Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

pai.... in ianuarie cand am facut-o eu la 14.000km, ca am ajuns la un an si nu limita de km, m-a costat 520 ron la seat cluj, au schimbat ulei, filtru ulei, filtru aer, filteu polen! ?Cam atat m-a costat service-ul, a si am mai schimbat supertul de la oglinda exterioara pe partea soferului, nu a incaput un grup de suporteri ai fotbalului de masina mea pe strada :((....... e asta e oameni lipsiti de judecata, nu comentez mai mult, m-a costat 300 ron! cam asta a fost intretinerea facuta de mine, asta dc nu punem la socoteala bocancii de iarna:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut,

Am facut a doua revizie la Leon la 20.800 Km. Am zis de la inceput ca o sa ii fac reviziile la 10.000 Km si nu la 15k cum spun ei pentru ca avem conditiile pe care le avem (praf, motorina "buna", etc.) dar si pentru ca e o masina pe care o alerg destul de mult (a se citi: o conduc mai sportiv). Costurile la mine au fost suplimentate de al doilea rand de flanse de amortizor (primul a picat la 9.000 Km).

Costurile au fost:

- filtru aer 72,3 RON

- filtru motorina 110,25 RON

- filtru polen 36,70 RON

- filtru ulei 29,50 RON

- tampon 181,36 RON

- rulment 45,69 RON

- ulei 302,60 RON

- solutie curatare 34,50 RON

Un total de 1183 RON... ar fi fost mult mai acceptabil dar se pare ca dej exista dispozitie interna la Seat ca orice masina care a depasit 10.000 Km nu mai are garantie la piesele de suspensie... asa ca atentie la garantii :blink:

Spor la :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta mi se pare aiurea cu dispozitia interna. Orice prevedere este scrie in contractul de garantie si nu va vi interpretabila. Sa imi caut garantia pentru ca si eu s-ar putea sa am probleme cu suspensia fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am adus masinuta din Germania si am zi ca vreau sa ii schimb distributia, uleiul, anvelope.

Am socotit ca distributia este cea mai urgenta si uleiul. Ma duc in Cluj la Compexit, la Service-ul Seat, comand pt distributie si sunt programata peste o saptamana. Pretul a fost mai ridicat decat au estimat ei(1250)...am platit ~1400Ron numai pt distributie.

kit distributie : 420 ron+tva

pompa apa la schimb: 170ron+tva

1L antigel :45 ron+tva

si manopera pste 600ron... :vaidecapulmeu: nu cred ca mai calc pe la ei :))

Mi-au facut oferta pt ulei mobil1 special v 5w30 + filtre+ manopera undeva la 800ron :blink:

Am gasit acelasi ulei 5 L, filtre MANN plus filtru de aer si de motorina la 360 ron..si am schimbat uleiul prin aspirare cu 15 Ron :D in Zalau ;)) Diferenta e notabila!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificare si remediere defect cablaj electirc inchidere portbagaj.

Platit 153, 51 RON cu TVA la service Porsche Bucuresti Aviatiei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 40.000 la Alto. Pret 567 RON. Nu s-a descoperit de unde imi apare trosnetul de pe dreapta. Masina ramane sub supraveghere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Uitati ce porcarie:

- "service" Dona Craiova:

Am un Seat Leon Signo nou, primul proprietar, achizitionat masina in 2002, acum 73.000 Km.

Am facut toate reviziile cand trebuiau si am schimbat tot ce trebuie, astfel incat sa nu am probleme cu masina, la Dona Craiova, nu pot sa spun "Service".

Tot ce mi s-a recomandat ca piese am schimbat, desi cred ca ma fost inselat!

Pe data de 02.08.2008 plec in concediu in afara tarii. La un monemt dat se rupe "o bucata dintr-un suport care sustinea o fulie pentru cureaua de alternator. Va inchipuiti ce probleme. Multi nervi. Masina tractata in alta tara pentru service, concediu ratat, multi bani cheltuiti si foarte multa bataie de cap.

Am schimbat cureaua de distributie(inainte de intimplarea de mai sus) la firma Dona Craiova si am aflat ca la montaj sau demontaj a fost o eroare si din aceasta cauza s-au intimplat cele mai sus mentionate.

Ce ma sfatuiti sa fac?

O sa-i actionez in judecata, desi au relatii - un angajat de la vanzari are o sotie judecator. Cu toate acestea nu ma intereseaza.

Fugiti de acest "service". Le platesti, le dai spaga si tot se comporta cu masina ta ca si cu o dacie.

Apropo, un mecanic de acolo-printre cei apreciati, a lucrat pina acum la service dacia 1310 - asa am aflat din "vorba in vorba"(a se citi tras de limba).

Nu pot sa postez in aria service.

De ce?

Ma ajuta cinea?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In principiu nu vad de ce nu ai putea posta in aria service, mai ales ca exista topic special pentru Dona Service:

http://vwforum.ro/index.php?showtopic=23132

Cred ca pe langa contravaloarea reparatiilor, platformei si ce alte cheltuieli ai mai avut poti sa le ceri si daune morale, avand in vedere ca ti-ai intrerupt concediul pentru a repara masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am o intrebare : CAT COSTA PRIN RESTUL TARII O REVIZIE LA BENZINA ?

La Dona Constanta este 800 RON. De necrezut !! :offtopic:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E 800 pe lista acolo. Eu am facut 3 revizii pana acum si s-a schimbat absolut tot. 666 ron fiecare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Preturile nu au cum sa fie mai mari sau mai mici, daca discutam de serviceuri autorizate Seat. Manopera are acelasi tarif indiferent de orasul in care se gaseste serviceul autorizat si acest tarif e stabilit de importator, cazul acesta Porsche Romania. De asemenea, piesele comercializate au aceleasi preturi in toate serviceurile autorizate Seat. Diferentele intre preturile la revizii intre un service si altul sunt doar pentru ca unele serviceuri schimba unele consumabile, altele nu.

De exemplu, mie la Ibiza la revizia de 15.000 nu mi s-au schimbat filtrul de aer si cel de benzina la Alto Syncro, in schimb la Metrotehnica acestea se schimbau la fiecare 15.000 km si de aici diferenta de aproximativ 150 ron intre preturile reviziei la cele doua serviceuri. Pentru clarificare, putem face diferenta intre tarife. O sa scanez o factura de revizie de la Alto Syncro, daca cineva vrea sa faca la fel cu o factura de la alt dealer, eventual din tara, ar fi foarte bine si concludent, cred eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am interesat prin mail la reprezentanta seat din cluj pentru o revizie la 45.000 km (masina din semnatura). Ca o paranteza pot spune ca am fost placut surprins de promptitudinea cu care au raspuns (la cateva zeci de minute dupa ce am trimis mailul). Pretul total estimat este in jur de 600 de ron. Zilele astea o sa-mi fac programare si voi reveni cu detalii dupa operatiune.

Modificat de adilabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!

Am facut revizia la Seat ul meu (Ibiza 1.4 TDI) la Alto Syncro Pantelimon:

Iata costurile (fara TVA):

manopera revizie 190 RON

inlocuire bec pozitie 10 RON

materiale 15 RON

ulei castrol edge td 5W40 177.20 RON

filtru ulei 25.65 RON

filtru polen 51.43 RON

bec pozitie 1.24 RON

TOTAL(fara TVA) 470.52 (559.92 CU TVA)

Probabil ca nu tb sa mi schimbe filtrul de polen dar hai sa zicem:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ... CARE spunea ca sunt aceleasi preturi ?! :)

Avem 5,6 mil / 6 mil / 8 mil pana acum !!

Avand in vedere ca toate piesele costa cam 3,5 mil RESTUL CE NAIBA E ?!?!

Sa ma iertati dar pentru o pitica cum e Ibiza, 8mil o revizie mi se pare fantastic !! (Am inteles ca tot atat e o revizie la Passat!! )Uoofff ... o sa-mi fac reviziile prin alte parti de acum !

Romulus, dar filtrul de benzina / motorina ?! Pe cel de polen verifica-l tu, vezi in ce stare e si eventual schimba-l (e foarte usor) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca 8 mil ti se pare mult atunci eu ce sa mai zic ca am dat 37 mil pt niste bucse, un cap de planetara si consumabile la un polo 1.4 tdi la revizia de 90000 km :rolleyes: dintre care 12 mil a fost numai manopera . :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blu3sky nu stiu de ce au afisat 800 ron. Nu am auzit pe nimeni sa plateasca atat.

Eu la fiecare din cele 3 revizii am dat 666 ron si e leon benzina. Pretul afisat de referinta e tot 800 ron.

Poate ca la 800 se ajunge maxim dc schimba si placutele. Cu toate ca la mine va fi cazul deabia la cea de 60k km.

Mergi fara grija la dona ca nu e 800. Iti pot scana facturile sa iti arat. Si s-au schimbat toate reperele. Ulei si toate filtrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blu3Sky, in functie de km la care faci revizia si de service-ul unde faci se schimba anumite piese in plus si se fac anumite verificari in plus. De ex filtrul de polen se poate schimba la fiecare 15000 km, dar nu toate serviceurile il schimba neaparat la fiecare revizie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact discutia asta o aveam cu un coleg la servici uitandu-ne la devizul de reparare la o Honda Civic. Nu erau multe de schimbat si totusi a ajuns pe la 8000E.

Producatorii de masini nu traiesc din vanzarea masinilor ci din serviciile ulterioare (service, reparatii etc).

Cu atat mai mult dealerii din romania care castiga mai nimic la o masina vanduta. Sa zicem ca ia 1000E la un Leon/Ibiza etc. vandut. Mai mult de 100 nu vand pe luna. Rezulta 100.000E din care trebuie platit o armata de oameni. Sa zicem in medie 30 de oamani. Luam salariul mediu de asa ceva (sa zicem un 450E). Rezulta ca din vanzari au ramas numai 86.500. Tinem din nou cont ca in general, angajatorul plateste cam inca o data salariul pe taxele catre stat. Rezulta 72.000E. Scadem curentul, cheltuieli adiacente etc. Inca 7000. Mai raman vreo 65.000 sa zicem (desi cred ca sunt optimist)

Tinem cont ca pentru a deschide o reprezentata VAG (seat skoda vw sau audi) esti obligat la showroom si service. Din ce am citit prin reviste, dechiderea unei reprezentante costa cam 2M euro. Daca iti raman 65.000E pe luna rezulta ca cel ce deschide reprezentanta o sa isi amortizeze investitia in 2 ani jumate minim.

De aici si preturile mai mari in serviceurile oficiale. Eu cunosc un magazin ce aduce piese identice cu Porsche (inclusiv Porsche a mai cumparat de la el cand erau cu musca rau pe caciula) cu preturi mai mici decat cele din service. La fel, manopera este mai mica in alte serviceuri.

Problema e ca in perioada de garantie suntem obligati sa facem revizia in serviceuri autorizate (daca vrem garantie). Daca o facem in alta parte iesim mai ieftin dar si la revanzare scrie mai bine istoric in serviceuri autorizate.

Si uite de ce platim mult.

Calculele sunt orientative bazate pe ce stiu eu. Nu trebuie sa generalizam si sa spunem ca astea sunt cifrele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 10.000 km, Metrotehnica:

Asta apare pe factura:

- Revizie la 10.000 Km, materiale mici: 183,83 RON

- Filtru benzina: 82,55 RON

- Filtru polen: 31,61 RON

- Filtru aer: 59,50 RON

- Filtru ulei: 25,59 RON

- Solutie parbriz: 9,70 RON

- Antigel Mobil: 13,36 RON

- Ulei Mobil 1 4L: 211,76 RON

- Ulei Mobil 1 1L: 52,75 RON

- Spray silicon: 8,29 RON

Total: 678,94 RON (807,94 RON cu TVA)

Cam mult, si filtrele cred ca mai puteau sa astepte, dar asta e acum. Iar daca stiam ca imi vor completa un litru de solutie de parbriz cu 12 lei, fara sa fiu intrebat mai bine completam eu singur inainte de a pleca de acasa :P

PS. Banuiesc ca "materiale mici" se refera la manopera ? :scratch:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nope. Se refera la saibe, piulite, suruburi. Chestii dintr-astea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Blu3Sky, eu in lista aia n-am vazut filtrul de motorina si nici cel de aer, care costa impreuna cu manopera cel putin 200 RON. Daca adunam suma asta la totalul reviziei ajungem tot la aproape 800 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ... CARE spunea ca sunt aceleasi preturi ?! :lol:

Avem 5,6 mil / 6 mil / 8 mil pana acum !!

Avand in vedere ca toate piesele costa cam 3,5 mil RESTUL CE NAIBA E ?!?!

Sa ma iertati dar pentru o pitica cum e Ibiza, 8mil o revizie mi se pare fantastic !! (Am inteles ca tot atat e o revizie la Passat!! )Uoofff ... o sa-mi fac reviziile prin alte parti de acum !

Romulus, dar filtrul de benzina / motorina ?! Pe cel de polen verifica-l tu, vezi in ce stare e si eventual schimba-l (e foarte usor) .

Salutare!

Pai filtrul de polen(praf) au zis ei ca tb sa l schimb si mi l-au schimbat iar filtrul de motorina nu l-au schimbat. Credeti ca tb schimbat si asta acum sau mai tarziu?

Eu oricum motorina bag numai de la OMV sper sa nu am probleme.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 45.000. De data asta "m-a prins" in Bruxelles, Anderlecht:

- filtru ulei - 7.98 E;

- filtru motorina - 28.17 E;

- filtru aer - 15.26 E;

- completare lichid servo-directie 1/8 - 2.03 E;

- completare antigel 1/2 L - 2.31 E;

- mici materiale - 3.36 E;

- reglare lamele bricheta - 0.29 E;

- taxa ecologica pt deseuri - 2.47 E;

- ulei Castrol TXT (cumparat din alta parte) - 4L - 54 E;

- manopera 32. 62 E.

In manopera au mai intrat;

- spalat motor (prima oara dupa 2 ani);

- test motor cu VAG;

- gresare balamale usi + haion;

- verificare placute frana;

- verificare eventuale scurgeri de ulei;

Total 148,49 E cu TVA inclus

Am dat quote la postul meu, pentru a se vedea mai usor diferentele intre revizia de 45.000 si 60.000.

Revizia a fost facuta tot in Belgia.

Asadar avem:

- ulei Castrol Edge 5W-40, 5L - 52 E (luat din supermaket);

- filtru ulei - 7.98 E;

- filtru aer - 15.26 E;

- filtru motorina - 28.17 E;

- placute frana fata - 54.27 E;

- completare lichid parbriz - 2.90 E;

- completare antigel - 2.32 E;

- saiba - 0.29 E;

- lichid frana (schimb 2 ani) -19.92 E;

- completare lichid servo directie - 2.03 E;

- surub scut motor - 1.20 E;

- materiale mici - 9.12 E;

- taxa ecologizare (deseuri) - 2.47 E;

- REVIZIE(manopera) 60.000 KM - 112.86 E;

- manopera schimb lichid frana - 29.70 E;

- manopera schimb placute frana fata - 32.62 E

TOTAL - 373.11 E TVA inclus

In manopera au mai intrat:

- verificare distributie;

- test VAS;

- verificare articulatii;

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci, sa le luam pe rand :

Nemo 08 : La 90k km , mai e in garantie ?!? Daca nu, de ce te-a mancat sa te duci la repr ?!?! :)

adilabv : filtrul de praf/polen(si frunze :lol: ) se schimba optional, dupa cat de imbacsit este.

Matrixu : Din pacate suntem ciuca bataii la prostia legilor in Europa / in lume. In USA de exemplu exista o lege care stipuleaza ca producatorul unei masini " nu poate obliga cumparatorul la efectuarea reviziilor / modificarilor / interventiilor la efectuarea acestora intr-un anumit service sau in reteaua proprie" (cred ca intra la concurenta neloiala) . De luat aminte, USA sta EXTRAORDINAR de bine la libertatile si drepturile cetatenilor ei !

Nu ca la noi, unde chiar daca avem legile, NIMENI (de citit organele statului platite din banii nostri) nu urmareste si controleaza RESPECTAREA lor decat cu scopul de a mai baga "ceva" in buzunar !

CristiN + romulus : Cel putin ciudat ca nu au schimbat filtrul de aer ! La praful nostru ... foarte ciudat. La fel si cu filtrul de motorina, Renault parca s-au hotarat sa-l schimbe chiar la 10k km avand in vedere "calitatea" motorinei din Romania.

Romulus, filtrul de aer cred ca ti-l poti schimba singur .

BC78ADI + Matrixu : Atentie, acolo scrie "- Revizie la 10.000 Km, materiale mici: 183,83 RON" = manopera revizie de 10k + materiale mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am ridicat masina de la service. Operatiunea este revizie la 45.000 km (47100 mai exact). Service: Compexit Cluj, reprezentanta Skoda+Seat.

Avem pe factura asa:

.............................................. pret + tva

Inspectie cu garantie de mobilitate: 180,5 + 34.30

Filtru ulei: 20.92 + 3.97

Filtrul aer: 70.98 + 13.49

Filtru polen cu carbune: 76.37 + 14.51

Ulei Mobil 1 0w40 4litri 249.21 + 47.35

Total 597.98 + 113.62 = 711.60 Ron

Uleiul mobil 1 0w40 a fost preferinta mea avand in vedere ca luasem masina cu acest tip deja in ea + faptul ca vine iarna :D Daca puneam Castrol 5w40 iesea mai ieftin cu vreo 100 de ron probabil. Desi am facturati 4 litri ma gandesc ca n-a intrat tot, dar nici ce a ramas nu au lasat. Nici eu n-am intrebat... Sper sa nu fie nevoie. Nu m-am uitat pe joja, dar desi am precizat sa nu puna pana la maxim banuiesc ca asa voi gasi... sper sa nu fie nevoie sa dau afara din el. Programarea a fost la 10.00 si masina era gata la 12.00... s-au miscat destul de bine.

Modificat de adilabv
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!