Jump to content

Sfat achizitie SEAT LEON 1M


ccristian
 Share

Postare recomandată

Daca ai ceva poze cu masina (int/ext) o sa pot sa-ti spun mai multe:

- nivel de echipare (Stella, Signo, Pulsion, Sport, Competion, Torid)

- daca sunt inlocuite/ sau nu elemente de caroserie, jante etc

Uite asa ar trebui sa arate butonul de ESP sau TCS.

Sunt 3 variante:

1-doar buton pentru capac rezervor

2-buton pentru capac rezervor + buton TCS

3-buton pentru capac rezervor + buton ESP

buton pentru capac rezervor+buton TCS+buton ESP = NU EXISTA.

post-10390-1263465130_thumb.jpg

post-10390-1263465155_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    31

  • Al3X_G4

    28

  • SosoCKX

    13

  • Dragos Ene

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

Sincer la ce preturi am vazut pe aici pe la noi nu prea as zice ca merita. Daca te uiti la preturile de afara poti zice ca e un preT bunicel. Acum depinde si de masina cum arata, ce optiuni are, etc. La monitorizarea de 1.6 ar trebui sa fii multumit daca are macar TCS. La Seat Leon/Toledo nu a fost aceeasi politica ca la VW Golf/Bora in ceea ce priveste prezenta ESP.

Ca idee 5200 http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?ca...C&offset=30

sau 4999 http://www2.autovit.ro/vs2cautaauto.php?ca...C&offset=30

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Kilometrii nu cred ca sunt reali, oricum nu ii poti verifica cu VAG-COM, poti eventual sa mergi la orice dealer Seat sa verifici istoricul masinii pe baza VIN-ului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din ce am vb cu el a zis ca cartea service e la zi si ca o pot verifica la dealer. acuma si eu sunt suspect de km . Chestia e ca imi place la nebunie seat leon benzina :)) fata de golf4 care l-am avut inainte. Azi am mai vb cu cineva si avea un seat leon(nu stiu sigur anul) si a dat 4500 pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este nivelul de echipare Magma. Cel mai probabil ca e fabricata la sfarsit de 2003.

Jantele sunt originale pe 15' - Monterrey cu anvelope 195/65/15.

Senzorii de parcare nu sunt din fabrica, pentru ca nu a existat niciodata optiunea asta pe Leon 1M

Oglinzile nu au cum sa fie heliomate. Cea de la interior nu are senzor de ploaie care vine automat cu oglinga heliomata.

Cele de la exterior sunt si ele , de asemenea standard.

Mare atentie la faptul ca lipseste scrisul SEAT (stanga) si LEON (dreapta) de pe haion.

La echiparea Magma, ambele fuste - bara fata si bara spate vin vopsite in culoarea caroseriei. In fata vad ca fusta e neagra. Posbil sa fi facut poc in fata si un pic in spate, iar omul sa le fi luat de la dezmembrari.

Roaga-l sa-ti dea o poza de la motor si poate-mi dau seama daca a fost lovita.

Sper ca nu te-am dezamagit...prea tare

Modificat de X-Ecutor
Topicuri unite :)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai de ce sa ma dezamagesti :( Acuma na cu dotarile astea in scris la vanzare ma mir ca nu a pus scaune cu masaj :Driver: In fine maine sper sa reusesc sa ajung la ea sa o vad mai aproape .

(daca e ceva va uitati si voi pe autovit sa imi recomandati una :) minim 2003 :D )

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E greu de spus, mai ales cu astea aduse de afara. Preturile de pe autovit sunt comparabile cu cele din Germania. Daca vrei sa-ti cumperi o masina care sa o tii 4-5 ani, atunci iti recomand sa fi mai exigent si sa-ti iei una ori deja inscrisa in Ro, cu un singur proprietar, carte de service, facturi, ori din Germania (dar e mult de cautat).

Astea abia aduse, mi-e nu-mi miros bine.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bun. am fost astazi sa vad masina :

Ca dotari este magma dar fara tcs/esp, fara oglinzi heliomate, fara bc :cheers: Km sunt reali dar a suferit un micut accident :( in fine cred ca o sa mai astept. Roger ai avut dreptate cu partea din fata :beerchug:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da, arata bine. Pare a fi echiparea SPORT, dupa volan, forma scaunelor si textura tapiseriei.

Are jante originale de 16', oglinzile sunt simetrice, dar la fel ca si celalalt nu sunt heliomate. Nu-mi dau seama din poze, dar e posibil sa fie electrice, incalzite si pliabile electric. Despre ESP nu stiu ce sa-ti zic, trebuie vazut. In cazul acestui motor nu e asa important.

Go for it!

Poze mai multe, carte de service, test drive si mai vedem.

Asta imi place cum arata, iar pretul e ok, numai ca i-as da cam 200.000 km la bord. Vezi ce DOT au anvelopele si daca sunt toate la fel. Daca roata de rezerva e diferita de cele de pe masina si fff veche, nu e de bine. Verifica si uzura discurilor de frana. Daca aia sunt km reali nu ar trebui sa fie foarte uzate.

Parbrizul si farurile, daca nu au fost schimbate, ar trebui sa fie sablate, cu foarte multe ciupituri.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci la aia care am fost atunci din brasov ...pff era aproape noua ca km na putini da dotari sec:)

P.s am vb cu cel de la cluj si spune ca chiar alea sunt dotarile jante 16, cauciucuri noi etc, sa vad poate reusesc sa plec astazi dupa ea daca nu maine :)

chestia e ca nu stiu ce sa verific la acte mai ales ca sunt de spania. e radiata acolo si mai are asigurare valaila, daca stie cineva la ce sa ma uit apreciez farte mult.

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut! eu am dat 5500e pe un seat leon 1m din 2002, mai sec la dotari, ce-i drept! gandeste-te ca la rulajul ala trebuie facuta neaparat o revizie la reprezentanta(pe mine m-a costat vreo 500e la metrotehnica). trebuie verificate bucsele toate, rulmentii, sa mai aiba si suspensia ceva viata, clapeta de acceleratie curatata si ai grija cand o turezi pe loc la delay-ul acela de cand apesi acceleratia si pana cand se tureaza motorul pentru ca nu ar trebui sa fie foarte mare. parerea mea e ca isi merita banii, iar in legatura cu esp-ul cred ca nu ai nevoie. eu nu am nici ASR(anti-demaraj) si m-am descurcat destul de bine iarna asta :icon_thumright: ce sa zic, bafta la vanatoare! si in legatura cu actele, din cate stiu eu, trebuie aceleasi acte ca si cum ai fi cumparat-o din RO. talon cu semnatura celui care a instrainat-o, carte de identitate pe care v-a trebui sa ti-o traduca la rar in romana trebuie radiata din spanie sau de unde ziceai ca e adusa si mai trebuie nu stiu ce chestie pe care trebuie s-o scoata proprietarul de la circa financiara, daca nu ma insel! sper sa te ajute macar orientativ

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E cam complicat cu actele astea si imi este frica putin dar sper sa ma descurc , numa sa gasesc un birou de acte auto ca acolo cred ca o sa imi explice mai multe.

Vreau cu esp si etc pt ca am avut pe golf si ajuta enorm iarna :P si la viraje etc. Acuma o sa fiu atent si la clapeta aia sa vedem .

ar mai fii si varianta asta :

http://www2.autovit.ro/vsdetalii8.php?IDM=...%252B%252B%252B

Modificat de Al3X_G4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai era ceva ce vroiam sa-ti zic si de care am fost si eu dezamagit dupa ce mi-am luat masina...acum toata lumea isi "chip-uieste" motorul pentru mai multa putere...la un motor aspirat nu scoti decat MAXIM 10 cai! :icon_thumright: daca vrei, si iti zic eu ca o sa vrei sa-i faci asta pe viitor, cauta ceva cu turbo! din punctul asta de vedere m-am pacalit putin...dar oricum e foarte distractiva masina:) din cate am vazut eu la leon 1m, are 1.8T 2.0T si 1.9 Tdi daca nu ma insel...ma rog, nu te grabi ca nu cred ca or sa vanda respectivii masinile peste noapte:P si in legatura cu actele, cred ca ai putea sa gasesti si p Google ceea ce te intereseaza! am vrut sa-ti prezint si acest aspect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ehhh chip tuning :) sincer imi ajung cei 105 cai *asta daca sunt hraniti bine* . Nu stiu ce sa zic astept deocamdata chestia e ca bugetul mai mult de6000 nu am si caut aici ~ teoretic vreo 2004 dar mai astept , chestia e ca ala de la cluj nu are carte service si asta ma sperie putin mai ales ca a zis ca e si volanul tocit etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul la acest motor este ca ai f multe sanse ca acei km sa fie reali. Majoritatea celor care au ales acest motor l-au ales mai mult pt oras.

Leonul 1M arata extraordinar in culoarea galbena tin f mult la ea. Jantele de 16" sunt de mare efect si par mai mari in realitate, am un prieten f bun cu leon 1M aceiasi echipare si aceleasi jante.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

din cate am vazut eu la leon 1m, are 1.8T 2.0T si 1.9 Tdi daca nu ma insel...ma rog,

2.0 nu s-a pus niciodata pe Leon 1M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cupra a avut urmatoarele motorizari pe benzina:

1.8 T, 180 CP cod motor AUQ

1.8 T, 180 CP cod motor APP

1.8 T, 180 CP 4x4 cod motor AJQ

1.8 T, 180 CP 4x4 cod motor ARY

2.8 V6, 204 CP - cod motor BDE

2.8 V6, 210 CP - cod motor AUE

Poza stanga

Cupra R:

1.8 T, 210 CP cod motor AMK

1.8 T, 224 CP cod motor BAM

Poza dreapta

post-10390-1263681034_thumb.jpg

post-10390-1263681127_thumb.jpg

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

my bad, Roger!:blink: n-am vrut sa dezinformez omul, doar ca aveam ideea asta in cap, gresita...offtopic(ca sa va sacai si pe voi, nu doar pe prietena mea:)) ) : m-am indragostit de A4 S-line aseara! Quattro ala face minuni...dar tot nu ai aceeasi placere de a sta pe scaunu soferului ca la leon! n-am mai intalnit pana acum. tovarasul asta al meu cu A4 are si un BMW 320 model 2007 si nici in ala nu stai asa bine ca in leon...sorry de offtopic, trebuia sa-mi descarc gandurile si pe-aici :P

LE: am si eu o curiozitate: la Cupra cum se deschide capota? ca la mn la grila cu emblema are fante verticale si iese chestia aia de care tragi ca sa deschizi...la asta se deschide normal? adica bagi mana pe sub varful capotei si apesi pe ceva acolo?

Modificat de soso_leon 1M
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deschiderea capotei de Cupra (cea cu fagure) este la fel la la tine. Grila este decupata foarte, foarte discret, si difera in pic capatul tamburusului care iese in exterior.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam cat ar consuma 1.8T ? ma refer la un regim normal de mers fara liniute si altele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!