Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 6R si 6C


bantina
 Share

Postare recomandată

Am inteles dintr-un articol de ziar ca din aceasta toamna VW acorda garantie de 4 ani.

Ore ce se va intampla cu masinile aflate deja in garantie? Se va extinde aceasta garantie?

Se extinde, la cerere, contracost, la toate masinile cumparate dupa 1 ianuarie 2010. Detaliat - http://www.automarket.ro/stiri/volkswagen-ofera-gratuit-4-ani-garantie-modelelor-vandute-in-romania-41099.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea si eu o dilema:

ce model de polo ar fi mai avantajos de cumparat daca e sa tinem cont de consum?

mersi frumos.

Modificat de TomSlayer
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde cat vrei sa tii masina si cati km. faci pe an. De dragul discutiei, cele mai economicoase modele CARE SE IMPORTA IN ROMANIA sunt 1.2 de 60PS (7,3/4,5/5,5) si 1.2 TDI de 75PS (4,6/3,3/3,8). Mai exista 1.2 TSI de 90PS insa momentan nu se stie nimic despre daca si cand se va importa si la noi, si pe diesel, modelele Blue Motion.

Polo 1.2 60PS Trendline 4 usi M5 costa 11.456,36 Euro.

Cu o medie de 6,5% si 12.000 km./an, 1,30 Euro/litru benzina de 95, in 10 ani consumi benzina de 10.140 Euro. Total: 21.596,36 Euro.

Polo 1.2 TDI 75PS Trendline 4 usi M5 costa 13.508,56 Euro.

Cu o medie de 4,5% si 12.000 km./an, 1,22 Euro/litru de motorina, in 10 ani consumi motorina de 6.588 Euro. Total: 20.096,56 Euro.

Impozitarea are aceeasi valoare (cred) ambele fiind motoare mici de 1.198 respectiv 1.199 cmc.

Deci e cam tot pe-acolo, fara insa a lua in calcul costul reviziilor. Presupunand ca se vor face exclusiv la reprezentanta, e de asteptat ca acestea sa fie mai mari pentru masinile cu motor diesel decat pentru cele cu motor otto. Nu cu mult mai mari, insa mai mari. Tragand linie, e cam tot pe-acolo.

In plus, masinile mici nu merita sa fie cumparate cu motor diesel: cel mai ieftin Polo diesel e 13.508 Euro, cel mai ieftin Golf pe benzina e 14.499 Euro, deci diferenta nu e mare. Nu e parerea mea, ci a firmelor de inchirieri auto care au calcule de eficienta si de recuperare a investitiilor si care foarte, foarte, foarte rar masini din clasa mica cu motoare pe motorina.

Daca intervine factorul subiectiv, nu mai conteaza.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la inceputul lui octombrie 2011, preturile la Polo au crescut cu 247 euro, iar la Golf cu 387 euro.

Asa ca acum, cel mai ieftin Golf pe benzina (TL) este 14499 euro dar cel mai ieftin Polo pe motorina (CL) este 13754 euro.

Ca idee, cel mai ieftin Megane pe benzina este 13600 euro...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ar merita introdusa in comparatie si Octavia care are pret similar cu polo.

Pret foarte bun pe kilogram as putea zice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Ar merita introdusa in comparatie si Octavia care are pret similar cu polo.

Pret foarte bun pe kilogram as putea zice.

Corect, insa depinde foarte mult de ce compari.

Daca vrei consum, Polo e avantajat clar: masina e mai usoara, deci consuma mai putin (vorbim despre acelasi motor si aceeasi transmisie).

Daca vrei manevrabilitate, iar e in avantaj Polo: unde poti parca un Polo, o Octavie nu incape.

Daca vrei spatiu interior si tinuta de drum, Octavia castiga detasat.

Daca vrei dotari multe intr-o suma de bani X, iar e avantaj Polo.

etc.

Nu-si prea gaseste rostul comparatia, no offense.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca vrei dotari multe intr-o suma de bani X, iar e avantaj Polo.

Avantajul e discutabil. Cu aceleasi dotari si aceleasi motorizari - 1.4 MPI si 1.6 TDI (105 CP) - care se pot compara direct, Polo este mai ieftina dar la Octavia ai "mai multa masina" (cu avantajele si dezavantajele descrise mai sus).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, nu contest, insa incet-incet, aducem discutia pe un teren de "versus" ori, in topicul de fata se discuta despre "Sfaturi inainte de cumparare" Polo, ceea ce presupune ca decizia de cumparare a fost luata si aici se discuta configurari, sfaturi de alegere motorizare, dotari, etc. pentru Polo.

Octavia o avea si ea meritele ei, insa e alta masina la aceeasi bani (+/-). La fel de bine, atunci, putem discuta de ce Polo si nu Cee'd, sau de ce polo si nu BMW320d SH (boala romanului).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil, nu contest, insa incet-incet, aducem discutia pe un teren de "versus" ori, in topicul de fata se discuta despre "Sfaturi inainte de cumparare" Polo, ceea ce presupune ca decizia de cumparare a fost luata si aici se discuta configurari, sfaturi de alegere motorizare, dotari, etc. pentru Polo.

Ai dreptate dar nu am vrut sa fie un versus. Sorry pentru devierea off-topic :)

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.2 - 85cp este TSI, deci are turbo.

Pentru a mentine discutia in parametrii realitatii, VW nu are motoare 1.2 TSI de 63kW (85PS) pe Polo.

1.2-ul de 63kW (85PS) este Multi Point Injection.

In configuratorul de Polo a aparut motorul 1.2 (TSI) 90 CP, disponibil pe CL si HL !

Se pare ca il inlocuieste pe 1.4 MPI 85 CP care a iesit din lista.

Modificat de DRAPAR
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

3luni

vina este a patronilor de reprezentante,platesc tarziu masinile catre importator,si cand vine vorba de avans si cand masina este in curtici,mai invart banii clientilor cat pot trage de timp

Modificat de newjetta
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu cred.. si in strainatate asteptarea e la fel de mare. Depinde foarte mult si de dotari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In Romania timpul de asteptare e OK, 3 luni e chiar elegant, sa vedeti ce misto e in Germania sa dai comanda la Polo in Mai si sa ti se livreze prin Noiembrie. La Cross e si mai grav, ca se produce doar in Africa de Sud, si pana se da comanda, pana se fabrica, pana se incarca, pana vine vaporu' la Emden, pana-l descarca, pana se pune pe camion si ti-l livreaza, dureaza o vesnicie... Ma gandesc ca trebuie sa-ti doresti foarte mult un polo Cross nou sa trebuiasca sa accepti termen de livrare 8-9 luni...

E adevarat, 3 luni e mult, insa e mult comparat cu 5-7 zile cat stai daca-ti iei ceva adus "en masse" de catre dealeri. Eu am preferat sa-mi fac masina asa cum am vrut eu, decat sa ma multumesc cu ce s-a gandit dealerul ca ar merge.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

M-am gandit ca filmuletul asta o sa le faca viata mai usoara celor care asteapta sa le vina noul lor Polo :) Eu m-am uitat la el de vreo 30 de ori pana am urcat prima data in a mea...

Pentru ceilalti colegi, e vorba de fabrica din Pamplona (Spania) unde au fost produse masinutele noastre.

Modificat de Vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motanul lenes

Fain filmuletul! Si mai sunt si rosii masinile! Poate ca si a mea o fi fost personaj in film :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Bun filmuletul asta :D

Modificat de Circoloco
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Aveti idee daca masina a plecat din fabrica acum 6 zile, cam cat ar dura cu aproximatie pana ajunge la dealer in curte? Mi s-a zis ca sapt viitoare dar vreau sa aproximez si ziua pentru ca o ridic din Constanta eu fiind in Bucuresti. Multumesc

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil prin iunie o s-o ai :))) :evil:

P.S.: Daca nu reusesti in Constanta sa activezi "stagingu" o putem rezolva si in bucuresti

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai, din ce am inteles, transportul (aranjarea in parking lot+incarcarea pe tren+drumul pana la Emden (centrul de primire pt. livrari in Europa)+descarcare=cca. 15 zile lucratoare. Dupa aia, sortare, incarcare pe camion/tren, drum, livrare la centrul Lagermax Curtici, descarcare, aranjare pe loturi = 10 z.l. Dupa aia, incarcare, transport, livrare la dracu', unde-o fi, sortare, cca. 5 z.l. Deci, una peste alta, daca apuci sa pui buca pe scaun inainte de ziua copilului, poti zice ca esti fericit :)

Ce saptamana ai la constructie si livrare? La mine au fost 26/2011 si 32/2011

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai retin saptamana si o aveam intr-un mail, pe care bineinteles l-am sters. Consilierul mi-a zis ca cel tarziu saptamana viitoare masina ajunge la ei. Treaba asta m-a anuntat vineri dimineata, dupa ce mi-a spus inca de la lansarea comenzii ca atunci cand pleaca masina de la fabrica, ma suna. Dupa calculele insirate de tine, cred ca a plecat mai de mult decat sapatamana trecuta; din moment ce ajunge la dealer maxim vineri, dupa spusele consilierului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este in VAMA :wub:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:)) cred ca daca as fi in locul tau m-as duce pana in vama doar ca sa o vad :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca erai in Arad, puteai face o plimbare pana la Curtici :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca faceam plimbarea..nu stiu daca mai primeai tu masina :)) poate primeai una portocalie :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Macar o poza meritam :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!