Jump to content

Discutii tehnice generale


sonik
 Share

Postare recomandată

Hai sa lamurim cate ceva la motorizarile pentru Polo.

1.2 - 60 cai 3 cilindri are 6 valve? si 1.2 70 are 12 valve ?

ambele au distributie pe lant?

1.4 - 86 cai are distributie pe curea?

1.2 TDI are 12 valve?

1.6 TDI are 16 valve?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 419
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • qwk

    41

  • Stef13

    28

  • polotsi

    28

  • CRISS/67

    26

Top Posters In This Topic

Posted Images

  • 2 weeks later...

martorul: BEC ARS din bord sta aprins chiar daca absolut nici un bec nu este ars. Are cineva vreo explicatie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

As vrea sa mai inbunatatesc la masina volanul, sa il schimb cu unul cu comenzi eventual imbracat in piele. Pret la reprezentanta 2200 ron.

Incalzirea in scaune la acest model costa 490 lei rezistenta. Deci 1950 lei 4 rezistente, la care se adauga butoane si manopera.

Exista variante mai ieftine la aceste 2 "mofturi" ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@polotsi:

Pentru volane, vezi AICI. In principiu, pretul contine si airbag-ul, insa daca vrei fara, cred ca-ti mai scade 100 sau 130 de Euro din pret. Daca modelul tau e HL, orice alt volan (de GTI sau Scirocco) se portiveste plug-n-play; la CL sau TL, nu stiu, cred ca trebuie facute niste modificari, insa n-as sti sa-ti spun care. Daca vrei, ma pot interesa si-ti spun.

Legat de incalzirea in scaune, vezi AICI. In principiu, n-ar trebui sa coste mai mult de 40 Euro plus montaj inca vreo 20-25 (daca nu te pricepi sa faci treaba singur si nici nu vrei sa cauti instructiuni de montaj pe net).

In total, volan + incalzire ar fi cam 200 de Euro, + montajul ambelor componente inca vreo 50 maaaaxim. Fata de 4.150 Lei (1.000 Euro) e un salt gigantic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La incalzire in scaune exista...undeva la 1400 RON cu tot cu manopera + piese

Bwwlan: Pentru polo sunt doua modele de volane. Cele simple/piele fara comenzi (la care se potriveste airbag-ul de la unul la celalalt) si cel cu comenzi la care nu se potriveste airbagul de la primul model mentionat. Asadar, degeaba ai volan in piele ca nu poti pune airbag-ul la unul cu comenzi. Daca schimbi volanul cu unul cu comenzi iti trebuie neaparat si airbag-ul aferent.

Eu am ales sa-mi schimb volanul cu unul de piele (am dat 150 RON pe el) fara comenzi tocmai din cauza airbag-ului si din cauza comenzilor. La polo din ce am vazut pe net nu exista decat comenzile pentru radio/CD-player pe volan, restul fiind la manete (tempomat + BC) deci nu prea merita. De ce ? Pentru ca distanta de la volant la RCD/RNS/etc. nu este intr-atat de mare incat sa fie incomod schimbatul :)

Cat despre incalzire, nu e suficient sa iei rezistentele. Mai ai nevoie de:

- 6R0959772A modulul de incalzire ~66 euro

- 6R0963563 buton stanga ~25 euro

- 6R0963564A buton dreapta ~25 euro

- cateva mufe (pentru butoane, pentru rezistente si pentru modulul de incalzire) + firele aferente - inca ~50 euro

- rezistentele de la DanuAl (de pe forum) 50 euro

- montaj [recomand Albundy din motive obiective (nu am nici un interes)] ~100 euro

si intr-un final mai ramane montajul la care este mult de munca (aprox. 6 ore)

Deci, cum spuneam la inceput, poti face cu pana in 1400 RON

Modificat de qwk
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

becurile de la pozitie au fost inlocuite cu LED-uri, dar de 2 ani nu au facut nici o figura. Azi am inlocuit LED-urile cu becurile vechi (originale). Din pacate inainte cand masina avea LED-urile martorul din bord se aprindea cand si cand, in schimb, de cand le-am pus din nou pe cele originale martorul sta mereu aprins.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ciudat..ar fi trebuit sa-ti dea de la leduri..fie ele si cu Can-Bus. Ai incercat sa stergi eroarea ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu apare nici o eroare pe calculator. Azi dimineata nu mai era aprins, sper sa nu se mai aprinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca acuma ai becuri normale la pozitie, probabil s-a sters eroarea. Daca nu, cauta pe cineva cu vag-com sa se uite pe acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stimati Domni,

Ce spuneti, merita extinderea garantiei cu inca 2 ani pentru aproape inca 1100 ron?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma ganeam ca da, initial, dupa care m-am razgandit: o sa-mi fac reviziile la un mecanic la adresa caruia avem doar cuvinte de lauda astia din CJ (omul e specializat pe VAG), fac economie la service si in fond, e un fier, daca e sa se strice, se strica, si de regula, Murphy zice ca e a doua zi dupa ce iese din garantie, indiferent cat e ea de lunga :)

Pe scurt: pentru mine, nu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punctul meu de vedere merita garantie extinsa,iar 1100 ron nu este o suma mare atunci cand dai aproximativ 13.000 EUR pe o masina noua.Acum depinde de fiecare,eu personal prefer sa previn decat sa vindec,iar la cat de " sensibile " sunt masinile in zilele noastre,doresc sa stau fara griji,drept pentru care as opta pentru garantie extinsa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar da, mai ales la o masina sofisticată cu sistem de supra-alimentare turbo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intreb si aici, poate stie sa-mi raspunda cineva care a citit conditiile. Avand in vedere ca garantia suplimentara este oferita de importator (Porsche Romania) si nu de fabricant, ce probleme tehnice sunt acoperite de garantia suplimentara si este ea valabila la reprezentantele vw din strainatate?

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat acum pe certificatul de garantie suplimentara si intradevar autoturismul beneficiaza si in EEA - spatiul economic european - de acoperire,insa este necesara informarea Porsche Romania iar dupa acceptul prealabil beneficiarul plateste urmand a fi despagubit la revenirea in tara !!! Atentie insa ca este valabila in limita a 120.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, deci as avea doua variante daca duc masina in extra-garantie la o reprezentanta vw din strainatate: sa platesc eu reparatia sau sa platesc eu reparatia. Dupa care sa merg pe incredere la Porsche Romania, presupunand ca am obtinut rapid acel accept prealabil de la ei. Nu stiu ce sa zic, grija asta brusca pentru client e suspecta, miroase mai mult a colectare de fonduri iar in caz de o problema, se va analiza. Si pretul este bine ales, sa tenteze, nu sa alunge. Important mai e de vazut ce acopera garantia suplimentara. Daca e doar pentru cutie si motor, e clara treaba.

In legatura cu masinile noi, am verificat si am observat ca PoRo a majorat preturile la Polo, nu stiu de cand. Daca ar fi s-o cumpar acum, as plati pentru masina mea cu 450 euro mai mult decat am platit anul trecut (pentru comparatie am luat deja in calcul cresterea de TVA si las de la mine faptul ca acum nu mai exista in configurator senzori de parcare, cum era posibil si chiar am pus in 2010). In schimb as avea extra-garantie gratis, dar deja nu mai conteaza pentru ca n-as mai avea de ales.

Modificat de Stef13
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile noi achizitionate,ca si a mea de altfel,au din start garantie 2 ani + 2 ani suplimentara,si clar ca nu este un cadou,este inclusa in pretul autoturismului,sa fim seriosi,nu ii invatam noi bussines pe cei de la Porsche Romania !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,stai linistit ca garantia este.....eu sincer ma rog la cel de sus,sa nu avem nevoie de ea.Oricum au gandit bine,sigur e bagata in pret.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare pt.cei care si-au montat xenon H 7 cu canbus,au trebuit si ceva adaptoare pt soclu becului,va rog ceva detaliat daca se poate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu montat si nu trebuie nici un adaptor,am stat langa cei care au montat si am vazut toti pasii.Becurile sunt prinse de o clema de tabla care la randul ei este prinsa de far cu doua surubele in colturi,sper ca stii ca trebuie sa dai farurile jos.....oricum este simplu,sau cel putin asa mi s-a parut.Am montat cele cu licenta Philips can bus,cu 4300 K,sunt ceva mai albe,nu albastre,le am din prima zi in care am ridicat masina si a trecut mai bine de o luna si nu am nici o eroare.Succes !

Modificat de B 06 FRE
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La ce pret ai achizitionat kitul,este acela in cutie alba ?Si inca ceva ,dupa ce au fost montate farurile nu trebuie din nou reglate,clemele de tabla despre care vorbesti sunt in cutie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!