Jump to content

Ulei de motor Rheinol


soila
 Share

Postare recomandată

mersi misufha , cred ca o sa bag 5w40 , mi-a mai recomandat cineva la fel. am vrut sa bag castrol dar nu gasesc decat made in turcia , si nu ma incanta. oscilam intre motul si rheinol , dar cred ca o sa incerc rheinol pt ca toata lumea vad ca e super multumita de el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru masina de la semnatura cu 150k km, ce recomandati de pe siteul celor de la Neorom , pana acum am folosit Castrol Magnatec 5W40 (facut la turci cred) - precizez ca , consuma cam mult ulei (probabil se pierde pe la joja, in urma inghetului apei in epurator iarna trecuta, cand a lasat o ditamai dara de ulei) -- schimbul se face la 1 an, sau 10.000 km?

mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se recomanda la an sau 10.000km...depinde ce faci mai intai...perioada sau distanta...dar asta e in functie de fiecare cum isi ingrijeste masina...

eu personal fac la an...chiar daca nu fac decat vreo 8000km...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Folosesc Castrol 5w-40 de 6 ani.. si de 2 ani nu mai sunt multumit de el deoarece: motorul suna destul de tare, face "spume" langa busonul unde se baga ulei, de mancat nu mananca deloc. Masina are 176.000 reali motor 1.9 tdi ALH deci non PD. Se aproprie schimbul de ulei si vreau sa bag ulei Rheinol 5w-40 + toate filtrele MANN. Problema este ca nu gasesc sau nu stiu care este uleiul Rheinol 5w-40 fully synthetic pentru motoare non PD.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa catalogul care l-am primit de la ei pentru tine ar fi bun si Primus DXM si Primus HDC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta am gasit pe un site "Uleiul de motor SWD Rheinol Primus DXM 5W-40 este un ulei de inalta performanta pentru autoturisme cu motoare de noua generatie, folosindu-se in special la motoarele tip pompa-duza, cu specificatiile 505.01, ale grupului VW." si in poza se vede ca are "stampila" fully synthetic...

iar despre celalalt "Uleiul de motor SWD Rheinol Primus HDC 5W-40, este un ulei sintetic de inalta performanta, compatibil cu toate genurile de motoare (Benzina/Diesel), si pentru autoturisme, dar si pentru autoutilitare." acesta nu are "stampila" fully synthetic..

deci? in catalog spune ca merg ambele la motoare non PD?

Modificat de Dan.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan, e asa cum ti-a spus si colegul de mai sus, asta daca vrei sa bagi 5W40

DXM e atat pentru PD cat si pentru nonPD

HDC e doar pentru nonPD (la tine e mai bun asta, e si mai ieftin)

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merge si pe non-PD pentru ca are inclusiv norma 505.00

Primus HDC e semi-sintetic.. si mai calitativ este DXM care are normele 502.00 (adica vw otto) 505.00 (vw diesel) sis 505.01 (vw diesel PD)

eu am si in golf si in T5 pus DXM si chiar nu am ce zice, e mai calitativ oricum decat mobil1 si castrol made in turcia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult, cred ca o sa merg pe DXM deoarece este sintetic si mai calitativ. o sa trec de la Castrol la DXM...ar fi bine sa folosescc si o solutie de curatare inainte de schimb?...niciodata nu am folosit asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te sfatuiesc sa folosesti asa ceva. Daca vrei sa "speli" motorul (interior) poti sa f olosesti 1 - 2 l din noul ulei. Eu asa fac atunci cand trec la un alt tip de ulei.

Modificat de SSorin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dan- Mi se pare o mare prostie cu solutia de curatat inainte de schibarea uleiului, mai degraba incearca sa scoti uleiul si din gaurile de la filtru de ulei sa nu ramana din cel vechi, si las-o sa se scurga bine.

Oricum, uleiul de calitate(cel care isi face treaba) se va murdarii in primele zeci sau sute de km

Modificat de C o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-a varsat niste Castrol aici, ar fi bine putina :mop:

Tot mai multa lume foloseste in special DXM si nu am auzit nici o nemultumire, in schimb despre Castrol...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inclin spre DMX dar nu stiu 100% daca e alegerea buna deoarece pe unele site-uri scrie ca este in special pentru motoarele cu PD dar are si "codul" pentru motorele non PD. Nu stiu ce sa fac inca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

DXM e pentru PD. E mai aditivat si inlocuieste vechea formula.

Am vorbit eu cu soferul lor zilele trecute.

Evident ca merge si la nonPD, dar este full sintetic pentru PD.

Toate uleiurile pentru PD, respecta si codul pentru nonPD (505.00, 502.00, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

As vrea si eu niste lamuriri daca ma puteti ajuta. Cam toti de aici recomandati Rheinol DXM dar pe site'urile existente pe topic nu vad decat Rheinol DX si e 5W-30.

Masina mea e cea din semnatura si are 200.000 (motor PD). De 5 ani folosesc doar Castrol EDGE 5W-40 (cu filtre Mahle-Kneckt) si vazand toate parerile bune despre Rheinol ma gandesc sa incerc si eu. Recomandati-mi si mie care e cel mai bun pentru motorul meu si dati-mi si un link de unde as putea sa il procur! Multumesc!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prymus Synth si cu Prymus DXM sunt una si aceeasi ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este noua denumire .

post-88683-0-98495800-1337013908_thumb.j

Modificat de toni d
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care din ele e noua denumire ?

Pe site Apare Primus Synth 5W40. Synth e denumirea veche si nu au actualizat pe site, sau e denumirea noua ?

LE: merci Paul

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Synth ii denumirea veche...din cate am inteles o sa schimbe si pe site in curand.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dintre Rheinol Primus DPF 5W30 si LLX SAE 5W30 care e mai bun pentru masina mea VW Passat 3C, 1,9, TDI DPF, din 2007 CU 200.000 de km facuti? Ma gandesc ca LL e long life. Ar merita sa il folosesc in conditiile de la noi?

Modificat de AkaManah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai cum vrei sa faci cei 30.000km ?

musai trebuie sa-i faci intr-un an, ca altfel nu mai are efect long-life-ul :)

toata lumea cand isi aduce masina din germania si observa ca acolo se faceau reviziile la 30.000km, nu observa ca de fapt acei km ii faceau intr-un an,

la nemti fiind foarte usor sa-i faci pe atatia km de autostrada

nu va complicati cu long life daca va plimbati peste 30-40% prin oras

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LL e garantat 2 ani. si poate fi folosit si schimbat normal la noi. poate fi mai economic si mai eco/curat decat altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vreo 12000 facuti cu Primus DPF 5W30 si sunt multumit de el. Motorul are acelasi sunet ca in prima zi! La Castrol, pe la 8000 deja se auzea bine de tot motorul. Acum ma gandesc sa schimb uleiul si ezitam intre cele doua tipuri mentionate mai sus. Pe an fac cam 10.000 de km dar, anul acesta am facut 2 drumuri de Bulgaria (cam 3000 de km) si unul de Hamburg (cam 4000 de km) ambele cu platforma dupa masina. Ma asteptam ca uleiul sa reactioneze la sarcina suplimentara dar, e OK si acum. Restul de 6000 de km i-am facut, in mare parte, pe distante relativ scurte si in oras.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

StirbuDragos

azi trebuie sa fac si eu schimbul de ulei. Am luat castrol edge 5W30 parca, (asta inainte sa ma documentez). Am avut motu 10W40 si a ajuns la minim pe joja. Schimbul urmator sigur ma bag si eu la combinatie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!