Jump to content

Pocnituri sub masina la schimbari directie


Acidutzul
 Share

Postare recomandată

Da, montajul este gresit :( . Imi pare rau, dar nu stiu cum sa explic mai clar. Saibele trebuiau montate exact pe partea cealalta (a semipuntii si suportului de bucsa) adica deasupra, dupa cum am mai spus. Acolo unde le-ai pus tu nu au niciun rol... nu impiedica decat alunecarea dintre semipunte si surub (ceea ce oricum nu se intampla).

Modificat de Acidutzul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu merge mesageria pe noul forum. Ai mail la is_my_own@yahoo.co.uk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Davides, ai finalizat instalarea? Ar fi util sa ne spui daca ai scapat de problema (eu unul sunt f. curios).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ... da @Acidutzul am montat saibele in pozitia corecta intre "corpul masini" si semipunte ... cu grija ... rezultatul ... cand am iesit din garajul unde am efectuat operatiunea ... s-a auzit pocnitura ! La fel si dupa vreo 30 de metri ... Mi-am zis: lucru degeaba ... de atunci si pana acum nu am mai auzit pocnitura ! Oricum stiu clar acum ca zgomotul a fost de acolo ...

Multumesc @ Acidutzul pt. sfaturi si pt. tot ajutorul ! ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

problema asta mia aparut si mie de cand am pus inaltatoare pe pe fata ca sa o mai ridic un pic sa nu mai ating scutul sau mai rau sa lovesc baia de ulei,dar sincer mai bine o lasam asa si mergeam mai atent.

SA POVESTIM-anul trecut am avut probleme cu ambreiajul,l-am schimbat,ei cat am mai stat pe acolo cat a durat operatiunea mai vb cu mecanicul si am adus in discutie si lucrul asta ca e cam joasa masina si am atinso de vreo 2 ori pe dedesupt.Omul mia recomandat sa ma duc la reprezentanta SKODA si sa iau 2 inaltatoare pt puntea din fata sa rezolv problema.

-ok le-am cumparat(80 lei)apoi am revenit la service sa le montez.in ziua in care le-am montat nu se auzea acea pocnitura(cel putin nu am auzit-o eu ca am obiceiul sa ascult muzica mai tare in masina)MENTIONEZ CA MASINA NU A AVUT SIMTOMELE ASTEA INAINTE DE PUNEREREA ARTIFICIILOR ASTEA DE INALTATOARe

-seara in aceiasi zi am plecat cu cativa amici cu masina,scot masina din parcare si deodata aud TROSNITURI SI POCNITURI si bineinteles asta la plecare de pe loc in viraje STANGA ,DREAPTA,cand se aud mai tare cand mai incet.

-ma intorc la service a doua zi si il intreb pe mecanic de problema,si imi spune ca nu domnule ca nu are cum sa faca de la ele asa.cum dracu frate fara ele nu se auzea nimic si acum trosneste cu ele.Oricum omu stia care e treaba,SI SUNT SIGUR,ca stia ce o sa se intample ca mai trebuie si altceva pus acolo,NUMAI SA MA DUC SA MAI CHELTUIESC SI ALTI BANI.

-ma mancat in fund sa pun artificii din astea de rahat(ca astea sunt) acum o sa ma scarpin,daca o sa dau inaltatoarele jos oricum deja stricaciunea sa produs,si acum alti bani sa schimb bucsele si suruburile de la semi punte.

-deci grija mare ce faceti pe la service,schimbati numai ce trebuie si atat frate,CA NU merita.CE E DEFECT SI ATAT.NEAMTUL ASA A GANDIT-O MASINA DIN FABRICA SI ASA TREBUIE SA RAMANA.

CA ASA FAC JIGODIILE ASTEA(nu bag toti mecanicii in aceiasi oala) CAND TE PRIND PE LA SERVISURI,CA TREBUIE SA MAI PUI AIA,CA SCHIMBA ASTA,CA SI AIA TREBUIE INLOCUITA,numai sa te rupa de bani.

Modificat de cristi_gie
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

sper ca am voie sa postez acest link, http://www.ecstuning.com/ES2102460/Video47-SD/, fara sa incalc vreo regula a forumului. In acest filmulet este prezentata toata operatiunea de schimbare a saibelor si a suruburilor. eu am un seat leon cupra 4 si am aceeasi problema de vreo 2 ani, de atunci tot incerc sa ii dau d cap si pana sa devin membru aici si sa citesc topic-ul am schimbat bucse, bielete, amortizoare... si degeaba.acum o sa incerc si cu aceste saibe si sper sa functioneze! inca o data sper sa am voie sa postez acel link in care este explicata foarte bine intreaga procedura!...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu numai ca ai voie, dar eu unul iti multumesc din suflet. Este extrem de clar si elocvent :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva codul pt suruburi?k nu reusesc sa il gasesc pe niciunde!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

la ecstuning pe site ai incercat ? ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va redau mai jos informatiile culese din ELSA (si postate altundeva) de catre un posesor de GTI MkV care a avut probleme cu pocniturile si a schimbat toate suruburile.

Specified torques

Component Specified torque

1) Subframe to body - Use new bolts (2 bucati) *** 70 Nm + 90

post-13132-0-46030300-1301000303_thumb.j

post-13132-0-34289600-1301000314_thumb.j

post-13132-0-87585800-1301000327_thumb.j

post-13132-0-18581400-1301000339_thumb.j

post-13132-0-99054300-1301000358_thumb.j

post-13132-0-30145200-1301000624_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va spun si eu problema mea in legatura cu trosniturile de pe sub masina si astept sa imi dati un sfat. La mine nu se aude tot timpul si se aude doar in partea dreapta cand invart de volan dreapta maxim. Aceeasi problema sa fie si la mine si trebuie suruburile si saibele schimbate? Se aud aceste trosnituri c-am de o saptamana. Masina este un passat b6 din 2006. Astept parerile si sfaturile voastre. Multumesc frumos

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si la mine s-a comportat la fel ... in partea dreapta cand viram aproape maxim sau maxim ... la revenire se auzea pocnitura ... din pacate ieri am auzit iarasi :( ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa ma duc azi la service sa vad daca acolo este problema sau in alta parte. daca este de acolo va trebuii sa le schimb dar nu stiu de unde sa la cumpar sau sa le comand. indrumati-ma si pe mine de unde sa le cumpar/comand. mersi frumos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin alinush, simptomele descrise de tine nu prea se potrivesc cu cele cauzate de problema prezentata in acest topic. Daca acele pocnituri se produc si cand masina stationeaza, am mari indoieli ca vei rezolva ceva cu acele saibe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am venit de la service si mi-au zis ca rulmentul de la flansa este de vina si trebuie si bucsele de la bascula schimbate. multumesc pentru sfaturi si sper sa va rezolvati problema si sa nu mai aveti parte de altele

Modificat de alin alinush
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Cateodata aud si eu aceste pocnituri cand virez de obicei, sau cand iau mai in viteza curbele sau trec peste denivelari in curbe cred, oricum ceva de genu. Ce ar fi: suruburile alea cu saibe sau rulment si bucse?Imi puteti spune niste preturi si pt una si pt alta?Ce se poate intampla daca las problema sa persiste?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Exact aceleasi simptome am si eu pe o fabia an 2000

Pana acum am schimbat :

-rulmenti viraj [ cu tot cu flanse ]

-tampoane motor stanga-dreapta [o caruta de bani]

Este posibil sa mearga aceasta rezolvare ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acuma nu inteleg. Ai schimbat astea si tot auzi zgomote sau vrei sa le schimbi si te interesezi daca de la astea se aude?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat tampoanele de la motor si rulmentii viraj cu tot cu flanse ....sunetul tot persista ! ma intereseaza daca rezolvarea postata de acidutzul ar merge si la fabia

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vezi ca este pe pagina 2 un link in care este un filmulet care prezinta zgomotul si cum se schimba.... mai clar de atat nu are nimeni sa te indrume ...daca e valabil la fabia ... eu unul nu iti pot spune ca da sau nu, schimba-le si o sa aflii rezultatul! ... din fisa tehnica reiese ca e doar VW !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Cateodata aud si eu aceste pocnituri cand virez de obicei, sau cand iau mai in viteza curbele sau trec peste denivelari in curbe cred, oricum ceva de genu. Ce ar fi: suruburile alea cu saibe sau rulment si bucse?Imi puteti spune niste preturi si pt una si pt alta?Ce se poate intampla daca las problema sa persiste?

Si eu auseam in curbe pocnituri,pe spate si mai ales cand dadeam in gropi aflate in curba.Am schimbat bucse antiruliu, amortizot si arc. Verifica ca lumea tot si eu zic ca o sa-i dai de capat. Cel putin aci este o firma care fac doar constatari, asta daca faci tu ceva sivrei sa fi sigur ca ce schimbi nu e bun, si in 99% din cazuri au dreptate costa 40 lei.

Daca lasi problema sa persiste o sa se deterioreze si mai tare si va deteriora si alta piesa daca este la directie.

p.s.Rulmentii huruie tot timpul, de la o anumita viteza.

spor

Modificat de xeroxu aba
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

poate imi mai da si mie cineva o parere....am o bataie(pocnet) la roata fata pe dreapta, pocnetul se aude cand merg incet si virez stanga dreapta maxim...am schimbat tot ce tine de suspensi, bucse, capete de bara, flansa amortizor etc...bataia tot persista....am comandat si suruburile si saibele mentionate mai sus dar nu prea sper sa rezolv problema deoarece la mine pocnetul se aude la vitezi mici, exeplu cand ies din parcare....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Deci ca sa nu fac ceva greseli: pentru a face modificarile am nevoie de 4 saibe cu codul 7M3499349A, si 4 suruburi cu codul N90823501 ?

LE: am vazut pana la capat filmuletul si doar de doua am nevoie! :D

Imi poate spune cineva daca codul surubului ii bun?

Modificat de sebip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aceeasi problema am remarcat-o si eu (sper sa nu ma insel) la cei 65.000km rulati de mine.Dimineata, la iesirea din parcare, viraj maxim stanga si apoi maxim dreapta se aude o pocnitura uneori mai tare, uneori mai infundat de undeva de sub puntea fata,initial am crezut ca e de la caseta de directie care oricum scotea un sunet ciudat (parerea mea) la miscarea pe loc.

Apoi am citit pe aici si avand in vedere ca am platforma PQ35 si mi-am schimbat suspensia..Maine ma duc la mecanic sa vad cu ochii mei.

Repet si eu intrebarea pusa de Sebip ca sa stim ce suruburi si saibe sa comandam.

Sa ne traiesti Acidutzule cu topicul tau!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!