Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Guest Dolfin

Exact asta nu inteleg, cum adica scad 02, din cifrele 3 si 4 banuiesc?

Te rog recompune codul pentru mine ca sa inteleg explicatia.

Codul actual din fabrica este 0002101.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Ok, si daca vroiam sa scot avertizorul de lichid parbriz scaderea ar fi dat cu minus?

Care ar fi fost codul rezultat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai notificare pentru lichidul de parbriz daca codul cu care a venit masina este cel postat de tine mai sus.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Cred ca incep sa inteleg, daca cifrele 3 si 4 ar fi fost suficient de mari ca sa am de unde scade cel mai mare cod, atunci optiunea ar fi fost pe masina.

Ok, tot ce este oftopic cred ca poate fi sters, ca sa nu se adune pagini inutile pe topic.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CA sa fie mai simplu incepe de la xx00xxxx si aduna ce e in HELP, si vezi cat trebuie sa fie sa ai toate optiunile pe masina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

O noua intrebare.

Am tempomat, functioneaza, dar nu se aprinde martorul luminos in bord in momentul in care este activ.

Este vreo codare din care mi-a fost stins becul?

Am dezactivat centurile si am activat cornering, acestea sunt singurele modificari efectuate de mine in calculatorul de bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa e si la skoda fabia.

Ca sa te linistesti fa un output test pe instruments si vezi daca iti apare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce an e masina? A fost montat din fabrica sau dupa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steamroller

poate a fost montat la reperezentanta dupa ce a venit masina... verifica codurile doatrilor de pe sticker si compara-le cu cele din configurator sau cele de pe configuratia care ai ales-o la dealer sau cu unele de pe un sticker ce este pe o masina la care se aprinde simbolul in bord.

daca era golf iti dadeam o poza cu ce este la mine dar nu cred ca au aceleas coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

Este echipare originala 2008, in sumar-ul ELSA de la Porsche apare

8T2 L GRA Cruise Control System (CCS) electronic

La punerea contactului nu se aprinde martorul optic pentru Cruise, dar tot asa nici martorul optic pentru centuri dupa ce le-am dezactivat, de aceea ma gandesc ca poate de undeva din calculator s-a dat disable la bec.

Cruise-ul functioneaza.

Nu stiu/unde sa fac output pe test instrument.

Modificat de Dolfin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

pe seat ibiza,2009 al soricioaicei mele,nu se aprinde,dar functioneaza...si pe skoda la fel.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Guest Dolfin

In manual este descris respectivul martor optic.

Daca prind intr-un moment soare suficient de puternic o sa incerc sa ma uit in bord sa vad daca intrezaresc locasul becului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile dotate din fabrica cu spalator de faruri, au niste setari, adica, daca luminile sunt aprinse, la fiecare a 5-a actionare a manetei de stergator (pentru spalat parbriz) ies si duzele de la faruri. Intrebarea mea este daca se pot modifica aceste setari, mai exact daca se poate modifia numarul "actionarii manetei stergatoarelor" dupa care sa iasa si duzele de la faruri (sa zicem 8 sau 10 )?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steamroller

da se poate din cate am vazut eu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Detalii despre procedura poate posta cineva?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

nu se poate modifica decat nr de secunde cand sa stropeasca dupa apasarea manetei.puneti pe 3 secunde si nu o sa va mai spele farurile,daca, sa zicem,tineti 2 secunde maneta apasata sa spalati geamul.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile dotate din fabrica cu spalator de faruri, au niste setari, adica, daca luminile sunt aprinse, la fiecare a 5-a actionare a manetei de stergator (pentru spalat parbriz) ies si duzele de la faruri. Intrebarea mea este daca se pot modifica aceste setari, mai exact daca se poate modifia numarul "actionarii manetei stergatoarelor" dupa care sa iasa si duzele de la faruri (sa zicem 8 sau 10 )?

Asta e valabil la octavie, la golf spala la fiecare actionare mai lunga.

La 0 nu se poate schimba numarul de actionari, doar durata spalarii, la g5 se poate schimba atat intarzierea cat si perioada spalarii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la mine spala farurile la 5 spalari de parbriz, indiferent ca spal lung sau sprituri scurte. Daca ar fi o chestie sa ignore cele 5 jeturi spre parbriz si sa se spele farurile doar daca tin mai mult, mi-ar placea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu stiu asa... prima data stropeste daca tii lung...dar dupa aia stropeste dupa patru apasari consecutive...indiferent cat de lungi sau scurte. la audi e de fiecare data cand tii lung

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta e valabil la octavie, la golf spala la fiecare actionare mai lunga.

La 0 nu se poate schimba numarul de actionari, doar durata spalarii, la g5 se poate schimba atat intarzierea cat si perioada spalarii.

ma poti ajuta cumva cu codarile? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vali_devill

@Al:la golf e la fiecare 5 jeturi,nu daca tii mai lung.

pt a nu mai consuma lichid de geam in exces,modificati la headlight washer pe 3,4 sau 5 secunde.si va tisni apa pe faruri doar daca tii maneta apasata 5 secunde,ceea ce cred ca nu face nimeni.

personal eu modific parametrii doar iarna,pt a nu imi iesi washerele afara,sa ramana blocate sau sa inghete apa pe ele.sunt patit.eu o numesc modificare de iarna.

brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ca la passat e la fiecare actionare mai lunga.

Parca la G5 lui @marianV8 spala la fiecare actionare... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Audi A4B7 sigur spala si farurile la fiecare actionare a manetei stergatorului.

Am verificat la un prieten, care se plangea de consum mare de lichid, pentru ca la mine spala si farurile la fiecare a 5a actionare a manetei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe TOMI N il intereseaza la GOLF

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!