Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

Nu ai cum , din cate stiu. (sa umbli la sensibilitatea senzorului)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

MariusBarda

Aici este descrierea pentru "Adjusting operation of the RegenLichtSens (Rain Light Sensor)"

http://www.my-gti.co...in-light-sensor

Penultima imagine e cu "Light sensor correction".

Modificat de MariusBarda
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da (nu stiam de acest codding) , incearca si vezi daca iti accepta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Ramane discutia aici fara probleme atat timp cat se discuta lucruri generale (codari similare)

Rog ca discutiile specifice altor modele sa se faca in alte topic-uri sau prin PM

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am si eu o problema.. mai nesemnificativa ce-i drept dar torusi o problema :D

01064 - Clema 58d: atenuare iluminare interioara

012 - Defect de circuit electric - intermitent

Cateodata nu mi se stinge lumina cand inchid/incui masina. Unde este clema? s-o curat ca nu cred sa fie defecta din moment ce nu face mereu.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aria dedicata pentru erori este aici. Raspunsul la problema ta il ai aici. Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,astazi am primit o diagnoza vag com 10.6 cumparata de pe okazii.ro cu un cd gresit vcds 9081.Cum stau in Italia v-as ruga daca puteti sa-mi dati si mie softul 1062,sau poate stie cineva un link de unde sa-l descarc.Multumesc :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tocmai am facut prima mea scanare cu vagcom beta 912.Am vrut sa activez centura de siguranta codul era 0001101 si acum este 0008201 am ales ca tara america sa vad cum este .Problema este ca se vede centura dar nu se aude nici un bip(mentionez ca am firele acelea sub scaun).As vrea si sa vad consumul pe bord la golful 5 1400 16 valvole din 2004,nu am butonul ala de compiuter,asa ca va intreb daca se poate seta cu vag comul.Multumesc :Driver: :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut,am si eu o intrebare...ridicarea geamurilor (uitate deschise) dupa inchiderea masini,se poate activa din computerul de bord? tin sa precizez ca am BC Plus !

multumesc anticipat !

Modificat de danny22tm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Foloseste functia de Search a acestui topic

Vezi mai jos detalii ref la codare - geamurile se vor ridica automat cand inchizi masina, fara sa mai tii apasat butonul telecomenzii...

ai aici pdf-urile care explica cum se face

Adaptarile facute cu VAG-COM-ul pentru inchiderea geamurilor fara a se tine degetul pe butonul cheii :

46 - Central Convenience

CODING

LONG CODDING HELPER

Byte 6 Bit 6 se bifeaza

TRANSFER CODDING!

DO IT!

Modificat de dudu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate seta din VagCom sa nu mai caute farurile de ceata daca sunt arse becurile?

(am montat xenon AM si mi le tot stinge si imi arata in bord eroare de bec ars)

Merci anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Xenon pe proiectoarele de ceata ?

ceuameni2qv.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, xenon 3000k, am nevoie aici in Nord la cum e vremea in general.

Deci se poate ce am intrebat?biggrin.gif

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin Offtopic...xenon de 3000k pe proiectoare e ok, iar daca au si lupa, e ceea ce trebuie ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista pe centrala electrica functia de cold diagnostic, dar chiar daca e debifata tot se verifica becurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exista module de anulare eroare bec ars.

Sunt plug&play.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

confirm ce a postat al bundy. poți face acea setare, dar tot va apărea eroarea de bec ars. soluția e cea exprimată de turbochip.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OK, am cautat pe net si am gasit astfel de module.

Un prieten mi-a zis ca a avut aceeasi problema si a montat un condensator (capacitor) de 10.000uF 25V.

O sa incerc si eu cu astfel de condensatori si daca nici asa, atunci comand module anulatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!! cine ma poate ajuta??? Acum ceva timp s-a ars calculatorul de confort de pe un g5 din 2005 cod calculator 1k0 937 049 L. Datorita faptului ca nu mi-am permis unul nou care costa aprox 15 mil, am mers cumparat unul sh dar care are la sfarsit T si nu L. Am intrebat la mai multe serviceuri si au bagat codul cu L pe calculator si au zis ca este compatibil cu cel cu T. Totul ok, dar masina mea este full navi profes, computer de bord mare, senzori ploaie/lumini, etc,si aveam si coming/l home activ acum nu mai merge sa activez. de ex coming living home. Ma poate ajuta cineva cu un calculator de acest tip, sau am mai auzit ca se poate resofta sau ceva de genul. Mentionez ca masina am luat-o sh de aprox 2 luni. Astept ajutorul dvs.....

salutare!!! cine ma poate ajuta??? Acum ceva timp s-a ars calculatorul de confort de pe un g5 din 2005 cod calculator 1k0 937 049 L. Datorita faptului ca nu mi-am permis unul nou care costa aprox 15 mil, am mers cumparat unul sh dar care are la sfarsit T si nu L. Am intrebat la mai multe serviceuri si au bagat codul cu L pe calculator si au zis ca este compatibil cu cel cu T. Totul ok, dar masina mea este full navi profes, computer de bord mare, senzori ploaie/lumini, etc,si aveam si coming/l home activ acum nu mai merge sa activez. de ex coming living home. Ma poate ajuta cineva cu un calculator de acest tip, sau am mai auzit ca se poate resofta sau ceva de genul. Mentionez ca masina am luat-o sh de aprox 2 luni. Astept ajutorul dvs.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ceea ce ti s-a ars tie nu e calculator de confort ci centrala electrica, sau bordnetz

2. cel cu L nu se mai fabrica iar cel cu T este perfect compatibil cu cel cu L

3. singura chestie ce trebuie sa faci este sa codezi (nu sa faci resoftare) modulul tau cu ceea ce are masina in dotare (eventual poti copia codingul de pe cel vechi. asta daca mai poate fi accesat cu VCDS).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.Recent am "descoperit" si eu o adaptare care nu cred ca s-a pomenit.Este vorba de un mod de a scoate limitarea in ture(la diesel cel putin pe la 4500 rpm taie puterea dintr-o data).Aceasta se poate marii si trage si in zona rosie.

Instruments -> Adaptation -> Channel 35 [aici scrie Speed threshold (=viteza de prag)] si are setata valoarea 0.Puteti modifica de la 0 la 7, fiecare unitate adaugata ridica plaja de turatie cu 250 rpm. Adaptarea merge si a fost testata de mine acum 10 min.

De asemeanea am mai gasit unele canale care daca stiti ceva detalii va rog sa imi ziceti.La ABS Brakes canalul 56 (trailer stabiliz.) si canalul 93( sport startup mode).Aveti ideea ce fac ?

Modificat de Booogy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ar trebuo sa te joci cu limitarea impusa de constructor

Cea cu trailer se actoveaza doar daca ai instalat pe masina trailer detector

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Corect.Sunt perfect de acord cu tine.Eu am revenit la valoarea initala 0.Am pus aici adaptarea pt cine e interesat sau cine vrea sa afle avand in vedere ca zice toate codarile cunoscute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Pt modificarea felului in care BC1 se reseteaza se poate coda ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!