Jump to content

Motoare 1.4 si 1.6 benzina golf 4 - norme poluare RAR romanesc


dorur
 Share

Postare recomandată

Buna ziua.

In primavara intentionez sa cumpar un golf 4 din Germania. Motor benzina 1.4 sau 1.6.

Stiu prea bine ca normele nemtesti nu se pupa intotdeauna cu cele romanesti, date de RAR.

De aceea va rog sa-mi spuneti cei care aveti astfel de motorizari ce cod aveti la motor si ce norma v-au trecut cei de la RAR.

Sau poate stiti sigur ce norme de poluare dau cei de la RAR pentru diferite coduri motor.

Va dati seama ca daca iau un golf 4 1.4 din 2000 si constat ca pentru acel cod motor RAR-ul imi da doar euro 2 sunt mort.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 81
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • GABIVVX

    7

  • soila

    6

  • dorur

    4

  • negrufabian

    4

Top Posters In This Topic

Posted Images

Euro 2 esti nebuuun? 100% e macar Euro 3 D4, dar eu cred ca e E4 si ala...

Eu am 1.6 16v AZD, e Euro 4, din 2002

Sa urmaresti pe Brief, (talonul masinii din DE), are o rubrica in coltul din dreapta 'Schlusselnummer'... daca valoarea de acolo este peste 50, sigur masina ta e Euro 4

Modificat de bogdinamita
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tipul de catalizator de pe masina,la nemti,este trecut in brieful masinii;oricum sub euro 3-4 nu are rost s-o aduci este prea scumpa taxa.Euro 2- D3

Euro 3-D4

Euro 4

In afara de tipul de euro mai sant la nemti D-urile care sant echivalente ca mai sus

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer am vazut si golf 4 din 2000 si a iesit euro 2 la RAR. E mai rar acel cod motor dar exista. Codul APE la motor 1.4.

De aia am nevoie de ajutorul vostru in a identifica corect codurile motor si normele de poluare date de RAR-ul nostru.

Va multumesc.

Modificat de dorur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Codurile la motoarele de pe Golf IV le gasesti aici. Din pacate nu le am cu germana, dar chiar si asa nu vad sa scrie si norma de poluare. :D

Eu am 1.4 AXP din 2001 si e euro 4. Cred ca unele BCA-uri sunt euro 2. Din cate am auzit, nu exista Golf 4 benzinar euro 3. :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful 4 nu exista decat euro 2 sau euro 4 eu am avut pe brif din germania D4 si a iesit euro 2 ca la noi se ia in functie de an... asa ca ai grija si anul care il are masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

motoarele cod AXP 1.4 si AZD 1.6 sunt EURO4 cu siguranta.

mai exista de 1.8T facut dupa 2000 un cod.. dar nu il retin acum

eu am dat 180 euro taxa poluare in august 2009 pentru 1.4 AXP an 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motor 1.6 16v cod AUS euro 4. Atat in brieful nemtesc cat si la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

golful 4 nu exista decat euro 2 sau euro 4 eu am avut pe brif din germania D4 si a iesit euro 2 ca la noi se ia in functie de an... asa ca ai grija si anul care il are masina.

Esti sigur ca conteaza si anul? Dupa parerea mea se ia in calcul doar codul motor.

Promit ca am sa fac cu ajutorul vostru un tabel cu codurile motor, anii de fabricatie si norma de poluare pe care o da RAR-ul nostru in speranta sa ajute si pe altii care sunt in situatia mea.

Evident ca semenele de intrebare sunt pentru modelele fabricate cam in perioada 1999-2001, ca din 2002 nu prea cred sa mai fie vreun golf 4 motor 1.4 sau 1.6 cu euro 2.

Cu respect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De asemenea si AUS-ul meu tot euro 4...si in Brief si la noi la R.A.R.

Cat despre alegerea intre 1.4 si 1.6 eu as merge pe 1.6...acum stiu ca o sa sara pe mine colegii cu 1.4 dar totusi e diferenta destul de maricica intre ele...sunt 30 de caluti in plus care se simt totusi, mai ales la viteze mai mari :D...spun asta din propria experienta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

diferenta la 1.6 se simte numai cand e incarcata masina..

un 1.4 cu 4 persoane si bagaje trage cam greu...

in rest, daca esti singur, 1.4 consuma mai putin prin oras, iar eu am reusit sa iau multe 1.6-uri la demaraj :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am luat in 1 oct 2009 Golful meu 1.6 16v Variant AZD, si am platit 1298 lei taxa. (repet, Euro4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1.6 - 6v cod motor AKL este EURO2. Il gasesti pe golfuri intre 1998 si 2000.

1.6 16v codurile AUS, AZD, BCB sunt EURO4.

1.6 16v FSI - cod motor BAD e EURO4 (dupa 2002) - nu pare sa fie insa un motor fiabil.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dorur ia-ti 1.6 nu 1.4 pentru ca consumul este identic. Diferenta e ca ai in plus niste cai si niste Nm pe care-i simti.

1.6 16V AZD, crede-ma ca o sa fii mai mult decat multumit. Ca sa-ti faci o idee: probleme cam la toate sunt: Bobinele de inductie (150 de lei), Supapa EGR (500 de lei), geam cazut in usa (180 de lei) si cam atat. In rest mai cade cate un switch ce-ti vede usa deschisa. si altele dar nimic deosebit.

Primele 3 sunt aproape la toate Golfurile 4 asa ca orice alegi imposibil sa scapi de vreo problema.

Al meu o sa aibe 2 ani de cand e la mine. Daca-i schimbi uleiul si filterele la timp nu ai nici o treaba cu ea. In plus e sigur Euro 4. Stiu pe cineva care are unul combi si in 2 ani a facut 130 de mii de km. Nu are nici o problema. Merge de rupe.

Eu in 2 ani am schimbat supapa EGR, o bobina (asta preventiv, nu a cazut dar mi s-a parut ca e umflata) si 2 bucse. Total costuri 800 de lei. Mi se pare super OK. In rest schimbat uleiul (anual sau 12000 de km) si filtrele (odata la jumatate de an).

Din punctul meu de vedere am facut o alegere perfecta.

Bafta in alegere si sa ai noroc si la cautat si la masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bine spus aerofan... si eu am 1.6 AZD care este Euro 4. am platit taxa 344 de euro .. asta in aprilie 2007. Intre timp masina a mai acumulat vreo 75.000 de km asta doar cu benzina 99+ si vreo 2-3 bobine de inductie. De switch-uri de usi si EGR etc,. nu am avut ghinion deocamadata . Scuzati OT.

O zi buna

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!!!

Golf 4 din 2002 motor 1.4 a iesit Euro4

din 2000 nu poate iesi Euro 2 doar Euro 3

Modificat de rainstorm07
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu exista motoare benzina euro 3 pe VW. Doar euro 2 sau euro 4. La motoarele diesel exista euro 3.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Confirm si eu ca 1.6 FSI este euro 4. Ca o parere personala, daca ar fi sa imi iau un alt golf pe benzina, as alege fara nici o ezitare acelasi FSI. Intr-adevar cere benzina cu CO minim 98, dar consumul este mai mic.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pot spune si eu ca motorul de 1.4 BCA benzina din 2003 (masina din semnatura) are norma euro 4 la RAR! cum spun si altii exista doar euro 2 si euro 4 la benzinare, euro 3 doar pe diesel !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut am Golf 4 1.4 16 valve BCA din 01.2002 Euro 4 adus in august 2008 tot atunci inmatriculat.Euro 4 si pe actele de Germania si la RAR tot euro 4 mi-a dat fara nici o problema.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Golf 4 1,4 16 v motor BCA din 04.2002, inmatriculat in dec.2009 - euro 4 fara nici o problema.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!