Jump to content

Kodiaq - discuții generale


Bogdan VW
 Share

Postare recomandată

Fiind vorba de ruta spre Hamburg, nimeni din Ro nu e afectat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Interesant de la min 9 cu cata lejeritate alterneaza tractiunea in modul Snow + Offroad rezultand o deplasare constantă.

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E interesantă ediția Laurin & Klement care se lansează zilele astea. Din cele cateva poze arată bine. Si TSI ul creste la 190cp (desi mai are pana la 220cp de la Tiguan Allspace). Dacă prețul nu sare mult peste versiunile actuale și dacă nu se tergiverseaza lansarea/ vânzarea  in Ro,  s-ar putea sa merite așteptarea. 

https://www.4tuning.ro/masini-noi/este-cel-mai-luxos-suv-din-istoria-skoda-cum-arata-noul-kodiaq-in-echiparea-de-top-laurin-klement-37571.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TSI220 dispare din VAG. O sa fie ori 190, ori 270-280, ambele avand ca baza motorul de 2.0

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Misto Scout-ul si destul de capabil. Este o varianta foarte buna pentru o familie. Un singur lucru nu imi place la el, acele evacuari fake/lipsa. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu, nu imi place la nici un producator/model, dar aici ma refeream exclusiv la Kodiaq. Oricum, acest aspect poate fi remediat ulterior daca se doreste :)

M-am jucat acum cu configuratorul si un Scout 2.0 TSI cu dotari de bun simt m-a dus la 40.4k, varianta de 5 locuri. Un pic aiurea ca vine direct cu jante de 19"...asa ca trebuie sa iei pentru iarna si altceva de 17".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca te referi strict la Kodiaq, eu voiam sa subliniez faptul ca fiind o moda, toti producatorii se pliaza pe ea.

Poate fi remediat ulterior, cum zici tu, dar implica si ceva costuri.

Arata ciudat cu 17" pe masina pentru ca implica 215 latime anvelopa. Din spate mie mi se pare ca arata a suv cu roti de bicicleta. Sa nu mai zic de diametru in comparatie cu gabaritul masinii. Si 235, cu cat vine masina, mi se pare cam la limita. Eu cred ca i-ar sta mai bine cu 245.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scaunele sport si-au facut si ele aparatia in configuratorul de Romania (si iarasi au uitat sa seteze exceptiile...se pot selecta simultan si cu piele full sau textil/piele).

Dar tot fara virtual display...

 

 

 

20180303_151719.png

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Arata intr'un mare fel scaunele alea, desi pe Kodiaq parca nu prea'si au locul ... dar e bine ca poti alege

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe un motor pe benzina de cilindree si putere mare, cred ca s-ar potrivi. :)

Dar cum Kodi nu detine asa ceva, nu se preteaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am două nelamuriri, ajutati-ma sa înțeleg:

1. În echiparea Style (>30k) singura variantă de a avea CD (DVD) player e Columbus la 1200 eur?  Și CD ul e in cutia de mănuși din dreapta jos (cam toate masinile îl au in zona centrala), devine greu de schimbat un CD din mers sau la semafor. Cred că sunt eu cam batran si demodat, am 40 de ani și o colectie mare de CD uri de buna calitate, dar nu pricep tendința de a renunța la CD player. Nu am timpul fizic să le convertesc in mp3 la o calitate decentă, sa le egalizez volumul, să le ordonez in zeci de directoare și  să plimb usb uri prin mașină. 

2. Columbus nu mai are buton fizic de volum si On/off? Cele de pe touchscreen sunt permanent vizibile sau trebuie cautate prin meniuri? Pentru pasagerul din dreapta era mai usor sa modifice volumul din butonul fizic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...

Ce formate audio ati testat pe Columbus/Amundsen-ul din Kodiaq? Poate cineva sa confirme ca ii merge formatul "flac"? Conform manualului ar trebui sa fie compatibil dar la mine nu vrea sa-l redea. (nu vrea nici play direct de pe card si nici macar sa copiez folderele cu flac-uri in jukebox). Aceleasi fisiere mi le reda fara probleme in Jetta de pe cardul respectiv ?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@yanq vezi ce format are cardul. Formateaza-l si vezi ce format merge (FAT32 sau NTFS).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu cardul e problema intrucat fisierele mp3 de pe el le reda fara probleme. Iar cand accesez folderele cu flac.uri imi arata un mesaj de genul "imposibil de redat"

Exact acelasi card mi-l reda cu absolut tot continutul sistemul multimedia din jetta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uita-te in carte ca scrie ce formate suporta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Marius82 & @yanq daca nu va e peste mana, imi puteti spune, va rog,  daca sunetul scos de senzorii de parcare de pe masinile voastre se aude din stanga/dreapta respectiv fata/ spate? In ultima vreme la mine se aude doar in stanga spate indiferent de zona de obstacol si pot sa bag mana-n foc ca nu a fost asa mereu. Tonalitatea functioneaza ok, delimiteaza corect fata/spate, la fel si pe infotainment e ok. Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ma pot edifica 100% dar face diferenta fata/spate in functie de obstacol....pare ca se aude pe stanga spate intrucat difuzoarele de pe acea parte sunt mai aproape de urechea soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine se aude din partea stanga si sa fiu sincer, imi joaca feste mereu sunetul, ba imi da impresia ca e din spate, ba ca e din mijlocul masinii stanga cand intorc capul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunetul vine dintr-un difuzor separat, nu din cele ale infotainment-ului, asa ca e normal sa nu se simta diferenta stanga-dreapta, el fiind, parca, pe stanga in portbagaj undeva. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu. Are sunete separate fata/spate cu posibilitate de reglaj individual.

Sunetul pentru față chiar e presetat din fabrica mai tare fata de cel din spate.

Asa spune manualul...

20180331_201628.jpg

20180331_202641.jpg

Modificat de yanq
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt 2 buzzere, unul in fata si unul in spate. Unul in fiecare parte, adica, si este amplasat lateral, asa ca n-o sa se distinga stanga-dreapta. 

Modificat de Rave
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • Bebeee a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!