Jump to content

Topic pentru probleme la care nu gasiti rezolvare in cadrul sectiunii


BLiTZ
 Share

Postare recomandată

Alarma nu se monteaza in compartimentul motor. Nu scrie nimic pe cutie , poate asa ne dam seama ce e ? Si cate fire are?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cutia aia nu este nimic OEM. Scoate-o de acolo si vezi ce scrie pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

post-75511-1283438893_thumb.jpg

cam asta e jucaria

din cat am gasit pe net e vorba de o chestie pentru indepartat animalutele din compartimentul motor, din ce am vazut pe net ar fi cu electro-socuri dar nu am vazut nici o placuta cum am vazut pe net ca se monteaza mai multe in compartimentul motor ca atunci cand animalul se atinge de placuta sa-l curenteze... inca sunt curios ce si cum face poate va fi utila, dar deocamdata nu am gasit nimic despre cum se conecteaza electric si majoritatea paginilor sunt in limba germana

Modificat de SergiuD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aha. Atunci cred ca poti s-o scoti linistit de acolo. Cred ca a fost montata in Germania unde, in anumite zone, sunt niste probleme cu niste rozatoare carora le place foarte mult sa roada cablajele masinii. Si probabil de-aia a fost montata. La noi nu prea ai pentru ce s-o montezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e buna si importiva pisicilor, si daca o donezi ma inscriu pe lista :) sau se gaseste undeva de cumparat asa ceva ?

Pe bune ca ceva pisica si-a facut culcus pe bateria mea imbracata in pasla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) cum Bogdane pisica? Pai unde are loc pisica PE baterie?

Modificat de BLiTZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze dar am uitat sa precizez ca e vorba de masina de servici, adica un VW Caddy la care bateria e in dreapta spate cum stai cu capota ridicata. E acoperita cu pasla si mai are si antifonarea compartimentului motor aproape deci un bun culcus. Sunt foarte sigur de asta pt ca am aspirat de n ori pina acuma parul ramas. Ce sa fac macar nu am soareci care sa roada cabluri sau altceva :P

Scuze de off.

Modificat de BogdanOnet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

imi poate spune si mie cineva cum se scoate o grila de aerisire din centru (ce-a din dreapta volanului)?

am 2 lamele (prima si ultima) care nu mai inchid decat daca le inchid eu cu mana

eventual cateva poze

multumesc!

sau care e solutia de a le face functionale si pe cele 2 lamele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici mie nu imi merge o lamela la unul din aeratoarele principale. Si eu as dori sa stiu daca se poate face la loc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

banuiesc ca sunt doar sarite din locasul lor si ca ar trebui puse la loc dar as vrea sa vad cum se desface pt a nu strica ceva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit asta http://vwforum.ro/index.php?showtopic=18638 si am si facut operatiunea. Am dat jos aeratorul am vazut unde era rupt piciorusul si am folosit un ac inrosit l-am fixat pe pozitie, l-am taiat pana unde trebuie si acum functioneaza perfect. 5 minute dureaza operatiunea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu tot nu prea am inteles cum se dau jos

nu are nimeni cateva poze din procesul de demontare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare

am o nedumerire cu privire la reglajul farurilor, din cate am observat sunt cate 2 reglaje (inbus) pe fiecare far, usor de accesat fiind situate in partea superioara, din cat am observat pana acuma reglajul de pe mijlocul farului regleaza pe verticala dar celelalte reglaje de pe marginea cu semnalizarea nu mi s-a parut ca regleaza pe orizontala, parca schimba oarecum focalizarea

am citit in manual dar nu am gasit despre reglaj nimic, de aceea va rog sa ma lamuriti daca se poate

numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, am o Fabia 1,9Tdi din 2001 cumparala recent si am avut ceva prob cu trapa electrica si anume nu mergea delok :(, am cautat la panoul de sigurante sa vad daca totul e ok apoi m-am uitat la motoras si am obs ca avea o mufa desprinsa.Am pus mufa la loc si surpriza merge trapa :icon_thumright: fericire mare pe mine care a durat putin :( cand dau sa o inchid merge pana aproape de jumate si apoi se duce inapoi in spate :( am incercat pe toate pozitiile si la fel merge nu mi-a ramas decat sa o inchid manual.

Ceva rezolvari? O idee cam cat costa un motoras? Manual merge un pic cam greu poate sa fie asta cauza? Daca o folosesc si o inchid manual exista vre-un risc?

Ms mult si astept un raspuns :Driver:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca mecanismul (mai ales sinele pe care culiseaza) necesita curatare si ungere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca era motorasul nu se mai deschidea,nu? Cum curat sinele? masina e din 2001 si cel putin din 2005 pana acu nu a fost folosita trapa...

Modificat de BLiTZ
sters quote.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stai stai, nu te grabi cu motorasul! Faptul ca merge pana la un moment dat apoi o ia in spate inseamna ca undeva se intepeneste sau nu merge cursiv. Parerea mea ca ar trebui sa apelezi la un service s-o demonteze si sa inspecteze mecanismul per ansamblu. Ma gandesc ca intentionat a scos proprietarul anterior mufa aia de-acolo, ca sa nu mai existe sanse s-o deschida si sa ramana cu ea deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

asa ma gandeam si eu in legatura cu mufa dar daca ma duc la un service Skoda ma usuca aia de bani si parca vad ca nu stiu ce sa ii faca :icon_thumright: daca o deschid si o inchid cu manivela are ceva?

Modificat de BLiTZ
sters citatul din postul anterior.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

N-are nimic decat ca-i... incomod. Ideea e ca, inainte de a zvarli banii pe motoras apoi pe montajul lui si dupa aia sa constati ca problema persista, ar fi bine sa gasesti vreo persoana priceputa sau ceva service care sa faca o diagnosticare profi la sistem. Din pacate in Timisoara nu stiu pe cine sa iti recoamnd, poate colegul nostru Saboteur stie pe cineva care e priceput la astfel de mecanisme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna ziua, am o serie de probleme cu Skoda mea, ultima constatare fiind aceea ca nu se pot verifica toate erorile masinii pentru ca soft-ul calculatorului de bord e stricat si trebuie resoftat.

Am discutat cu dealerii Skoda (din Sibiu) si mi s-a spus ca in cazul in care se sterge softul si se incearca re-instalarea lui se poate bloca, asta semnificand ca, calculatorul este stricat.

In cazul in care se blocheaza atunci trebuie schimbat calculatorul de bord care costa undeva peste 1000 de euro.

Poate cineva sa-mi dea vre-un sfat, ce ar trebui sa fac in cazul asta?

Nu exista vre-un mod de a verifica intai calculatorul daca e functional, inainte de resoftare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg foarte bine la care dintre calculatoare faci referire cand zici "calculator de bord"? In plus poate doar calculatorul de motor sa coste undeva la 1000 de euro nou, restul au preturi mari dar nici chiar asa, maixim 2000 de lei.

Poti sa postezi aici vreo diagnoza ceva, facut la masina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu inteleg foarte bine la care dintre calculatoare faci referire cand zici "calculator de bord"? In plus poate doar calculatorul de motor sa coste undeva la 1000 de euro nou, restul au preturi mari dar nici chiar asa, maixim 2000 de lei.

Poti sa postezi aici vreo diagnoza ceva, facut la masina?

Scuze, probabil despre calculatorul de motor este vorba. Cel prin care se verifica starea masinii.

Problema principala a masinii mele e ca sunt momente in care aceasta merge foarte rau, ca si cum ar fi infundata, nu are deloc forta cand accelerez, tremura foarte tare, cand schimb vitezele daca nu o turez mai tare imi moare motorul. E foarte dificil de condus in conditiile aceastea.

Am duso la un mecanic iar acesta a primit vreo 7 erori cand a conectato la calculator, una din ele se referea la sonda 1(daca nu ma insel), mai erau si ceva eroare la soft... nu stiu sa va zic exact.

Am lasat masina acolo, a doua zi mi s-a spus ca din cauza softului stricat al calculatorului masina nu poate fi verificata corespunzator si e nevoie sa o duc la o reprezentanta Skoda pentru a fi resoftata iar apoi inapoi cu ea la mecanic.

Primul mecanic la care am duso mi-a zis ca s-ar putea sa fie de la aprindere. Dar acesta nu avea un calculator de verificare prea bun, s-ar putea ca el sa fie si de vina pentru stricarea softului. Dar nu stiu.

Modificat de dirtyx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Vreau si eu sa va adresez o intrebare...Ma puteti ajuta si pe mine cu un link, ceva, sau are cineva un arc fatza pt Fabia 1 hatchback 1,4?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm, nu prea am vazut pe-aici pe forum sa comercializeze cineva. Cred ca tot dezmembrarile raman solutia finala. Incearca pe www.dez.ro sa postezi un anunt, cat mai detaliat si daca are vreun centru de dezmembrari (care este inscris pe acest portal) asa ceva vei fi contactat telefonic sau email. Cred ca e cea mai buna varianta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dirtyx - iti recomand sa-ti faca o scanare un coforumist, este undeva o lista, si apoi sa postezi codurile de eroare, si apoi vei primi indrumari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • vdragos a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!