Jump to content

Sfat achizitie SEAT LEON 1M


ccristian
 Share

Postare recomandată

iti dai seama ca nu am trecut de 100 :) 110 poate. Media la mine pe 2000 km e de 11.5 ;) Oricum La masina asta nu te gandesti la consum . O sa fac si un topic dar nu acuma dupa ce o vopsesc , sa dea bine poate o sa fac un before and after.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 166
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • Roger

    31

  • Al3X_G4

    28

  • SosoCKX

    13

  • Dragos Ene

    10

Top Posters In This Topic

Posted Images

asa voiam sa fac si eu, dar eram foarte entuziasmat cand am luat-o si am facut repede topic cu ea :)

inca sunt entuziasmat, dar voi mai pune poze doar cand se aduna cate ceva pus pe masina. pe mine m-a dus destul de mult masina fata de a ta, dar sunt foarte multumit, si simt ca e pentru mine masina asta.

consumul....ca fapt divers te intrebam, ca daca ziceai ca ai mers 150-160 la consumul ala , atunci aveam eu o problema.

eu am mers 1000 km cu ea de cand am luat-o, din care 90% in oras....iar sunetul nu te lasa sa nu o calci macar o data cu a 2-a, a 3-a....de unde si medie destul de mare de peste 13.

dar poate sa imi ia si 18, nu ma supar daca merge bine, si nu ma tine prin service-uri. eu sa ii dau ulei, piese consumabile la timp si de calitate, iar ea sa nu imi faca probleme majore ;)

bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Dupa ultima masina Golf 4 tdi care am vandut-o de aprox 4-5 saptamani si dupa ce am fost si am vizionat cateva masini care mi-au lasat un gust amar, am gasit sa cumpar un Seat leon top sport 1,9 tdi arl de 150cai. Masina are pe fata bara de cupra, in rest praguri si bara spate ca pe fr, este ingrijita destul de bine, are o multime de piese noi printre care amortizoare, kit ambreiaj, discuri si placute noi de frana(deci mai putini bani de bagat in ea din start), distributia facuta acum aproape 30 mii km de actualul proprietar, vopseaua se prezinta destul de bine pe ea, este de culaore neagra, uzura la interior foarte mica, curata la interior.

Anul de fabricatie este 2004, km aproape 180 mii reali verificati la Seat dupa seria de sasiu, jante pe 17, anvelope noi(nu sh bune cum vad peste tot la anunturi), ci noi toate 4 luate din magazin. Pretul este undeva la 7000E la care sper sa pot obtine si un set de roti de iarna asta in caz ca vrea sa le dea (la pret nu prea mai vrea sa mai umble).

Prezinta ceva zgarieturi sub bara fata si pe praguri de la iarna grea care a fost si a avut si o buza din aceea de cupra dar care s-a pierdut asta iarna prin nameti.

Ce parere aveti despre masina din ceea ce v-am spus eu, daca vi se pare mare pretul de 7000E si la ce sa ma uit daca e sa ma duc sa o verific si sa o testez cu vag-com si ce probleme specifice ar putea avea un astfel de leon.

Ceea ce ma tenteaza mult la aceasta masina este motorizarea, la exterior nu prea am la ce sa umblu referitor la bari, praguri, etc, poate doar alt set de jante mai aspectuoase, dar cu o simpla remapare(mai ales ca ambreiaj-volant sunt noi, deci risc mai mic sa se duca si sa trebuiasca sa le schimb eu cat de curand) o duc la 180cai +si la asemenea putere este o masina cu consum decent.

Ma tenteaza sa iau daca e sa nu ma inteleg cu baiatul cu seatul un Bmw 320d de 2003-2004 E46 sau un 520d-E39 de 2002, Un A4-A6 de 1,9 tdi de 2003, dar la care sunt constient ca la bmw o sa ma ajunga intretinerea mult mai scumpa ca la Seat si ca si venituri nu ma dau banii afara din buzunar si nu prea reusesc sa gasesc o masina cat de cat ingrijita si cu toate ca este criza majoritatea cer pe niste cazane de masini o caruta de bani.(mentionez ca la 520 sau A6 ma tenteaza ca o sa am mult mai mult spatiu ca si eu sunt un pic mai marisor 181cm si aprox 100kg).

Alta chestie este ca la Seatul asta la o posibila revanzare peste 1-2 ani sa pierd foarte multi bani la ea si sa o ia tot asa cum ma tenteaza si pe mine acum un cunoscator care stie ce poate asemenea masina.

Astept sfaturi si recomandari

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

7000 E, pentru un Cupra/Top Sport, mi se pare o suma corecta. Daca turbina si ambreiajul sunt ok, iti mai da si anvelope noi, ai fi o afacere buna pentru tine daca ar lasa-o la 6500.

Niste poze ceva, sa vedem eventuale modificari facute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt aproape sigur ca stiu masina, si daca e aceea la care ma gandesc eu , arata foarte foarte bine, si din puntul meu de vedere face toti banii, mai ales la cate zici tu ca sunt schimbate recent la ea.

bmw sau audi au ambele piesele mult mai scumpe ca seata, din simplul motiv ca sunt din clase diferite. am avut inainte se seat un 330i si am ramas uimit de diferenta de pret intre seat si bmw la aceleasi piese

eu zic sa iei seatul , care la banii aia arata bine si e o masina ingrijita

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca stiu si eu masina, am vazut un anunt pe autovit cu asa ceva in Galati. Daca iti da si roti de iarna in banii astia, e afacerea perfecta. Uita-te daca da vreo eroare la airbag-uri, intereseaza-te de turbina in ce parametrii ar trebui sa functioneze, eventual sa mearga cineva care se pricepe ca sa miste de ea si sa vada daca are joc in ax.

Audi si BMW nu merita prin simplul fapt ca sunt mai scumpe la piese si consuma mai mult.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asta cu consumul m-a rupt :D

deci daca e bmw garantat consuma mai mult ca seat, doar pentru sigla, nu ? :D))

iar audi a4 era vorba tot de 1,9 tdi practic un motor foarte asemanator cu cel de pe seatul in cauza doar ca avea 131cp . si audi si bmw merita din unele puncte de vedere. dar decat un bmw chel si obosit, mai bine un seat dotat si mai nou .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 nu e mai greu decat Leon-ul? Eu parca asa stiam. Oricum la pretul pieselor n-ai cum sa ma contrazici. Cupra aia are pe ea tot ce vrei, iar la banii aia nu prea gasesti BMW-u bine intretinut si dotat. Audi ar fi un adversar demn de luat in seama pentru ca e quattro.

Iar daca facem comparatie intre Seat-ul meu cu motor de 1.6 si un seria 3 cu motor de 1.6, BMW-u ia din start 2 litri in plus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-am mai luat leon ca am gasit niste chestii care m-au facut sa ma dau innapoi de la asa masina, in principiu nu as vrea sa scriu aici despre ce probleme am gasit la ea, dar nu era asa de impecabila cum se crede, nu zic ca nu face banii si ca nu are piese noi multe schimbate pe ea, ba chiar este ingrijita exemplar de cel care o are de aprox 2 ani.

Intre timp ca tot cautam masina am gasit un Seat Toledo tot ARL, argintiu, climatronic, scaune incalzite, volan piele, pilot, computer, jante pe 17. Am mers vreo 10 km cu masina maxim ce pot sa zic mai trebuie schimbate cred amortizoarele pe fata, ceva bucse, nu troncane dar are la denivelari niste scartaieli foarte deranjante. De tras trage foarte bine masina(cica ar avea soft facut in Germania), acum nust daca este asa sau e doar chestie de marketing.

Masina are si carte de service, are pe bord undeva la 140.000km +, asa m-am uitat la revizii cand sunt facute in germania ca e adusa in 2006 in tara si s-ar parea ca aia sa fie nr de km, dar nu bag mana in foc ca este masina unui samsar(are permanent la vanzare cate 3-4 masini de peste 10.000E). Acum seatul este de vreo jumatate de an la un prieten bun dar nu a radiat-o, cica o vinde ca nu merge cu ea ca mai are inca 2 masini in afara de asta si asta asa este ca m-am interesat pe la cunoscuti. Cica masina asta a adus-o pentru el, pentru motorizare si de aia nu a vandut-o pana acum. Masina are si casco de vreo 4 luni de cand o are prietenul asta al lui. Are si elemente revopsite dar nu e stramba(doar e masina de 7 ani de acum si nu poate sa fie ca una noua).

Partea buna ar fi pretul destul de mic si daca ar fi sa compar cu ex Golf 4 tdi care l-am vandut si asta si o diferenta de 1000E intre ele clar ca merita seatul.

Daca va dau seria de sasiu a Toledo-ului va rog sa imi dea cineva pm care poate sa se uite la reprezentanta la Seat sa imi spuna ce revizii are in De facute si la cati km a fost facuta ultima.

Astept impresii si sfaturi si in general despre ce probleme mai grave ar putea sa aibe un ARL

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca va dau seria de sasiu a Toledo-ului va rog sa imi dea cineva pm care poate sa se uite la reprezentanta la Seat sa imi spuna ce revizii are in De facute si la cati km a fost facuta ultima.

Cu asta nu sunt de acord. Istoricul de service se da numai proprietarului. D-asta merg lucrurile prost, din cauza tovarasiilor, nepotismelor si a prieteniilor :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este sunt date personale. Dar ce te faci cu toti samsarii care de la Nadlac pana la Bucuresti merg cu spatele?:icon_thumright:

Revenind la subiect ARL nu e mai deosebit decat un alt motor. Cel mai important lucru este intretinerea. Daca ea a fost facut la timp si cu lucruri de calitate atunci nu are nici cea mai mica problema. E normal ca la un anumit numar de km sa schimbi un EGR, un disc, o volant, etc. dar asta nu inseamna ca sunt probleme grave. Si cel mai important la o masina cu tipul asta de motor (ca si la avf, asz) intretinerea e un pic mai scumpa. In sensul ca discurile, placutele, suspensia, plasticele (scutul motor), toate sunt mai scumpe etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scartaielile probabil sunt de la bucsele de bara stabilizatoare, si la mine scartaiau pana le-am schimbat.

daca masina iti place si esti multumit de ea, ce mia conteaza km . merge bine, ti-a placut, e bine la bani...ia-o, ca asa daca le cauti probleme, nu exista masina sh impecabila,dar NICI UNA.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cu istoricul de service ca se da numai la proprietar, cu toate ca stiu ca sunt date personale nu mi se pare deloc corect atata timp cat eu as vrea sa cumpar masina aia(deci implicit sa intru in randul posesorilor de Seat) si chiar nu ma intereseaza deloc ce si cand s-a schimbat la ea, ci doar nr de km care ii avea la ultima revizie facuta in Germania( deci nu e mare lucru, doar un nr format din cateva cifre), repet doar km care ii avea la ultima revizie :icon_thumright:

Oricum de aflat tot o sa aflu,acum alta nelamurire la care sper sa ma ajutati ar fi daca cei din reprez Vw-Scorpion au posibilitatea sa verifice o masina Seat sau trebuie facuta verificarea doar la Seat la reprezentanta? Va vine sa credeti de asta se intampla toate astea si vrajelile astea cu"nepotisme si tovarasii" si de asta au cei de la reprezentanta o mare greata pe ei si la o chestie asa de banala cum ar fi verificarea unei serii Vin sa pretinda o anumita suma de bani, dar sunt dispus sa dau acolo de o friptura ca doar de trebuie sa traiasca toata lumea :D .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda, daca un angajat de-al meu ar face asta, l-as da imediat afara.

Ia spune-mi Auras: ti-ar conveni sa dea cineva o friptura cuiva ca sa obtina lista ta de convorbiri? Dar istoricul de la masina ta actuala (presupunand ca ai avea)?!!!

Nu cred.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt ceva diferente intre istoricul convorbirilor de mobil si istoricul masinii. Cel mai corect il iei frumos pe proprietar si mergi la reprezentanta, faci un test si totodata afli si istoricul masinii. Daca este corect nu vad de ce s-ar putea impotrivii. Cand faci o investitie de 6000 de euro eu zic ca merita sa dai 100 de euro la reprezentanta. Asta asa, ca oricum suntem pe langa subiectul topicului.

Modificat de Dragos Ene
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia a fost un pic fortata tocmai pentru a scoate in evidenta ca datele personale le poti furniza, arata, expune etc...numai daca esti TU de acord ca si titular/proprietar si ca nu sunt de acord sa ma caute cineva prin buzunare.

Cel mai bine sa revenim la subiect si daca Auras are date suplimentare despre masina, sa ne dam cu parerea.

Modificat de Roger
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) Ma tem ca datele privind intretinerea unei masini pe care dai o lopata de bani, NU ar trebui sa fie confidentiale(atata timp cat nu ai nimic de ascuns). Pe de alta parte,da, poate ar trebui platit pentru asta(la urma urmei e o sursa de venit si se fac eforturi pentru intretinerea bazei de date) insa la niste preturi decente.

Nu e totuna ca dai 6000e pe o masina cu 200tkm sau pe una de 400tkm, indiferent cat de intretinuta e masina.

:banghead: Parerea mea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mai conteaza nr de km care cred ca o sa il aflu ulterior, m-am interesat despre masina la niste prieteni si mi s-a spus ca masina a fost ingrijita si ca a fost adusa din afara pe la 110.000km si ca are rulati in jur de 30.000km in tara, asta in aprox 3,5 ani si a stat mai mult pe dreapta in garaj.

Oricum va anunt ca am ajuns la o intelegere cu proprietarul la bani si maine dimineata ma dus sa ii fac o testare cu Vag com si daca ies ok injectoare, turbo si nu da vreo eroare nasoala, dupa o sa merg si la elevator sa vad daca are urme de accidente pe dedesubt si ceva scurgeri de fluide, de maine am iar masina si cel mai probabil o sa ii fac si un topic pe aria Masina Mea cu am avut la mai toate masinile vag.

Urati-mi bafta ca am nevoie ca masina imi place si daca este "sanatate" o sa iasa ceva frumos din ea ca are potential.

Modificat de Auras
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sper sa treaca toate testele si sa iasa ok. Asteptam cu interes finalul...sau, ma rog, inceputul.

Multa bafta la negocieri :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din momentul asta oficial sunt posesor de Seat Toledo 1.9 tdi ARL :) , o sa fac topic de prezentare zilele urmatoare in aria Masina Mea :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) felicitari pt noua achizitie,sa o stapanesti cat mai multi km fara incidente

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari si bine ai venit in randul celor care aleg masina mai mult cu inima! Sa ai parte numai de bine cu ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari! Ai facut o alegere foarte buna! Cat mai multi km fara incidente!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

E ok masina, foarte bine dotata. Un mare plus e ca are carte de service cu revizii facute la service autorizat Seat, deci se pot verifica daca numarul de km e cel real si daca masina a avut probleme tehnice. Probabil ai gasi masini mai noi la pretul asta, poate chiar diesel (daca preferi motorizarile pe motorina), insa dotarile si cartea de service conteaza mult, pentru mine cel putin. Probabil un pret ok ar fi undeva la 5800-6000 de euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!