Jump to content

VW Tiguan 2.0 TDI/140cp vs. Dacia Duster 1.5 dCI/110cp


V i c t o r
 Share

Postare recomandată

Eu nu inteleg de ce comparati Duster cu Tiguan.

Adica ok, Dusterul este o masina ok la cat costa. Se descurca decent si on si off road. Dar de aici pana la a o compara cu Tiguanul este un pas destul de mare.

Asta e ca si cum ar compara cineva Loganul cu Golful. Pentru ca Dusterul e doar un Logan 4x4 cu garda la sol mai mare. Ceea ce e si Tiguanul pe langa Golf nu? Cu ghilimelele de rigoare...

Totusi sunt diferente de calitate MARI DE TOT intre cele doua masini.

In afara ca au ambele 4 roti, volan si 4x4 ce se mai poate compara la ele?

Hai sa o luam punctual. Sunt 2 categorii de oameni care cumpara un mini offroad(Duster, Tiguan):

1. cei care vor o masina buna la toate, oras, drumuri in afara orasului, in afara strazii etc. Si cine-si perminte Tiguan nu se va uita la Duster pentru ca nici nu se compara interiorul, dotarile, calitatea de la Tiguan cu cele de la Duster(exteriorul Dusterului imi place sincer sa fiu)

2. cei care vor strict o masina 4x4 pentru distractii de weekend. Si acestia nu-si cumpara nici una din cele doua. Pentru ca sunt masini 4x4 second MULT mai bune decat ambele. Un Defender e de o mie de ori mai bun decat ambele off-road.

Dusterul este o masina destul de ok la cat costa. Dar... interiorul e lamentabil, motoarele cu atat mai mult, calitatea executiei (din pacate) e tot dupa standardele Dacia... Din pacate nu e decat un Logan mai inalt si 4x4. Si Loganul este una dintre cele mai proste masini de pe piata dpmdv.

Este o masina ok la cat costa pentru cine o accepta. Dar eu unul decat sa-mi iau un Logan nou prefer un Golf second. Din pacate si la Duster e valabila aceeasi chestie. Decat sa dau 15,000 de euro pe un Duster nou prefer un Tiguan second la banii astia...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Versusul asta este cam asa: Ce ai cumpara? Un Duster nou nout, sau un Tiguan peste 100.000 Km? La Duster ai garantie, cauciucuri noi, placute frana noi, distributie noua. La Tiguan vechi ai cauciucuri vechi, ca doar nu ti-a pus proprietarul cauciucuri noi cu ocazia vanzarii, frane vechi, distributie de schimbat in caz ca nu este lant, baterie veche, asa ca dai aceeasi bani ca si pe Duster dar mai bagi bani in el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Ebi,

eu unul nu am inteles mai nimic din ce ai scris acolo dar a sunat cam asa : De ce cautam cu totii Golf la 150.000 km adus de prin Germania si nu ne inghesuim la un Logan nou cu garantie?

Acelasi raspuns il vei primi si la Tiguan vs Duster .

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam asa. Unii aleg second hand iar altii ceva nou. Ca orice versus nu se va ajunge la o concluzie. Si daca-ti cumperi Audi A8 nou poate vor fi unii care zic ca de ce nu ai cumparat Bentley-ul second hand de la Becali. Si Seat-ul meu a fost second la pret de dacie noua. Sunt multumit de alegerea facuta dar as fi fost multumit probabil si cu Dacie noua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai tot respectul meu pentru acest raspuns.

Sunt sigur ca daca te-ai afla fata in fata cu dilema Tiguan/Duster si ai avea ocazia sa probezi cate o saptamana fiecare masina in parte, nu vei avea probleme in a alege..(fie el Tiguan-ul si SH )

PS : Crezi ca Dacia ta (daca o luai de noua ) era in prezent la nivelul la care inca este Seat-ul ?

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tiguanul mi se pare cam anost, ca si Golful de altfel. Logan nu as fi luat ca nu-mi place designul actual. La Seat Leon ma uit intotdeauna cu o deosebita placere. Duster ca design este OK. Oricum faptul ca se vinde bine este benefic pentru ca multi oameni au servici din cauza asta inclusiv in Timisoara. As vrea ca urmatoarea mea masina ca si prima sa fie made in Romania din patriotism. Poate un Ford de Craiova.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tin cont de foarte multe aspecte cand doresc sa cumpar un produs. Cel mai important aspect (in opinia mea) este revanzarea. Oricat de mult imi place o masina atunci cand o achizitionez, vreau sa isi pastreze si ceva cota pe piata dupa ceva ani iar Duster pica direct in cap la acest capitol. Adica la vreo 10.000 E, deja poti achizitiona un model diesel 2010..ceea ce este inspaimantator de iefitn. Oare oamenii aia care au platit in urma cu un an aprox. 17.000 E, de ce la doar un an dupa, isi vand masina la 60% din pretul de achizitie ? Daca Tiguan si Golf au ajuns "monotone" si "plictisitoare" pentru unii, este clar unde se situeaza modelele marcii Dacia.

Dacia nu este decat o pacaleala de marketing unde platesti o suma dubla pentru un produs de calitate "jalnica". de aici si pretul la revanzare dupa un an.

Inchei cu un sfat pentru cei care doresc sa achizitioneze modele marca Dacia : Asteptati un an si cumparati SH pana in 20.000 Km, pretul este la 60%.

Stima

Modificat de adriano872
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma cam indoiesc ca ai gasit un duster de 17000 eur la 10000 eur dupa 1 an adica din noiembrie 2010... Avea 4x4, piele, ESP, jante Alu, dci 110 cai, vopsea metalizata, ac, geamuri fata-spate electrice?

Nu cumva era din ianuarie 2010 sau dec 2009 :), fara piele, fara esp, fara jante aliaj, fara 4x4 ? Atunci pretul era scazut de la aprox 13000 eur ceea ce inseamna o depreciere de 30%...

Si VW Tiguan dupa un an si ceva cat crezi ca mai valoreaza? Daca initial a fost sa zicem 27000 (unul mediu echipat), crezi ca iei mai mult de 20000 eur sh? Mai ales cand la banii astia iti iei deja Skoda Yeti...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Domnilor pierderea la revanzare este direct proportionala cu pretul de achizitie al produsului nou. Un lucru atat de logic...

Asa ca pierderea in cazul unui Tiguan este mai mare decat piederea in cazul Duster. ( dupa un an, dupa 2, dupa cati vreti ...).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Niciodata pierderea la revanzare nu e direct proportionala cu pretul. Depinde si de alte considerente, gen increderea in marca. Uite-te la deprecierea unui citroen si la cea a unui vw. De fapt, insa termenul "depreciere" se refera fix la lucrul asta :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din punct de vedere strict contabil este adevarata deprecierea/valoarea de achizitie a mijlocului fix. Daca ai achizitionat o masina cu 100.000lei sa presupunem si o amortizezi in 4-6ani nu poti lua pe ea dupa 2ani, 3/4 iar dupa 4ani mai mult de 1/2 si minim 1/10 din pretul initial, sunt multe lucruri de luat in considerare care bineinteles accentueaza deprecierea mai mult sau mai putin a mf.

PS:O poti casa dupa aceasta perioada fara nici un fel de probleme.. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Presupun totusi ca nu se discuta aici despre deprecierea contabila :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles, dar tinem cont si de asta cand luam o masina sh, eu nu prea ma iau dupa piata decat la re-vanzare, cand vrei nu vrei trebuie s-o ,,respecti''.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dreptate aveti amandoi.

Referitor la ce am zis , putem sa eliminam termenul " direct" si atunci cred ca e ok pentru toti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Puteti sa faceti toate calculele din lume dar pentru mine, Duster este o gaura mare in bugetul celui care o cumpara. Pe langa toate astea, sincer..nu vreau sa merg cu toate matele masinii pe afara (cine a mers in spatele unui Duster stie la ce ma refer). Si serios, in acest "Versus", Duster nu are ce cauta. Este o diferenta enorma intre aceste doua masini.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca ti-au inteles toti punctul de vedere... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand vad ce este pe aici. Sa dam Cezarului cei al Cezarului.

In cazul nostru DUSTER-ului.

Ziceati ca nu este bun in off-road. Pai sa demonstrat ca este mai bun ca TIGUANUL in off-road. Este mai fiabil. Costuri mai reduse, sistem 4x4 mai eficient. 2X4, AUTO (gen Tiguan), si 4X4 LOCK (si treapta 1, care este asemanator cu un reductor).

@adriano: am stat si te-am analizat, si dupa cate vad, ai sechele de la vechea dacie 1300 care te lasa cand iti era lumea mai draga. Si eu sunt fan VW, insa nici chiar asa.

M-au dezamagit enorm. Golf 4 si PASSAT B5.5 au fost ultimele modele care au fost de calitate, si in acelasi timp fiabile, iar la audi A4 B6 (ma refer la toate modelele din perioada aceea). KIA si HYUNDAI urca foarte tare, japonezele nu ar da semne de oboseala, iar nemtii stagneaza/ sa nu zic ca scad. Cu toate ca nu as da un PASSAT CC, nici pe un VOLVO S80, sau un SAAB 9-5, ALFA 159,etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Scorpyon, nu sunt fan VW. In "Versus" va avea fiecare ceva mereu de adaugat pro sau contra indiferent de subiect. Eu mi-am spus parerea si consider ca nu mai am ce adauga in acest topic. Va urez succes si sa ne "citim" cu bine pe alte subiecte.

Stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Apropo de awd-ul duster-ului... am mers ieri cu unul "full"... 4x4, piele etc. Am fost putin dezamagit sa constat urmatoarea chestie: pe jos era ud si de cateva ori soferul a plecat putin mai grabit dintr-o intersectie (nu tare, doar putin mai "voios") cu rotile din fata cotite cam jumatate si am fost destul de dezamagit sa vad cum rotile din faza derapeaza destul de mult pana "intra spatele"... nu stiu exact ce sistem are duster-ul si nu stiu daca si Haldex-ul de pe Tiguan se comporta la fel, dar Torsen nu face niciodata asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este normal sa faca asta, sub 7grade, poate chiar si anvelopele all-season..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Anvelopele sunt de iarna, dunlop wintersport. Eu stiu ca e normal sa piarda mai intai fata aderenta ca sa prinda senzorii, dar nu ma asteptam sa fie ceva atat de sesizabil pentru pasageri... mi-am intarit parerea ca sistemele complet mecanice sunt miezul din fanta :)) Sau macar un d-asta electronic care sa mearga standard 50-50, nu aproape fwd...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este destul de bine gandita, piese bunicele, isi merita per total banii. Nu are cum sa fie peste Tiguan niciodata care are dublul pretul Duster-ului, electronica mult mai buna, sisteme mult mai avansate, de piese sa nu mai discutam... Dar stii prea bine ca sunt facute in special pentru confort, un offroad mic. Daca are din ce in ce mai multe sisteme electronice/control etc. cu atat este mai greu in offroad, nu se pot descurca niciodata ca un Patrol modificat cu rotile cat casa, sau un Samurai si chiar Lada Niva de altfel!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:offtopic: Am condus Lada Niva si am ramas placut surprins de ce poate sa faca cu motarasul ala mic pe benzina.Tiguan nu am condus ,dar in schimb prefer Niva in locul Duster. Pe unde am intrat cu Niva sigur nu intram cu Dusterul , era si un filmulet unde Duster nu a reusit sa treaca dar sant sigur ca Niva trecea,cu toate ca e o masina sovietica cam expirata ca tehnologie. STIMA

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In alegerea unei masini mai conteaza si design-ul. Pentru mine conteaza destul de mult. Din acest punct de vedere Lada Niva nu se poate compara cu Duster.Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e pe forumuri, daca se vorbeste de masini 4x4 ai impresia ca toata lumea merge zilnic la concursuri off-road, altceva nu mai conteaza la o masina :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!