Jump to content

Indicator de consum instantaneu


stealth
 Share

Postare recomandată

Salutare. Am vazut la Mythbusters intr-un episod in care masurau intantaneu consumul la niste camionete (cu sau fara oblon deschis) si din ce am inteles dispozitivul se monta pe conducetele de tur si retur ale benzinei. banuiesc ca erau doua 'apometre' de benzina iar un calculator masura diferenta dintre ele. oricum,stiti cumva daca exista de cumparat asa ceva? la masinile astea noi care indica consumul instantaneu (l/100km) pe ce princiu sunt facute? oricm, trebuie sa aiba o legatura si cu kilometrajul ceva. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da. Exista. :unsure: Depe alta masina Germana. :Driver: Exista. Are 2 componente- un ceas cu led-uri si un traductor pus pe tur, cu o capsula de egalizare presiune, alaturi... :icon_cool: Vreau sa pun pe bus.. :somnmare: N'am timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

nu poti da detalii? masuratorul sta numai pe tur? despre ce masina germana e vorba?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

'stealth' ai mp

Modificat de Madalin Zolti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

nu poti da detalii? masuratorul sta numai pe tur? despre ce masina germana e vorba?

Wartburg. :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wartburg. ;)

Detalii ! :) am mai auzit odata ca cica si Trabantul ar avea, asta mi se pare chiar tare de tot :) :ceuameni:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si Trabantul . Ceasul din bord are vreo 7 leduri parca, 4 verzi si restul portocalii. Cand se aprindeau toate consumul instantaneu era 5litri + o galetusa/ 100 km. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va intereseaza modalitatea de a afisa consumul instantaneu la masinile noi cu calculator? sau la masinile cu carburator?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Are si Trabantul . Ceasul din bord are vreo 7 leduri parca, 4 verzi si restul portocalii. Cand se aprindeau toate consumul instantaneu era 5litri + o galetusa/ 100 km. :vaidecapulmeu:

trei verzi trei galbene, unu' roshu'... :icon_thumright: Toate se aprind NUMAI la shoc tras sau furtun iesit din shtutzu' carb... :blink: Oricum, pt. brosc. instalatia trebuie facuta cu turbina de W. si ceasul de trabant, care-i mai mic, cu margini cromate..Ala de W. e muuuuult mai mare..N'are incape... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Trabi se aprindeau toate si daca nu-ti lucra o bujie si daca-i dadeai talpa.....

Ideea e ca oricum nu-ti dai seama de consumul de combustibil instantaneu, dar e totusi util.

Difera turbina de la Trabi la Wartburg ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ne. fizic, ne. :blink: Difera numai in functie de anul de fabricatie, ca pe rand, a scris pe turbine 1/1, 1/2, 1/4...asta insemna tipul de reductie a impulsurilor date la ceas...daca puneai una nepotrivita, la shoc tras abia se aprindea unul-led-, sau invers, la ralanti, sa se aprina muuulte...sunt pereche, scriepe ele anul..La inceput, in 84, ceasul avea 9 leduri, am pus pe al meu d'asta, ca imi plac cand se aprind multe... :blah_:

siii, ba pardon, iti dai seama perfect de consumul instantaneu, ca d'aia s'a si facut! :icon_thumright: nu stii PRECIS cat consumi la moment, da' ce rezolvi cu asta? :blink: cand se aprind putzine-e bine..E suficient sa stii.. :blah_: Cand sunt muuuulte-e nashpa...si tre' sa iei masuri... :icon_cool:

Modificat de LIVIU/RATB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Na, ca pe bucatele, incep sa imi schitez cum e cu asta, decu Trabantul si Wartburgul au debitmetre de benzina cu turbina? pe toate modelele? Greu mai dati drumul la vorba. :icon_thumright: eu as vrea unul cum am vazut la Mythbusters,care arata l/km... pus pe bord frumos si de mare precizie. Cred ca le sctiu un mail sa-mi zica modelul,numai ca nu cred ca imi vor raspunde.

Bogdan-bus, dar la carboretor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

debitmetru cu turbina si ceas, :icon_thumright: Numai pe modele DUPA 1984.. :blah_: .cand s'a trecut pe 12v... :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oricum ... sa fim sanatosi, si masinile noi afiseaza consumul instantaneu ... asa si?

in trafic bara la bara (ambuteiaje) cu ce te incalzeste ca iti arata consumul instantaneu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ca sa iti arate consumul in l/100km trebuie sa calculeze si viteza, si asta poti face cu senzor hall. eu am vitezometru VDO electronic cu sonda la care se cupleaza cablul original. Cred ca s-ar putea face cu un microcontroller care sa citeasca datele de la senzorul de viteza si datele de la turbina (tot cu senzor hall ar merge) si sa prelucreze datele sa afiseze consumul instantaneu. asa se poate face sa arate si consumul mediu foarte usor.

Nu prea vad cum ai putea afisa consumul instantaneu in l/100km fara a sti viteza cu care mergi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

io nu vad nicio legatura intre consumul instantaneu si...xxx la suta de km. :biggrin: ..consumul instantaneu indica ce consum e in momentul la care te uiti la ceas- mult sau putzin... ;) cum, sa stiu litri la suta.?? :biggrin: ??intr-o secunda???stau sa calculez sau ce? :biggrin: acum am liber, dau cu 60la ora, acum stau la blocare...ce arata la blocare??ca am consum de. :biggrin: ..si...calculez: daca asha...inseamna ca asha...egal plus doi, deci consum 7 %...la blocare..instantaneu! :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

TZepesh cred ca a vrut sa zica despre distanta parcursa, nu despre viteza. Ca asa masori consumul, in litri/100 km, fie ca e consum mediu, fie ca e instantaneu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aha...poate... :icon_thumright:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogdan-bus, dar la carboretor.

daca stau sa ma gindesc bine, cred ca am o schemutza electronica pe undeva, numai ca divaisul trebuie calibrat... principial se compune din doua bobine una in aval una in amonte, puse pe o bucata de teava de plastic una creeaza un cimp magnetic (la o anumita frecv), celalta bobina aflata in aval citeste cimpul magnetic inmagazinat si transportat de benzina si il transforma in tensiune (tensiune ff mica)... cu cit benzina curge mai repede tensiunea la bobina "cititoare' e mai mare ... mai departe amplif etc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da corect distanta nu viteza. oricum ca sa fie calculat consumul cu un microcontroller, tot trebuie un convertor pentru cablul de kilometraj, sa iti dea distanta digital.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca tot bagi semnalul in controler, exista si un divais cu hall care transforma turatia in impulsuri si se gaseste la orice cutie de viteze de la masini cu bord electronic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

am inceput sa ma gandesc la realizarea practica a unui computer de bord pentru broasca. cu datele pe care le-as obtine de la cei doi senzori hall (de la roata si de pe traseul de benzina) pot calcula urmatoarele: distanta parcursa, viteza instantanee, viteza medie, consumul instantaneu, consumul mediu, litri de benzina consumati, si pot trece de la una la alta prin apasarea unui buton. Afisarea se face pe un display LCD de 1X16 caractere. Daca ma mai complic un pic sa iau iau semnal electric si de la sonda de benzina pot sa calculez si cati km mai fac pana la urmatoarea alimentare :blink:.

Ar mai fi cineva interesat de un asemenea dispozitiv? in functie de asta caut senzori care se gasesc usor si ieftini sau imi caut doar pentru mine.

Unde as putea gasi o turbina de lichid, in genul contoarelor de apa, dar mica, sa o pot pune pe traseul de benzina? daca am turbina, adaptez rapid orice senzor hall si calculez debitul. cel mai usor ar fi daca as gasi direct o turbina cu senzor hall, poate ati vazut pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ai un sigur furtun de benzina(tur) la masina? daca ai tur-retur ,nu il poti pune pe tur ca nu iti arata nimic real. daca il pui pe ala de intrare in carburator ,volumul de lichid e mult prea mic pentru a putea fi masurat de un debitmetru,poate doar in forma maxima.

parerea mea e ca trebuie doua 'turbine', una pe tur si una pe retur iar un modul electronic sa faca diferenta dintre masuratorile lor, pentru ca pe furtunele astea e 'trafic' masiv de benzina.

Spune-mi te rog si mie o schema functionala de vitezometru cu hall ca mi s-a rupt arcul spiral al vitezometrului din bord si nu gasesc deloc altul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu am decat tur de benzina, deci merge masurat direct pe acest traseu debitul de benzina.

nu am schema pentru vitezometrul electronic, am cumparat unul electronic care avea si senzor si foloseste cablul de broasca. principiul pentru un vitezometru electronic este cel de mai sus; trebuie vazut cum se face un frecventmetru si cineva care stie sa programeze microcontroler.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit pe un alt forum ceva interesant, preiau mesajul copy paste integral

"

http://www.lirast.com/PRODUSE.htm

Azi cautam un debitmetru auto si am dat peste un intreg computer de bord.

Dupa cateva intrebari la firma respectiva si dupa ce am citit informatiile de pe site, computeru de bord poate fi pus pe orice tip de masina fie ca e cu carburatie sau fara.

Postez ce mi-a raspuns prin mail domnul Ing.Vasile Stoica:

Buna ziua,

Sistemul nostru, tip computer bord, se poate monta pe masinile cu carburatie.

E nevoie insa de a se monta traductorul inainte de carburator dar dupa retur.La Oltcit acest lucru era imposibil de realizat fara o mica modificare : infundarea returului(care era din carburator) si montarea unui T de la Dacia 1300(atentie, partea dinspre retur are o gaura de ~0.8mm) inainte de traductor.

De asemeni, pentru a putea fi folosit la intreaga complexitate, trebuie ca sa aveti senzor de viteza care sa ofere impulsuri functie de viteza.Daca nu aveti, e necesar sa montati unul.Gasiti la firmele care monteaza aparate de taxat.

Pretul sistemului (afisare cu cristale lichide, traductor, senzori de temperatura, furtun, coliere, fire conexiune), este 400RON.

Daca insa sunteti de acord sa colaboram in continuare pentru promovarea produsului in zona dvs pretul poate fi mai mic.

Cu stima,

Ing.Vasile Stoica

Senzorul de viteza se poate lua de la Logan/Solenza si se monteaza direct in locul unde intra cablu de km.

Ce face computeru asta de bord:

Indicator consum instant

Indicator viteza km/h

Indicator depasire limita de viteza

Plaja de viteza cu atentionare (pentru trecerile prin oras)

Voltmetru cu atentionare in caz de incarcare prea mare/prea mica

Buzzer lumini aprinse

2 sonde pentru temperatura interioara/exterioara.

Pret pomana 400 lei.

http://www.lirast.com/schite/desen_montaj_...ulator_bord.pdf

http://www.lirast.com/schite/Doc/Instructiuni_utilizare.pdf

Sunt variante diferite ca forma adica sa intre pe gura de ventilatie la logan si la solenta. Pentru matiz e dreptunghiular....etc

cateva poze

http://www.lirast.com/schite/afisor_Solenza.jpg

http://www.lirast.com/schite/poze%20aparat%20noi%20019.jpg

http://www.lirast.com/schite/Doc/desene%20..._traductor1.jpg

http://www.lirast.com/schite/New%20Folder/...0bord%20026.jpg

In plus poate afisa si Unghiul Dwell, pentru masinile cu aprindere clasica. Functie care se poate activa... Face chiar mai multe ca un computer de bord de logan....

"

Modificat de Madalin Zolti
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!