Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Aveti idee cum pot face lampile de semnalizare din faruri sa stea permanent aprinse cand am si pozitiile aprinse (ca la masinile din SUA)?

Pana acum am reusit sa imi activez cornering-ul si "psycho flash-urile" (stingerea proiectoarelor cand dai flash) pe un Golf MY2008.

Ca si paranteza, domnilor moderatori, de ce nu facem acest topic sticky?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vezi ca ar trebui sa gasesti un bit in dreptul caruia scrie "side turn signal lights as parking lights"...din cate imi amintesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegii mai experimentati in codari, mi-am luat vcds908 si am facut si eu cateva codari pe acolo, printre care mi-am activat alarma dar se pare ca nu am claxon instalat, chiar imi da eroare. Intrebarea este daca se poate monta claxonul respectiv? gasisem pe net un diy pt bora cu motajul claxonului. Postez si logul cu erorile, poate ma lumineaza si pe mine cineva

2 Faults Found:

01134 - Alarm Horn (H12)

004 - No Signal/Communication

00849 - S-contact at Ignition/Starter Switch (D)

008 - Implausible Signal - Intermittent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge montata doar sirena originala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

unde se monteaza? are instalatia prevazuta cu mufe? ai idee? chiar ma intereseaza...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU are fire trase, se trag de la modulul de confort, care e in spatele torpedoului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am incercat sa activez "doua stopuri de ceata" conform celor spuse in topicul pentru Octavia 2 si nu mi-a iesit.

M-am ales cu o eroare de bec ars in bord si tind sa cred ca nu am becul instalat.

Cu alte cuvinte, intrebarea ar fi: exista posibilitatea instalarii unui bec suplimentar pentru ceata (dreapta spate) la Golf 5? Sau ceva de genul bec cu doua filamente?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU cred ca ai fir tras la stop.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ce sa tragi fir suplimentar cand ai pe hayon deja +12 pt. ceata ? poti trage de la celalalt bec.

unde poti pune in dreapta bec de ceta ? ca plasticul ala e alb acolo in centru unde ai lampa de mers inapoi...

s-a mai discutat asta cu 2 stopuri de ceata si in alt topic , parca cineva a facut un DIY...

mkv modelul american are 2 becuri pentru mers inapoi si nu are de ceata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

intrebare:la mine a mers sa faca piu doar cand deschid masina.cand inchid,nu.am gresit ceva?ca mai important e sa imi faca la inchidere.brgds

Prima mea codare a fost aceasta functie, si la mine din prima am reusit doar la deschidere sa-mi piuie dar apoi am mai intrat odata si cu atentie uitati-va si la urmatorul bit care este pentru inchidere, deci bit 10 e pentru deschidere, bit 11 pentru inchidere. Deci la mine functioneaza acum tot, semnalizare optica si acustica la inchidere/deschidere.

Modificat de poe
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ce sa tragi fir suplimentar cand ai pe hayon deja +12 pt. ceata ? poti trage de la celalalt bec.

Pentru ca fiecare bec e comandat separat de centrala electrica si daca pui 2 in paralel poate o sa ai eroare de bec ars, din cauza curentului care se dubleaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma repet acum, exista facut deja un DIY pe acest forum cu treba asta , din cate stiu eu nu apare nici o problema , dar ma intreb ce rost are sa pui 2 lampi de ceata si sa renunti la cea de mers inapoi ?

cam orice se poate face legat de lumini la golf , trebuie doar cunostiintele necesare in domeniul electrotehnic / electronic dar eu personal nu vad de ce trebuie sa se apuce de modificari bizare cei ce nu stiu ce implica o modificare la instalatia electrica la o masina cum e golful 5

ma lmitez la ce am spus pana acum , dat fiind titlul topicului "Codari Vag-com" nu vad legatura intre modificarile fizice si topicul in cauza care se refera doar la modificarile (setarile) ce pot fi facute doar din softul modulelor existente pe aceste masini.

ON TOPIC : are cineva modul Bluetooth instalat pe golf 5 ? Imi poate da si mie (dintr-o scanare) codul modulului (piesei) si long codingul aferent ? (eventual raspunsuri la cateva intrebari pe PM)

multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima mea codare a fost aceasta functie, si la mine din prima am reusit doar la deschidere sa-mi piuie dar apoi am mai intrat odata si cu atentie uitati-va si la urmatorul bit care este pentru inchidere, deci bit 10 e pentru deschidere, bit 11 pentru inchidere. Deci la mine functioneaza acum tot, semnalizare optica si acustica la inchidere/deschidere.

intre timp am rezolvat,a pus si macgyver un print screen cu operatiunea.brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee la o skoda tour an 2008 se poate modifica martorul de centura sa ramana permanent aprins daca nu ai centura? Am un prieten care a zis ca daca nu-si pune centura bipaie si clipeste becul de 5 ori si se stinge chiar daca nu-si pune centura. Cam ciudat. Se poate sa ramana becul aprins? Cum de unde? Eu la mine la golf 5 nu am reusit sa intru in acel modul ca cere niste coduri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steamroller, nu doresc sa modific becul de mers inapoi sa fie doar pentru ceata, ci vroiam sa se aprinda asa alb cum este, impreuna cu cel de ceata de pe stanga (atunci cand aprind ceata pe spate).

Totodata, vroiam sa isi mentina si functia de iluminat pentru mersul inapoi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cum pot face lampile de semnalizare din faruri sa stea permanent aprinse cand am si pozitiile aprinse (ca la masinile din SUA)?
Vezi ca ar trebui sa gasesti un bit in dreptul caruia scrie "side turn signal lights as parking lights"...din cate imi amintesc.

Multumesc pentru info! Am reusit sa fac setarea respectiva.

Ca si sfat, dupa ce introduceti valoarea in procente pentru intensitatea luminii lampilor de semnalizare, trebuie sa dati un TAB ca sa se actualizeze valoarea finala inainte sa dati din Long Coding Helper "Exit" --> "Do it!".

Am pus momentan pe 25% dar nu stiu cum va aparea noaptea. Voi ce valoare folositi?

Modificat de adyp2003
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok asa am si eu pe 25 % .Mai mult mi se par prea tari.parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee la o skoda tour an 2008 se poate modifica martorul de centura sa ramana permanent aprins daca nu ai centura? Am un prieten care a zis ca daca nu-si pune centura bipaie si clipeste becul de 5 ori si se stinge chiar daca nu-si pune centura. Cam ciudat. Se poate sa ramana becul aprins?

NU.

Eu la mine la golf 5 nu am reusit sa intru in acel modul ca cere niste coduri.

Ce modul ?

steamroller, nu doresc sa modific becul de mers inapoi sa fie doar pentru ceata, ci vroiam sa se aprinda asa alb cum este, impreuna cu cel de ceata de pe stanga (atunci cand aprind ceata pe spate).

Totodata, vroiam sa isi mentina si functia de iluminat pentru mersul inapoi.

Asa ceva chiar nu merge facut software, poate doar hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

steamroller, nu doresc sa modific becul de mers inapoi sa fie doar pentru ceata, ci vroiam sa se aprinda asa alb cum este, impreuna cu cel de ceata de pe stanga (atunci cand aprind ceata pe spate).

Totodata, vroiam sa isi mentina si functia de iluminat pentru mersul inapoi.

pai nu prea ai cum... pe mers inapoi e bec de 21W si pe ceata la fel , tot de 21W , ideea ta cu unul dinala cu 2 filamente nu are efectul scontat pentru ca cel cu 2 filamente are 1 de 21W si unul de 5W + ca trebuie sa pui alt soclu

2 becuri asa cum e cel original nu intra fizic acolo doar daca pui dinalea cum ai pe semnalizare , dinalea mici de 21W

hai sa-ti dau eu o idee cum sa faci o treaba daca tot ii doresti sa ai 2 becuri de ceata , fii atent :

-cauti 4 becuri dinalea mici cum ai pe semnalizare de 21W

-cauti 4 socluri pentru ele

-scoti alea 2 plastice din centrul stopului , cel rosu si cel alb

-faci o despartire opaca pe mijlocul oglinzii pana pe cercul colorat

-tai cele 2 cercuri in jumatate si le lipesti la loc unu rosu cu unu alb

-fixezi cele 2 perechi de becuri sa corespunda unul pentru jumatatea alba si unul pentru jumatatea rosie

-tragi 2 fire de la unul la altu pe latimea hayonului (ceata -ceata si la fel pt mers inapoi) sunt 99% sigur ca nu da eroare daca pui 2 becuri in paralel

si astfel ai 2 de ceta si 2 de mers inapoi normale fiecare cu culoarea lui

in + poti adauga si niste becuri pe cercurile ce nu se aprind de pe hayon sa ai 4 cercuri pe pozitie :icon_thumleft:

sau poti face sa ai 2 de mers inapoi daca gasesti un plastic alb de la un stop spart sau doar il scoti pe cel rosu

si ceata o muti pe cercurile ce nu sunt luminate acum pe hayon , binenteles pe ambele parti

daca te intereseaza am un set complet de stopuri de mkv la care am inceput eu sa fac niste modificari dar din lipsa de timp am abandonat proiectul , ti le pot ceda pentru o suma modica sa te joci cu ele...

Modificat de steamroller
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al bundy, spune-mi si mie te rog cum pot intra in meniul Instruments la coding, ca nu apare ca la celelalte apar acolo niste cifre si doar exit sau do it, de exemplu vreau sa intru in meniul de modificare, seat belt, brake pad warning, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

numarul ala e codingul , se scade sau se aduna la el un anumit numar in functie de ce vrei sa faci (help iti apare daca tii cursorul pe el).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite aici codarea ceasurilor de bord:

Coding

00??x0x: Options

+01 = Brake Pad Warning

+02 = Seatbelt Warning

+04 = Washer Fluid Warning

+16 = Sedan (only VW Jetta)

00xx?0x: Country

1 = Europe (EU)

2 = USA (US)

3 = Canada (CDN)

4 = Great Britain (GB)

5 = Japan (JP)

6 = Saudi Arabia (SA)

7 = Australia (AUS)

00xxx0?: Distance Impulse Number

1 = 22188

2 = 22076

3 = 21960

4 = 21848

5 = 22304

6 = 22420

7 = 22532

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci scazi 2 din numarul format din cifrele 2 si 3 ca sa dezactivezi seatbelt warning , rescrii codingul astfel creat si dai do it...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o mare dilema, ca tot a venit vorba de codarea la Instrument Cluster: Eu cand pun contactul pe BC+ imi apare "Volkswagen Information System", in timp ce altora le apare "Please fasten your seatbelt".

Am cautat, insa nu am gasit o modalitate de a schimba notificarea pentru a-mi aparea cea referitoare la centura. Aveti idee daca se poate?

Modificat de WVWZZZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare daca schimbi tara pentru care e destinata masina ? daca schimbi aia se schimba mai multe , am facut eu la un mkv , l-am pus pe NA si beepul de centura era doar 5 secunde + alte modificari care s-au facut automat .

sau pote fi diferita versiunea de soft a modulului de apare la unele un mesaj si la altele altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!