Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

5w30? Nu respecti norma VAG?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Pe asta mi l-au pus cei de la Metrotehnica la toate reviziile, doar ca Mobil1.

Mai devreme am citit un topic in sectiunea Uleiuri si Carburanti, si cineva postase o lista cu uleiurile care respecta norma si YACCO 5W30 era acceptat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ciudat... eu pana acum am pus 5w40 Castrol, iar la Metrotehnica pun 5w40 Mobil1. Probabil la motorul tau, care are un consum mai ridicat de ulei, se recomanda un ulei cu o vascozitate mai ridicata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce se poate.

Ceea ce ma bucura, este ca pana acum nu am completat deloc uleiul si nici nu se innegreste foarte rau.

O fi din cauza ca la Metrotehnica se face revizia la 10.000km?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mie mi-au pus la Metrotehnica, MOBIL 5W30. Am factura in fata si asta scrie. Deci ar trebui sa fie ok.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mobil1 5W-30 este un ulei foarte bun.

Datorita insa conjucturii voi incerca acest YACCO, despre care am citit, destul de multe de bine.

Oricum la revizia de 60.000km am sa bag MOTUL, ca am inteles ca ar fi tatal uleiurilor. :)

Modificat de Cornel.B
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de ~40000km (a 3-a) la Alto Syncro, Leon 1.6 benzina - 309 lei.

Ce s-a schimbat:

- ulei (Castrol TXT 5w40)

- filtru ulei

- filtru polen

Pentru masinile mai vechi de 2 ani au diverse promotii - reduceri la schimb ulei, la schimb placute+discuri de frana, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie la 40.000 km la topcar-seat (compexit cluj): schimbat : filtru aer, ulei motor 5w40 Mobil1, placute frana(doar fata in cazul meu), ambele bucse pe fata, geometrie, curatat geamuri fata ( pentru ceva 'mizerii', care imi zgariau gemurile, nu stiu exact cum se face), schimbat freon si igienizat instalatie de climatizare(diferenta e imensa, masina miroase a "noua" :icon_thumright: ), plus restul chitibusurilor : uns chedere, etc ==1550 ron.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce-am facut in dimineata asta revizia de 2 ani la Alto si m-au cam rupt la portofel. Total factura 850 ron :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tocmai ce-am facut in dimineata asta revizia de 2 ani la Alto si m-au cam rupt la portofel. Total factura 850 ron :D

Si pentru banii astia ce servicii ti-au oferit?

ulei ; filtre ......etc mai detaileaza si tu daca se poate!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Manopera:

- revizie 2 ani: 207.90

- inlocuire lichid frana: 69.30

2) Ulei Castrol (5l): 200.93

3) Filtre:

- ulei: 29.59

- praf: 48.71

- aer: 66.37

4) Lichid frana: 67.56

5) Mat. mici: 20.79

TVA 19%: 135.12

TOTAL: 846.27

Am primit discount 10% pt manopera si 5% pt piese.

Modificat de laoo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu tocmai ce mi-am dus masina la METROTEHNICA pentru revizia de 35.000 km si putina tinichigerie.

~ 800 RON revizia + 400 RON schimbat placutele de frana & manopera + 60 RON curatat franele spate.

Nu lucrez in domeniul auto, dar mi se par al naibii de scumpe preturile service-urilor din Romania.

In plus, deranjant e ca ii intrebi la inceput cat costa, iar la sfarsitul lucrarii/pe parcurs "apar" consturi (consistente) suplimentare! :D

Imi doresc ca viitoarea masina sa o am de la companie, cu toate cheltuielile platite... macar sa nu ma mai enervez! :D

Multumesc,

Dan

Modificat de Electricu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 weeks later...

schimbat acum cateva saptamani,

curea distributie conti

pompa apa hepu

placute frana fata

2 bucse bara stabilizatoare

total 1080

P.S. Cu tot cu montaj~~~~

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

va zicem intr-un post mai sus ca urmeaza sa fac revizia.

am tot amanat din lipsa de timp si bani, insa venit momentul, dar nu va fi cu ulei Yacco ci cu : MOTUL.

nu va zic la ce bani l-am luat ca o sa ma alergati prin Bucuresti, ca vreti si voi ;) , oricum a iesit sub orice Mobil1, Castrol, etc luat de pe orice site sau supermarket, omul meu importa direct din afara. :)

post-10777-1250756979_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sambata dimineata mi-am facut revizia.

Da, eu am facut-o singur.

Am mers la un prieten la firma, aproape de casa, are o instalatie care trage uleiul prin joja.

Foarte tare masinaria, a tras tot uleiul, i-am pus uleiul nou si filtrul de ulei, de aer si polen.

N-am schimbat filtru de benzina, deoarece n-avea rampa si trebui sa ma tavalesc un pic pe jos.

Total revizie: 360 de lei, ulei+filtre. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si uleiul vechi unde l-ai aruncat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La canal evident, nu?! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uleiul vechi l-am pus pe un spatiu verde cu flori. :P

Vedeti ca sunteti :Driver:

Va dati seama ca o firma mare, cu parc de masini si atelier are contract cu firma de colectat uleiul.

Si chiar daca nu avea, il puneam in sticle si il duceam la tara sa dau cu el pe gard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu a fost nimeni OT. Intrebarea era pusa cu un anume scop. In multe service-uri, se plateste si o taxa pentru deseuri, un sistem pe care-l sustin sunt de acord. Daca cei care schimba uleiul il arunca pe unde apuca, atunci nu prea este in regula. Raspunsul cu "gardul" este interesat, desi ma indoiesc ca cei care-l schimba in fata blocului, procedeaza ca tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai de asta am preferat sa merg la el la firma.

Asa, putea sa aduca jucaria in fata blocului, trageam uleiul si il varsam in canal (imposibil, n-am facut asta nici cand aveam Dacia si schimbam uleiul in fata blocului).

La casa de la tara sunt atatea de facut, ai mei dau cu ulei ars pe tevile de la vie, pe gard, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimbat distributia la masina din semnatura:

-1 buc rola Ina

-1 buc curea Contitech

-1 buc pompa apa Hepu

-1 buc curea accesorii

total 480 ron+220 ron manopera=700 ron cost total distributie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Revizia de 60 000 km - 1130 de lei facuta la Nurvil Rm. Valcea

Schimb de filtre, ulei (cu ulei cumparat de mine), bucse bascula (cumparate dinainte), reglare directie si schimb de lichid de frana.

Acum am citit in manualul masinii ca la fiecare 60 000 de km se schimba bujiile. Trebuiau schimbate sau doar daca nu functionau cum trebuie?

Modificat de GildedBullet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In mod normal ar trebui sa le schimbi. Nici eu nu le-am schimbat la 60.000 km si la 62.000 km mi s-a ars o bobina de inductie, deci eu iti recomand sa le schimbi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok, multumesc. O sa ma intorc pentru ca oricum mi-a recomandat sa las si bateria la incarcat peste noapte pentru ca dupa 2 ani e cam slabita.

Cam cat costa bujiile si manopera?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Depinde daca le schimbi la service sau nu, eu am dat 60 RON pe 4 bujii NGK cu 3 electrozi pe care mi le-am schimbat singur, nu fara emotii, pentru ca la a doua bujie a cedat cheia de bujii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!