Jump to content

Cat Ai Platit In Service Pentru Seatul Tau


X-Ecutor
 Share

Postare recomandată

Astazi am facut revizia de 40.000km la Mterotehnica.

Costul total a fost de 825,36 RON si a inclus urmatoarele:

-revizie 40.000 km - 204 RON

-reglat faruri - 53,55 RON

-filtru polen - 61 RON

-filtru aer - 84 RON

-filtru ulei - 25 RON

-ulei Mobil 1 ESP 4 litri- 270 RON

-filtru benzina - 98n RON

-spray silicon - 9,28 RON

Durata 3 ore, lucrat impecabil si operativ, plus ca au mai facut si alte verificari suplimentae.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 695
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Cristian

    87

  • Cornel.B

    36

  • Matrixu

    25

  • X-Ecutor

    23

Top Posters In This Topic

Posted Images

Am fost ieri ca sa schimb placutele. Inca ma doare capul.

Mentionez ca nu le-am schimbat.

Ma pregatisem cu 500 ron. Mi-au cerut cam asa: 200-250 manopera si pret placute fata+spate 550 ron.

Am gasit momentan placute texar(textar) cu 330 ron fata+spate.

A fost socul care m-a facut sa nu mai cumpar nimic de la ei. De acum incolo la orice revizie si orice interventie ma voi duce cu piesele si consumabilele mele.

Le platesc manopera si atat. Sa fie multumiti.

Oricum din 2 ani garantie 1 an a trecut fara sa am nevoie de ceva inlocuit. Sper sa nu fie nevoie nici in continuare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizia de 2 ani ( 17777 km ) pentru Leon 1.6/102. Schimbat filtru ulei, aer, polen, 5l ulei Aral 5w40+manopera - 540 lei. Service Compexit Cluj Napoca. Cand am facut programarea mi s-a spus sa ma astept la 550-600 roni.

Modificat de black_shadow
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Set bujii Champion (80 ron) + o bobina (120 ron) + manopera (30 ron) + scanare (50) = 280 ron

Iulizeni

:blah:

Modificat de enkidu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am facut revizii la Seat reprezentanta Iasi pana la 75 000 km, efectiv au fost nesimtiti, la fiecare revizie mai urca costul cu 1 milion...am ajuns la 75k sa platesc 8.4 mil...

Asa ca am mers in Moldova la Chisinau la Rumeon, autorizat Seat...am facut revizia de 90 000 care m-a costat 131 USd si cea de 100.000 km unde am schimbat curele, disc ambreiaj, placa presiune, ulei cut vit, ulei motor, filtre toate....si am dat... 740 USD, unde cel din Iasi imi ceruse 1200 USD aprox ... asa ca de aveti posibilitatea, faceti in service autorizate din orase mai mici sau in afara, e mai ieftin, si nu sunt atat de indiferenti...Parerea mea...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Azi am facut revizia de 30.000 km la Alto-Syncro.

Cost total: 1.246 ron dar am schimbat si bucsele bascula

Revizie tip 30.000 = 282.74

Ulei Castrol SLX Pro 5W40 = 158

Filtru ulei = 27.29

Filtru aer = 71.11

Filtru polen = 67.07

Bucse bascula 86.28

Inlocuit bucse = 329.87

Geometrie roti= 176.72

Mat mici = 46.6

Am avut discount de 5 % piese si 10 %manopera pentru ca am acceptat sa monteze suporti numar inmatriculare si stiker cu Alto-Syncro.

A durat cam 3h jumate, timp in care s-a constatat ca electroventilatorul are decat o treapta in care functioneaza , si drept urmare va fi inlocuit pe garantie.

Acord nota 10 pentru baietii de la Alto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Inlocuit geam dreapta fata:

manopera: 180 RON

pret geam: 170 RON

Service: PBV2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Revizie la 50.000 KM la Metrotehnica:

Manopera

- revizie - 184 ron

- inlocuit lichid frana - 77 ron

- reglat duza stropitor haion - 20 ron

- inlocuit bec proiector - 20 ron

- materiale mici - 20 ron

Piese

- filtru aer - 65 ron

- filtru polen - 73 ron

- filtru ulei - 30 ron

- filtru benzina - 39 ron

- ulei Mobil 1 4L - 306 ron

- ulei Mobil 1 1L - 74 ron

- bec proiector H3 - 19 ron

- Mobil lichid frana 1L - 50 ron

Total 978 ron

Am avut rabat de 10% la manopera cu card de discount Metrotehnica. :icon_thumright:

p.s.: Acum ma asteapta revizia la 60000km. M-am hotarat insa sa ies din circuitul service-urilor VW si sa incerc si in alta parte. Va tin la curent cu costurile + calitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

azi am facut revizia de 1 an si 7000km la ibiza

4l ulei mobil 4w50 1,5 mil luat de mine

1 filtru ulei 45 lei

si restul de pana la 1,8 mil maopera.

timp de lucru efectiv 50min, facturat 1,7 ore la 95 lei ora cu tva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 30.000 km Pex Ploiesti.

Inlocuit filtre ulei,aer,benzina,polen. Pus 4,6 L ulei super plus. Inlocuit lichid de frana 4,6 L si ceva (in martie faceam 2 ani).

Toate acestea + manopera = 1.077 RON.

De asemenea, pentru ca am avut niste probleme a fost data jos si curatata clapeta de la acceleratie si verificari suplimentare la traseul de evacuare - acestea nu au costat nimic.

Per ansamblu multumit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie de 60.000km la Alto Syncro: 1906.94 RON

- revizie tip 60k (inlocuit filru aer+praf+combustibil; etansat termocupla radiator) - 314.16 RON

- inlocuit bucse bascula post stanga + drepta 314.16 RON

- inlocuit burduf planetara stanga ext : 183.26 RON

- inlocuit 4 bujii: 78.54 RON

- geometrie: 196.35 RON

- materiale mici: 47.60 RON

- ulei CASTROL SLX PRO 5W40 4L : 166.60 RON

- filtru ulei: 28.73 RON

- filtru praf: 70.6 RON

- filtru aer: 97,34 RON

- filtru combustibil: 113,32 RON

- 4 bujii BSE BSF: 131.61 RON

- 2 bucse bascula ibiza: 90.82 RON

- burduf planetara exterior ibiza: 73.74 RON

Evident sunt socat. Am intrebat inainte o estimare si a fost aproape 1800 RON.....

Dupa ce am plecat am observat ca nu mi-au mai dat reducerea de 5% & 10% pe care o primeam de obicei la alto-syncro...

Probabil ca e ultima revizie pe care o fac la service autorizat. Sunt multumit de service... dar pur si simplu nu imi permit sa dau atat o revizie. Voua vi se pare ok pretul? Sunt eu anormal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tu a dat multi bani nu neaparat pe revizie ci pe piese de la trenul de rulare.

vreo 10 mil.

deci revizia te-a costat cam 10 mil.

oricum 2 mil o geometrie e aiuritor.

si inlocuit bujii 80 lei nu e de aruncat!! :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare enorm de mult. Se zice ca iti iei masina noua ca sa bagi putin bani in ea dar de unde... Chiar ziceam azi ca a costat mult revizia la o duba Iveco de la firma, aprox 2500 de lei cu schimbat de placute de frana(nu stiu cati km are, in jur de 100 000). Dar la o masina ca Ibiza mi se pare mare suma, bine vad ca ti-au mai bagat si bujii si planetara dar oricum cam mult.

Si in masina mea am bagat vreo 10 000 de lei (fara benzina, spalari etc.) in 2 ani de zile fara sa am vreo problema grava. Chestii obisnuite, cate o vopsea, cate un casco, doua revizii, cauciucuri etc.

Acum 2 zile am lasat-o in service pentru a-i vopsii bara spate (500 de lei vopsitul), montat senzori de parcare de la ei (nu sunt originali, cred ca am vazut pe un site cu vreo 250 de lei, cu afisaj in metrii pana la obstacol) 420 de lei si mai comandasem saptamana trecuta o garnitura ca aveam pierdere de antigel si au montat-o acum.

Total 928 de lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 2 ani (~50.000km) la Alto

Toate filtrele (ulei, aer, polen, motorina)

4L Castrol edge 5w40

lichid de frana

manopera

980 RON. Foarte multumit de cum lucreaza baietii. Schimbat pe garantie si rulment amortizor dreapta fata. Huruia la viteze mici si s-a constatat aceasta problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am facut revizia de 60.000km la Pex Ploiesti cu 760ron

-4l ulei

-toate filtrele

-manopera

-verificat tren rulare,lumini,mai era ceva dar nu-mi amintesc

baitii sunt super de treaba

si leonul cat si golfu acolo le duc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 2 ani ulei, toate filtrele si placutele de frana 730 ron Compexit Cluj forte multumit de oameni de acolo

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut revizia la 12000 km: cost total: 810 RON

detaliat (preturi rotunjite)

manopera: 192

materiale mici: 14

ulei castrol 5w30, 4l: 280

filtru ulei: 38

filtru aer: 78

filtru polen: 60

filtru motorina: 136

Service: DipMotors, Brasov

Mia placut cum au lucrat (1.5 ore).

Singura problema pe care am avut de semnalat si care s-a rezolvat: stropitoarele de parbriz s-au dereglat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Revizie la 25000km la DipMotors Brasov

Schimb ulei + toate filtrele + manopera = 600ron

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 60k la Alto

Inlocuit filtre + bec pozitie

4 litri ulei Castrol

Cost 895 RON

In prinicipiu OK insa nu prea sunt multumit de servicii in sensul ca se lucreaza un pic neglijent. (nu se verifica tot ce scrie in carte ar trebui sa se verifice)

Am facut si test pentru zgomot la bracare roti pe loc si treceri peste denivelari mari iar rezolutia a fost ca trebuie schimbate flanse de planetara si rulmenti.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revizie 30.000km la PBV Seat Ibiza 1.4 - 870ron (filtru ulei, ulei, filtru aer, filtru polen, filtru benzina, test stand frane, verificari pneuri, faruri, etc.)

Multumit de prestatie, am avut noroc si am putut sta sa vad ce se face la masina. Placutele cica mai tin vreo 10-15k de km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Am fost pe 13 februarie 2009 la Tehnodinamic in Cumparatura Suceava pentru revizia de 15000 de km. Am primit referinte foarte bune despre Tehnodinamic care nu s-au dovedit a fi doar vorbe. A fost singurul loc unde am putut sta cu masina in timpul reviziei. Nimeni altcineva nu vroia nici macar sa se gandeasca sa ma lase sa intru in service. Au fost foarte receptivi la orice intrebare si mi-au raspuns mereu intr-un mod politicos. Am plecat in 2 ore de acolo extrem de multumit de servicii. La plecare am primit 2 parfumuri de masina seat si un breloc seat gratis. Pretul platit a fost mai mult decat ok. Chiar cred ca a fost o experienta reusita si recomand cu incredere Tehnodinamic.

Eu sunt din Iasi si am preferat sa fac revizia in Suceava pentru modul in care am fost tratat inca de la telefon cand am cerut detalii despre revizie si pentru faptul ca mi-au permis sa intru in service si sa stau langa masina.

A trebuit in 2 randuri sa apelez la cei din Iasi pentru 2 incidente mici. Nu am nimic sa le reprosez in ce priveste service-ul pe care mi l-au oferit. Ce nu mi-a placut insa a fost faptul ca sunt foarte expeditivi in general si ca trebuie sa insisti foarte mult pe unele chestiuni care te intereseaza. Plus ca nu vroiau sa ma lase in service.

In poza factura de la Tehnodinamic:

revizie.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revizia de 1 an (de fapt 11 luni si 13690 KM) la Ibiza 1.2 la Dip Motors Brasov:

-revizie 161.5 RON + 30.69 TVA

-materiale mici 12.11 RON + 2.30 TVA

- ulei motor 3 litri (sau bidoane...nu stiu exact, cred ca bidoane totusi) 126.06 RON +23.95 TVA (au intrat toate 3 bidoane, vazut cu ochii mei de la "vitrina" clientului)

-filtru ulei 39.34 RON 7.47 TVA

-filtru aer 71.10 RON+13.51 TVA

-filtru polen 58.82 RON + 11.18 TVA (initial ziceau ca doar in verifica, dar apoi au aflat si ei ce inseamna bucurestiul :D

Deci totalul cu TVA, prima revizie: 558.03 RON

Am mai cumparat de la ei lame de stergator Aero Wiper ca alea originale dadeau rateuri 73.31 RON + 13.93 TVA fiecare

Foarte multumit si de pret si de operativitate si transparenta.

La telefon initial mi-au spus ca va costa 650 RON doar revizia, iar programarea am facut-o miercuri pentru azi dimineata.

Trebuie sa mai specific ca mi-au schimbat si anvelopele de iarna cu cele de vara pe aceleasi jeante + au verificat calibrarea farurilor (nu stiu daca intra la revizie), lucru ce nu apare nicaieri pe factura.

Nota 10 pentru brasoveni de la Dip :)

Modificat de reclamagiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bun pretul, chiar merita sa mergi la Brasov sa faci revizia. In Bucuresti aceeasi revizie costa in jur de 800 RON.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine chiar a meritat, pentru ca oricum ma duceam la Bv ca acolo erau anvelopele de vara.

Va trebui sa scad insa din nota 10 la 9,5 ca au uitat sa imi reseteze computerul si acum mi-a ap[arut treaba aia cu service-ul la kilometraj. :blah:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!