Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

Grija sa nu matuie vopseaua. .. sint fel de fel de produse.

Wd 40 e ok.. testat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wd40 lasa un fel de unsoare pe jantă, o să adune mult praf dupa aceea până la urmatoarea spălare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am testat , la viteza , WD 40 . Curata excelent si nu se aduna praf ulterior  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am făcut un test între Sonax Full Effect (soluția folosita de mine în ultimii ani) și Rim Decon de la @Stelian99 / Pro Detailing. 

Rim Decon actioneaza mai rapid, poate din cauza ca este mai concentrata ca Sonax (vorbesc de substanta activa, cea care miroase urat si se coloreaza in rosu in contact cu particule feroase - mercaptoacetat de sodiu)

La final am agitat cu pensula/perie si am clatit cu aparatul cu presiune.

Fata s-a curatat f bine, interiorul are depuneri vechi + bitum si a necesitat mai multa munca.

 

 

IMG_20191201_142926.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ? Concluzia ? :)

Merita pretul mai ridicat al solutiei Rim Decon fata de Sonax ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am cumparat 'TUGA X Aluminium-Teufel Spezial Edition Blau'.

Pare mai ca-i mai buna si nu miroase la fel de rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@qwk merita pt ca diferența este mica de preț și acționează mai rapid. Fiind mai concentrat, poate acționează și mai "profund" fiind nevoie de mai puțin sa facă treaba (mai ales dacă este intins/agitat cu o perie).

Și poate ca susții un business romanesc, dacă contează pt cineva. 

@IRONICK se găsește în România? Pt mine mirosul nu e o problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Mualte, diferenta de pret este destul de maricica din punctul meu de vedere. Sonax este la 750 ml cu 48 lei, la Real (hypermarket). In schimb Rim Decon de 500 ml este 49 lei. 

Eu iau Sonax de 500 ml in ambalaj original cu 25 lei de la un magazin de piese (deci are si el adaos). 

Business-ul o fi Romanesc, dar produsul nu este. Scrie si pe sticla "made in Germany" :) Si as sustine oricand un business romanesc daca nu ar fi hapsani dupa castiguri.

Nu am treaba cu Pro Detailing dar preturile lor mi se par foarte umflate fata de concurenta sau piata. Motiv pentru care n-am luat niciodata de la ei.  

Produsele ce le iau sunt pentru ingrijirea masinilor personale. N-am nici o legatura cu domeniul detailing-ului, deci sa nu se considere ca arunc cu noroi. Doar scriu ce am observat in cautarile mele de produse. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca un hint, fara a se considera reclama (nu am nici un interes) eu mi-am luat produse Sonax de aici: LINK . Merita sa platesti transportul daca iei si alte produse.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si eu am luat Sonax cu 28.5 lei de la Mol , au avut ceva discount cand s-a schimbat ambalajul si am luat mai multe sticle.

am comparat produsele, treaba cu pretul e subiectiva, eu de ex nu stiu magazinul de piese unde vinde cu 29 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale: te-ai uitat in link-ul de mai sus ? Eu am luat cu 25 lei de BF de acolo simplu, fara buretele respectiv.

Modificat de V A L I
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

în urmă cu 14 ore, Muale a scris:

 

@IRONICK se găsește în România? Pt mine mirosul nu e o problema. 

Nu, nu din Romania. De aici: https://www.waschhelden.de/TUGA-X-WASCHHELDEN-Aluminium-Teufel-Spezial-Edition-Blau-Felgenreiniger-5L

Initial am vrut sa iau un bidon la 5l si sa impart la prieteni. Dar nu a mai fost pe stoc si am luat 2x1l. Acum vad ca au pe stoc din nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@V A L I da, dupa ce am postat. buretele ala nu e necesar.

@IRONICK cum a fost cu transport in RO? cine livreaza, cat costa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale este subiectiva treaba cu pretul, adevarat. Dar eram curios daca merita pretul mai piperat, avand in vedere ca este un produs nou pe piata. 

Doar ca actioneaza in 3 minute fata de 5 minute, nu stiu daca e relevant. Mai ales ca la ambele solutii trebuie agitate cu pensula/perie de jante pentru depunerile mai serioase.  Deci nu te scapa de o munca, macar. Sa zici ca o dai si actioneaza mai puternic ca si Sonax fara sa o agiti, mai ales iarna cand iti ingheata mainile pe la spalatoriile cu fise :). Sau macar de te-ar tine mai mult ca si Sonax, adica sa necesite o cantitate mai mica pentru acelasi rezultat. 

Deci, din punctul meu de vedere, nu merita sa dau dublu pentru un produs asemanator. 

Eu am facut o comparatie intre Sonax (aprox 25 lei) si Turtle wax (aprox 20 lei din Hu) si acolo intr-adevar s-a vazut diferenta. Sonax a curatat mult mai bine janta. In ambele cazuri doar am pulverizat, fara sa agit deloc solutia. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10,00 EUR transport

Trimite prin posta lor, la noi ajunge cu Urgent Cargus.

37,90 EUR = 2x1l + 10E transport

Modificat de IRONICK
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mie mi se pare mai util vara sa actioneze mai repede, sa nu se usuce pe jante.

iarna pui manusi .

Turtle wax nu cred ca se inroseste, actioneaza diferit (e acid?). dar au si ei produse bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si Turtle wax are solutie care se inroseste, dar nu la fel de puternic. Eu am luat-o din Tesco Ungaria. Nu mai stiu exact ce model era (vad ca au 2-3 modele)

Ideea e ca in comparatia mea s-a vazut clar diferenta de pret si asta mi-a placut la Sonax. Costa mai mult, dar merita fata de un produs mai ieftin. 

Eu, care trebuie sa merg la o spalatorie cu fise, nu am intotdeauna timp sa stau sa frec jantele si sa le fac pe fiecare in parte. Asa ca sunt in cautare de un produs pe care sa-l las sa actioneze singur si sa rezolve mare parte din mizerie. 

Oricum am gasit si o solutie pentru praful de placute, care l-a mine merge cu brio pentru 2 masini. ATE Power Disc + ATE Ceramic. Praful este mult mai putin si se curata usor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Muale, vad ca esti din Bucuresti, am putea sa ne intalnim sa faci o comparatie cu Sonax intr-o seara. Timp sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am incercat solutia de la Pro-detailing pe un disc de frana ruginit, comparativ cu Sonax, ca sa vad daca este vreo diferenta in cata rugina dizolva fiecare.

Mie s-a parut cu solutia de la Pro-detailing a lasat fierul mai curat decat Sonax (mai putine puncte rosiatice).

Sonax:

49166880518_ddd9c74940_c.jpgIMG_4299 by toni.pieleanu, on Flickr

Pro-detailing:

49166880648_6f22c37d49_c.jpgIMG_4298 by toni.pieleanu, on Flickr

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/3/2019 at 9:53 AM, qwk said:


Doar ca actioneaza in 3 minute fata de 5 minute, nu stiu daca e relevant. Mai ales ca la ambele solutii trebuie agitate cu pensula/perie de jante pentru depunerile mai serioase.  Deci nu te scapa de o munca, macar. Sa zici ca o dai si actioneaza mai puternic ca si Sonax fara sa o agiti, mai ales iarna cand iti ingheata mainile pe la spalatoriile cu fise :). Sau macar de te-ar tine mai mult ca si Sonax, adica sa necesite o cantitate mai mica pentru acelasi rezultat.

Eu folosesc SFE din Carrefour (ambalaj de 750ml, ieri costa 35 ron, de ex) si pulverizatorul te "ajuta" sa folosesti cam 150-200ml la o spalare a 4 roti si uneori putin si pe caroserie.

Daca produsul de la ProDetailing are un pulverizator mai economic poate ca ajuta daca e mai concentrat, altfel, pentru suprafete nu foarte contaminate, eu o consider risipa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Rim Decon e mai lichida, pulverizezi mai usor

Sonax FE e putin mai groasa si unele spray-ere nu il imprastie cum trebuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari, eu folosesc detartrant. Curata perfect. nu am avut probleme cu nici un fel de jante aliaj, sa se exfolieze sau ceva...pun intr-un borcan si cu o pensula le dau bine de tot apoi jet. Ies ca noi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am folosit si eu sonax FE. Pentru mine e o cheltuiala inutila. De ce? Deoarece la mine nu prea a avut ce sa curete dupa ce am spalat eu jantele in mod obisnuit. Le dau anual cand le schimb cu cele de iarna pe interior, dar atat.

Insa am cumparat niste jante de pe olx care au fost negljate in sensul ca nu prea au fost curatate la viata lor, si da, acolo chiar se vede ca isi face treaba cu brio, am o poza la galerie cu ele in timpul si dupa actiune.

Dar daca esti din ala care tot timpul umbla cu masina curata, o spala la galeata si nu prea forjeaza franele ci mai degraba conduce preventiv solutia nu isi are rostul, deoarece 2BM e suficient.

Ajuta mult la niste jante spitate des sau cu modele mici la care nu poti ajunge cu mana sa le cureti bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ideea era sa folosești SFE sa nu mai freci la ele, cureți fără să atingi. ;)

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!