Jump to content

Discutii tehnice generale


sonik
 Share

Postare recomandată

daca ai umblat sub consola in jurul brichetei, putin probabil sa se arda siguranta, deoarece firele sunt izolate si nu aveai cum sa faci scurt-circuit.

mai degraba ai intrerupt alimentarea brichetei cu curent, agatand firul de alimentare, verifica mai bine fisele din spatele brichetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    41

  • Stef13

    28

  • polotsi

    28

  • CRISS/67

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Da, am lucrat pe langa bricheta. Asa ma gandeam si eu, problema e ca acolo ajung doar doua degete, eventual de chinez :rolleyes: Curent nu mai am nici la priza din portbagaj.

Modificat de AC DC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si siguranta. La Polo al meu, 9N, in dosul panoului ce ascunde sigurantele am si o schema mica pt a le identifica.

Dupa ce ai verificat-o, verifica si cablajele aferente alimentarilor prizelor de 12V.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum am fost la masina, am verificat, am rezolvat! ;) Aia e siguranta, si era prajita. Multumesc mult pentru ajutor si schema! Nu exista nici in manual, nici pe capacul de sigurante. Pe sub consola am introdus cablul de antena de la o statie CB, iar cablul asta are o mufa metalica babana, cu aia am atins ceva si am facut un scurt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As avea o nelamurire legata de polo.pentru cazul in care cineva isi ia Polo TSI trendline, cu anvelopele stock 175/70 R14, indicele de viteza este T (190 km/h) , de aceea cred ca este si limitata masina la 190 km, nu ca ar putea mult mai mult dar. asta este totusi o chestie comica. Sau exista anvelope din'astea inguste cu indice de viteza H, ca cel de pe Comfortline. Indicele de incarcare nu il stiu decat la Comfortline ( 88H - 560 de kg ) , daca stie cineva cu trendline sa ne informeze cat are.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dragi colegi am si eu o intreabare . La Polo Comfort Line aveti bec de luminare in torpedou ? Eu nu am si nu inteleg de ce ? Polo 1.2 TSI CL

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu nu am bec in torpedou la HL, deci probabil d'aia nu ai nici tu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pun pariu ca numai masinile pentru europa de est nu au bec in torpedou . |Si o Dacie veche are asa ceva si un Logan sau orice amaraciune. incercati sa deschideti noaptea torpedoul si sa cautati sau luati ceva . E jale nu vezi nimic nimic . este o prostie ca o masina de 10.000 +tva sa nu aiba bec in torpedou. Ne sunt puse in pericol vietile pe timp de noapte .

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte corect, becul ala trebuia sa fie acolo de bun simt. Eu nu am primit masina este tot CL 1.2 TDI, o primesc cel tarziu pe 15 octombrie. Sunt ff curios daca o sa-mi dea toate echiparile din brosura, deoarece am vazut ca unii nu au priza de 12V in portbagaj si ea este mentionata in varianta de baza peste care se completeaza echiparea CL sau HL.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Fara instigari pe ariile tehnice, va rog.

Cat despre lipsa luminii din torpedou...da, era frumos sa vin direct cu lampa, dar se pot face destule. Fie aprinzi plafoniera, fie concepi o solutie de a monta un led sau chiar lampa originala. Eventual daca masina chiar trebuia sa aiba o dotare si aceasta lipseste, mergeti cu dovada la dealer, sa o monteze, rezervandu-va dreptul de a fi sustinuti de protectia consumatorului pentru a fi mai convingatori.

Modificat de Aditu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vreau sa te supar dar te rog inceraca sa aprinzi plafoniera in mers la 60 km/ora sa nu patesti ceva , si cauta in torpedou . Te rog sa ne scrii rezultatul .

Cit despre improvizatii pe masini de citeva saptamani , nu le comentam , e hilar . Nu are loc sa montezi lampa . doar cu o improvizatie . Aici e vorba de altceva . Este faptul ca cineva accepta tacit ca noi sa inghitim prostiile lor . Nu este normal ca cumparatorul care da 10000 euro + 24% Tva sa isi puna viata in pericol pentru ca se uita in torpedoua isi mareste pupila ochiului pentru a deschifra imagini unde este ceea ce cauta , dupa care se uita in farurile altei masini si incearca sa tina masina pe traiectorie corecta . Eu cred ca acest lucru nu este normal . Degeaba mergi la dealer , raspunsul : Nu este in lista de optiuni si dotari . De gandesti ca becul torpeduolui ar trebui sa fie mentionat . E o chestie logica sa fie . ar fi relevant daca am afla daca Vw Polo Vandut in Germania are sau nu acesta lumina . Toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate aceasta problema cu o porcarie de bec in torpedou este de foarte mult timp la Polo... Eu cand am platit masina mi-au spus ca asa se fabrica fara lumina in torpedou... Ma asteptam ca la noul Polo sa fie mai ales la un model ceva mai scump...

Cu stima,

Costel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar fi relevant daca am afla daca Vw Polo Vandut in Germania are sau nu acesta lumina

iti spun sigur: nici Polo vandut in Germania nu are torpedoul iluminat la nicio varianta de echipare. Paradoxal insa, in Germania Polo Comfortline si Highline au lumini la picioare in standard. In Italia, doar Highline are. Mai trage o concluzie daca poti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Il intreb pe stormlord ca el are TDI, ne poti spune despre cele 5 trepte de viteza cam ce viteza are fiecare? stiam ca la TDI in viteza 5a la 2000 rpm ai 106 km/h, intra' 4a la 2000 ai 81, intra' 3a la 2000 ai 55, intra'2a la 2000 ai 33, si prima treapta la 2000 ai 18,5 km/h. Pe site'urile internationale se plangeau unii jurnalisti ca ar avea primele trepte cam departate pentru mersul in oras si ar trebui turat cam mult. Ex: intr'a doua la 1500 rpm (cuplu maxim) are 25 km/h. Pana acolo trebuie mers cu antaia, deci 2700 rpm. Nu'mi dau seama daca creste consumul din treaba asta sau nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acuma sa ne luam de la un bec nu cred ca are rost. La fel de bine poti trage pe dreapta, sa aprinzi becurile si sa te uiti in el si in plus torpedoul nui cat portbagajul:)) nu poti avea chiar asa de multe chestii in el. Nici o masina nu-i perfecta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

aveti idee ASR-ul se poate dezactiva?daca da de unde? (polo 6R 1.2 TSI CL M6)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lung?! Cred ca e suficienta o apasare scurta a butonului de ESP pt dezactivarea ASR-ului (martorul masina galbena care derapeaza se aprinde pe bord). Programul de stabilitate ramane totusi activ, intervenind la limita. Din cate stiu eu dezactivarea completa ESP nu mai este posibila (cel putin la Golf 6 GTI), apasarea ESP-ului nu face decat ce am descris mai sus.

Modificat de spb
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se referea ca nu e suficient doar o apasare gen impuls, trebuie sa-l tii putin mai lung apasat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cartea tehnica sunt prezentate doua tipuri de CB, cu afisaj text si afisaj cu simboluri. La cel cu afisaj text, setarile de afisare se fac prin intermediul unui meniu, fie folosind tastele de pe volan, fie cele de pe maneta stergatorului de parbriz, se poate schimba limba sau se poate activa indicarea temperaturii uleiului.

La mine, CB are afisaj cu simboluri, iar computerul de bord e parte integranta a pachetului confort III parca, alaturi de senzori de parcare si monitorizarea presiunii in pneuri.

Intrebarea mea este: are cineva afisaj text la CB? Este o particularitate aparte a unei dotari / optiuni?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Te referi la Computerul de Bord "Plus"? Nu a existat si nu exita asa ceva la Polo, doar de la Golf in sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista totusi descris in manualul de la Polo :D O fi pentru versiunile urmatoare! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil nu avem acelasi manual. Singurele informatii despre indicatorul multifunctional le gasesc la pagina 22.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!