Jump to content

Modificare Faruri GOLF III - Faruri cu LUPA


Angel-Boy
 Share

Postare recomandată

Nu trebuie alta sticla pentru far. Se dezlipeste cea existenta cu un pistol cu aer cald si se relipeste cu adezivul - mastic existent in kitul respectiv.

Ideal este ca sticla sa fie clara, dar se poate utiliza si pe faruri cu striatii, fascicolul fiind concentrat, radiatiile parazite fiind minime. :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    24

  • GTI_85

    15

  • Dobro GTI

    12

  • Bogyciu

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

deci pot sa pun pe faruri de astea ?

si in care "camera" a farului ? :icon_thumright:..

scz pt offtopic.

post-28624-1257094108_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In camera din dreapta. Nu cred ca esti off topic, doar ne referim la modificarile ce se pot aduce farului de golf 3, adaugand lupe, nu? Uite cateva fotografii cu un far cu striatii avand un astfel de proiector bixenon, primite de la un prieten. Putem deschide eventual un topic separat dedicat exclusiv subiectului. :icon_thumright: Voi reveni cu o fotografie si cu lumina proiectata pe perete, cand imi va trimite.

post-57029-1257096800_thumb.jpg

post-57029-1257096809_thumb.jpg

post-57029-1257096815_thumb.jpg

post-57029-1257096821_thumb.jpg

Modificat de xenonprojector
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forum.4tuning.ro/493-anunturi-auto-...1-a/page-7.html Omul face multe... daca aruncati un ochi printre poze o sa vedeti si niste "sticle" de Golf 3.

Arata foarte fain "sticlele" de golf III, doar ca in primul post zicea cam asa "Pt ce-i sceptici in privirea rezistentze-i lor spun atat ca " atata vreme cat sunt folosite pe post de halogene si NU faruri nu am avut reclamatii " in schimb daca sunt folosite non stop zile in sir ele se deformeaza ( in cazul originalelor de sticla se fisureaza la ce-l mai mic shoc)."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In camera din dreapta. Nu cred ca esti off topic, doar ne referim la modificarile ce se pot aduce farului de golf 3, adaugand lupe, nu? Uite cateva fotografii cu un far cu striatii avand un astfel de proiector bixenon, primite de la un prieten. Putem deschide eventual un topic separat dedicat exclusiv subiectului. :icon_thumright: Voi reveni cu o fotografie si cu lumina proiectata pe perete, cand imi va trimite.

Pune si o poza "la perete" cu Frontera, sa vada si ochiu nostru cat de "minime" sunt "radiatiile parazite". Chiar sunt curios, si eu am sa fac o astfel de modfifcare pe masina mea si sticla striata e un impediment pt mine.

GTI_85... stim cu totii ca exista ateliere de raparatii faruri/stopuri care folosesc plexicul si privind raportul pret/calitate e cea mai acceptabila oferta in cazul de fata. Daca s-ar putea polisha sticla pe interior as fi primul care ar face lucru asta (o pereche de sticle striate noi ma costa 30 de lei - in cazul meu - asa ca ar fi muuult mai avantajos...) dar din pacate peste tot pe unde am intrebat (chiar si la o fabrica ce se ocupa cu producerea de diverse ornamente,vase din sticla) am primit raspuns negativ.

Cat despre kit-ul ala, se poate pune in ambele faruri stock de Golf, si normale si de GTI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand se pune lupa trebuie modificat ceva la oglinda?Cum se prinde tot corpul lupei de acea oglinda?Unii dintre noi avem reglaj electric la faruri, cum il putem pastra functional(sa dirijeze lumina in sus sau jos)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Iata fotografiile promise, mai jos. :angry: Lumina e perfect conturata, nu s evede acel "Z", care ar trebui sa fie vizibila la un far cu sticla clara, deoarece striatiile il deformeaza totusi putin, dar lumina este perfect proiectata, nu se disipa in toate directiile cum se intampla la un xenon pus direct in oglinda farului, mai ales daca este si striat...

Nu trebuie modificat absolut nimic la oglinda, proiectorul are design special pentru orice tip de bec: H4, H7&H1, 9005&9006. NU se deterioreaza oglinda farului. Reglajul electric ramane perfect valabil...este ca si cum in locul becului H4 sau H7 de exemplu montam acest proiector cu lentila (inglobeaza si faza scurta si lunga). Ca sa intelegeti mai bine, dati un clic pe site-ul din semnatura.

post-57029-1257188452_thumb.jpg

post-57029-1257188464_thumb.jpg

post-57029-1257188476_thumb.jpg

post-57029-1257188493_thumb.jpg

post-57029-1257188508_thumb.jpg

post-57029-1257188529_thumb.jpg

post-57029-1257188538_thumb.jpg

Modificat de xenonprojector
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu cateva intrebari:

1.care este costul unei perechi de lupe(simple,doar faza scurta) fara kit xenon?

2.lupa se monteaza usor? este plug&play sau mai trebuie taiat/ adaptat ceva?

3.eu am faruri Fk(sticla clara,H7) cu 2 camere identice cu modelul din poza.O sa le pot pune usor? le pot instala singur?

post-9672-1257191317_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca sa nu poluam topicul, am sa te rog sa citesti datele de pe site-ul din semnatura. Vei gasi acolo toate informatiile. Daca ai intrebari, foloseste PM sau id-ul de messenger: xenonprojector. Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

HELLA original cu sticla clara, mk4-look

5587770358.jpg

nici nu stiam ca exista asa ceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bogyciu- unde gasesti tu cu 30 de lei sticla noua pentru faruri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca arunci un ochi in stanga la detalii profil ai sa vezi ca am o Supernova, si gasesc sticla faruri Supernova la orice mag de piese Dacia :)

Adrian O Am vazut la cineva pe masina faruri tipul ala(nu stiu exact daca erau Hella), si nu sunt tocmai o copie fidela a celor de Mk4. Pozitia e sus, unde ar trebui sa fie semnalizarea, iar locul pt proiector nu se poate folosi in eventualitatea in care faci rost de un set de lupe de mk4. Pacat ca le-au "adaptat", daca il faceau o copie fidela se putea renunta la semnalizarile si proiectoarele din bara... Si cred ca am vazut si un model Mk4 r32 look pt mk3, caut si revin...

Modificat de Bogyciu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:icon_bounce: am eu hella look mk4....cu interior pe negru...pt intrebari, va stau la dispozitie.

Modificat de GTI_85
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 reflectoare mici ce functie au? unu este pozitia si unul nimica nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la golf 4 cele 2 reflectoare mici au urmatoarele functii:cel de jos este pentru proiectoare ceata(dar nu toate au), iar cel de sus este semnalizarea

la golf 3(poza indicata de tine): unul este pozitia(cel de sus) si jos este loc liber.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca astea is MK4 R32 look. Este si varianta fara angel eyes dar nu am gasit inca poza.

post-11438-1257686121_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da, bine zici mk4 r32look.Eu am vrut sa imi cumpar din astea,dar erau mai scumpe cu ~20E si mai trebuia sa astept ceva timp, asa ca am renuntat, desi daca stau acum sa ma gandesc, era mai bine cu r32look.Plus ca astea au lupa si merge pus xenon, dar cu cele actuale arata mai agresiv decat cu r32look.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele 2 reflectoare mici ce functie au? unu este pozitia si unul nimica nu?

cel de sus e pozitia, iar cel de jos e doar de forma (nu stiu daca este si varianta cu proiector).

post-27196-1257694211_thumb.jpg

post-27196-1257694325_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pot pune lupe, intr-adevar, pe farul original, insa e mult de munca, iar ecranul (geamul cu striatii) trebuie schimbat cu unul clar de plexiglas (parerea mea).

Plexiglasul este cea mai buna varianta, este rezistent la socuri destul de mari (pentru ca-i flexibil), insa se zgarie mai usor ca sticla. Pt. zgarieturile de tot felul, exista polisare cu paste speciale, care-i redau aspectul original, insa probabil ca cine face asa ceva, cere destul de multi banuti. Plus ca plexiglasul se poate ondula, dar cu ceva munca, atentie si uneltele necesare (eu am incercat si a iesit forma, insa claritatea s-a pierdut).

Nu stiu daca merita ca un astfel de proiect sa fie inceput, din mai multe motive: cumpararea de "lupe" (chiar si de la dezmembrari) se poate face cu destul de multi bani, apoi se mai pune munca celui care face modificarea, timpul petrecut cu decuparea, lipirea, testarea, plus ca nici nu sunt omologate (probabil ca garda sau rar-ul ar comenta: eu am stopuri in.pro. omologate, si tot s-au luat idiotii de la RAR de mine). E posibil ca toate cheltuielile modificarii unuia original sa duca undeva in jur de pretul unuia nou, omologat, luat de la o firma producatoare.

Eu nu am incercat asa ceva la Golful meu 3, si sunt de fapt hotarat sa-mi iau unul de pe piata, chiar daca pretul e astronomic. Insa calitatea e ireprosabila si modelul e nou.

Celor care nu-si permit sa-si ia unul nou, deja facut, le urez mult succes in a si-l construi singuri, si sper sa nu va coste prea mult.

Insa, pot spune ca, in cazul in care ai o masina pentru care nu gasesti nimic pe piata, produs de o firma mare, care sa omologheze produsul, tentatia e foarte mare ca sa ti-l fabrici tu. Prin asta trec eu acum cu broscuta mea, model 1962, pentru care nu s-a fabricat niciodata nimic de genul asta (am cautat in disperare si nu am gasit). In cazul asta, m-am apucat singur de a-mi crea propriul meu far, din fibra de sticla, in care sa integrez un proiector de Hyunday, cu lupa imensa (cel mai mare diametru pe care l-am gasit). Insa problema e ca-i H7, deci pot pune HID doar pe faza scurta (din cate stiu eu, HID bi-Xenon nu exista decat pe H4). Proiectul e in derulare, lucrez doar la unul din faruri, insa avanseaza foarte greu. Iar masina e la pastrare in momentul asta, deci inca mai am timp sa mai lucrez la faruri. Probabil prin Februarie sa fie ambele gata de montare pe masina.

Am sa mai urmaresc topicul pentru a vedea daca e cineva dintre voi care si-a facut deja.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta o lupa bi-xenon, de pe faruri ale unor modele premium mai noi (A6, Mercedes, BMW), in general folosesc bec xenon D2S si au in interior un solenoid care actioneaza obturatorul acela. Sau poti folosi lupe aftermaket de mai sus(pag 2). SI inca ceva, marea majoritate a farurilor aftermarket sunt facute doar sa arate bine si deseori sunt mai proaste calitativ si practice decat cele stock.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:) scz de off topic dar am o probema legata de faruri G3:

caut modelul din imagine si nu il gaesc nicaieri

ma puteti ajuta???

post-57815-1257938579_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poti cauta o lupa bi-xenon, de pe faruri ale unor modele premium mai noi (A6, Mercedes, BMW), in general folosesc bec xenon D2S si au in interior un solenoid care actioneaza obturatorul acela. Sau poti folosi lupe aftermaket de mai sus(pag 2). SI inca ceva, marea majoritate a farurilor aftermarket sunt facute doar sa arate bine si deseori sunt mai proaste calitativ si practice decat cele stock.

Nu mai scriu iar site-ul...ideea e ca si pentru colegul cu broscuta H7 se pot folosi acele "lupe cu solenoid" care sunt disponibile atat pe H4, cat si pe H7, H1, 9005, 9006....si sunt chiar acelea de pe site...nu sunt altele. Si intr-adevar cele mai noi autoturisme folosesc acel tip de proiector inserat in far....disponibil pe acel site ca after market!

Copii sunt peste tot, dar daca stim sa deosebim originalul de copie, chiar si cand vine vorba despre un produs chinezesc (in China dupa cum stiti se fabrica sub licenta sau cu denumire comerciala o infinitate de produse sau accesorii al unor produse). Cred ca e important ca fiecare sa isi faca un calcul simplu referitor la ce bani ar investi intr-un sistem de ultima generatie care se insereaza in orice far after market si ofera performante aproximative (dupa parerea unora superioare) sistemelor de pe ultima generatie Audi, Bmw. Acest calcul trebuie sa aiba ca premiza: durata de viata a becului xenon - 4-5 ani, durata de viata a solenoidului din proiector si al controlerului 3-4 ani si al balastului 1-1.5 ani. Daca sunt acceptate aceste conditii...clientul va fi multumit...garantez! Toate acestea depind de cum sunt utilizate, evident... :icon_thumright:

Cu stima!

Modificat de xenonprojector
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok merci de sfat :rolleyes:

@GTI_85: sti cumva de unde as putea sa cumpar si eu un set de faruri dinastea???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

caut si modelul asta de faruri

stie cineva pe unde as putea sa il gasesc?

(preferabil cu tot cu grila)

post-57815-1258112885_thumb.png

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!