Jump to content

Pocnituri sub masina la schimbari directie


Acidutzul
 Share

Postare recomandată

Semipuntea n-are cum sa faca zgomotul asta, mai ales pe loc, asa ca saibele+suruburi nu o sa-ti rezolve problema. La mine istoria cu palierii a fost asa:

 

- montat B16 pe la 60k km, pe la 70k au inceput sa pocneasca rulmentii originali Lemforder (30% din ce se aude la tine, doar la cald);

- am pus flanse+rulmenti noi Sachs, care au facut din ziua 1 zgomot cum fac ai tai la cald (adica vara 30+ grade si dupa mers mai tare), si 40-50% zgomot cand erau reci (tot vara, dar seara, sau inainte sa plec);

- am pus iar flanse si rulmenti noi OEM pe cod de RS3, si s-au auzit si astia din ziua 1 la cald, dar mult mai incet; iarna nu-i aud deloc, anul asta de exemplu nu i-am auzit pana acum, nici chiar dupa ture de Nurburgring.

 

Am auzit ca Febi-Bilstein nu ar face zgomot deloc. Uneori mai poate conta si daca a intrat apa la rulmenti sau mizerie etc. Nu vreau sa dau ca sigur verdictul ca sunt rulmentii, dar zgomotul e foarte asemanantor cu ce am avut. Ce flanse+rulmenti ai montat?

 

http://www.febi.com/uploads/media/febi_Exakt_CAR_Strut_Top_Mounting_gb_03.pdf

 

P.S. Dupa ce ai schimbat flansele+rulmentii, zgomotele au ramas la fel? Nu s-au diminuat sau amplificat?

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus Lemforder. Si la mine face (mai rau) la cald - dupa ce merg putin mai tare / mai mult. Am crezut ca e o coincidenta.

Zgomotul a crescut in intensitate in ultima luna si de la faza in care se auzea uneori, am ajuns sa se auda aproape mereu.

Multumesc pentru raspuns!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

P.S. Dupa ce ai schimbat flansele+rulmentii, zgomotele au ramas la fel? Nu s-au diminuat sau amplificat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In prima faza (cca 30-40 km) au disparut...sau cel putin, asa am crezut, pentru ca dupa un drum prin oras, cand am ajuns in parcare si am virat usor am auzit iar zgomotul magic.

Iar cu trecerea timpului, zgomotul s-a intensificat treptat.

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai se cam leaga treaba de flanse...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa le schimb iar, de data asta cu febi-bilstein?

In afara de zgomot, ce se intampla pe acolo, in ce fel afecteaza mecanica masinii?

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e de la flanse . 

Acelasi zgomot il aveam eu si s-a dovedit a fi din cauza unui amortizor care nu era strans bine pe fuzeta. verifica daca urechile de prindere a bieletelor pe amortizor sunt perpendiculare cu roata ca sa zic asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu zici de prinderea amortizorului pe brat, unde intra / de unde iese greu si care se strange cu un surub?

cand am schimbat flansele am dat jos amortizoarele pe fata si le-am pus la loc, ma gandesc ca il strangea mai bine / il monta bine (a fost alt mecanic decat cel care a montat suspensia).

multumesc pentru raspunsuri inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact. mai verifica daca l-au bagat bine in fuzeta si daca a trecut ciocul din spatele amortizorului respectiv de surubul fuzetei.

Stange foarte bine bieletele !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Johnny Bravo

Alea nu sunt pocnituri. Mai degraba se freaca ceva p-acolo. Parca nu ar aluneca cursiv ci se tot poticneste.

Ma duce cu gandul la arcuri. Arcurile nu se invart odata cu amortizorul si se freaca la capete de flansa sau de inelul de reglare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ansamblul arc-amortizor se invarte cu totul, dar nu cursiv, ci cu intreruperi cauzate de rulment, care se poticneste. Eu cand am dat jos primul set de rulmenti si i-am presat sirotit in mana (Lemforder care se auzeau putin) se roteau cursiv. Rulmentii noi Sachs in schimb mi se poticneau si in mana... cand i-am pus si pe masina, ce sa vezi: pocneau mai rau decat cei vechi.

 

Repet, asta se intampla la mine, nu exclud alte cauze prezentate aici, merita investigat totul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine de la ce poate fi? daca iau dreapta de volan este ok liniste si pace. cand iau stanga incepe sa scatraie ca o cripta de la un capat la altu al cursei. am luat de volan stanga in timp ce tineam mana in capul amortizoarelor si s-a simtit vibratie in cel din stanga....de la sofer. l-am desfacut, curatat, uns, verificat rulment (nici o piedica nici o problema, totur parea OK). l-am montat la loc si face la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de flanse chiar daca sunt noi recomand sa le adaugati vaselina la rulment. Atentie insa cand le desfaceti sa nu sara bilele !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

siii avem un nou simptom: ca sa parchez masina, fac o manevra cu fata virat dreapta maxim; si aseara, si azi, cand am bracat dreapta maxim s-a auzit zgomotul "normal", insa cand ajunge la capatul cursei / cand misc volanul fie si putin din virat dreapta maxim (nu imi dau seama exact daca face cand ajung la bracare maxim dreapta sau imediat dupa ce virez putin de acolo - evident la stanga) se aude un "poc" mult mai tare, ascutit si metalic - ceea ce ma duce cu gandul la ce a spus @Radu_Alecs.

Trebuie sa ajung la un elevator..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu pe unde citisem ca se foloseac tampoanele din capetele amortizoarelor de la TT, cica nu mai face zgomot cu alea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la un garaj unde am ridicat masina pe elevator:

- amortizoarele sunt prinse corect in fuzete, nu as schimba nimic la pozitia lor;

- am strans (inca putin) suruburile de la semipunte si am coborat masina -> fara rezultat*;

- am scos bieletele antiruliu si am coborat masina cu ele neprinse -> fara rezultat.

* = dupa ce o dau jos de pe elevator si pana se "aseaza" la loc, nu face galagie; cu alte cuvinte, daca decomprim amortizorul, primele ture de volan nu face zgomot.

Care sa fie pasul urmator? Sa schimb suruburile? Flansele? Pana acum mecanicii au zis ca nu pot sa dea un diagnostic concret - masina se prezinta bine pe parte tehnica, dar zgomotul il aud si ei (in special langa roata dreapta fata).

Las un video facut azi - mie imi pare ca zgomotul s-a schimbat. Ignorati scartaitul volanului - zgomotul ce face obiectul problemei mele este cel "din fundal".

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu recomand in continuare flanse Febi-Bilstein si evitarea jetului la spalatorie in carenajul rotii fata, spre flanse (si eventual extra-vaselina in rulmenti la montare, cum spunea Radu_Alecs).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Culmea e ca flansele Febi-Bilstein sunt mai ieftine ca astea pe care le-am pus, Lemforder :D.

Si eu tot asta ma gandeam sa fac, deja ma seaca zgomotul, e foarte stresant. Ar putea face amortizorul zgomotul asta - sa fie atat de..stricat?

Va multumesc tuturor pentru recomandari si ajutor, raman dator cu cate-o bere :).

Sper sa rezolve flansele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca-s mai ieftine... d-aia eu cand am fost in situatia ta am mers pe alea de TTRS care erau cele mai scumpe si tot s-a auzit.... culmea, anul trecut sa auzeau mai des, anul asta aproape deloc. Stiu ca Fusco si Rex au febi si nu fac zgomot, asa ca poate-s cu noroc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am lucrat multi ani in urma in piese auto,si pot afirma ca Febi sunt taaaaare proaste...partea buna e ca sunt peste piesele italiene,dar mult sub alte marci,calitativ.Caut si eu o vaselina sau spray miraculos,de dat pe dedesubt,ca miorlaie-scirtiie,ca si cum ar fi bucse diverse fara ungere.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intre cautarile (virtuale) de ajutor, am dat peste urmatoarele 2 video-uri:

1)

tdi-ul din video pare sa aiba o problema asemanatoare cu a masinii mele.

>> in comentarii se face vorbire despre ceva scut termic de la caseta de directie.

-------------

2)

Apoi, avem clipul asta cu o Mazda 6 care, aparent, avea un zgomot ciudat la volan; nu stiu daca la Golf coloana de directie arata la fel, dar rezolvarea lui e interesanta si de luat in calcul.

Ma gandeam sa incerc sa lubrifiez cumva spirele arcului si sa vad daca mai face.

* Dupa 2 zile de stationare, azi aproape ca nu s-a auzit deloc la un drum de 2 x 6km, insa la urmatorul drum a facut scandal mare..

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi dupa 260 km facuti intre orele 13-16, am ajuns in Bucuresti cu sunete identice cu ale tale ca tonalitate (cele din filmul 1 mi se par diferite) si la cam 70% intensitate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la postul de mai sus (#146) cand spui "filmul 1"?

Imi pare rau sa aud ca ai acelasi zgomot, sper sa ii gasim sursa - e foarte stresant :(.

Simti si in volan / podea / pedale "pocniturile"?

Face doar la viraj sau si pe drumuri usor denivelate?

Masina se simte inchegata pe fata?

Multumesc.

Mult noroc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine stiu care e sursa. Se simt uneori si in pedale/podea, si pe denivelari, de fapt in mers pe niste denivelari mi s-a parut ca aud ceva, nu la viraje. De auzit clar le aud cand virez pe loc. Masina se simte foarte inchegata pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti sigur ca sunt flansele?

Mie mi se pare si ca ar fi ceva slab undeva in fata, dar e posibil sa fie doar in capul meu :).

Modificat de mike.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!