Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

12 hours ago, gheta.gabi said:

Salutare, versiunea mea de CAN oare descarca bateria cu playere noi?

Multumesc.

Address 19: CAN Gateway        Labels: 3C0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 3C0 907 530 C    HW: 3C0 907 951 A
   Component: Gateway         007 0040  
   Revision: 00007000    Serial number: 0700C05C1606EC
   Coding: 7FFDBC14C61002
   Shop #: WSC 10101 599 00022
   VCID: 2149030FF83C3116BBD-8074

despre ce playere / HU vorbim ?

After market ? nu cu toate, la unele poate sa apara acesta problema, la altele nu.

La cele OEM RNS/RCD x10 ? da.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

IMG-20170328-WA0025.thumb.jpg.1b8e60922da139760c19bd993a2d7d3e.jpgIMG-20170328-WA0024.thumb.jpg.4a2d19708a1ccf3e63dc6a181de70590.jpgIMG-20170328-WA0022.thumb.jpg.f303e2e111574814944ee954a5ea6705.jpgIMG-20170328-WA0023.thumb.jpg.bf1ba3c634d70e459434c43b7c8db501.jpg

Salut, am achizitona o navigatie RNS 315 care a a fost montata din fabrica pe o Skoda Octavia 2FL din 2013. Eu detin un Golf 5 din 2005, am atasat o poza cu modulul CAN pe care il are masina si informatiile navigatiei din "meniul ascuns",. Este posibil sa ii fac upgrade la gateway sau trebuie schimbat modulul? Mentionez ca am nevoi de ajutorul vostru deoarce consuma bateria.Va multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate fi facut update la modulul tau dar va rezolva strict problema consumului.

Din pacate nu vei putea accesa cu acest modul can RNS-ul ptr a face codarile necesare.Ptr a-l accesa trebuie inlocuit can-ul cu unul generatie mai noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai can 1k0 907 530E sw 0110 si se face update la 1K0 907 530K sw 0178

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc! :salut:

Pentru a prelua functiile de clima, etc, trebuie schimbat can-ul?

Update ul se face la reprezentanta din cate am citit ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, pentru a prelua trebuie schimbat can, panoul de clima si unitatea de senzori de parcare. Upgrade CAN se poate face la colegii de pe forum vezi in aria de prestari servicii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la panou de clima mai nou, trebuie sa mai ai in vedere costurile suplimentare

- alt trim central - cel cu HU si clima

- posibilitatea ca al tau ECU sa nu stie sa lucreze cu  unitatea noua de climatronic si sa nu-ti comande compresorul - depinde ce motorizare ai - nu ai scris si in profil apare o Octavia.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motorul este 1.9 Tdi, va multumesc ptr lamuriri, momentan o sa ii fac doar upgrade la can.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut pe toti!

E prima oara cand postez desi va urmaresc  de vreo 3 ani dar nu mam inregistrat 

Am urmatoarea problema si anume: Daca inlocuies can gateway pentru codare e suficient vcds?.. sau se face numai la reprezentanta?, 

Modificat de andrei_221
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, este suficient VCDS

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai stiu ce CAN aveam inainte insa acum am 7N0 907 530 AN (S1642). 

Ideea e ca imi apare prostia aia de battery regulator, de care as fi vrut sa scap dar mai recent a mai aparut ceva care ma face sa schimb si acest CAN doar ca nu sunt sigur. Am incercat sa codez RCD510-le, sa ii activez shortpress-ul si bluetooth-ul dar ciuciu. Nu ma lasa. Imi zice request invalid sau ceva de genul. Din cate am inteles, poate fi de la CAN.

Ca sa nu ma lungesc,sa ma plimb cu RCD-ul la alta masina mai noua, daca fac upgrade la 1K0 907 530 AD (S0233), ma lasa sa il codez cum trebuie? Scap de battery regulator?

De asemenea, cel care mi-a pus canul nou pe masina nu a bifat immobilizer-ul. Daca il bifez eu in installation list, mai am ceva de facut sau asta e tot?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

LA canul tau nu poti scapa de battery regulator, iar codare BT nu are treaba cu RCD510.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Baterry regulator error se scoate prin scoaterea pinului din t20/pin 12 /fir maro -batery regulator lin monitoring si dezactivare din can 19.

Bifeaza imobilizatorul fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pin-ul 12 din T20 al can gateway ?

Alexu... verifica diagramele - nu are cum sa fie acel fir, la anul sau, motorizarea, etc - Acesta conexiune exista numai la masinile cu battery regulator

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisem pe vortex..parca.

E de incercat,verificat..nu am experimentat inca...masina merge f probleme si cu acea eroare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

pai e bine sa verificam, inainte sa ii punem la demontat....zic....:P

Nu, nu exista acea conexiune, la masinile mai vechi - la cele cu Battery regulator - exista .

Nu ai ce sa verifici/incerci, nu exista - verifica in Elsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca este t20/12 brown..

2017-05-04 08.47.31.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

brown - clema 31 - este o masa, nu lin, la O2-ul lui

1 hour ago, spido said:

batery regulator lin monitoring

Uite la care apare firul de lin - numai la cele cu start-stop

Untitled.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si pana la urma de ce nu ma lasa sa pun macar shortpress-ul? Nu la RCD in long coding era treaba sa activez BT ca intrare in plus pe RCD sau apare singura dupa ce pun modulul?

Daca am gasit un can 1k0 cu terminatie AD ieftin,totusi, ma scapa de battery...?

Modificat de 1991luk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

nu e de la can - 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu de Lin monitoring dar ma gandeam ca daca can-ul nu mai vede semnal/masa in pin 12 se potoleste..

Repet-nu am testat.E simplu totusi sa scoti un pin si sa vezi daca dispare eroarea..zic eu.

@luk bt apare dupa ce instalezi modulul.Nu il poti seta din RCD.Can-ul nu are nimic,cum a zis si Florin.

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toți colegii de pe forum. E primul meu post aici. Detin o Škoda octavia 2 2006 si am strans bani sa schimb casetofonul mașinii, care este modelul stream fara mp3 pe care imi arata senzorii de parcare si temperatura exterioară, cu unul cu usb și bluetooth, modelul oem rcn 210 aka rcd 320. Am nevoie de update de CAN GATEWAY ca sa nu mi se descarce bateria? Se vor vedea senzorii de parcare din fabrica pe rcn 210? Nu ma pricep, o sa plătesc pe cel de la care cumpăr casetofonul sa faca instalarea și nu vreau sa iau țeapă. 

Modificat de Kartistu
Reformularea unor propozitii.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

trebuie update de can, pt unitatile mai noi

pt rcn 210, nu trebuie update - nu o sa mai ai afisarea senzorilor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil o sa ai nevoie și de modulul OPS!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

are nevoie de can gateway nou, modul parktronic cu ops....alti senzori si trase firele de can de la parktronic la can gateway

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!