Jump to content

Sfat achizitie SEAT LEON 1M


ccristian
 Share

Postare recomandată

Sunt in cautarea unei masini in buget de 8000 euro si cumnatul meu din Belgia mi-a gasit un Leon 2002 1.9 TDI 110CP Sport cu urm. dotari:

- ABS

- 2 airbags

- AC manual

- proiectoare

- jante aliaj Seat de 15"

- Cd player aftermarket

- inchidere centralizata

- geamuri electrice (oglinzi reglare manuala)

- pachetul sport cuprinde: Scaune sport, volan + schimbator piele, suspensie intarita

- carte service

Ce as vrea sa stiu este daca are (si aici as vrea sa ma ajutati):

- scut metalic

- inchidere cu telecomanda

- computer de bord

- ceas + temperatura exterioara

De asemenea nu stim ce documente trebuie sa ne dea vanzatorul ca sa putem sa o inmatriculam aici (contract, talon, etc).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    31

  • Al3X_G4

    28

  • SosoCKX

    13

  • Dragos Ene

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

-Inchidere centralizata presupun ca are, majoritatea masinilor dupa 2000 au.

- computerul de bord nu a fost standard nici la passat B5.5, deci nu poti sti sigur daca are sau nu, poti afla daca stii varianta de echipare sau la fata locului.

- ceasul este pe turometru, asta este sigur. Temperatura exterioara iti este afisata pe climatronic, pe AC manual nu arata din lipsa ecranului.

:unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are inchidere centralizata, nu stiu insa daca e radiocomandata pe cheie, adica inchid / deschid fara sa bag cheia in yala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va rog sa renuntati la quote atata vreme cat va referiti fiecare la postul anterior.

V-am editat eu posturile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scut metalic nu are din fabrica.Poate sa aiba doar daca i-a pus dupa.

Ceas are sigur.

Cel mai probabil e dotarea Stella.Uite o selectie a unei oferte din august 2003, de la noi.E foarte asemantoare cu cea din 2002 fie ea si bin Belgia, ca si dotari.

Incearca sa-ti faci o parere.

Dotari standard:

STELLA

DESIGN

• Oglinzi exterioare in culoarea caroseriei

• Spoiler spate in culoarea caroseriei

• Jante otel 16J x 15, anvelope 195/65 R15

• Bandouri laterale

FUNCTIONAL

• Luneta incalzita

• Volan reglabil axial si pe inaltime

• Roata de rezerva normala

• Bancheta spate rabatabila asimetric

• Oglinzi in parasolar

• Scaune fata reglabile manual pe inaltime

• Inchidere centralizata cu telecomanda

• Radiocasetofon (Aura), 8 difuzoare

• Reglaj electric faruri

SIGURANTA

• Frane fata spate pe disc

• ABS

• Airbag sofer si pasager cu dezactivare airbag pasager

• Faruri ceata si lampi ceata spate

• Trei tetiere spate

• Tetiere fata articulate si reglabile pe inaltime

• Centuri siguranta fata pretensionate si reglabile pe inaltime

• Imobilizator electronic

CONFORT

• Suport pahare

• Geamuri fata electrice cu intrerupator comfort si circuit siguranta

• Iluminare interior compartiment sofer

• Cotiera fata

• Aer conditionat manual

• Oglinzi exterioare, ajustabile manual din interior

• Sistem spalare luneta

• Stergator parbriz cu temporizare

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu neaparat sa fie metalic, si din plastic e ok ca te "anunta" daca atingi.

Mi-a dat si codul VIN, nu stiu daca spune ceva:

VSS2ZZ1MZ2R093555

Modificat de ccristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Temperatura exterioara iti este afisata pe climatronic, pe AC manual nu arata din lipsa ecranului.

Temperatura exterioara nu este afisata de climatronic decat in meniul "ascuns" pe al nu stiu catelea canal.

Modificat de bj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din certificatul de conformitate:

VIN: VSSZZZ1MZ2R093555

Varianta ABASVX01

Versiunea: SGFM52J0661M1N1

Am vazut ca sunt niste afisaje in zona cadranelor vitezometru / turometru, acolo se afiseaza doar km rulati in total si aia resetabili?

Cu documentele care tre sa le obtin ma poate ajuta cineva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Toledo am vazut ca are temperatura afisata in acelasi display cu ceasul. Poate e la fel si la Leon.

Legat de tranzactie omul mi-a zis ca imi da masina cu:

- contract vanzare cumpare semnat de noi

- certificat de conformitate

- certificat de inmatriculare

- nu stiu ce formular cu control tehnic pe el cu care ma duc la ei la inmatriculari si iau numere rosii + asigurare pe o luna.

Poate cineva sa imi confirme ca asa este pentru Belgia?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Modelele din 2002 au 4!! airbaguri. Inchiderea prin telecomanda era deja standard. Scut NU au din dotare. Temperatura externa este optional, asa ca...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai remarcat ceva: Pe haion in spate are inscriptionat cu litere mai mari doar L E O N fix pe centru sub LOGO-ul seat. Am vazut la altele ca in stanga jos scrie Seat si in dreapta jos Leon si eventula dedesupt TDI.

Sa inteleg ca un model e inainte si altul dupa facelift sau nu are nici o importanta?

Modificat de ccristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in mod normal o masina din 2002 ar trebui sa aiba scrisul "adunat" in partea din dreapta jos a haionului. In cazul tau sunt 2 posibilitati:

1. tuning. Parca mai facuse cineva pe aici asa ceva (parca Toni) care si-a dat jos literele si si le-a pus el ca sa arata ca la mdelele cu face lift

2. Busitura din spate cu schimbare de haion in ~ ultimul an si jumatate :huh:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat mai atent si distanta intre litere este mai mare ca la un model mai recent, deci tind sa cred ca este tuning.

Luni ma duc dupa masina, pretul este 7000 euro, poate si negociabil. Am mai aflat ca masina are reviziile la zi, cauciucuri noi de vara pe fata, pachet legislativ obligatoriu (la cererea mea) iar vanzatorul pare om serios ca majoritatea vesticilor de fapt.

Este OK pretul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la o masina noua cu aceeasi cilindree e 508 euro asa ca m-am gandit si la taxa desigur.

Noaptea trecuta m-am intors din Belgia cu masina. Am facut aproximativ 10h din Brussel la granita A-HU unde am si dormit si apoi inca 18 ore din care aproximativ 13 in romania. Masina a costat in final 6750,- insa au fost numerele + asigurarea pana la sfarsitul lui ianuarie 350 euro.

Per total ma declar multumit de masina dar de acum apar problemele. Pana acum am descoperit ca

- proiectorul dreapta nu merge, daca ii dau un pumn face un flash, deci e posibil sa aiba un contact imperfect.

- un bec de la numarul spate nu merge sau la fel e contact imperfect.

- urmeaza sa ii fac revizia: schimb ulei si filtru aer + motorina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar fi bine ca pe langa ulei si toate filtrele sa schimbi si distributia, ca sa nu ai surprize.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...
-Inchidere centralizata presupun ca are, majoritatea masinilor dupa 2000 au.

- computerul de bord nu a fost standard nici la passat B5.5, deci nu poti sti sigur daca are sau nu, poti afla daca stii varianta de echipare sau la fata locului.

- ceasul este pe turometru, asta este sigur. Temperatura exterioara iti este afisata pe climatronic, pe AC manual nu arata din lipsa ecranului.

:lol:

te contrazic.temperatura exterioara este aratata de cesuletu ala mic de la turometru.in cazu in care are cb

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sega ... ala se numeste display (ecran) LCD nu.. "cesulet" :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare.

Am gasit sa imi cumpar un sear leon 2004 si vreau sa stiu cum imi dau seama daca are TCS sau ESP? Pentru ca pe manual au acelasi indicator si buton de dezactivare nu am vazut sa aiba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate tin eu minte butonul de esp este plasat undeva sub frana de mana in scobitura de acolo.

Daca nu il ai = nu ai ESP.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am gasit sa imi cumpar un sear leon 2004 si vreau sa stiu cum imi dau seama daca are TCS sau ESP? Pentru ca pe manual au acelasi indicator si buton de dezactivare nu am vazut sa aiba.

Cum zice si colegul mai sus daca nu ai buton inseamna ca nu ai ESP sau TCS, iar legat de cum iti dai seama de ce are ESP sau TCS, daca are buton de dezactivare ESP are ESP si daca are TCS la fel are buton cu TCS.

Cele bune!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, verifca ce scrie pe sticker-ul cu coduri (se afla lipit langa roata de rezerva si in cartea de service).

Poti sa ai codul:

PRCode: 1AJ = anti-spin regulation (ABS/ASR/EDL) with electronic differential lock (EDL)

sau

PRCode: 1AT = electronic stabilization program (ESP)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare.

Am gasit sa imi cumpar un sear leon 2004 si vreau sa stiu cum imi dau seama daca are TCS sau ESP? Pentru ca pe manual au acelasi indicator si buton de dezactivare nu am vazut sa aiba.

din cate stiu eu tcs nu e acelasi lucru cu esp; si iti dau si exemplu: eu am seat toledo si are tcs nu esp. adica are un sistem de control al tractiunii (TCS) care se activeaza cand una din rotile din fata ( rotile motoare ) pierde aderenta ( adica motorul transmite miscarea la roata care are mai multa aderenta ) iar ESP este un sistem de control al stabilitatii ( adica
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi pentru raspunsuri. Chestia e ca eu inainte aveam golf si scria esp sau asr dar la seat nu am vazut sa scrie pe undeva , azi vad masina si va spun . o sa incer sa ma uit si dupa cod poate imi dau seama mai usor.

off: merita leon 1.6 16v 2004 5500 plus taxa? masina cu carte service etc incalzire... s.am.d . Distributia e scumpa?

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!