Jump to content

arcuri slabe la puntea spate


dieselbee
 Share

Postare recomandată

Sa rezolvat problema cu telescopul blocat, era inghetat , am spalat masina si am aruncat apa calda pe telescop si sa deblocat. ms

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 105
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • miki_21

    15

  • dieselbee

    15

  • cristianionut

    9

  • catalinrx25

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

ma bucur ca s-a rezolvat asha simplu :icon_thumright:

am trait s-o aud si pe asta cu inghetzat uleiul in amortizor ... :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma bucur ca s-a rezolvat asha simplu :icon_thumright:

am trait s-o aud si pe asta cu inghetzat uleiul in amortizor ... :)

sal baieti

am avut pe spate amortizoare koni rosii ,iar de multe ori pateam iarna ca erau blocate pe spate in pozitia in care lasam masina seara in curte.dimineata cand mergeam la lucru si era sub zero grade batea spatele ca naiba de parca in loc de amortizor aveam o ruda(bara rigida)....asta dura vreo 2 km si dupa aia isi reveneau,sau daca se icalzea sau iesea soarele iar is reveneau. astea erau koni....dar m-au tinut vreo 6 ani si nu stiu de cat timp erau pe masina inainte de a luao io.

va salut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si a mele tot koni erau galbene, nu stiti sunt pe gaz sau ulei?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai si a mele tot koni erau galbene, nu stiti sunt pe gaz sau ulei?

salut

cauta pe site si le gasesti dupa codul inscriptionat pe ele...nu stiu daca galben inseamna gaz...nu cred...ale mele rosii erau cu ulei

http://www.koni.com/index.php?id=254

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...

Cred ca in topicul asta e cel mai adecvat sa intreb:

De cand am bagat jantele pe 15" am observat ca la telescoapele/arcurile spate se aude un scartait ca de cauciuc. Ca si cum s-ar freca o bucata de cauciuc de una de metal bine lustruit.

Am mai observat ca atunci cand am o persoana in spate masina se lasa destul de tare de fund, comparat cu partea din fata.

Ce sa fie? arcuri si telescoape slabe?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de obicei arcurile sunt bubase... merita sa le schimbi, se schimba si aspectul masinii. la mine cel putin asta a fost. Telescoapele le poti incerca la momentul demontarii, daca le misti usor cu mana , probabil va trebui sa le schimbi si pe alea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Stie cineva daca se pot pune pe G2 arcuri/te;escoape de g3? Ma gandesc ca poate gasesc la dezmembrari ceva ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da se pot pune. Poti pune chiar toata suspensia de mk3

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Da se poate pune toata suspensia de golf trei eu am de ceva timp pe masina si am facut ceva drumuri cu ea si sa comportat bine ,ce este important si lumea nu prea da importanta cand pui o suspensie pe masina nu conteaza daca este nou sau nu trebuie puse pufarele acele burdufe de spuma ,,gen poliuretanica'' care compenseaza miscarea arcului si intareste oarecum suspensia.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

highlander004
De ceva vreme ma necajeste o problema cu arcurile din spate. Am schimbat deja un set, cele originale de pe masina mi s-au parut moi. Am pus un alt set, care a fost la calit pe la fierar, au tinut vreo 2 saptamani dupa care s-au lasat si mai mult. Am cautat prin schroturi insa tot ce se gaseste e moale/slabit ruginit. O pereche de arcuri noi costa peste 300 ron.

Ce alte solutii ar mai fi? Vad golfuri care stau bine sau sunt chiar mai inalte decat in mod normal. Ar fi ceva arcuri mai tari compatibile (de la alt model de masina)?

Momentan folosesc un kit de reparatie de la Lada , a costat 16 ron si consta in 6 bucse de cauciuc in forma de "os" care vin puse intre spirele acurilor. Nu au mare rezultat, insa parca nu mai loveste axul asa frecvent in caroserie.

Salut,

Ai rezolvat problema cu arcurile ? Daca nu, te pot ajuta eu in sensul ca eu am comandat doua in Germania, le-am pus, dar pentru masina mea sunt prea rigide, plus ca o tine ridicata. Masina mea este N. Beetle care, daca stii, are platforma de Golf 4. Arcurile sunt de Golf 4, noi. Daca esti interesat inca, ti le dau cu cat le-am luat, ca sa imi pot lua eu altele mai moi.

Toate bune !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu stiu daca sunt compatibile. Eu mi-am luat arcuri noi HD de la suplex.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

salutare baieti

mie mi s-a rupt arcul din spate, insa doar capatul de jos, ultimi 6-7 cm. Vrea sa imi pun o pereche noua , dar nu ma pot hotara ce marca ar fi mai buna. nu vreau sa cumpar HD ca pretul e aproximativ dublu. ma puteti ajuta cu niste sfaturi? Eu m-am gandit a Lesjofors sau Kilen

oooooooooppppssssssssssss SCUZE, acuma vad ca e forum de MK1 si MK2

Modificat de Bolgar Dezso
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am citit ce s-a intimplat cu toate masinile voastre si tot ce pot spune este ca am montat si arcuri de Passat si masina se ridicase mult de fund si era rigida si topaia pe piatra cubica dar am gasit la radu din militari niste amortizoare spate uzate de felul lor dar nu ele ma interesau ci aveau sub talerele de arc niste distantiere de 40mm inaltime si groase in carne de 10mm si au meritat banii adica 30ron amindoua si le-am montat pe masina, recunosc ca erau facute de om particular dar am rezolvat problema cu lasatul masinii pe spate la jetta2 si ma saturasem sa ma injure toti soferii cand aveam portbagajul plin cu bagaj si noaptea imi bagau faza lunga.nu aveam ce sa reglez la faruri ca nu au servomotoare si la fiecare drum regretam acest lucru.oricum jetta2 parca este din fabricatie lasata sau asa pare ea, am vazut modele interesante care erau saltate prea rau de spate si poate ca oamenii cara zilnic ceva dar eu inafara de mine rar mai car ceva.concluzia mea personala este ca solutia cu arcuri standard+2distantiere sub talerul amortizorului nu dauneaza si iesi mai ieftin daca te ajuta orice strungar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ai dreptate nicule mai ales ca am luat si eu de la Radu din militari acelasi lucru inseamna ca este ceva ce altii au imbunatatit si sigur au stiut ei ce au facut.la mine bucsele aveau 6cm adica 60mm si au inviat masina ca la Jetta2 curul este cazut uneori ca o prepelita la imperechere.poate daca cautam bine gasim si pe la FRN ceva ca eu stiu ca are piese de vw multe

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Eu la mk1 al meu fiind foarte joasa telescoape praf toate le-am pus toate noi.(telescoape ,arcuri, rulmenti telescop spate. Telescoape am mai schimbat la ea ca o am de vreo 15 ani dar am pus tot sh.CAnd le-am pus pe toate noi s-a inaltat masina vreo 50mm si cu totul alta tinuta de drum. Acuma eu imi pregatesc cam orice piesa de la masina(dublura)in caz ca se strica ceva sa am pe ce pune mana.Asa ca am mai cumparat un rand de arcuri si telescoape noi (o ocazie din Germania).Cand le-am montat arcurile pe telescoapele de fata ptr a castiga un pic garda la sol am pus precum la dacie o bucata de furtun pe primele spire de jos si de sus.Le-am montat pe masina doar pe cele de fata si este diferenta considerabila -pot merge mult mai relaxat pe drum de tara fara sa lovesc pe dedesupt Acum mai trebuie sa gasesc o solutie fiabila sa ridic si spatele proportional cu fata ca sta un pic ridicata de fata. Si inca ceva care poate interesa pe unii in loc de aparatorile originale de plastic am montat aparatori de noroi de telescoape de moto enduro din neopren -astfel nu mai ajunge mizerie la simering si tija.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

merg arcurile spate de g3 pe vento ? vreau sa pun arcuri heavy duty pt ca e mai lasat spatele decat fata si se lasa cand urca 2 pers in spate, un link ceva cu preturi pt arcurile heavy duty daca stie cineva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

merg arcurile spate de g3 pe vento ? vreau sa pun arcuri heavy duty pt ca e mai lasat spatele decat fata si se lasa cand urca 2 pers in spate, un link ceva cu preturi pt arcurile heavy duty daca stie cineva

cele mai tari arcuri, identice ca inaltime cu cele de golf 2 care au inaltimea de 340 mm, sunt arcurile heavy duty de golf 3 care sunt usor de recunoscut, au 8 spire si sunt marcate cu 3 linii galbene, si au grosimea spirei de 10,5. Cele normale de golf 3 au 7 spire, grosimea spirei de 10 si sunt marcate cu 2 linii galbene. Eu am schimbat arcuri de m-am plictisit, inclusiv de passat b2 care au 9 spire, grosimea spirei de 11, si cunt mai inalte decat cele de golf 2, dar in curbe trebuie sa faci loc Loganului. Pot sa va duca in eroare unele golfuri 2 cu arcuri originale care goala are spatele destul de ridicat, arcurile sunt moi si se lasa excesiv cand se incarca spatele. Nu uitati sa puneti si distantierele poliuretanice pe telescop, care au rolul de a stopa cursa arcului la greutati mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg arcurile spate de g3 pe vento ? vreau sa pun arcuri heavy duty pt ca e mai lasat spatele decat fata si se lasa cand urca 2 pers in spate, un link ceva cu preturi pt arcurile heavy duty daca stie cineva

cele mai tari arcuri, identice ca inaltime cu cele de golf 2 care au inaltimea de 340 mm, sunt arcurile heavy duty de golf 3 care sunt usor de recunoscut, au 8 spire si sunt marcate cu 3 linii galbene, si au grosimea spirei de 10,5. Cele normale de golf 3 au 7 spire, grosimea spirei de 10 si sunt marcate cu 2 linii galbene. Eu am schimbat arcuri de m-am plictisit, inclusiv de passat b2 care au 9 spire, grosimea spirei de 11, si cunt mai inalte decat cele de golf 2, dar in curbe trebuie sa faci loc Loganului. Pot sa va duca in eroare unele golfuri 2 cu arcuri originale care goala are spatele destul de ridicat, arcurile sunt moi si se lasa excesiv cand se incarca spatele. Nu uitati sa puneti si distantierele poliuretanice pe telescop, care au rolul de a stopa cursa arcului la greutati mai mari.

Aceeasi problema o am si eu , am spatele foarte lasat comparativ cu fata parca ar fi aeroplan (pe fata am amortizoare noi BOGE si arcuri sh de pe un GTI) si gasisem niste arcuri stock pentru ea noi marca CS Germany ce parere aveti despre ele, credeti ca rezolv problema?

Sau ce alte variante mi-ati recomanda?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merg arcurile spate de g3 pe vento ? vreau sa pun arcuri heavy duty pt ca e mai lasat spatele decat fata si se lasa cand urca 2 pers in spate, un link ceva cu preturi pt arcurile heavy duty daca stie cineva

cele mai tari arcuri, identice ca inaltime cu cele de golf 2 care au inaltimea de 340 mm, sunt arcurile heavy duty de golf 3 care sunt usor de recunoscut, au 8 spire si sunt marcate cu 3 linii galbene, si au grosimea spirei de 10,5. Cele normale de golf 3 au 7 spire, grosimea spirei de 10 si sunt marcate cu 2 linii galbene. Eu am schimbat arcuri de m-am plictisit, inclusiv de passat b2 care au 9 spire, grosimea spirei de 11, si cunt mai inalte decat cele de golf 2, dar in curbe trebuie sa faci loc Loganului. Pot sa va duca in eroare unele golfuri 2 cu arcuri originale care goala are spatele destul de ridicat, arcurile sunt moi si se lasa excesiv cand se incarca spatele. Nu uitati sa puneti si distantierele poliuretanice pe telescop, care au rolul de a stopa cursa arcului la greutati mai mari.

Aveti cumva niste coduri la aceste arcuri heavy duty de golf 3?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar cu arcurile heavy duty va sta masina cu mult mai ridicata de spate decat este acum cu arcurile normale? va fi mai rigida?(in sensul ca nu se va mai lasa atat de mult cand pui 2 in spate)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am explicat mai sus, arcurile HD au aceeasi inaltime (340mmm) ca si cele normale ,doar ca sunt mai groase deci si mai tari. arcurile HD sunt marcate cu 3 linii galbene iar cele normale cu 2 linii galbene

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am explicat mai sus, arcurile HD au aceeasi inaltime (340mmm) ca si cele normale ,doar ca sunt mai groase deci si mai tari. arcurile HD sunt marcate cu 3 linii galbene iar cele normale cu 2 linii galbene

Dar niste coduri la aceste arcuri nu ai? Te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

191511115B arcuri de grosime 20 mm si cu trei puncte pe ele

daca e sa mai confirme careva

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am explicat mai sus, arcurile HD au aceeasi inaltime (340mmm) ca si cele normale ,doar ca sunt mai groase deci si mai tari. arcurile HD sunt marcate cu 3 linii galbene iar cele normale cu 2 linii galbene

Dar niste coduri la aceste arcuri nu ai? Te rog!

1H6 511 115 K = coil spring 3 paint marks for models with heavy duty suspension

1H6 511 115 J = coil spring 2 paint marks

Modificat de nedelx
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!