Jump to content

Upgrade CAN Gateway/Battery drain


adso
 Share

Postare recomandată

Iancu Mihai

Salut! 

Doresc sa achizitionez un RCD 330G Plus. Masina este un Golf 5 ,2005,1.4 FSI. Can-ul actual este 1K0 907 530 E, se poate inlocuii cu versiunea 7N0907530AH  pentru a scapa de problema cu descarcatul bateriei?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se poate inlocui dar o sa ramai cu o eroare pe can legata de batery regulator...

Nu influenteaza cu nimic...dar va ramine eroarea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iancu Mihai

Ce versiune de Can imi recomandati ca sa nu am probleme cu descarcatul bateriei si eroarea legata de battery regulator?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1K0907530L,S,Q...etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
16 hours ago, Iancu Mihai said:

Salut! 

Doresc sa achizitionez un RCD 330G Plus. Masina este un Golf 5 ,2005,1.4 FSI. Can-ul actual este 1K0 907 530 E, se poate inlocuii cu versiunea 7N0907530AH  pentru a scapa de problema cu descarcatul bateriei?

Multumesc!

poti face update la softul can gateway-ului tau, ca sa nu cumperi altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DanielStroe

Salut,

Detin masina din semnatura de putin timp si doresc sa trec de la mp3 la o navigatie. Trebuie sa-mi schimb si eu CAN-ul? Cum aflu ce am eu acum?

 

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu trebuie schimbat.Conditia e sa pui un aparat Oem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Alexu, de ce sa puna obligatoriu oem ? poate sa isi puna si after market, etc - dupa cum doreste fiecare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum depinde de ce AM alege...nu toate au integrare can si apar alte probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

lucian.1950

In afara comenzilor de pe volan care nu merg toate nu am intilnit alte probleme. Si daca navigatia e dedicata pentru tipul de masina, la montaj nu schimba nimic in instalatie, masca ramine a masinii, deci nu sint probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Detin masina din semnatura (skoda octvia 2, 2004) si doresc sa trec de la stream la swing. Trebuie sa-mi schimb si eu CAN-ul? Daca da, unde gasesc?

 

Address 19: CAN Gateway        Labels: 1K0-907-530-V1.clb
   Part No SW: 1K0 907 530 C    HW: 1K0 907 951 
   Component: Gateway         H08 0080  
   Revision: 08          Serial number: 21001045163BBB
   Coding: 3D3F0740071302
   Shop #: WSC 73430 790 00000
   VCID: 2745ED370FEDE13A7EEA651-8072

Multumesc,

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,trebuie inlocuit sau facut update celui de pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Swing nu va functiona bine pe o2 preFL. are cateva functii care nu vor functiona. Gen iluminarea ecranului. mai exact ziua nu vei prea vedea mare lucru ca va merge pe iluminare de noapte, adica diminuata. Nu afiseaza clima si nici eventuali senzori de parcare PDC. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Quote

salutare tuturor!

detin un golf 5 din 04.2006. avea instalat un rcd 300 si am montat un rcd 310 crezand ca trece proba CAN-ului. Din pacate nu s-a intamplat asa si s-a descarcat bateria.

nu stiu sa va spun ce cod are CAN-ul dar credeti ca se poate rezolva problema descarcarii printr-un update la CAN sau nu? cat ar costa o astfel de operatiune?

ar rezolva problema cu descarcatul bateriei si daca i-as scoate firele din mufa din spatele rcd-ului?

mersi!

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da,se face update.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
hendrea_catalin

Salut! Detin o Octavia 2 din 2005, 1,9 TDI motor BJB. Am pe ea Stream normal si vreau sa trec la Bolero. Masina are ca dotari Maxidot mare, clima manuala si geamuri electrice fata.

Cod Bolero: 1Z0035156G (din 2011)

Ce CANBUS sa pun? Am gasit: 1K0907530L, 1K0907530Q, 7N0907530N. Ultimul este si cel mai scump. Sunt bune astea gasite de mine ca sa nu mai termine bateria? Nu stiu ce CAN am eu pe masina dar prefer sa il schimb. De asemenea gasesc pe cineva sa imi faca codarea in Timisoara?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toate sunt compatibile si vor rezolva problema ta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hendrea_catalin

Multumesc de raspuns! Va tin la curent dupa ce le montez, eventual pun si niste poze.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hendrea_catalin

Pana la urma am aflat si codul modulului meu: 1K0 907 530F. Am comandat si adaptorul de antena, modul mai caut, poate gasesc in Timisoara. Pret aproximativ 150 lei costa cel cu L sau Q in coada.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA.F-ul face probleme..

Se face update sau se inlocuieste..

Modificat de spido
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hendrea_catalin

Am reusit sa montez bolero-ul pe masina de proba momentan, fara modulul Gateway. Problema e ca desi am cumparat adaptorul de antena, receptia radio e destul de slaba comparativ cu Stream-ul pe care l-am avut. Si calitatea sunetului a scazut... volumul e mai slab, difuzoarele baraie usor cand e mai mult bass in melodii. La Stream nu am avut aceste probleme, calitatea audio fiind foarte buna. Sa fie ceva problema la Bolero? Se rezolva dupa inlocuirea si codarea Can-ului? Sa i-au in considerare un update de difuzoare? Salivez de ceva vreme dupa niste difuzoare de la Hertz...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu are treaba can gateway cu sunetul - calitatea acestuia.

In mod normal, unitatile/boxele OEM se aud acceptabil.

Mai departe - legat de achizitia altor difuzoare - aici depinde de ce iti doresti tu, calitate, etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hendrea_catalin

Am reusit sa montez tot pe masina cu tot cu codare Gateway. In privinta sunetului, problema s-a rezolvat. Unitatea a fost setata pentru Sound System.

Costuri: Bolero - 650 lei, modul Gateway - 100 lei, adaptor antena - 75 lei, codare - 100 lei.

Cand scot cheia din contact dupa oprirea masinii, din Bolero se mai aude un usor bazait, care se opreste dupa cateva secunde. De asemenea cand deschid masina se aude iar + mecanismul de cd-uri amesteca subtil ceva acolo. E normal?

Stau acum ca pe ace si sper sa nu am probleme cu descarcarea bateriei.

DSC_0904.JPG

DSC_0900.JPG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti te rog sa-mi spui ce legatura au problemele de Bolero cu titlul topicului? Ca se lasa cu sanctiuni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hendrea_catalin

Problemele le-am zis in caz ca mai da cineva de ele sa stie de la ce au fost. Titlul este Upgrade Gateway Octavia 2, am cerut sfat pentru Gateway compatibil cateva postari mai sus. Daca sunt offtopic, imi cer scuze. Daca se vrea sanctionarea mea pentru asta, o accept si pe viitor nu mai facem.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
  • vdragos a deschis acest topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!