Jump to content

Schimbator de viteze iluminat


Adrian_O
 Share

Postare recomandată

  • Replies 78
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • f@ne_tm

    16

  • robert28

    7

  • DEY_tm

    5

  • ovidiu89

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

...fits into cars without rear gear locking mechanism.

Se refera la diagrama de pe el sau chiar nu se poate monta la G3/Vento?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

fara suparare, dar ala din link mie unul nu-mi place

vitan style..

nu prea ai de unde alege..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ala era un exemplu , cautati si voi pe acolo sa vedeti altele daca vreti , ideea e daca ne putem strange cativa care vrem sa dam comanda sa dam toti odata ..

Modificat de alex_abd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vazut tot ce ofera Jom si parerea mea ca sunt la fel cum spunea si Mihuz sunt "vitan style",eu unul nu mi-as pune asa ceva pe masina,gen bling-bling.Faceti o tura in Vitan si credeti-ma le gasiti pe toate acolo.Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, chiar ca imi piere pofta de schimbat cu modelele lor, si nu din cauza pretului, dar nu au nimic special, cea mai buna solutie e unu putin mai scump cu tot cu fusta, eventual si rama, postez si o poza, asta nu e iluminat dar cred ca se poate gasi si model iluminat, un impediment ar fi ca cel in cauza este de golf4, eu zic ca se poate adapta masinilor noastre. Pretul e 100 ron aici

post-58504-1265225641_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Azi am ajuns la finalizarea "proiectului", schimbatorul de viteze iluminat este functional, mai am doar mici finisaje, dar sper ca dupa-amiaza cand ajung acasa sa am timp sa-l finalizez, sa-i pot face si niste poze "la gata".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WELL DONE, te asteptam cu pozele. Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

L-ai facut tu sau l-ai cumparat?

Daca l-ai facut tu cum ai procedat :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inca munceste... freaca la nuca...

Modificat de CVA G3
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Scuze, dar nu am avut timp sa-l termin ieri, o sa revin deseara cu niste poze asa cum e acum (asta in caz ca nu am timp nici azi sa-l finalizez)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

"freaca la nuca" :rolleyes:

hai cu pozele, lasa nuca..se incinge..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am vazut eu unu in obor foarte frumos cu 6 leduri ...nu era scump deloc :rolleyes: ^_^

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare colegii, am facut niste poze sa vedeti si voi cam ce a iesit, dar inca nu am terminat, ca nu reusesc sa dezlipesc/sterg plasticul ala original de vopseaua sau folia aia ce o are pe spate, am incercat si cu acetona si cu diluant si nimic, poate ma ajutati voi cu vreo idee. Daca rezolv si cu plasticul ala mai ramane numai sa ii schimb pielea, cand gasesc sa cumpar de la cineva o bucata de piele, si atunci nu o sa se vada ca e ceva aftermarket.

post-32864-1265736073_thumb.jpg

post-32864-1265736085_thumb.jpg

post-32864-1265736093_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ti-a iesit foarte bine.la mine e putin mai complicat dar nu imposibil.eu o s fac o piesa din plexiglas iar deasupra voi pune un autocolant negru marcat cu treptele de viteza.ma voi apuca peste vreo 3 zile de treaba asta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A iesit superb!!

Daca vrei sa stergi ce scrie Bon Jovi...eu zic sa lasi asa ca arata mult mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

acum am inteles la ce se refera schimbator luminat ...ma gandeam ca vreti prostii din alea cu leduri ....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu ma refeream sa sterg vopseaua, sau folia ce este, de pe plasticul din prima poza (ala e plasticul original) ca sa-l pot pune peste ce se vede in poza 2, sa arate cat mai aproape de original, si tot-odata rezolv si marginile sa nu se mai vada lumina pe acolo.

Eu am reconstruit schema vitezelor si "bon jovi" in auto-cad, am listat-o de 2 ori pe aceeasi hartie si apoi am fost si am laminat-o, apoi am decupat si cam atat. Sub schema vitezelor am confectionat din plexic o piesa, ca piesa originala era din plastic negru, si nu aveam cum sa fac altfel. Cand mai am timp, si daca reusesc cumva sa sterg plasticul ala, o sa desfac tot sa fac si niste poze, pentru cine mai vrea sa-si confectioneze asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

interesant de facut sa ne spui si un pret final la terminarea lucrarii.Iar lumina pe ce ai pus-o pe pozitii eu am o oroare cu firele?

cred ca ar fi o idee buna si cu nuca de gIV la 100 ron si luminata dar nu stiu cum ar veni ca e de generatie mai noua,contrastu intre vechi si nou poate face cineva investitia si ne arata si noua

Modificat de B4tru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca si costuri am ajuns undeva la 2 lei, vreo 0.5 lei au fost led-ul si rezistenta (le aveam mai de mult) si am mai dat 1.4 lei laminatul foii pe care am imprimat schema vitezelor. Alimentarea am luat-o de la becul de la scrumiera, si am facut o gaura subtire prin nuca schimbatorului sa ajung cu firele sus la led. Cel mai mare "cost" a fost timpul, am incercat mai multe variante pana am ajuns la varianta asta.

La un schimbator de GIV din cate am vazut e mai usor sa-l iluminezi, pentru ca are acel plastic alb de sub schema vitezelor, doar ca trebuie sters ca e vopsit, imprimata schema vitezelor pe o foaie si gata. Pe cand eu a trebuit sa confectionez plasticul acela dintr-o bucata de plexic...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

modificari frumoase ...si eu mah gandeam sa imi fac dar mai tarziu si cred ca pun din piele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Minunat, f@ne_tm, munca de chinez batran :cool:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Felicitari pentru munca, dar si pentru minunatul rezultat. Am si eu cteva intrebari: manerul pe care il aveai, era direct cu acea bucata de plastic> (manerul meu este dintr-o bucata, adica nu are unde scrie vitezele, plastic, sau ceva de genu) si cum ai facut iluminarea?

Poti pune poze cu pasii care i-ai facut? Mie mi-e frica sa ma apuc, ca este frig :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!