Jump to content

Motul


sorin_balan
 Share

Postare recomandată

E pe dreacu` mai bun, astea care se respecta sunt toate bune, problema e ca lumea schimba uleiul prea tarziu si isi distrug motorul prematur ca apoi sa se planga ca uleiul e de vina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna alegere. Ma gandeam si eu sa trec pe uleiul japonezilor sa vad cum se comporta, niponii au alta cultura si de regula fac lucruri de calitate.

O chestie e ca daca masina a mers numai pe ulei normal si apoi bagi full sintetic gen 0w50 atunci masina o sa-ti consume ulei ceva mai mult fata de cel normal, e o posibilitate dar nu 100% sigur.

Modificat de SacreDro
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin off topic:  intre motul specific 505.01, xclean si castrol edge nu am observat nici o diferenta.Cu toate suna le fel motorul si consuma sub 0.5l la 10.kkm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare pt tine:

 

dupa ce faci schimbul de ulei, simti/auzi/percepi vreo diferenta?

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si la mine e motorul mai silentios si turbina parca se aude mai frumos :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa ce il torni normal ca e mai silentios...dar dupa 5kkm e la fel ca si celalalt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Eu nu simt nici o diferenta , il schimb din 7.5k in 7.5k si totul e la fel.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sautare,

 

Am o curiozitate: Motul se gaseste si contrafacut ?

 

Vad ca pretul pentru 5l de Motul Xcess 5w-40 variaza intre 120 lei (EMAG) si 220 lei pe alte site-uri. Ca si medie e undeva la 150 lei.

Diferentele de pret intre diferiti furnizori mi se par destul de mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu platesti 300 de ron pe el nu e bun ? Pretul unui litru de ulei este de ~8-10 ron en gross ,la preturile acestea crezi ca se mai oboseste cineva sa falsifice ulei :)

Modificat de GTD
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Motul-original numai in Franța.Ulterior s-au mai facut fabrici în Germania si Italia.Am auzit despre fake Motul,dar nu am vazut vreodata.Pretul diferă din cauza intermediarilor.Cei care iau stocuri mari isi permit sa dea preturi bune.120 la emag un ulei superior?Un pret extrem de bun.Pana la urma poate sa fie orice ulei,dar sa respecte specificațiile.Am vazut persoane cu Cls completând cu M30 sau 15w40 de la peco.Sunt mulți care doar completează,nu fac schimb,filtrul de ulei il țin ani.Daca te duci la tip 1 din 10 masini are gazele in limite.Cunosc destui retrazi care dau 10-12 îmi pe o masina sau moto si iau întotdeauna un ulei ieftin si il schimba la 2-3 ani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu platesti 300 de ron pe el nu e bun ? Pretul unui litru de ulei este de ~8-10 ron en gross ,la preturile acestea crezi ca se mai oboseste cineva sa falsifice ulei :)

Salutare,

Nu a zis nimeni ca daca nu dau x bani pe el, nu e bun. Intrebarea era daca produsul care se vinde cu preturi intre 120 si 220 este acelasi.

 

In ultimii ani am incercat mai multe tipuri de ulei. Dupa ce m-am pacalit cu Castrol Edge 5w-40 (cel mai prost ulei pe care l-am pus in masina) vreau sa pun un ulei mai bun in motor. Deja sunt la al doilea schimb cu Motul Xcess 5w-40 si vroiam sa stiu daca sa cumpar acelasi ulei in continuare (profitand de pretul mic de pe emag), sau sa trec pe Liqui Molly.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca este acelasi produs,difera doar adaosul.La acest pret o sa iau si eu de la ei si o sa merg sa compar butoanele.Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa,dar nu e un efort supraomenesc sa dau 140-150 pe un ulei de 2 ori pe an.La moto dădeam 260 pe un bufon anual.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Uleiul Motul cumparat de pe emag.ro este de incredere ? A cumparat cineva ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Ati folosit Motul X cess 5w40 in motoare Tdi PD (1.9 tdi BXE)? Din ce am vazut pe cutie ar acoperi si norma pentru PD 505.00

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci daca l-am pus deja in masina ar trebui sa il dau jos.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca doresti sa folosesti Motul este indicat sa folosesti 5w-40 Specific 505.01 sau 5w-40 8100 X Clean ambele sunt in lista de uleiuri aprobate 505.01, lista o gasesti in topicul dedicat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cumnatul meu are o masina identica cu a mea din avatar cu motor ALZ numai ca a lui e din 2002 .... mecanicul lui i-a pus Motul 10W40 6100 Synergie+.
Vad ca e recomandat pentru VW 502.00 / 505.00
Vad ca toata lumea recomanda 5w40 (505.01)....e vro problema iarna asta?
Multumesc anticipat!!!


Capturadeecrandin2015.11.23la09.19.366bb

Modificat de mariuscbn
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu chiar, 6100 Synergie este un ulei mai mult spre 5w40. Inclusib aprobarile lui se reagasesc la multe uleiuri 5w-40

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci pana la urma sa inteleg ca nu e nici o panica...sau cum???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!