Jump to content

Sfat achizitie SEAT LEON 1M


ccristian
 Share

Postare recomandată

Masina pare destul de Ok. Din poze e stock si pare a fi echiparea SIGNO cu cateva optionale:

pachetul PL1: tapiterie piele+scaune fata reglabile electric+capitonaj partial piele usi+geamuri electrice cu intrerupator confort si circuit siguranta+oglinzi exterioare electrice, incalzite, pliabile + reglaj lombar scaune fata

pachetul RB4: CD changer

pachetul PJ1; jante aliaj "Zumaia" pe 15'.

Pretul e cam pe acolo. De acord cu cristian, 5800-6000.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    31

  • Al3X_G4

    28

  • SosoCKX

    13

  • Dragos Ene

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

mi-ar placea la nebunie un TDI ... dar pentru mine nu prea ar fi ok (fac maximum 10.000 km pe an , 90% in oras) .

Referitor la pretul masinii aveti dreptate ... 6000 Euro cred ca ar fi mai aproape de realitate. Inca un avantaj ar fi ca masina este din Iasi si as putea-o verifica foarte bine.

Va multumesc mult pentru sfaturi , poate in curand ma alatur familiei SEAT.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Arata bine si pare ingrijita masina. Motorul este foarte economic si fiabil.

Ar fi ok daca ti l-ar lasa la 6000, macar

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merci roger.se pare ca o scot la 6000.imi place foarte mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit sa imi cumpar un sear leon 2004 si vreau sa stiu cum imi dau seama daca are TCS sau ESP? Pentru ca pe manual au acelasi indicator si buton de dezactivare nu am vazut sa aiba.

Din cate cunosc eu ESP/TCS e musai sa aiba buton de activare /dezactivare.Daca o masina nu are acest buton atunci e clar ca nu e dotata cu ESP/TCS.

Oricum sigur e sa utilizezi una din urmatoarele metode:

Prima metoda: cu VIN-ul masinii mergi la service Seat si iti dau aia lista de dotari a masinii eventual si istoricu masinii.(la metoda asta de obicei reprezentanta iti comenteaza ca nu iti da nici o informatie daca nu e si proprietaru de fata, ma rog niste ipocriti, doar tu vrei sa stii ce cumperi in mod real si nu iteleg ce e cu secretomania asta).

A doua metoda:

Fie in cartea de service fie deschizi portbagaju unde ai roata de rezerva cauti un abtibild cu fond alb lipit cu niste chestii alfanumerice pe el (de mare cca 10x10 cm).

Fa o poza la abtibild, trebuie sa fie ceva in genu da click pe urmatorul link http://vwforum.ro/index.php?app=core&module=attach&section=attach&attach_rel_module=post&attach_id=230654

Introduci sirurile de cate 3 litere si cifre separate cu punct si virguala pe web la adresa urmatoare http://www.igorweb.org/equidec/

de ex: X4N;BOA .. etc

In cazul dat exemplu sirul alfanumeric X4N e decodificat astfel : X4N = National sales program Romania

tu ar tebui sa gasesti printre coduri

1AT = Electronic stabilization program (ESP)

1AC = Anti-lock brake system (ABS)

1AJ = Anti-spin regulation (ABS/ASR/EDL) with electronic differential lock (EDL)

Daca ai listat doar numai 1AC probabil masina are inclus doar Anti-lock brake system (ABS), eventual si TCS/controlul tractiunii si nimic altceva.

Daca ai listat 1AT atunci masina ta are Electronic stabilization program (ESP), tehnologia ESP include implicit ABS si TCS deci alte coduri nu mai sunt necesare.

Doar pe baza pt respectivele coduri ai lista de optiuni reale ale masinii codificate de fabrica si nu povesti spuse de samsari.

Fi foarte atent pentru ca foarte masini puse pe piata la vanzare sunt listate cu optiuni fictive, si fraierii o musca rau de tot.

Modificat de stegosaurus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alex, de ce cauti sa-ti iei alt Leon? nu mai ai FR-ul 1.8t?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Ba da am dar probabil a reinviat cineva postul :D

Offtopic :

Seat Best Car!!:)

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

acte SPANIA...trebuie verificata la SANGE masina si trebuie vazut cum stau lucrurile cu actele si cu istoricul masinii ;) Masina arata ok .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, intr-adevar este echiparea Sport (dupa airbag volan, jante si scaune). Nu are controlul tractiunii si nici parbriz incalzit, asa cum scrie in anunt.

Asa cum spunea si colegul, masina arat ok. Scrisul de pe haion nu e din fabrica, va trebui sa afli tu de ce ;) Vad ca mai negociaza de la 3550 si deja devine foarte interesant.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut in primul rand.M-ar interesa si pe mine sa cumpar un seat leon si am ajuns la acest anunt,am vb cu omul,am scos un pret destul de bun.Ce parere aveti de masina ? http://forum.4tuning.ro/191-bazar-auto-masini/225532-seat-leon-1-8t-top-sport.html

Modificat de 5inci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ 5cinci ar fi bine sa o verifici destul de bine :icon_thumright: , motorul este demential , asta daca nu cumva are vreo hiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer eu nu sunt in tara, dar daca e sa fiu 100% sigur trimit un prieten sa o cumpere care are acelasi model, deci e un plus ca poate sa faca comparatie :).Am vorbit cu omul a spus ca e de acord sa facem test la reprezentanta ca plateste el in caz ca iese ceva prost , iar daca iese bine platesc eu.Nici nu stiu ce sa fac ca dispun de 7000 euro si actuala masina ce as putea sa o pun in variante daca e sa cumpar o alta masina mai scumpa.Problema e ca nu vreau sa cumpar o masina de toti banii iar apoi sa raman in "pom",decat daca stiu ca,cumpar o masina buna in care nu bag nici un ban la inceput(ceea ce cred ca nu exista atata timp cat e SH)

Apropo masina a cumparat-o in 2005 , e al 2`lea propietar,vopsea originala.

Ca intretinere e scumpa?Cel mai grav dupa mine ar fi turbina si volant dubla.La reprezentanta Seat am inteles ca se poate face test de vanzare cumparare;cat costa acest test?Spuneti-mi si mie care reprezentanta face acest test? ca ma gandesc ca in bucuresti sunt mai multe reprezentante Seat(sau poate ma insel)

Modificat de 5inci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina nu arata rau de deloc, cu exceptia faptului ca dupa ce a schimbat bara fata de la FR la Cupra R, nu i-a mai pus si proiectoarele. Dar, na, eu consider ca nu e o tragedie si se poate si fara. Doar ca aspect.

Motorul este Euro4, cod AUQ, destul de fiabil, tunabil (daca te bate gandul), interiorul pare ok.

Ca sa nu bagi bani, fa testul la reprezentata mai intai, in Bucuresti ai Alto-Syncro, Metrothnica sau Porsche Bucuresti Aviatiei.

Turbina si ambreiajul sa fie ok. La km astia, daca nu a mai schimbat omul una alta, ar trebui sa fi atent la alte consumabile, cum ar fi: cauciucuri, discuri, placute frana, filtre, ulei, lichid de frana (se schimba o data la 2 ani, baterie (cam dupa 5 ani, se da semne de oboseala)

Daca te incanta si desenele de pe si scoti un pret bun, go for it :icon_thumright:

OT: in ce tara esti?

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt in Italia.Am vb cu omul si a spus ca masina are carte service pana la 90.000km ,iar apoi au fost facute revizile in alta parte.A spus ca primul propietar a pierdut cartea service si a cumparat el alta si trebuie sa o transcrie la service(asta doar pana la 90k).Revizile spune el ca le-a facut la ausburg international.Desenele de pe masina mai mult ii plac prietenei,mie mie indiferent.

Masina a fost cumparata in 2005 luna 7,(ea e fabricata in 2005 luna 6) , iar el e al 2`lea propietar din 2009 cred cand au aparut numerele cu 3 cifre in bucuresti.Ma gandeam sa iau un bmw e46 dar din pacate e plina tara de ele , Seat leon fr e o masina mult mai rara.

Modificat de 5inci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cauti una chiar in Italia?! Tot in 2005-2006 s-a vandut acolo o editie speciala a FR-ului, care se numeste Monza Edition. Este practic un FR cu kit de Cupra R. Nu stiu sigur daca exista si varianta pe benzina, dar diesel de 150CP stiu sigur ca exista.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa ma complic cu inmatricularea.Iar sa platesc aici asigurare de 1500 euro mai bn cu autobuzul :)) sau chiar taxiul.Am sa sun la seat metrotehnica sa vad cat costa acel test.

Modificat de 5inci
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

se poate sa ma ajutati cu un link unde sa vad variantele de dotari pentru leon 2003?

anuntul spune cam asa: ABS, ESP, EDS, geamuri electrice, aer conditionat, inchidere centralizata, alarma, airbag, radio/CD, servo directie, imobilizator, computer bord, antifurt, proiectoare ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Link cu asa ceva nu prea exista. Eu am cumparat zeci de pliante din mai multe tari si de acolo aflu ce am nevoie.

Pentru 2003 am si oferta in format word + optionale de la Porcshe Romania. In afara de asta, intre 2002 si 2006 a existat cate o editie speciala, in fiecare an.

Daca vrei oferta generala da-mi o adresa de e-mail sa ti-o trimit.

Eventual da-mi si link-ul cu masina, sa vad despre ce e vorba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

Am revenit,chiar daca dupa ceva timp , din pacate nu am cumparat acel seat deoarece nu ne-am inteles si am renuntat pana la urma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

Va salut,

Va cer parerea in legatura cu achizitia unui Seat Leon (99-06).Imi place la nebunie modelul ala de caroserie.Bine, as fi preferat un A3 , dar pentru urmatorii 2-3 ani asta as vrea sa fie masina,avand in vedere ca peste un golf 4 , 1,4 16V, 75CP din 2002 ,care e prea lenes, mai pot pune vreo 2 mii de euro,maxim 3 cu tot cu taxe si inlocuit consumabile si distributie.Nu sunt ahtiat dupa motoare puternice, asa ca ca un motor pe benzina de maxim 1,6 e exact ce-mi tebuie.As vrea ca masina sa fie din 2005-2006.Am niste intrebari in legatura cu motoarele pe benzina de 1,6, care model e mai fiabil si am inteles din postarile de mai sus ca sunt versiuni fara ESP. In concluzie, vreau un Leon din 2006 cu un motor de 1.6, dotari decente.Ce-mi recomandati? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

varianta de motorizare care o vrei tu e cea de 1.6 16 v sau 1.6 8v .ce difera,in functie de anii de fabricatie,sunt codurile de motor,AUS,BCB,AZD,etc.

1.6 16 v sunt motoare de 105 HP si cele de 1.6 8v sunt de 100 HP.

se stie ca motorizarile de 1.6 sunt mai gurmande,dar e ceva specific motorizarilor din grupul VAG.

dotari,la ele gasesti in fuctie de anii de fabricatie

1:AC,geamuri electrice fata

2:climatronic,4 geamuri electrice,oglingi electrice incalzite si rabatabile electric,oglinda interioara cu antiorbire,senzori de ploaie ESP sau TCS.

trebuie sa cauti,oricum,cei de la seat nu au fost zgarciti in dotari.

sunt si la noi destule leonuri de 1.6 si destul de dotate la pret bun.un sfat prietenesc,ia-ti masina de la un proprietar care o are prezentata si cu istoric,ori aici pe forum ori pe forumurile pt seat.asa esti cat de cat sigur ca nu e smecherita.

bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intre 2005-2006 , in varianta 1.6 16v, 105 CP s-a pus doar motorul BCB, euro 4

ESP-ul era optional si lumea nu prea a dat bani pe asa ceva.

Daca ai ceva anunturi/exemple concrete, posteaza aici si-ti raspund la obiect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am un Leon 1M din 2002 1,6 16V cod BCB. L-am luat in toamna lui 2009 la 120.000 de km si acum are aproape 200.000 de km. Nu consuma gram de ulei, forja a vazut la greu. Cel putin in ultimul an, cred ca n-a fost zi sa plec cu masina si sa n-am cel putin un varf de 160 km/h. Oricum, viteza mea de drum e undeva la 100-120km/h daca am unde sa merg cu viteza asta in siguranta si eu si ceilalti participanti la trafic, inclusiv pietonii! Crede-ma ca de multe ori am ajuns acasa dupa un drum de 20 de km si imi trosnea esapamentul cand se racea. Insa, jar numai dupa ce se incalzeste motorul, ulei bun, daca incepe sa faca ceva galagie se schimba, piese de calitate, cand mai raman doar 1500 de km pana la revizie nu mai trece turometrul de 4000 de ture, mers incet prin gropi(maxim 30 de km/h), si tot asa. Deci a fost alergata bine de tot masina si e in stare perfecta.

In schimb, cutia de viteze e cam slaba, articulatiile timoneriei sunt pacatoase rau si suportii de motor parca au cedat cam repede, dar acum ii am pe toti 3 noi, asa ca e boboc si din punctul asta de vedere.

Eu am doar ABS din toate sistemele astea din 3 litere si nu simt nevoia de ceva in plus, nici chiar iarna. Gandeste-te ca poate 3 sferturi din kilometrii pe care i-am facut cu masina, au fost rulati in Bucuresti si n-am nicio problema cu ambreiajul. Daca vreau sa plec doar din ambreiaj de la semafor, o pot face fara sa tremure motorul.

Daca mai ai vreo intrebare legata de motor, iti pot impartasi experienta mea cu el. Eu recomand codul asta de motor cu toata increderea. Am vazut pe forum ca unii se plang de motorul asta, dar al meu merge ceas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!