Jump to content

Discutii tehnice generale


sonik
 Share

Postare recomandată

Vezi ca exista kit de reparate pentru faruri. Asta daca sunt rupte doar urechile de prindere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    41

  • Stef13

    28

  • polotsi

    28

  • CRISS/67

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

Cristi, imi poti spune te rog si cod sau ceva ? Doar urechile sunt rupte. Practic eu l-am lovit pe ala in coltul barii lui cu partea mea dreapta, dar nu in dreptul farului ci spre grila/numar. Zgarietura e chiar langa numar, deci farul nu a fost deloc atins..dar din cauza ca farurile sunt prinse pe niste sine de bara si in doua suruburi sus, s-a creat presiune (nu suficient de mare zic eu) pe urechiusele de sus si s-au rup :| Oricum, acuma l-am facut sa stea cum trebuie, nu se mai misca, dar trebuie sa-l rezolv.

Polotsi: Nu am incercat chiar asa, doar am resetat cand am urcat pe autostrada si am mers constant mai bine de 50 km, iar consumul era undeva la 5.8-6..la intoarcere (intr-o alta zi) cam tot acolo era :( Nu stiu ce a patit in ultima vreme, de cand a venit frigul (temperaturi sub 10 grade) dar sper sa aflu acuma la Arad. O sa le stau pe cap pana rezolvam, oricum o sa-i fac si schimbul de consumabile..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

6R0998225 left si 6R0998226 right .pret : 15euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cati km are TDI'u tau ?

Ar fi bine daca ar afisa cumva si temperatura motorului, ca sa iti poti da seama cand se strica termostatul. Asa, cum iti dai seama ca sta la 70 si nu la 90?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi Cristi :) Am fost la ceva reprezentanta Skoda din Militari si mi-au zis 82 RON, dar nu stiu sigur daca o sa se poata repara. Din ce am vazut se prind peste actualele urechiuse cu un surub, dar cum sunt rupte la mine nu prea cred ca se pot prinde cu surubul..oricum o sa vad in Arad chestia asta cand o sa il dau jos sa vad ce si cum. Poate reusesc sa lipesc acolo si sa nu mai am treaba..

Polotsi, are cam 42500 km, iar cand ajung acasa o sa aiba un pic peste 43000 deci clar o sa-i fac schimbul de consumabile si o sa-i pun sa se uite si la rolele de distributie ca imi haraie de numa acolo..In fine, sper sa se tina de cuvant si sa-mi ofere in continuare garantie chiar si partiala (daca nu totala) la eventualele probleme ca tot la ei am facut service-ul..

Cat despre ceasul de temperatura, DA era perfect, dar din pacate doar la GTI s-au gandit sa puna :( Rabat la calitate si functionalitate..ce sa mai zici..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sa inteleg ca exemplarul tau e cumparat inainte de 2010, si nu poate beneficia de garantia suplimentara de 2 ani ?

nu faci reviziile la 15.000 fix ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, a fost cumparata in octombrie 2009 sau ceva de genu..iar cei Quark Arad mi-au zis ca imi ofera garantie daca o sa fac reviziile si reparatiile la ei..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urechile se prind in locul celor existente, deci ce a mai ramas din ele se taie pana la niveliul farului. farul are din constructie gaura unde se infileteaza surubukl de la kitul de reparatie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

domnule Al Bundy,cu respectul ce se cuvine,as dori sa m-a ajutati cu o problema,doresc sa revopsesc jantele de aliaj,dar o firma serioasa nu am gasit decat in Bucuresti,daca stiti una mai aproape de Hunedoara,de preferat vopsitorie electrostatica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din pacate nu stiu pe nimeni care sa vopseasca electrostatic. poate te ajuta alti colegi de forum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cristi, deocamdata sta si asa cum l-am fixat eu, dar sap viitoare o sa incerc sa lipesc urechiusele. Daca nu o sa tina, atunci o sa iau kitul..deocamdata sa rezolv, marti, restul problemelor de zgomot, consum si revizie..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut pe youtube filmari cu demaraje, si diverse, iar in meniul computerului de bord, era afisata si viteza de deplasare. La mine, nu o arata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmm..ciudat. Mie mi-o arata :)

Cum merg boxele ? De care ti-ai pus si ce pret ?:P

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si mie mi-o arata. Poate e vreo diferenta de functionalitate intre BC simplu si BC+, desi, in particular fie zis, mie mi se pare ca arata la fel.

Din cate imi amintesc, mie imi arata asa (nu neaparat in ordinea asta si nu-s sigur ca astea-s toate):

- durata deplasarii curente

- viteza de deplasare

- viteza medie

- consumul instantaneu

- consumul mediu

- temperatura exterioara

- autonomia (in km.)

- mai este ceva cu un cerc, insa aia n-am inteles ce-i.

...parca atat. Am uitat oare ceva? :huh: Oricum, pe mine ma intereseaza cu precadere consumul instantaneu, mediu, autonomia si temperatura exterioara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cum stau lucrurile acum, dar In 2010 computerul de bord era standard doar la echiparea Highline, la celelalte variante de echipare computerul de bord putea fi adaugat doar odata cu unul dintre pachetele optionale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mi-am pus boxe standard. pret boxe + mufe = 200 lei. Foarte multumit

Sunt curios daca imi pot adauga un auxiliar pentru Jack de 3.5 cumva sa vina din spatele RCD-ului ?

Si sunt curios daca e din soft faptul ca nu imi arata viteza de deplasare :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din soft nu cred ca e..ca nu prea ai ce sa setezi prea mult. Eventual dezactivat din soft si apoi reactivat..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai mi-am pus boxe standard. pret boxe + mufe = 200 lei. Foarte multumit

Sunt curios daca imi pot adauga un auxiliar pentru Jack de 3.5 cumva sa vina din spatele RCD-ului ?

Si sunt curios daca e din soft faptul ca nu imi arata viteza de deplasare :(

Cred ca se poate si auxiliar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

polotsi,si eu as dori sa i-mi montez pe spate in usi,unde cred ca am doar pregatit locul,intrebarea mea este,merita investitia?ce tip de casetofon ai la masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, merita investitia, masina devine completa dupa aceasta modificare.

am cel standard rcd 210. Merita garantat.

dar neaparat sa-ti faci si computerul / tempomatul daca incepi treaba cu masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai putea sa-mi dai ceva m-ai detaliat,stiu ca ai luat difuzoare originale,dar ce fel de mufe?Am intrebat la rep. vw si dif. pt. spate sunt 80 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, sunt mufele negre originale, trebuie sa coste 165 difuzoarele si 34 35 de lei mufele aferente.

de restul se ocupa al bundy

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de faptul ca nu imi afiseaza viteza in meniul computerului de bord. Este oare din cauza ca am setat sa imi arate viteza in Mph in locul kilometrajului masinii ? imi arata kilometrii masinii ex.40.500 doar cand stau pe loc, dupa plecare, arata viteza in mph.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!