Jump to content

Sfaturi achizitie Polo 6R si 6C


bantina
 Share

Postare recomandată

Felicitari si asteptam primele impresii!

Rodajul poti sa-l faci cum si unde vrei. Mie mi-au spus sa nu depasesc doua treimi din turatia maxima si doua treimi din viteza constructiva vreo 2-3.000 de Km, adica maxim 3.500-4.000 RPM si maxim 100-120 Km/h.

Benzina cred ca e irelevanta ce folosesti in rodaj, daca ai de gand ca in general sa folosesti de 95 foloseste si acum tot 95!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

masina va fi de zi cu zi..de fataiala prin oras si in general drumuri scurte prin tara. si rar-f rar iesiri in afara tarii. asa ca nu merita de 100. si S3ul pana sa-i fac soft tot cu 95 a mers si nu a strambat din nas. si asa mi-au zis si cei mai "experti" in benzinare nemodificate utilizate zi de zi.

100 mi se pare moft la masina asta :) si nu vrea sa o cocolosesc. o voi intretine...asa cum fac cu toate, dar nu o voi pune in loc de bibelou :) am deja locul ala ocupat :)))

dar asta nu inseamna ca nu voi incerca. oricum, prefer benzina 95 din statie buna, decat benzina de >98 din statii no name sau de firma..dar locatie ciudata. (gen sate abandonate pe Dnuri...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lua dupa numerele de pe hartie, conteaza feeling-ul pe care il ai de la motor. Eu am pus 95 si de la Petrom si de la Rompetrol, cu ambele s-a miscat mai prost masina, nu-mi placea cum tragea asa ca am ramas fidel 100-lui de la OMV. Personal, nu cred ca merita economia care o fac la bani (maxim 100 de lei la 2.5 plinuri pe luna) fata de cum se misca si cum simt motorul.

Dar asta e alegerea mea si nu trebuie nimeni sa faca ce fac eu. :)

Cand ridici masina? Unde e prima poza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe la ora 17.

o sa ii pun primu plin...cum e norocu si pompa libera la OMV pipera :))) dupa care incerc si opusa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inchei si eu subiectul prin a spune ca 95-ul nemtesc este mult superior celui de la noi.

Oricum e f. posibil ca pt zi de zi sa nu fie probleme si sa nu sesizezi diferente cu 95.

Sa va bucurati de ea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da..dar nu sunt diferente asa mari (stiu asta cand cel care mi-a facut softul la audi a comparat timming corrections la benzina noastra de 99 cu ce aveau ei bun in UK), si mai ales ca producatorul cu importatorul sunt de acord cu utilizarea benzinei de 95..de la noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan,sa ai parte de ea ,sa o poti conduce multi ani de acum inainte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu unde sa postez primele impresii..

Multumesc mult. imi place enorm masina. i-am pus 100 de la OMV pt inceput...ca sa incerc. imi place culoarea, lucratura bordului, imi place cat de usor se poate citi bordul, imi place tinuta de drum. nu-mi place feelingul la pedala de frana (fie pt ca e noua inca, fie de la gumele hankook) ...e prea moale, si ambreiajul care cupleaza ciudat..de jos. imi place culoarea la nebunie (o sa pun si 1-2 poze...), imi place ca trage de jos ~1500rpm..dar astept sa vad consumul. pana aucm am cam 10% pe bord...desi prin oras am mers cam 20km si in rest A3 cu 90-100 constant.

oricum, ma felicit pt algere.

mai ales acum, cand Ponta a declarat ca tichetele rabla nu se vor mai cumula, cand am prins si mega oferta de la PBN...pt care-i multumesc colegului Vlad si Mirelei :)

deja masina are 120km, trebuia sa aiba deja 600 :))dar s-a anulat un drum de rodaj...si urmeaza iesirea din tara si primii 5000km in curand.

mi-a placut ca masina avea fix 5.6km cand am ridicat-o. nu cum au patit altii cu >50km.

Modificat de Bogdan_wrc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumoasa culoarea :D si jantele o prind bine. Dupa cum spuneam, cand ai timp (si poti) hai sa-i faci rodajul la o intalnire Polo 6r

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai as rvea...dar eu doar in we pot. ziua fac oricum naveta la Buc (fara ea)..si seara nu mai pot veni iar.

ma intriga ce mare e evacuarea :))

multumesc de urari. si ale voastre sunt :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan, pai o sa facem in weekend intalnirea, ca nu e batuta in cuie :) Cand poti si ai masina disponibila, ne anunti si ne strangem noi cumva. Eu oricum sunt disponibil mare parte din timp in weekend.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

weekendul asta pot. dupa masa.dar eventual poate bagam un snagov ceva...sa fie si aer curat :) si poze furmoase de toamna ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumoase. Daca auziti de un set sh, sunt interesat:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va reamintesc titlul topicului? Nu, ca scrie mai sus in pagina :)

Bogdan_wrc, poti sa faci un topic pe "Masina mea".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aditu...din partea mea jos palaria ca ne tolerezi :D Pe noi toti de aici ...

Propun sa faca Aditu curatenie cand are timp iar noi sa facem topic-uri cum trebuie. Nu costa nimic. Scrii un post sau un topic, tot aia e :D

Multumim inca o data Aditu pt ca ne-ai tolerat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e vina mea, imi cer cuze. doar ca nu vreau sa-i fac topic, pentru ca nu o voi coinduce eu, decat f rar. si nu va suporta nicio modificare. daca tu consideri ca e ok, poti muta posturile in topicul cu Audi-ul meu, ai linkul e in semnatura. multumesc. sau in alt topic, in care crezi :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok...raman aici posturile pentru ca nu au unde sa mearga.

Concluzia este ca a venit repede masina si ca esti multumit de ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Buna ziua.

Parintii mei doresc sa-si cumpere un wv polo din 2009.

Este o masina cu 32000km.

Problema ar fi motorul de 1.2 benzina.

Va rog sa-mi dati ceva sfaturi referitor la motor de 1.2 benzina.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!