Jump to content

Coduri piese OEM Octavia 2


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

7L0839016D 130 euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 1,6k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • andrei_221

    370

  • GABIVVX

    116

  • Al Bundy

    75

  • lakete007

    42

Top Posters In This Topic

Posted Images

multumesc pentru raspuns

sper sa gasesc ceva mai ieftin la desmembrari

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare sunt proaspat posesor de O2 rs TDI 2008 motor CEGA , am fost cu masina la revizie 92.000km ...... imi trebuie la ea amortizoare fata (m-am orientat catre kayaba excel-g), bucse bascula fata (cele din mari din spate)

ce sfaturi imi puteti da ?? La reprezentanta unde am facut revizia - mi s-a zis ca sa schimb toata bascula...... dar parca nu as schimbao ($$$) ma puteti ajuta cu niste coduri OEM si preturi pentru amortizoare / bucse bascula ??

Am mai observat la masina ca schimbatorul se cam misca cand e in viteza masina.... si cred ca trebuie sa ma pregatesc si pentru timonerie (se numea la vechea masina DACIA, am inteles de la cineva ca se numeste altfel dar nu am retinut denumirea) as dori daca stie cineva si codul pentru aceasta eventual pret

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La brate se schimba suportul de bucsa cu totul.Se gasesc si bucse separat..dar doar cineva care este artist si dispune de o presa buna le poate monta in suporti.Treaba cu timoneria e cu dus si intors,verifica de unde provine jocul(suporti motor,timonerie care trebuie reglata..etc).

Imi trebuie o serie de caroserie pt identificarea pieselor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bucse ma refeream cu tot cu suportul ala de aluminiu, dar nu as vrea sa schimb toata bascula ca e cam scumpa cred, in legatura cu timoneria...... se vede daca scot burduful de la schimbator ca e tocita parca bucsa rotunda din care vine schimbatorul ( nu te gandi ca amestec vitezele doar se misca ala mai mult) momentan nu am cum sa iti dau seria, ti-o trimit mai pe seara

ms pt informatii

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bucsa fara suport de aluminiu - 1K0407183E

pt amortizoare trebuie serie sasiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna ziua,

Am cumparat de curand prima mea masina si sunt foarte incantat de ea: Octavia II elegance 1.9 TDI, cu motor cod BJB. Pana acum am condus numai masini ale companiilor unde am lucrat/lucrez.

Desigur, imediat dupa ce m-am obisnuit cu ea, am dorit mai mult.

Cateva imbunatatiri n-ar strica, deoarece simt ca o voi pastra foarte mult timp de aici inainte.

As vrea volan de piele cu comenzi, pilot automat, si pentru ca o va conduce si sotia din cand in cand - senzori de parcare pentru spate si fata.

De asemenea, un nou sistem audio care sa poata fi folosit cu optionalele de mai sus nu ar strica. Am auzit ca RNC 510 se integreaza perfect cu senzorii de parcare si comenzile pe volan. Dar asta e in plan secund, prioritate fiind senzori de parcare, tempomat si volan cu comenzi

Imi puteti spune unde se pot comanda si monta aceste piese la un pret cat mai accesibil? Nu ma deranjeaza sa le iau de la reprezentanta daca nu m-ar jupui de bani.

O estimare ca si suma m-ar ajuta.

Codul VIN este urmatorul: TMBBS41ZX52091605

Sper ca nu am gresit postand unde nu trebuie.

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt pilot automat ia lagatura cu Florin sau AL Bundy,ei stiu ce au de facut si cum se prezinata treburile.Cat despre treaba cu volan de piele,senzori de parcare originali,sistem acustic original...e posibil sa iti taie avantul cand o sa vezi ce preturi sunt si cum stau lucrurile.Deocamdata axeaza-te pe pilot automat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, o sa iti urmez sfatul.

Sper insa sa nu fie extraordinar de scumpe... Cel mai scump ma astept sa fie volanul, pe care totusi as vrea sa il schimb deoarece cel existent pe masina este cam matuit avand in vedere ca masinuta este din 2005.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fiond din 2005 o sa trebuiasca sa schimbi si modulul cangateway daca pui rcd510 Senzorii de parcare sunt 70 euro bucata la care se adauga unitatea vreo250 euro.

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Carligele de ancorare din portbagajul de la O2 (cele din laterale care au un arc care le retrage)?

Ma intereseaza pt. montaj intr-un Renault Laguna :icon_cheesygrin:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de raspuns, o sa iti urmez sfatul.

Sper insa sa nu fie extraordinar de scumpe... Cel mai scump ma astept sa fie volanul, pe care totusi as vrea sa il schimb deoarece cel existent pe masina este cam matuit avand in vedere ca masinuta este din 2005.

Mda.. am cerut si la Avia Motors o solicitare de preturi pentru ceea ce ma interesa...

1. senzori parcare spate - 950 RON + manopera 250 RON

2. senzori parcare fata - 2950 RON ?!! + manopera 250 RON. Nu inteleg de ce e asa mare diferenta asta de pret fata de senzorii de pe spate

3. pilot automat - 501 RON + manopera 250 RON

4. volan cu comenzi: 4150 RON + manopera 250 RON (cica imi schimba si airbagul care costa 1834 RON si e inclus)

Sunt scumpe, ieftine? ce parere aveti? Le pot gasi si in alta parte mai ieftin? Ma intereseaza lucruri noi, nu dezmembrari, pt ca am nevoie si de garantie pentru piese si manopera.

Poate ma puteti indrepta spre un magazin de unde le pot cumpara mai ieftin iar de montat sa le montez la un service autorizat.

Pentru senzorii de parcare ma intereseaza sa fie aceeia care se monteaza si in fabrica, pentru o eventuala compatibilitate cu RNC 510.

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@andreialex si doar ti-am spus ca o sa ramai perplex la aflarea anumitor preturi.

@Polosaurus,parca carligele alea nu vin separat.Te multumesc cele de g4?

http://www.ebay.co.uk/sch/sis.html?_nkw=Volkswagen%20Rear%20Cargo%20Boot%20Tie%20Down%20Rings%201J0864203B%20&_itemId=260691944890

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei care ii monteaza pe spate nu sunt OEM.

Pilot automat este 260 maneta pe www.volkswagenparts.ro si manopera, fiind din 2005 e pe la 150 lei.

LA service autorizat te jupoaie de bani la montaj.

http://www.carsystem...dc-ops,c53.html au preturi bune aici.

@andreialex si doar ti-am spus ca o sa ramai perplex la aflarea anumitor preturi.

@Polosaurus,parca carligele alea nu vin separat.Te multumesc cele de g4?

http://www.ebay.co.u...Id=260691944890

BA vin separat, 6Y5867615D 6 euro la reprezentanta si ai nevoie si de cate 2 suruburi, N 10599501

NU la astea te referi ?

http://www.google.ro/imgres?hl=ro&sa=X&biw=1366&bih=643&tbm=isch&prmd=imvns&tbnid=dlagyHHmO7adzM:&imgrefurl=http://www.skodaczesci.pl/oferta/czesc.php%3Fid%3D3310&docid=MviXcDbFKqO47M&imgurl=http://www.skodaczesci.pl/photo/3310_1309175850_6Y5867615D.JPG&w=640&h=480&ei=PSoYULvuLIrAtAann4GICw&zoom=1&iact=rc&dur=360&sig=116936640757021573561&page=1&tbnh=145&tbnw=193&start=0&ndsp=20&ved=1t:429,r:17,s:0,i:122&tx=67&ty=58

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult,dle Bundy :icon_thumleft:

Avand in vedere alternativele prezentate, nu inteleg cum naiba reusesc reprezentantele sa tina preturile asa sus. oare sunt clienti pregatiti sa dea atatia bani?

Voi incepe cu tempomatul, e cel mai ieftin de adaugat.

In legatura cu link-ul prezentat pt senzorii de parcare, am observat ca exista un kit fata +spate la 299 EUR, dar la compatibilitate nu zice nimic de octavia, doar Golf VI. Se pot instala si acestia la Octavia II oare?

http://www.carsystems.pl/vw-golf-mk6-5k1-park-pilot-front-anf-rear-w-ops,id376.html

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact alea ma interesau. Merci :emthup:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

multumesc mult,dle Bundy :icon_thumleft:

Se pot instala si acestia la Octavia II oare?

http://www.carsystem...-ops,id376.html

Sunt pentru G6 asa ca o sa mearga doar pe O2 FL, doar ca nu se potriveste butonul si nu stiu daca si sistemul de prindere este acelasi.

Uite pentru O2 , pentru tine:http://skoda-parts.cz/predmet.aspx?polozkaID=177

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Site-ul pare a fi cu parti de la dezmembrari, dar este incomparabil mai ieftin fata de oferta facuta de dealer.

Am gasit tot aici si volan cu piele si comenzi, dar fara airbag. Forma volanului de pe site este identica cu a volanului meu, oare mai trebuie sa cumpar si alte piese sau le pot refolosi pe cele de pe masina ?(la airbag in special ma gandeam, pentru ca pare a fi scump)

http://skoda-parts.cz/predmet.aspx?polozkaID=154

A mai cumparat cineva de pe forum de la ei? Imi e oarecum teama sa le trimit aproape 400 euro pe senzori si pe volan, mai ales ca sunt in cehia cu firma.

Domnule Bundy, tin sa iti multumesc! :RO flag:

M-ai scutit de o mare cheltuiala pe care aveam sa o fac in viitorul imediat urmator. Cu aproape 500-600 de euro rezolv cam tot ce am vrut in plus la masina (senzori parcare fata+spate, pilot automat si volan piele cu comenzi).

E o diferenta mare fata de cat cer cei de la Avia adica peste 2000 euro.

O seara placuta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cred ca trebuie sa mai schimbi cablajul airbag-ului (cel de rotatie).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica spira de airbag? NU, NU e nevoie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu eram sigur, de aia am zis. Stiu ca odata am verificat si erau coduri diferite la spiralele de la 2 masini similare: una cu comenzi pe volan, alta fara comenzi pe volan.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Offtopic: In caz de achizitionare volan multifunctional este necesar, banuiesc, si cablul / conectica (intreb pentru o octavia MY 2008 elegance 100 edition).

Ontopic: un cod si un pret pentru grila centrala de se prinde de capota (varinata normala nu de RS)? (s-au rupt clemele si sta belita ca un cur)

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grila nichelata O2 1Z0853661 739 (285 lei),grila aeraj radiator neagra 1Z0853668 B41 (145 lei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gabi, grila nichelata se refera numai la cadrul metalic ? Merci mult

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!