa incerc urmatoarea data cand ma duc la Skoda in service,In zona la mine nu cunosc pe nuimeni cu interfata vagcom, dar acum cand ma duc in Germania daca gasesc sigur imi cumpar una.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai poti lua una din tara cred ca nu e mai scumpa ca cea din DE. De la Voinea sau Kiss Lorand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

salutare ! si eu am aceeasi problema..cu switch-ul de la portiera sofer !?dar mai am o problema.? :) nu-mi intra cheia..in incuietoare...!?:) ce spuneti?se poate repara?intra doar jumatate de cheie..atat ! se poate scoate butucul ?si repara undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu iti mai intra cheia din cauza fie ca nu ai bagat cheia in butuc prea des,fie de la apa si intemperii s-a oxidat,si este posibil sa isi revina dupa o curatare ca la carte:).de reparat poate fi reparat daca este necesar,insa depinde ce este rupt sau stricat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..:) mrc..pt ajutor kelu !!! vreau sa rezolv..butucul in prima instanta..:D si apoi switch-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

PAi eu zic sa le afci amandoua odata sa nu desfaci de 2 ori fata de usa, ca trebuie sa ajungi in acelasi loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cam asa e. cand le-am zis..celor de la skoda bc despre problema...:D au zambit si mi-au zis ca trebuie schimbat butucul si refacut circuitul de inchidere a masinii ! trebuie schimbata cheia..:lol: costa imens ;) ce parere aveti de solutiile service-urilor autorizate?:) :) dezastruuuuu ! va zic eu !!

ce stiti?se ajunge usor la butuc?am vreo sansa sa-l repar?sa ma duc..la cineva care se ocupa cu reparatii iale si butucuri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!