Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

Am incercat mai multe solutii si va scriu rezultatele in ordine crescatoare a satisfactiei:

- solutie jante Pro X - apa de ploaie, nici nu face spuma, nici nu sta pe janta, nici nu curata

- solutie jante Carplan - pulverizator ok, curatare medie

- solutie jante W5 de la Lidl - mi-a placut pulverizator si faptul ca face spuma care sta bine pe janta, curatarea e slabuta dar mai bine decat apa simpla

- solutie jante Sonax Extreme - foarte  buna, pulverizatorul bun, spluma mai putina ca la W5 dar suficienta cat sa stea pe jante iar puterea de curatare este excelenta

Am mai incercat o data pe an si cu triumf de inox si alte solutii dar e periculos pentru lac asa ca incerc sa evit. Iese curat dar nu dau decat cel mult o data pe an si parca tot cu Sonax a iesit mai bine si e mai safe.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

13 hours ago, marius1982.11 said:

Dar daca esti din ala care tot timpul umbla cu masina curata, o spala la galeata si nu prea forjeaza franele ci mai degraba conduce preventiv solutia nu isi are rostul, deoarece 2BM e suficient.

Ajuta mult la niste jante spitate des sau cu modele mici la care nu poti ajunge cu mana sa le cureti bine.

Chiar si daca jantele des cu perii tot se depune mizerie si pana la urma tot la SFE sau solutii similare ajungi. Particulele alea de fier se lipesc destul de bine de vopsea si chiar daca la prima vedere janele par curate, cu timpul se acumuleaza si nu se curata doar cu apa si sampon. Cel putin asta este experienta mea.

10 hours ago, ct_act said:

Ideea era sa folosești SFE sa nu mai freci la ele, cureți fără să atingi. ;)

Ajuta si arata interesant, dar nu este cel mai eficient mod de folosire al solutiei. Daca jantele sunt foarte murdare de pilitura solutia trebuie sa dizolve tot ca sa iasa curate fara atingere, iar asta inseamna multa solutie folosita.

Probabil o solutie acida este mult mai eficient in a curata fara atingere. Ma refer la solutii de curatat jante pe baza de acid, gen Meguiars Wheel Brightener. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@toni eu dau usor si cu un burete, dar SFE+burete e mult mai putin de lucru decat la apa+burete care nu curata tot.

trebuie sa caut o perie plata cu coada mai lunga, primesc recomandari!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 12/2/2019 at 6:38 PM, qwk said:

Eu iau Sonax de 500 ml in ambalaj original cu 25 lei de la un magazin de piese (deci are si el adaos). 

de unde, care e magazinul? ar ajuta si pe altii, pare cam cel mai mic pret de pana acum

edit: vad ca la pro-detailling e 29 dar de 600ml... chiar sa fie atatea ambalaje, si dimensiuni diferite?

Modificat de detinator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate magazinul este in Arad. Daca ma intrebai acum 2 saptamani, te puteam ajuta ca am avut drum prin Buc. 

P.S.: la Pro Detailing este tot de 500 ml :) Citez: "Continut: 500 ml (ambalaj original) sau 500 ml (ambalaj original cu burete inclus)"

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ct_act probabil vrei ceva de genul asta: https://www.chemicalguysromania.ro/perii/414-long-handle-body-wheel-brush-with-flagged-tip-bristles-angled-head-20-inches.html

edit: sau asa https://www.detailingshop.ro/produse/detailing-exterior/mothers-wax-fender-well-brush-perie-curata-contra-aripi-detalii

Eu am una similara cu maner drept dar nu ma omor dupa ea. Prefer o perie cu maner scurt sau o pensula cu care am acces mai usor in mai multe locuri,  desi in general folosesc un burete.

Dintre cele cu maner scurt cele de Vikan mi se par excelente: https://www.pro-detailing.ro/perie-spalare-auto-vikan-522752-100x280mm-p-4514.html?keyword=vika

Modificat de toni
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peria aia de radacina nu zgarie jantele?

Pare ceva cu ce ai curata covorul, nu jantele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Radacina?! ?‍♂️

Toate au varfurile despicate ceea ce la face destul moi. Acum depinde de jante. Cele negre, in special, se zgaraie de la orice, asa ca acolo as evita complet orice perie sau pensula si as folosi doar manusi de microfibra.

Pe jantele argintii nu am observat probleme cu periile, dar cu siguranta microfibra este mai blanda. Omul a cerut perii, i-am recomandat perii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

22 hours ago, qwk said:

Din pacate magazinul este in Arad. Daca ma intrebai acum 2 saptamani, te puteam ajuta ca am avut drum prin Buc. 

P.S.: la Pro Detailing este tot de 500 ml :) Citez: "Continut: 500 ml (ambalaj original) sau 500 ml (ambalaj original cu burete inclus)"

Spune-mi si mie te rog de la care magazin iei tu. Si eu sunt in Arad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la al 4-lea bidon de SFE si sunt foarte multumit de ceea ce ofera. Am cumparat si din peco Mol (cand era 30 de lei) si din Carrefour (in jur de 47lei), ambele la 750ml. Daca tot ati adus in discutie peria folosita, eu folosesc o perie cumparata din Carrefour; se gaseste la raionul auto si este super buna pentru jante spitate. Pe toata circumferinta si lungimea utila a ei sunt perii, astfel incat riscul de a zgaria jantele este minim. Are aproape doi ani si inca se tine bine.
 1596111882_periejante.thumb.jpg.ab8c92c8e3f6436904a467e86b2138ce.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc peria asta in combinatie cu Sonax Full effect pentru a freca interiorul jantei. Daca stau sa curat spitele cu ea, ma apuca ziua de maine. Folosesc, in schimb, orice carpa curata cu apa si sampon auto, sa evit zgarieturile.

Modificat de DrLexic
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...
On 12/18/2019 at 11:05 PM, qwk said:

Din pacate magazinul este in Arad. Daca ma intrebai acum 2 saptamani, te puteam ajuta ca am avut drum prin Buc. 

P.S.: la Pro Detailing este tot de 500 ml :) Citez: "Continut: 500 ml (ambalaj original) sau 500 ml (ambalaj original cu burete inclus)"

 

Salut, imi spui te rog la care magazin din Arad gasesc? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!