Jump to content

Codari VCDS


NTZ
 Share

Postare recomandată

sal ! se poate seta ca atunci cand deschizi masina si tzii mai lung pe deschidere si pleaca geamurile sa coboare fara sa mai tzii apasat butonul de deschidere de pe cheie (doar o apasare pana pleaca iar apoi ele sa coboare pana jos)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Numai pe urcare ...

Pe coborare nu se poate .

Modificat de Turbocip
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pe urcare am reusit . credeam ca merge si pe coborare. ms oricum

cum pot afla nr de kilometri reali cu vag com?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Un mic "Search" pe forum si poti afla .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca tot veni vorba de km reali , vreau si eu sa-mi indice pe bord km reali cititi cu vcds , nu valorea modificata cand am cumparat masina....:) cumparata cu buna stiinta cu km modificati ... nu stiu dc s-a mai deranjat vanzatorul sa faca asta..

pot face modificarea asta cu vcds??

va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se pot face cu VCDS , cu VagCommander

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am umblat prin setari cu vag com mai exact pe partea de inchidere, am activat functia sa coboare geamurile din telecomanda, sa se blocheze usile la viteza de 15km/h, si acum am intmpinat urmatoarea problema, nu se mai inchid usile si nu mai merge soft close la masina... apas pe inchis licare semnalizarile se aprind ledurile la geam daar nu se mai inchide masina! cand inchid cu cheia usa la sofer se inchide doar ea! care sa ife cauza, pe unde am stricat si ce? ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revino la setarile initiale.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai nu stiu cum sa revin la setarile initiale pentru ca nu am retinut peste tot pe unde am umblat...

acum am vazut ca daca ii dau scanare pe 46 central conv imi da 5 erori dar nu le arat sta putin andeste apoi da ca nu se poate stabilicomunicarea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sal! se pot vedea cu vcds parametri masinii (turbo, injectoare, egr etc.)? si daca da cum intru exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Search face minuni !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai debug ... Verifica acolo ...

Address 46:3D0 959 933 F channel 1 adapted from 0 to 0 Monday,09,April,2012,01:18:15:10074

Address 46:3D0 959 933 F channel 2 adapted from 1 to 0 Monday,09,April,2012,01:18:32:10074

Address 46:3D0 959 933 F channel 3 adapted from 1 to 0 Monday,09,April,2012,01:18:43:10074

Address 46:3D0 959 933 F channel 25 adapted from 1 to 0 Monday,09,April,2012,01:21:11:10074

Address 46:3D0 959 933 F channel 26 adapted from 1 to 1 Monday,09,April,2012,01:21:46:10074

Address 46:3D0 959 933 F recoded (Short coding) from 0000032 to 0000034 (01065/000/00000) Monday,09,April,2012,01:17:30:10074

Address 09:3D0 937 049 H recoded (Short coding) from 0000003 to 0000003 (01065/000/00000) Monday,09,April,2012,23:29:35:10074

cam asta ar fi ce am gasit in folderul specificat de tine

acum intrebarea ar fi e posibil ca din cauza sa fie bateria dusa sa imi faca chestia asta, observ ca de la o zi la alta cand o descid imi face figuri, apoi pun contactul nu se pune, ba se deschide un geam pe spate, ba imi arata toate usile descise, ceasul incepe sa se invarta singur, vajaie ceva prin bord ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

phaetonv6

1. esti intr-o arie complet gresita

2. discutia ta a devenit un fel de chat... Rog ia legatura in privat cu un coleg ce se pricepe la codari vag si te va lamuri

Este ultimul post visavis de subiect

Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut ! Mi-am cumparat si eu o interfata vag 11.8 de pe okazii,am citit toate paginile cu speranta ca voi intelege ceva,am mai inteles cate ceva,probabil ca voi citi si manualul de utilizare,am crezut ca va fi mai usor de utilizat dar..cu multa munca poate voi reusi cat de cat. Am si eu o intrebare la voi..pe masina din semnatura daca pot face ca la bagarea in marsarier sa mi se opreasca farurile? sa ramana doar pozitiile. Are cineva vreo idee? Am activat coming home & leaving home,stingerea proiectoarelor la flash-uri,cornerig.

Numai bine !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se poate asa ceva. Cel putin nu din soft, poate doar hardware.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Ieri am schimbat butonul de faruri cu unul mai nou care are si pozitia de auto, masina mea nu are senzor de lumina/ploaie. Dupa instalare am observat ca butonul in pozitia auto imi aprinde normal farurile(pozitie+faza scurta) si stopuri. Am activat cu vag com Leaving home si Coming home in modul standard adica: descuiat masina se aprind: faza scurta, pozitia si stopurile, oprit motorul si scos cheia din contact farurile raman aprinse. Functioneaza perfect dar neavand senzor de lumina ma gandeam ca in timp ar dauna bateriei. In timp ce navigam prin bitii din central electronics am descoperit 2 setari pentru leaving home/coming home foarte utile pentru cei care nu au senzor de lumina si nu vor in timp sa-si descarce bateria.O sa descriu in cum functioneaza fiecare dintre ele si voi pune cateva poze cu procedura de activare:

Activare Leaving Home si Coming Home:

Central Electronics---->Coding----> Long Coding Helper----> Byte 0 se bifeaza Assistance Driving Light, Leaving Home active si Coming-Home active

post-54107-0-55670300-1334761545_thumb.j

1. Leaving Home: Cu butonul de lumini in pozitia 0, descuiat masina, farurile nu se aprind. Cu butonul in pozitia Auto la descuiere farurile se aprind.

Activare: Central Electronics----> Coding----> Long Coding Helper----> Byte 21 se bifeaza Leaving-Home Variant(0=LH in LDS/1=No LH in LDS)

post-54107-0-77699200-1334761578_thumb.j

2. Coming Home: Dupa oprirea motorului si scoaterea cheii din contact farurile nu raman aprinse, se aprind numai daca se da un flash scurt, daca se da flash cu usa soferului inchisa farurile se vor aprinde numai dupa deschiderea usii.

Activare: Central Electronics----> Long Coding Helper---->Byte 23 se bifeaza Coming-Home Logic (0=Old/1=New)

post-54107-0-20140500-1334761621_thumb.j

Modificat de Dobre Catalin
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, e numai pentru cei care au senzor de lumina - sa nu le aprinda farurile ziua. Tot din Long Coding, poti seta durata cat sa stea farurile aprinse la descuierea, incuierea masinii

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La cei care au senzor de lumina, nu se aprind farurile pe CH si LH atat timp cat e lumina afara. Se setaeaza manual sau automat.

Si timpul caat stau aprise se seteaza din ADAPTARI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Treaba e clara din punctul meu de vedere... se aprind farurile pe "Auto" pentru ca nu are "senzor de lumini si umbre" :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge setat timpul si din Long Coding...... parca asa imi amintesc, ca avem algoritmul si acolo.

Altfel, la Adaptation - sunt pe canalele 001 si 002 - timpul setat poate fi in intervalul 0-120.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna!

Am citit tot topicul, mi-a luat aproape 2 ore si nu am gasit decat o referire la inchiderea automata a geamurilor cand incepe sa ploua.

Am senzori de ploaie (banuiesc ca acestia sunt un must) si as vrea cateva detalii depre ce si cum se face.

Nu ma pricep sa umblu ca aceste softuri ale voastre, dar un coleg ma va ajuta si ma gandesc ca ii va trebui lui procedura si, de ce nu, si altora.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Pe centrala electrica, ai Rain Closing. Bifezi optiunea. Dupa aceea - intra pe 46 Convenienta si alegi codarea pe 2 - RegenLicht Sensor. Intra pe Coding Helper - la Byte 0 - bifezi Rain Closing active

Cine are maxidot, o sa poate dezactiva acum optiunea - direct din BC.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O mica completare.. Din graba, probabil lui Florin i-a scapat..

Codingul pt. rain closing se face pe si pe modulul convenience. (dupa ce in prealabil a fost recodat slave module rain sensor de la adresa 09)

Doar versiunile pe 19 bytes suporta rain closing. E vorba de byte 9. am pus mai demult niste print screen-uri aici http://vwforum.ro/topic/23462-probleme-inchideredeschidere-centralizata/page__st__40 (postul 57, parca).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Da, da.... asa e - am editat - scrisesem de codare pe 2- RegenLicht Sensor, dar nu am scris inainte ca trebuie sa intre pe 46... am editat. Multumesc pentru completare :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!