Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

F sw 0120 - suporta update, asa cum a zis si Spido.

Orice de la K in sus, rezolva problema - dar nu e necesar sa il inlocuiesti pe al tau

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu exact seria can-ului. E O2 2005, DSG - prima parte a anului. (follow me home, clima, senzori de lumini si ploaie, cruise, ecran mare negru in cluster, etc).

aveti idee de unde pot lua un can de la K in sus care sa suporte toate optiunile de pe masina?

Este mai eficient sa il rescriu pe cel de pe masina?

Cineva din IASI care se pricepe la d'astea?

Cam cat ajunge aceasta operatiune?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

rescrierea softului pentru cel de pemasina rezolva doar problema descarcarii bateriei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 minutes ago, Mr.Chow said:

Nu stiu exact seria can-ului. E O2 2005, DSG - prima parte a anului. (follow me home, clima, senzori de lumini si ploaie, cruise, ecran mare negru in cluster, etc).

aveti idee de unde pot lua un can de la K in sus care sa suporte toate optiunile de pe masina?

Este mai eficient sa il rescriu pe cel de pe masina?

Cineva din IASI care se pricepe la d'astea?

Cam cat ajunge aceasta operatiune?

1. ce vrei sa faci la masina, ce retrofit ? Daca vorbim de o unitate media mai noua, atunci e suficient  sa faci update unitatii actuale.

2. can gateway mai nou, poti lua de la colegii care comercializeaza produse pentru retrofit - vb cu userul Dany, spre exemplu.

3.in Iasi nu cunosc - vezi in aria Oferte extinse - prestari servicii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am luat: HU asta si nu as dori sa ma trezesc cu bateria descarcata sau sa sa pierd din functii (daca rescriu).

Voi ce parere aveti?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. posibil sa iti descarce bateria - faci update la can gateway

2. functii....fiind vorba despre o chinezarie, vezi tu cum este cu functiile, cand il montezi pe masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

m-ai inteles gresit. 

Daca fac update la can mi-e frica sa nu pierd din functii cum s-a intamplat la altii.

Ai idee cum pot verifica la montaj daca imi face "drain battery", nu pot risca sa raman fara masina (locuiesc in afara orasului, e frig si am copiii mici).

 Unde si ce trebuie sa masor?

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi, despre battery drain si unitati aftermarket se discuta in alta parte. Aici se discuta strict de CAN update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1 hour ago, Mr.Chow said:

 

Daca fac update la can mi-e frica sa nu pierd din functii cum s-a intamplat la altii.

 

eu nu am intalnit astfel de situatie - si am facut destule.

verificarea - o faci cu aparatul de masura - scoti o borna, inseriezi aparatul si masori consumul

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Buna,

Am achizitionat un RNS 315 pentru O2 (inlocuiesc un Stream) CAN Gateway 1K0907530F H10 0120.

Pe langa faptul ca a golit bateria nu il vad in VCDS nu merg comenzile de pe volan si nu imi afiseaza senzorii de parcare din fabrica(vizibili pe stream).

Ce modul CAN as avea nevoie sa mearga toate functiile si sa il vad in VCDS?

Cunoasteti pe cineva in Timisoara care face Upgrade-uri? Nu gasesc la sectia comerciala. Poate aveti cunostinte.

Multumesc,

Seara placuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu orice can peste Q in sus vei rezolva problema descarcarii bateriei si a accesarii lui.

Comenzile se pot face functionale dar cu inlocuirea ceasurilor de bord cu unele maxidot dupa 2010 si a volanului cu unul de FL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

iar senzorii nu ii vei vedea decat daca ii inlocuiesti cu sistem OPS. cei vizibili pe Stream sunt o ciudatenie, care nu o intalnesti la restul platformei PQ35. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Mă tot bate un gând să îmi incerc norocul cu un rcd330g...momentan am pe mașina can 1k0907530k... Are cineva idee daca sunt șanse să scap fără să schimb gateway sau trebuie altul? Mulțumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

update-ul il faci sa nu descarce bateria. La tine trebuie vazuta versiunea de soft, in functie de ea este posibil update sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Indiferent de versiune, K ul nu descărca bateria. Pe probate.....deci, stai linistit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici, chiar daca apare in unele liste ca ar descarca

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am intalnit K ce descarca bateria, deci inclin sa cred ca Ross tech are dreptate

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mereu, din pacate. Eu pana acum nu am gasit K care sa descarce....si mi-au trecut cateva (destule) pragul.

Poate descarcau din alte motive-defecte

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salut . 

se da octavia 2  2006 cu can 1k0907530f si gateway h10 0120 . 

am gasit un modul can de pe o ocatvia fl  cu urmnatoarea serie 7n0907530c  si gtw 21.11.10 . este compatibil acest modul ca sa scap de problemele genrate se cosumarea bateriei dupa mantarea unui rcd 510  ?

codarea se poate face doar cu vcds ?  

salvarea codarilor se face separat pentru fiecare componenta in parte sau o singura salvare le face pe toate ?

 

 in acceaasi oridine de idei am luat si un modul de ajutor la parcare 5j0919475a pentru ops . acest modul este compatibil pentru upgrade la ops  ? mai trebuie ceva modificari ? 

Modificat de linu13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E compatibil can-ul.Codare cu vcds/vcp/vas..etc.

Mai ai nevoie de senzori ops.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok . multumesc . dar tot nu sunt pe deplin lamurit desre modalitatea de codare . 

din vcds trebuie salvate toate codarile separat sau se fac automat la un singur click si doar un restore  e suficeint ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intri pe can/instalation list si bifezi exact ce e bifat pe canul vechi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!