Jump to content

Modificare Faruri GOLF III - Faruri cu LUPA


Angel-Boy
 Share

Postare recomandată

Salut , am cumparat niste lupe pentru faruri , si doresc sa fac o modificare la faruri , sa pun pe locul de faza scurta lupele . si sa innegresc oglinda si camera din spate . sa ramana doar camera de faza lunga deschisa..

are cineva poze / proiecte cu alte masini care au facut aceasta modificare sau ceva asemanator ?

http://img16.imageshack.us/img16/4748/dscf7989p.jpg

http://img16.imageshack.us/img16/4748/dscf7989p.jpg

http://img2.imageshack.us/img2/7260/dscf7994.jpg

Modificat de Angel-Boy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 194
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • v@sy

    24

  • GTI_85

    15

  • Dobro GTI

    12

  • Bogyciu

    11

Top Posters In This Topic

Posted Images

Asa ceva am avut si eu in gand dar am renuntat din cateva motive.Unul este acela ca nu stiu cum se impaca lupa cu geamul farului original (acela cu striatii) si ma refer cum trece lumina prin sticla farului.Bafta in continuare si sa vedem cat mai curand rezultatul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit acum ceva vreme un link pe youtube (vezi

) si ma batea gandul sa pun si eu lupe. Intre timp am spart farurile originale si mi-am luat aftermarket cu lupa. Urmareste filmuletul e interesant. Daca mai cauti mai era unu pentru reglatul lupelor dupa montaj. Bafta!

L.E. filmul se pare ca e partea a 2-a din mai multe parti cu acelasi subiect. Trebuie sa cauti si pt. partile celelalte.

Modificat de VWasi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Frumos proiectul lui ZAK , dar eu as avea cu 2 camere farul , ar veni sa las faza lunga normala , si sa vopsesc camera de faza scurta , sa pun luna in ea , si sa vopsesc si camera de far ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ce-ar fi daca am polisa interiorul sticlei ? cu granulatie mare, apoi mai mica.....pana iese "sticla"... Cred ca ar iesi o treaba interesanta. Am avut si eu de gand sa-mi vopsesc interiorul farurilor cu negru (totul in afara de oglinda) dar am renuntat, pt ca o sa-mi iau ceva de tuning pana la urma. Ideea cu polisatul o am de la un prieten care vrea sa faca asa ceva la masina lui...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

oare ce-ar fi daca am polisa interiorul sticlei ? cu granulatie mare, apoi mai mica.....pana iese "sticla"... Cred ca ar iesi o treaba interesanta. Am avut si eu de gand sa-mi vopsesc interiorul farurilor cu negru (totul in afara de oglinda) dar am renuntat, pt ca o sa-mi iau ceva de tuning pana la urma. Ideea cu polisatul o am de la un prieten care vrea sa faca asa ceva la masina lui...

practic sa smilgheruiesc sticla ?:soothe[1]:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios si eu cu polisatul sticlei pe interior...cand ai detalii pune aici sa vedem si noi,

oricum cred ca-i foarte greu, ca trebuie sa iasa sticla bec, altfel nu bate lumina bine, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa cautati sticle clare ca ale lui ZAK chiar daca sunt cam scumpe ( 180 ron ).Nu cred ca daca polisati sticlele vechi veti ajunge la acelasi rezultat.Cat despre lupe pe sticla cu striatii am vazut pe vwvortex un vento,daca gasesc linkul il postez.

LE: Nu sunt astea pozele pe care le cautam dar sper sa fie bune.

post-31559-1256115747_thumb.jpg

post-31559-1256115758_thumb.jpg

Modificat de ByZ
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

e frumos , dar important e sa verific daca am destul loc in spate pentru a monta lupele , filtru nu am , dar la baterie nu am verificat .

de asemenea trebuie sa verific sistemul , pentru a putea prinde lupele de sistem de reglare faruri al masini .

Momentan renovez casa , si urmeaza sa ma ocup si de faruri .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic sa cautati sticle clare ca ale lui ZAK chiar daca sunt cam scumpe ( 180 ron ).Nu cred ca daca polisati sticlele vechi veti ajunge la acelasi rezultat.

....pai sticle clare am cautat pana m-am saturat si n-am gasit nicaieri, de nici un fel (ma refer ca pret). Am vrut sa-mi pun sticla clara la faruri in primavara, am scris pe N topic-uri si nimeni nu stie sa existe asa ceva. Chiar ma gandeam ce se intampla cu un far de tuning la care i se sparge sticla....

Bineinteles ca prin polisare nu scoti sticla "clear", dar obtii o varianta de mijloc, PROBABIL utilizabila.....si mult mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu ii dati un PM lui ZAK de pe 4tuning sa va zica de unde si-a luat el :(?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mai are baiatul cu golf-ul 3 de covasna, cel cu air ride, faruri cu lupa.

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se pot face din plexiglass undeva in Bucuresti.Eu am incercat sa vorbesc si acolo si in alte parti dar nu am gasit pe nimeni sa faca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles ca se pot face din plexiglass undeva in Bucuresti.Eu am incercat sa vorbesc si acolo si in alte parti dar nu am gasit pe nimeni sa faca.

daca gasesti, anunta ca sunt si eu interesat...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din plexiglas nu vor avea "tinuta" sticlei iar rezistenta la "foc automat" de pietricele....pe drumurile noastre...cine stie...?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

baiatul din covasna a pastrat sticla originala de la faruri si au iesit super bine farurile

dsc0140j.th.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cele originale ar da bine cu lupa, cel putin mie alea mi-ar placea, daca gasiti sau stiti cum se fac.. va rog postati :)

offtopic: hotworm, tre sa ne intalnim la o bere sa imi explici cum ti-ai facut luminile la interior :D.

Modificat de bobbycvi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt curios si eu cu polisatul sticlei pe interior...cand ai detalii pune aici sa vedem si noi,

oricum cred ca-i foarte greu, ca trebuie sa iasa sticla bec, altfel nu bate lumina bine, nu?

nu se poate polisha sticla pt ca dungile sunt in interiorul sticlei (practic niste lupe lipite una de alta)

am vazut mai demult pe o dacie facut cu sistemul de lupe luate de la niste faruri de bmv

era chiar simpatic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Farurile le-am vazut in mai multe poze si arata foarte bine dar eu ma intreb si cat de bine bat.Un user de pe forumul unde prezinta masina a intrebat cum a realizat farurile si raspunsul lui a fost "Salut, farurile am facut eu, am folosit carcasa originala, in interior am instalat 2 lupe de audi a6 si am vopsit-o negru. Ce m-a costat a fost fibra de sticla din care am facut acoperirea la lupe si lupele, + multa multa testare si munca. ".

Deci singura intrebare care ma framanta este cum bate lupa pe farul original.

Si ceva frumos http://ktbstudio.eu/

Modificat de snack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact ca golf-ul acela vreau sa fac si eu , problema ... s-a gandit cineva cu privire la aburire far ? trebuie sigilat tot ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu se poate polisha sticla pt ca dungile sunt in interiorul sticlei (practic niste lupe lipite una de alta)

Se da jos sticla si se poliseaza pe interior, ca sa dispara striatiile....nu e nici o lupa, doar niste "zimti" pe suprafata sticlei, care au rolul de a difuza lumina.

... s-a gandit cineva cu privire la aburire far ? trebuie sigilat tot ?

mi se pare normal sa le sigilezi cu silicon (marginea sticlei)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

http://forum.4tuning.ro/493-anunturi-auto-...1-a/page-7.html Omul face multe... daca aruncati un ochi printre poze o sa vedeti si niste "sticle" de Golf 3.

Faza cu polishatul sticlei pe interior nu cred ca e realista... Striatiile sunt destul de mari, si pt a fi rase coplet e f mult de munca si e nevoie de scule profesionale...

Iar pt lupe, personal recomand cele "bi-xenon", mai exact cele bi-faza, de pe modele cu xenon mai noi... sau cele care se gasesc de-a gata, cu preturi intre 650 si 900 de lei (stiti voi care, sau da-ti o cautare "lupe bi-xenon" pe goolge), Spor la modificari, si urcati poze aici, sa invatam unii de la altii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!