Jump to content

TRANSALPINA


vali_devill
 Share

Postare recomandată

Depinde de fiecare...Vali zicea mai sus ca e super naspa...

Pe un topic cu "masina mea" altcineva zicea ca a mers acceptabil cu o Skoda RS tunata...

Decit sa te intorci prin acelasi loc parca mai degraba mergi linistit vreo 20-30km...si vezi altceva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@razraz:varianta 2 o aplic si eu cand fac transalpina pana la sebes...

Domnilor,fiecare apreciaza calitatea unui drum,in functie de mai multi factori,bani,piese,etc.

Mie cea mai buna varianta mi se pare de departe cea pe sebes,restul,desi le-am incercat,nu as prea mai merge...cu masina mea.

Dar daca as pune mana pe o masina de sa zicem servici,as merge cu 80 km/h.serios vorbind,ma mir ca lui saibot cu skoda rs i s-a parut un drum ok pe voineasa.cum spuneam,e mai bun decat pe petrosani,indiscutabil,dar atat.ramane un drum neasfaltat de minim 20 de ani,de la bifurcatia cu statiunea voineasa,si pana la brezoi.

Drum bun,pe oriunde va poarta gumele!

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar daca as pune mana pe o masina de sa zicem servici,as merge cu 80 km/h.serios vorbind

Imi place cum gandesti....si o spun cu tot sarcasmul posibil. E bine ca tii la masina ta si pe masina altora te c**i...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place cum gandesti tu,fara sa ma cunosti...pt ca cine ma cunoaste,poate intelege gluma,fara ghilimele,lol-uri,stegulete,smiley-uri...

Ai sa razi,dar am fost depasit pe drumurile bombardate numai de masini colantate,branduite cu diverse firme,de zici ca erau in proba speciala pe acropole...bineinteles,erau cu bagaje pana sus,neveste,soacre,copii,sa nu existe dubii ca ar fi in exercitiul functiunii.

Stiti voi,genul ala de soferache care pana acum ceva vreme mai facea combinatii cu motorina,acum nu mai merge,asa ca macar sa faca kilometrii pana la tara,mai dupa porc,ceva muraturi...iar nu am pus ghilimele,extrage cine vrea gluma,sarcasmul,adevarul.

Si drumuri cat mai bune,oriunde ai calatori.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut! Luni plec si eu pe Transalpina, pe traseul Ramnicu Valcea, Novaci, Ranca, unde doresc sa inoptez iar a doua zi urc spre Obarsia Lotrului, Voineasa, Brezoi, Talmaciu cu intoarcere pe Transfagarasan pana la Curtea de Arges. Ce parere aveti de acest traseu? Ar fi mai recomandat sa cobor de la Obarsia Lotrului spre Sebes ptr a ajunge pe Transfagarasan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie imi place cum gandesti tu,fara sa ma cunosti...pt ca cine ma cunoaste,poate intelege gluma,fara ghilimele,lol-uri,stegulete,smiley-uri...

Ai sa razi,dar am fost depasit pe drumurile bombardate numai de masini colantate,branduite cu diverse firme,de zici ca erau in proba speciala pe acropole...bineinteles,erau cu bagaje pana sus,neveste,soacre,copii,sa nu existe dubii ca ar fi in exercitiul functiunii.

Stiti voi,genul ala de soferache care pana acum ceva vreme mai facea combinatii cu motorina,acum nu mai merge,asa ca macar sa faca kilometrii pana la tara,mai dupa porc,ceva muraturi...iar nu am pus ghilimele,extrage cine vrea gluma,sarcasmul,adevarul.

Si drumuri cat mai bune,oriunde ai calatori.

Brgds

Ai dreptate, nu te cunosc si n-am inteles gluma. Insa sunt si eu satul de idiotii aia cu masina de firma care merg in curu tau si mai si claxoneaza uneori, care in curbe vin pe banda ta, fara sa le pese ca te scoate pe acostament si multe alte figuri. Mi-e mila de masina mea ca as frana o data brusc, m-as da jos din masina si i-as da o ranga peste cap, dar....ma abtin de fiecare data, de teama evenimentelor care s-ar putea intampla.

Acum va vedea cel putin unul dintre cei mentionati aici ce am scris ( ca din pacate sunt asa specimene si pe forumul asta ) si va spune: "Da, tu iti dai seama cate drumuri trebuie sa fac eu pe zi, si sa ajung urgent de la cluj la bucuresti si inapoi in aceeasi zi ?! Daca stau dupa toti mosii imi pierd slujba."

Poate e mai bine sa va dati toti demisia si sa va gasiti alte joburi. Si eu lucrez pe masina de firma si eu o mai calc, dar nu stresez pe nimeni in trafic (poate pentru ca nu sunt stresat de sefi), am atata bun simt si respect.

A fost o perioada cand lucram cu masina mea(jobul anterior), aveam un coleg care avea un nissan primera, masina de firma, de care si-a batut joc in ultimul hal, 6luni a tinut masina, dupa care colegul de la parc auto a spus urmatoarele: "Trebuie sa vindem masina ca mananca prea multi bani prin service'uri". Asta e mentalitatea de roman prost, adica masina e de vina nu soferul ! Acum are o masina noua, un citroen berlingo.

Poate m-am aprins cam tare, insa este un subiect sensibil pentru mine.

Va salut! Luni plec si eu pe Transalpina, pe traseul Ramnicu Valcea, Novaci, Ranca, unde doresc sa inoptez iar a doua zi urc spre Obarsia Lotrului, Voineasa, Brezoi, Talmaciu cu intoarcere pe Transfagarasan pana la Curtea de Arges. Ce parere aveti de acest traseu? Ar fi mai recomandat sa cobor de la Obarsia Lotrului spre Sebes ptr a ajunge pe Transfagarasan?

Acum on topic. Salut Cornel, daca as fi in locul tau, as merge pana la sebes si de acolo sa te intorci spre sibiu, transfagarasan. Sau nu e neaparat sa mergi pana la sebes, o poti lua pe la Jina, mai sunt colegi care au fost pe acolo si din cate am inteles nu e rau drumul. Acum tu decizi, varianta sugerata de mine e mai lunga, dar cred ca e si cea mai frumoasa.

Oricum drumuri bune iti doresc.

Modificat de undan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Peste 2 weekenduri am si eu in plan o plimbare pe Transalpina cu inoptare la Ranca si ceva plimbari cu bicicleta pe coama. Ce mai stiti de acele mici portiuni neasfaltate ? Stiu ca 99% drumul e impecabil dar 1% iti pot strica cheful daca ai o masina putin mai joasa. De mers foarte incet peste o zona pietruita pot sa merg dar sa nu raman suspendat pe undeva :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fusco,nu ai nici o grija...daca ne referim la polo.

Eu am parcat la platoul-parcare si de acolo .m luat-o la picior pe coama...ne dureau plamanii cu puls 200,un aer extraordinar.

Poate ne vedem pe bicicleta pe coama...

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vrei sa vii pe 14-15 iulie cand merg eu ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai atunci sunt liber...poate fi transalpina sau mare!ploua la mare,victorie transalpina...cu bicicleta.

Nu stiu sigur nimic...cum bate vantul.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, trebuie totusi sa te decizi pentru ca o sa facem niste rezervari pentru cazare :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles...atunci daca vin,vin pe cont propriu,pt a nu va incurca cu nimic.

Nu imi place sa promit ceva si sa nu ma tin de cuvant.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pozeee...

post-34488-0-06299100-1341294123_thumb.j post-34488-0-20110500-1341294129_thumb.j post-34488-0-18983900-1341294137_thumb.j post-34488-0-19989700-1341294158_thumb.j post-34488-0-91478900-1341294163_thumb.j post-34488-0-48336800-1341294177_thumb.j post-34488-0-58751300-1341294183_thumb.j post-34488-0-14439800-1341294189_thumb.j post-34488-0-25983200-1341294217_thumb.j post-34488-0-33001500-1341294224_thumb.j post-34488-0-64174600-1341294230_thumb.j post-34488-0-88752300-1341294251_thumb.j post-34488-0-63180300-1341294257_thumb.j post-34488-0-45998000-1341294263_thumb.j post-34488-0-61299900-1341294281_thumb.j post-34488-0-78380300-1341294288_thumb.j post-34488-0-17488300-1341294293_thumb.j post-34488-0-50605600-1341294309_thumb.j post-34488-0-66025500-1341294316_thumb.j post-34488-0-31129400-1341294322_thumb.j post-34488-0-19376600-1341294350_thumb.j post-34488-0-87132100-1341294353_thumb.j post-34488-0-91325700-1341294364_thumb.j post-34488-0-59042600-1341294404_thumb.j post-34488-0-29415400-1341294410_thumb.j

post-34488-0-48004100-1341294603_thumb.j post-34488-0-62626200-1341294610_thumb.j post-34488-0-53431700-1341294629_thumb.j post-34488-0-77843100-1341294636_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vali, frumoase poze, de Golf nu pot sa zic decat ca arata bine de tot. :icon_thumright:

N-am fost inca p-acolo, dar dupa ce vad in poze cred ca imi fac timp sa ajung si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da' noi ce ti-am facut de ne omori cu pozele alea cind sintem blocati la munca de dimineata pina seara tirziu ?!

Sa va fie de bine !!! frumoasa tara avem, pacat ca sintem un popor stricat ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog frumos imi puteti recomanda si mie un drum pana pe transalpina bucuresti -> transalpina -> bucuresti si cat ar dura tot traseul

Multumesc

Eu am facut drumul in 2 zile:

ziua 1: Bucuresti - Pitesti - Rm. Valcea - Ranca - Obasia lotrului - Lacul Vidra - Sebes - Paltinis

ziua 2: Paltinis - Transfagarasan - Curte de Arges - Pitesti - Bucuresti

Traseul este superb (din punctul meu de vedere) dar destul de lung.

Conform CB timpul de condus efectiv a fost de 8h (dar poti ajunge la 6 daca nu te duci la lacul Vidra) iar a doua zi 6h - 900 km cumulat pe cele 2 zile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Maine o sa ajung si eu, in partea a 2-a a excursiei, o sa plec din Rm.Valcea si o sa vad exact ce traseu aleg; o sa revin cu detalii despre traseu, drum si bineinteles poze/video

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte frumos drumul si foarte bun pe majoritatea traseului, privelistea superba. Traseul meu a fost de la Rm. Valcea prin Brezoi si Voineasa(drum OK), apoi pana la Obarsia Lotrului drumul avea portiuni cu gropi si denivelari, dar nu de speriat. De la Vidra pana la intersectia cu Transalpina si Petrosani drumul era in lucru pe anumite portiuni si nu era asfaltat(vorbim aici de cativa metri). Drumul spre Petrosani este intr-adevar prost, in curs de asfaltare si va recomand sa mergeti pe acolo doar la nevoie(cum am facut noi la intoarcere, pe la 11 noaptea, pentru a nu ocoli Sebes-Sibiu-Rm.Valcea). Cat despre Transalpina, partea Ranca-Novaci ... drum ca in palma, privelisti si serpentine pentru toate gusturile ... e de vis ... intr-adevar, se lucreaza pe mici portiuni si inca nu sunt amplasati parapetii, dar merita. Recomand cu caldura

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am parcurs Transalpina Sambata pe o vreme foarte buna cu soare, ceva nori dar nu la inaltime mica si temperaturi excelente (18-20grd). Drumul de la Novaci si pana la Obarsia Lotrului este foarte bun dar virajele extrem de stranse si terasamentele foarte inguste nu mi-au permis sa ma dau cu bicicleta cum vroiam. Cand se incepe coborarea spre Sebes, asfaltul ramane destul de bun dar apar lucrari executate ulterior pentru ca dobitocii si-au dat seama dupa ce au asfaltat ca apele ce vin din amonte vor ataca terasamentele in timp. Prin urmare, au spart drumul din loc in loc pe cate un sens sa introduca tuburi de preluare a apelor pe sub drum. Mai sunt de asemenea cateva zone care insumeaza 1-2km (zone de cateva sute de metri) in care nu s-a turnat asfaltul si se merge cu treapta 1 (una din ele cu o coborare destul de abrupta > eu si Ovidiu cu BMW 335 am trecut la limita acolo). Din pacate utilajele erau trase pe dreapta de ceva timp si nu pareau sa profite de cele maxim 4luni ale anului in care se poate lucra acolo ! Frumusetea celor 2 trasee de mare inaltime (transfagarasan si transalpina) este umbrita de prostia celor ce nu stiu sa promoveze si organizeze aceste locuri. Fluxul de turisti ar fi enorm daca :

1) S-ar asfalta tot asa cum trebuie (pe transalpina, cele 2 benzi sunt atat de inguste incat autocarele vireaza la limita in acele de par, multe din ele opresc si nu mai reusesc sa plece din cauza pantei mari)

2) S-ar pune parapeti de protectie si indicatoare

3) S-ar amenaja mult mai multe alveole pentru tras pe dreapta la poze

4) S-ar oferi conditii corespunzatoare de cazare si masa ( In Ranca se construieste deja haotic, in stilul pur romanesc > case inghesuite, fara locuri de parcare la interior si extrem de chicioase)

5) S-ar promova la targurile internationale de turism

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@fuscobal, foarte adevarat ceea ce ai scris

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut fuscobal. vreau sa merg si eu saptamana asta. imi poti spune te rog traseul dus-intors pe care l-ai facut cat si km?

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salve,

Traseu : Bucuresti > Pitesti > Valcea > Novaci > Transalpina > Sebes > Sibiu > Transfagarasan > Curtea de Arges > Pitesti > Bucuresti

Distanta : Cam 650km

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutari domnule, te-am vazut jos la intrare in Novaci erai cu Polo daca nu ma insel, erati un grup de 3 masini, acelasi traseu l-am mers si noi doar ca ne-am intors prin Brasov-> Cheia-> Valenii de Munte DN1A ~870km total. :)

Recomand tuturor traseul, mai ales portiunea Novaci->Obarsia Lotrului si poate intoarcerea pe la Vidra->Voineasa->Brezoi.

Numai bine!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Acum 2 ani am incercat pe la Voineasa si ne-am intors deoarece era impracticabil pentru masinile noastre atunci (am mers cu niste sedanuri normale, nu cu masini joase) ! LA Novaci am tras pe dreapta sa asteptam niste prieteni ce urmau sa se alature !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare baieti. E cineva interesat de o excursie pe Transalpina in luna august? Poate organizam ceva luna viitoare. Eu sunt din Pitesti deci scutesc o parte din drum, daca sunt colegi din alte zone ale tarii care vor sa dea o tura pe Transalpina, propun sa incepem aici o lista cu cei care vor sa mearga.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!