Jump to content

Probleme la Scirocco?


keystone
 Share

Postare recomandată

Dudu, eu am ce am cu motorul, nu cu compania VW. Am afirmat doar ca din punctul meu de vedere, acest motor nu este atat de fiabil pe cat ar trebui sa fie. Cine stie, poate sunt eu un caz nefericit. Aceasta masina e deja a 4'a din grupul VW din familie, precedentele 3 fiind exploatate minim cate 100k km in timpul in care ne'au apartinut si la nici una nu am avut absolut nicio problema. Detinatorul recordului este un Golf 5, motorul acela de 1.4 simplu, cu 200k km in ultimii 5 ani, doar cu ulei si alte consumabile.

Bottom line, din punctul meu de vedere, la ora actuala, VW ofera cam cel mai bun raport calitate-pret... De aceea, de indata ce posibilitatile financiare imi vor permite, il voi lasa pe Rocco in grija celor de la Weltauto si voi alege altceva, de la ei din curte, dar cu alta motorizare ( Ideal ar fi tot un Rocco, dar pe 2.0 TSI :lol: :lol: )

P.S.:Sper sa ma ierti si pe mine de offtopic! :)) :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@dudu. Nu ma intereseaza atat de mult consumul, vreau doar o masina cu care sa trec peste 100k -120k km fara sa ma lase motorul. Gandindu-ma ca motorizarea de 1.4 122 este un pic diferita de cea cu 160 am sa incerc sa gasesc una in Germania cat de curand. Nu sunt un fan al vitezei si a sutelor de cai putere, am un subaru la dispozitie pentru asta.Vreau doar o masina un pic mai deosebita, iar cand te uiti la Rocco chiar iti creste pulsul :icon_thumleft:

Oricum multumesc pentru feedback.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee cum functioneaza rabatarea scaunului in spate? Cel din dreapta numai revine la forma initiala si trebuie sa tragi tare de manerul acela ca sa dau spatarul pe spate....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nimeni? Cred ca are aceles principiu ca la golf 5,6 in 2 usi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

A mai ramas cineva fara capacele cu emblema vw de la jante? Sau daca are idee cat costa un set de 4 buc :) Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

100 lei setul in targ la vitan.

Brgds

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Alta problema numai se mai incuie clapa de la benzina cand inchid masina. Oare are o siguranta proprie?

Modificat de robi_zet
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt destui oameni in Anglia care au soft pe motorul 1.4 TSI 160 CP fara a avea probleme, eu am 22.000 km cu motorul asta stock ,mers sportiv si inca e ok , sa nu ne grabim sa tragem concluziile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu e o problema, e normal sa se incuie usita de la rezervor cand incui masina. Daca o incui cu usita deschisa nu se mai poate inchide.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu m-am facut inteles. Deci cand incui masina acea usita nu se mai incuie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1) Shellshock le gasesti pe ebay la 20-30 RON.

2) Am si eu doua probleme... si cei dei la service mi'au spus ca sunt zgomote normale. Ma poate ajuta pe cineva? (am rocco 2.0 TDI 140 cp)

in primul rand undeva la 1100 de ture imi troncane usor un plastic undeva la motor (ei au spus ca e doar un plastic care intra in rezonanta dar mie mi se pare mai dubios de atat). si a doua... la 3500+ ture se aude cica pompa de injectie dar mie mi se pare ca se aude deranjant tare.

si intrebarea este... e masina mea nebuna(sau eu)... sau se aude si la altii?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o întrebare sau sa ii zic problema nu știu, la un motor 2,0 cu soft revo si cand vreau sa plec de pe loc pe sport cu ESP scos da in nas ,care ar fi problema

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut, am si eu o problema cu un scirocco 1,4 tsi varianta de 122 de cai. In treapta a 6-a nu mai trece de 3800 rpm, ca si cum ar fi limitata la 180, lucru care nu se intampla acum ceva timp....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Musai du-o si pune testerul pe ea, iti spune ea ce are....

Modificat de dudu
Nu mai da Quote mesajului anterior. Mersi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu in treapta a 6'a, ai 180 km/h la 3800 de ture, pe motor de 122 de cai??? :o :o :o

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

La mine daca apas butonul de ESP nu se intampla nimic, nu il decupleaza...dar ESP-ul merge :( Ce sa fie, ce sa fie?:(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

Nu se aprinde martorul in bord?!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt modele dupa saptamana 22 din 2011 (MY2012) esp-ul poate fi dezactivat total. Pana atunci se reactiva automat, cred ca dupa ce depaseai 30km/h.

"Drivers can now switch off the vehicle’s Electronic Stabilisation Programme (ESP) and Anti-Slip Regulation (ASR) systems for sportier driving. "

Uite si un articol legat de asta din 10 februarie 2011:

http://www.autocar.co.uk/www.autocar.co.uk/News/NewsArticle/AllCars/255389/

Modificat de animaluus
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu se aprinde martorul in bord?!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Absolut nimic, am incercat si cu o Skoda Octavia de la servici si acolo functioneaza :( Iar cand am cumparat masina i-am facut un test cu vag-com-ul si nu a aparut ca eroare ...

Modificat de herur
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la mine stand pe loc, daca apas timp de 2-3 secunde se decupleaza si apare martorul in bord.

Modificat de Shellshock
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A mai fost discutata aceasta situatie. La apasarea acelui buton care ar trebui sa dezactiveze ESP'ul, se aprinde acel martor luminos in bord care sa te avertizeze si se dezactiveaza doar controlul tractiunii, respectiv ASR. ESP'ul nu se poate dezactiva complet.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ASR-ul intra tot timpul, ESP-ul merge ca l-am testat azi iarna in giratorii, concluzia e ca butonul nu face contact?:D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La mine la o apasare de vreo 2-3 secunde, se aprinde martorul in bord si ASR'ul se dezactiveaza. Testat tot asa, pe zapada

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut,

M-ar interesa sa cumpar un VW Scirocco R DSG(de ocazie) dar am o nelamurire stiam ca DSG-ul nu sunt foarte fiabile si sunt cam in dubii ce sa fac, a intampinat cineva probleme cu cutia automata? Si inca ceva in poza urmatoare http://cdn.imghack.se/images/a0240ed05fb02459b396f1e73793595f.jpg de la ce sunt cele 2 lumini aprinse (cea rosie si cea verde)?

Thx!

Modificat de First
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • loghy locked şi pinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!