Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

De ce nu comandati online?!

Sunt atatea magazine care au produse de detailing de la marci consacrate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy31, gasesti la Real, Carrefour sau la NorAuto (astia au si MaFra dar preturi mai mari).

sau comanzi online cum spune si Jug; MaFra (livreaza gratis la majoritatea produselor) si Sonax au site in romania.

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebam pentru ca online sunt comenzi minime de 80-100 ron minim si doresc produse din game diferite de exemplu nu numai ma-fra sau sonax

de la sonax vreau pentru jante

ma-fra vreau doar un dressing pt bord

+un polish pt faruri alta marfa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

atunci  vezi la colindetailing sau ingrijireauto:

 

jante , dressing (livrare gratuita, e ala de ti-a placut tie) sau dressing il folosesc si e ok.

polish, depinde cum vrei sa il faci (manual/masina rotativa)

Modificat de Muale
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Cum iti lasa bordul dressingul ala? nu il vreau sa ramana lucios, ca alea de la samsari, mai degraba mat, ca din fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala de la Sonax pentru plastice il folosesc si eu. E foarte ok, nu iese mat ca in fabrica dar nici n-are cum sa fie pana la urma este o emulsie care patrunde si protejeaza suprafata. Il recomand. Si Full Effect-ul pt jante e de senzatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca nu vrei aspect lucios dai cu ceva care sa nu contina silicon.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici Sonax-ul de mai sus nu contine silicon dar are in componenta alte substante cu efect semi-lucios.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iei mat effect si nu lasa bordul lucios. cel de la ma-fra nu este rau deloc nici cel de la sonax de asemenea

 

ps nu contine silicon !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum  spus si Valy31 orice comanda se plateste(20-30ron/comanda), iar la Ma-fra comanda minima e de 80ron, am comandat mai de mult.

La fel ca si colegul, eu vreau o chestie din aia, dupa aia o chestie din aialalta si tot asa. Nu sa iau tot odata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

exact degeaba scrie livrare gratuita.. Livrarea gratuita se face doar la o comanda minima de 85 ron..

cum spuneam nu am salon acasa sa comand de 100 ron de pe fiecare site sa imi iau ce vreau eu.

o sa caut magazine speciale pt detailing sa vad ce produse au.. dar in general acolo difera pretu cu 10-15 poate si 20 lei mai scump fata de hypermarket.. :RO flag:  :tuktuk:



ps . On Topic .. sonax full efect imi va scoate si petele alea negre dintre spite de la jante? trebuie doar sa las sa actioneze? ca am vazut pe youtube unde spune cineva ca trebuie frecat un pic ca sa scoata toata murdaria.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pro-Detailing si Colin sunt in Bucuresti, puteti ridica produsele de la magazinul lor. E de ajuns sa sunati! Chiar si daca nu, costul transportului e de 10RON.

Ingrijire auto are un cost de 4-9 pentru livrare prin posta.

La Ma-fra asta e, va strangeti mai multi, cu toate ca in afara de 1-2 produse, nu vad ce sa cumparati de la ei.

Cat despre pret, eu nu am gasit in hypermarket acelasi produs la pret mai mic decat magazinele de detailing, dar poate ati gasit voi. :dry:

Solutii exista, trebuie doar sa te interesezi!

 

 

SonaX Full Effect curata singur(fara atingere) daca rotile sunt spalate des(1 data/ saptamana), altfel, depunerile de la placute trebuie agitate putin cu o pensula. Acest lucru e valabil la toate solutiile de tipul asta.

Modificat de JUG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy, depinde cata mizerie ai stransa. Eu am avut rezultate bune si cu (surprinzator) Supermafrasol. De obicei de la jetul cu care clatesti dupa Sonax se duce...daca sunt f murdare/contaminate trebuie sa aplici-clatesti de cateva ori si sa freci cu o periuta in zonele f murdare. Nu stiu de cate ori poti face 4 jate cu o sticla de Full Efect...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De-a lungul timpului am testat mai multe solutii de curatat jante, iar cea mai rapida (pana in acest moment) este Sonax Full Effect. Supermafrasol este un degresant foarte puternic, iar daca nu este aplicat corespunzator (conform instructionilor producatorului) poate pata destul de urat anumite elemente. Despre comenzile minime, nici unul din magazinele prezentate mai sus (Pro-Detailing, ColinDetailing sau Ingrijireauto) nu au asa ceva.

 

Mai nou, a aparut de la 1Z Einszett (ColourTec Wheel Cleaner) o solutie in genul Sonax Full Effect pe care o voi testa si revin cu impresii.Mirosul difera fata de Full Effect, consistenta imi da impresia ca este aceeasi. Acum sa vedem puterea de curatare.

 

Un filmulet de prezentare:

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mi-am comandat si eu ieri Sonax full effect  , o sa il testez in weekend. si revin cu poze si pareri

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ingrijireauto.ro

Valy, e posibil ca petele negre sa fie urme de smoala, nu doar de pilitura de fier de la placutele de frana. Pentru bitum ar trebui sa aplici decaflash, autosmart tardis sau 1z acrysol.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Valy , mai ales vara ai grija la temperatura jantelor. Sa nu speli imediat cum ai ajuns de la drum, jantele sunt fierbinti si produsul se usuca f repede sau exista riscul sa reactioneze ciudat (vb in general, nu despre Full Ef.)

 

Din clip, 1Z pare destul de bun, similar cu Sonax. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, este similar cu SFE, consistenta este mai apoasa si mirosul nu este asa puternic si deranjant ca la SFE.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin cu noutati: spalat masina, dat cu Dr.Marcus solutie de curatat jante pe jante...= o mizerie de solutie. Curata doar asa de spalat de zi cu zi...In afara de miros de acid, aproape ca nu s-a intamplat nimic.Doar a curatat un pic praful de placute.

E doar o solutie ca sa ai cu ce sa dai pe roti. Nu recomand.Sunt in continuare "chitit" pe Sonax cand gasesc....sau Ma-Fra.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am testat sonax full effect in weekend .. rezultatul a fost pe masura.. deci recomand.. nu am dat decat cu sonax si m-am uitat la jante :)) a iesit aproape toata negreala si nu mai zic de mizerie.. 

pt cine vrea sa cumpere si sper sa nu fie reclama.. este reducere la prodetailing!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Slab sonaxu' asta,la mine nu prea a avut efect,ma asteptam la altceva de la el...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am folosit si MaFra care e ok, cel putin la mine...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

o sa vin in weekend cu poze,acum nu pot,jantele is la tara...imi pare rau ca nu am facut niste poze gen 'inainte' si 'dupa'...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, ce parere aveti despre produsul Detergent Jante Aliaj - VW Car Care producator Volkswagen ? Sau ce imi recomandati pentru intretinerea jantelor, raport calitate pret ? Am inteles ca si SONAX este bun calitate pret. Alti producatori ? Va multumesc. 

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!