Jump to content

Solutie curatat Jante aliaj


Akebono
 Share

Postare recomandată

1z Einszett Colourtec

Valet Pro Bilberry wheel cleaner

Sonax Full Effect

Iron X

 
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Buna , am urm. problema , am cumparat o masina care a stat pe jentiile de aliaj a iarna intreaga nemiscata . Pe aceasta parte a jentii s-a depus un strat negru (am incercat cu jet de apa , curatire la spalatorie auto dar nu se duce ) plus acel praf de rugina de la frane , cum as putea spala aceste jante ? cu ce sa incerc ?

Va multumesc .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

identifica de la ce e negreala.

supermafrasol si sonax full effect. ajutate de o perie/pensula.

dupa caz poti incerca si ceva pt adeziv/bitum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Koch Chemie Felgenblitz e de 2 ori mai ieftina si isi face treaba excelent. Problema e ca vine la 11L.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu sunt cine stie ce jante poti sa incerci si cu "Nufar", maxim 10 lei, eu am curatat niste jante care aveau praf de placute de 6 ani pe ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nufar e detartrant , am un coleg care a facut treaba asta la o Fabia si au iesit bine.Solutia i-a fost recomandata de cel de la care a luat jantele,tipul se ocupa cu adus masini , jante,etc deci cred ca stie el ceva.Eventual incearca pe o suprafata mica a jantei mai putin vizibila sa vezi cum iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de prieten este detartrantul cu cauciucurile....mai mult ca sigur la ataca si le imbatraneste

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect,am uitat sa precizez ca jantele erau fara cauciucuri si din cate imi aduc aminte parca a si diluat cu apa solutia putin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat de prieten este detartrantul cu cauciucurile....mai mult ca sigur la ataca si le imbatraneste

 Cauciucuri ?? is bune de aruncat dot de 2003 pe ele , in curbe ai senzatia ca ies de pe jante :(

Asa ca incerc Nufar si dupa aia Nigrin :)

Multumesc pt sfaturi .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce am reusit eu cu Cilit si putin Cif ... un burete de plastic si unul normal si ceva apa :D Daca mai frecam o faceam ca noua ( aproape ) ! 

post-155145-0-93449000-1446368959_thumb.

post-155145-0-68009600-1446368972_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acelasi procedura am folosit.o si eu doar ca am utilizat Sano Forte degresant si a iesit super....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am citit pe alt forum tot legat de bitum pe jante si cineva zicea ca se ia cu benzina . Inmuiata o carpa usor in benzina si iese ca noua , plus cica scoate si galbeneala aceea din interioul jantei ... Eu m-am chinut cu CIF Crema , Domestos si Cilit ... 

Cam acesta ar fi rezultatul ! 

WD-40 nu are nici un efect , in afara de a curata praful si uleiul sau vaselina ... 

Am sa incerc cu benzina in caz de nu gasesc Sonax ... De acum vine iarna si voi avea timp 3 luni sa le curat :D Am pus deja jantele de tabla ... 

Va trebui sa le si vopsesc un pic , ca au cateva zgarieturi de la borduri , dar doar daca gasesc aceeasi culoare la spray ... Dau peste vopseaua care este ... Am zgarieturi fine care se observa daca te uiti dintr-o parte la janta ... Ma mir cum au rezistat 10 ani sau 12 ... Masina are 15 ani :D Si tata care o conduce ... Nu prea e el asa cu fineturile :))

Dupa cum observati a doua poza cu janta din interior se observa acea galbeneala . 

Dupa folosirea Domestosului si putin frecat cu buretele de plastic a disparut ... 

 

Oricum , astep si eu dar si restul , metode mai la indemana . Dupa cum observati solutiile de curatat jantele , solutii bune se gasesc greu in magazine .. 

post-155145-0-90945100-1446458071_thumb.

post-155145-0-42684500-1446458130_thumb.

post-155145-0-41366800-1446458739_thumb.

post-155145-0-16214500-1446458811_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand curatam ceva e important sa stim ce material este si ce murdaria are.

Janta este otel/aliaj vopsit, lacuit.

Murdaria este un amestec de praf de placute, reziduu de uleiuri (de pe asfalt) si praf, noroi. Mai sunt urmele de la plumbi care sunt facute de adeziv.

 

In concluzie, ar trebui folosita solutie ce curata mizeria grosiera (spuma,jet la spalatorii), ceva pr depunerile feroase (Sonax Full Effect , Iron X) , uneori un degresant si/sau ceva pt eliminat bitum/adezivi (motorina <nu benzina care este mai agresiva cu vopseaua>, DecaFlash, Acrysol, TarX).

 

CIF este o crema abraziva! Zgarie lacul.

Degresant (sano forte) sau detartrant (nufar) functioneaza dar face bine jantei?

Domestos, clor?!

 

Solutii de curata jante puteti gasi la magazine de specialitate, online. Dezavantajul este plata transportului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

O sa incerc si eu Sonax full efect pentru jante.

Alte idei?

Modificat de blordc
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pretul este ok dar vezi si cantitatea ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Unde gasim mai exact Sonax Full Efect  in Bucuresti fara a mai plati tot felul de taxe de transport ? Este cumva vorba de asta  ? Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu folosesc de Pro X si sunt multumit...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrusel: eu am luat de la colindetailing de aici de pe forum. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut, am descoperit produsul asta la noul loc de munca, noi il folosim sa curatam mizerie imbibata de 10-20 de ani de pe utilaje vechi (cnc-uri, strung, etc) insa functioneaza pe orice tip de mizerie intarita, greu de indepartat, cum ar fi pe interiorul jantelor, mizerie foarte multa pe scaune, sau pe aragaz (nu este toxic ca si nufarul).

 

L-am diluat 1:3 si a fost wow,  curata instant, cred ca se poate dilua si mai mult, e industrial, in orice caz, nu trebuie frecat deloc, actioneaza instant.  Cred ca e foarte bun si la curatat egr, admisie:

 

 

 

IMG_20170413_162346.jpg

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foarte ok solutia. Poate fi gasita pe undeva sau este doar pentru uz industrial? Eu unul nu gasesc nimic online.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un degresant pe baza de apa foarte bun este si BIlt Hamber Surfex HD - pret bun, concentrat, foarte sigur pe multe materiale.

Dar pentru depunerile de placute de pe jante nimic nu va intrece solutiile dedicate pe baza de acid (neutralizat) tioglicolic, cele care se isi schimba culoarea in rosu in contact cu fierul - Sonax, Koch Chemie, IronX etc. Ele dizolva particulele metalice si pot inlatura chiar si depuneri foarte vechi patrunse in lac, ceea ce un degresant nu va putea face.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru jantele polished trebuie ceva solutii specifice pentru curatarea lor, sau pot incerca un Sonax ? 

Am ceva depuneri "venite cu masina" gen pasta aia de vulcanizare folosita inainte de pusul anvelopei pe janta, pentru lubrifiere, iar la spalatoriile self service spuma activa nu a fost suficient de puternica pentru a o dizolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!